Jump to content

מחלקת הנוער- האם שווה להשקיע כך כך הרבה?

הילד בן 30

Recommended Posts

מיטש לא יפסיק את ההשקעה במחלקות הילדים.

זו נטו פילנתרופיה לדעתי.

כל עוד זה לא בא על חשבון הבוגרת (וזה לא) אני לא מבין מה יש להתעסק בזה.

הפיתרון היחידי כמו שאמרו פה זה לקבוע סעיף Buy Back נמוך כתנאי למכירה של שחקן לקבוצות בליגת העל, כדי שלא ייצא מצב שאחרי זה נרצה את השחקן ונשלם באלפי אחוזים יותר מהמחיר ששחררנו. אני יוצא מנקודת הנחה שבכל רגע נתון כשמכבי "תקרא" לשחקן הוא יסכים לחזור למועדון הכי גדול בארץ, ולכן זה פשוט מתבקש לעשות את זה.

שיתחילו לזמן ילדים למחנות האימונים-לפחות אלו שהצליחו בצורה יוצאת דופן בהשאלות/רמלה/נוער, יציבו סעיף buy back, שגישת המערכת למחליף השני והשלישי ברוטציה לעמדה תתבסס על שחקני הנוער אז נתחיל לראות תוצאות.

שילוב במסגרת מסודרת, מקצוענית ומפוקחת היא חשובה-אבל דקות משחק חשובות לא פחות. הילדים במכבי מוכשרים, הם לא מקבלים גרם של הזדמנות-ולא רק במסגרות תחרותיות.

כמו שקמחי כתב, אפשר להתחיל בלזמן שחקני נוער ומושאלים מצטיינים למחנה האימון בקדם העונה, ולהמשיך משם. מצד שני, איך אמורים לעשות את זה בדיוק כשיוצאים למחנה אימון ללא מאמן?

קחו בחשבון שיש עוד כמה שנים עד לפירות ההצלחה מהנוער. גולדהאר התחיל השקעה מגילאים נמוכים, ולאט לאט זה אמור לבוא לידי ביטוי במחלקות הצעירות. אם יצוצו משם שחקנים טובים? אז יהיה המבחן אם הם ישולבו כאן או שייפלטו מהמערכת.

צעירים כמו חוזז או יונתן כהן - במידה ולא בונים עליהם לרוטציה במכבי, וקבוצות קטנות בליגה לא בונות עליהם כשחקני הרכב, צריכים להמשיך ברמלה. נכון שעשו עונת בכורה טובה, אבל ת'כלס נתנו בערך 10-11 שערים כל אחד. אם יראו שהם באמת גדולים על הליגה הלאומית וידרסו אותה, גם יהיה להם קל יותר למצוא קבוצה שתאמין בהם עד הסוף בליגת העל, אם לא מכבי. אני לא בטוח אם ישיבה על הספסל או ביציע בבני יהודה עדיפה על הרכב ברמלה.

מחלקת נוער זה גם הכנסות, לא רק הוצאות.

הן מתמיכה במדינה (טוטו, פרחי ספורט וכדומה) לכל קבוצה, סכומים שהילדים משלמים והן מהכנסות ממכירת שחקנים והשאלות.

כמובן שספק גדול מאוד אם זה מכסה את הסכום, עשרה מיליון בשנה (וכנראה שלא), שננקב פה שמכבי מוציאה על מחלקת הנוער בעונה.

קצת עובדות: עברתי על הסגלים שמכבי וב"ש פרסמו לשלב הבתים בליגה האירופית.

ניתן לרשום 25 שחקנים, כאשר מתוכם 4 שחקנים גדלו במועדון ונחשבים שחקני בית ו 8 גדלו בישראל. אם אין מספיק שחקנים כאלה, צריך להשאיר מקומות ריקים, כלומר לבחור פחות מ 25 שחקנים. שחקני בית צעירים שהם U21 לא צריכים להירשם.

שחקני הבית במכבי: יובל שפונגין, טל בן חיים, דור מיכה. לא סגור על אלי דסה אם נחשב לשחקן בית או לא, הרי גדל כאן ועזב בגיל צעיר. שחקנים צעירים נוספים: דור פרץ, אליאל פרץ, מתן חוזז.

שחקני הבית בב"ש: אליניב ברדה. שחקנים צעירים נוספים: גל נבון, נועם גמון, עמית ביטון, דן ביטון, רן רובין. כן, ברדה הוא השחקן בית היחידי בסגל שלהם מלבד הצעירים.

אז בואו נשים את שילוב שחקני הבית שלנו בסגל הקבוצה בפרופורציות ונבין שהמצב במכבי ממש אחלה ביחס לקבוצת צמרת שמתמודדת על כל התארים.

אז בואו נשים את שילוב שחקני הבית שלנו בסגל הקבוצה בפרופורציות ונבין שהמצב במכבי ממש אחלה ביחס לקבוצת צמרת שמתמודדת על כל התארים.

למי אכפת מקבוצות אחרות?

קצת עובדות: עברתי על הסגלים שמכבי וב"ש פרסמו לשלב הבתים בליגה האירופית.

ניתן לרשום 25 שחקנים, כאשר מתוכם 4 שחקנים גדלו במועדון ונחשבים שחקני בית ו 8 גדלו בישראל. אם אין מספיק שחקנים כאלה, צריך להשאיר מקומות ריקים, כלומר לבחור פחות מ 25 שחקנים. שחקני בית צעירים שהם U21 לא צריכים להירשם.

שחקני הבית במכבי: יובל שפונגין, טל בן חיים, דור מיכה. לא סגור על אלי דסה אם נחשב לשחקן בית או לא, הרי גדל כאן ועזב בגיל צעיר. שחקנים צעירים נוספים: דור פרץ, אליאל פרץ, מתן חוזז.

שחקני הבית בב"ש: אליניב ברדה. שחקנים צעירים נוספים: גל נבון, נועם גמון, עמית ביטון, דן ביטון, רן רובין. כן, ברדה הוא השחקן בית היחידי בסגל שלהם מלבד הצעירים.

ערן שכח את יחזקאל שגם לא צריך להירשם.

פעם אחרונה שסגרו מחלקת נוער זה היה של אתלטיקו מדריד .ואז ראול עבר לריאל ...

אחד הבעיות במחלקות הנוער של מכבי זה שהם רגילים לנצח רוב הזמן .ופשוט השחקנים לא יודעים כל כך להתמודד שצריך.

פעם אחרונה שסגרו מחלקת נוער זה היה של אתלטיקו מדריד .ואז ראול עבר לריאל ...

אחד הבעיות במחלקות הנוער של מכבי זה שהם רגילים לנצח רוב הזמן .ופשוט השחקנים לא יודעים כל כך להתמודד שצריך.

במקרה שלנו אנחנו הריאל והם האתלטיקו, ככה שממילא נוכל לשלם עליו מליון יורו.

אגב המספרים על קבוצות אחרות יפים אבל היום מבינים שגדל במכבי דור של 5-6 שחקנים שיכול היה להיות כמו הדור ההוא של ברצלונה (באופן יחסי כמובן). דסה, קהת, מיכה, אצילי, דאבור. ברור שלא כולם אותו שנתון אבל כולם בגילאים דומים. העובדה ששלושה מתוכם ברחו רגע לפני הבוגרים ואחד רגע אחרי שעלה לבוגרים, היא כשלון של המועדון. ברמת המיקרו יש כמובן הסברים על זה והסברים על ההוא, אבל ברמת המאקרו זה כשלון.

לפי דעתי את ההשפעה של עידן קרויף על הנוער תבוא לידי ביטוי רק בעוד כמה שנים.

ששנתונים שגדלו מגיל 8-10 בעידן הזה יגיעו לשלב בוגרים ואז אני אצפה לראות שילוב יותר מאסיבי בבוגרת.

הקלישאה אומרת שבגילאי ילדים אין הבדלים גדולים בינינו לבין אירופה, הפערים גדלים בגילאי נוער ובשילוב בבוגרים.

אם נעבוד נכון אין שום סיבה שלא נייצר שחקנים שיהיו רמה מעל הליגה באופן קבוע ואני מאמין שזה החזון והמודל של מיץ'.

החוכמה היא לשמור על השחקנים האלו ושלא יקרו מקרי אצילי וקהת..

באשר לשאלה בכותרת - האם שווה להשקיע בנוער?

התשובה היא כן, חד משמעית. גם אם לא ישחקו אצלנו יותר מ2-3 בוגרי המחלקה, הם משדרגים את הליגה באופן חד משמעי, ובעקיפין גם אותנו.

והנה הנתונים שאיה שורק המלכה אספה ופרסמה בנבדל:

http://nivdal.co.il/?p=30322

התשובה היא כן, חד משמעית. גם אם לא ישחקו אצלנו יותר מ2-3 בוגרי המחלקה, הם משדרגים את הליגה באופן חד משמעי, ובעקיפין גם אותנו.

הבנתי אז עשרות מליונים כדי לחזק את היריבות לליגה מעולה

זה נחמד שיש כתבות כאלה, רק שהפעם זה לא אומר לי הרבה. בודאי לא על איכות השחקנים, יכול להיות שלמכבי יש הרבה שחקני נוער שמשתלבים בליגה רק כי מחלקת הנוער שלה הכי גדולה? (לא יודע, אבל איה שורק הסתכלה על מספרים אבסולוטית ולא יחסה אותם לכלום).

בנוסף, זה שיש לנו קבוצת בת עוזר לנו להצטיין בנושא, אבל תראה מה קורה כשמסתכלים רק על ליגת העל...

כמו כן, תסתכל על המעבר לסוכרת של אותו מועדון, רק קבוצות אחרות נהנות מזה.

לגבי הכדאיות - נראה לי שההורים משלמים כמה אלפי שקלים כל שנה לבית ספר לכודרגל, אלו שמצטיינים עולים לגיל נוער ושם הם משחקים בחינם

עד שמוצע למצטיינים בניהם החוזה הראשון, נכון ?

אז הנקודות העיקריות בסוגייה הזו לדעתי הן :

א. אם חלק ניכר מההשקעה מוחזר בהכנסה מהבית ספר לכדורגל מגילאי ילדים ומעלה - משער שאין תשובה גלויה לזה.

ב. אם ביחד עם הפתרון של בית"ר רמלה מכבי עובדים על עוד אופציות שיאפשרו ניתוב נכון של השחקנים שמסיים גיל נוער גם מבחינה חוזית וגם מבחינה מקצועית -בשביל זה הביאו את ההולדי הזה מקזיחסטן.

ג. אם קיימים פתרונות חוקתיים מול אותם תקנות שמאפשרות לשחקנים להשתחרר חינם או בסכומים זעומים בגילאי נוער כמו שעשה רועי קהת לדוגמא - נראה לי שלא, אבל כדי להמנע ממצב כמו שלו ששחקן שלא בשל מתבזבז סתם שנתיים בקבוצה בוגרת אז ביתר רמלה קיימת.

• 4 years later...

נראה שהנושא הזה שווה ביקור מחדש.

בשעתו לפני 5 שנים, תהיתי אם ההשקעה בנוער משתלמת והאם לא שווה לצמצם שם, מה שיצמח יצמח, ופשוט לקנות את הישראלים הכי טובים. 

אני מודה שגם היום אין לי תשובות טובות.

מצד אחד מכבי כן הרוויחה מאז שחקני בית מובילים כמו דור פרץ, יוני וגלזר. אבל גם חמש שנים אחרי היא לא מכניסה כסף ממכירות (פרט ליוני וגם שם זה לא סכום שמתווה מדיניות) והמכירות הטובות של מכבי הם של שחקנים ישראלים שהתבשלו בקבוצות אחרות ומכבי קטפה בזמן כמו זהבי וטל.

למעשה מאז עוד הספקנו לשלם לא מעט על להחזיר שחקנים למועדון- דסה, אצילי, יחזקאל ועכשיו גם קניקובסקי ואולי צ'יבוטה.  כלומר הלכה למעשה מכבי נאלצת ללכת בדרך של להביא שחקנים אפויים יותר בכסף טוב אפילו כשהיא גידלה אותם.

ברור לי שהדיון תיאורטי והחזון של הבעלים הוא להשקיע פה בתשתיות. ועדיין,  קשה לי היום לנבא שבעוד חמש שנים שחקני הבית יהיו גם שלד מוביל וגם ימכרו באופן שוטף. זה איכשהו לא קורה בישראל.

7 דקות לפני, הילד בן 30 said:

נראה שהנושא הזה שווה ביקור מחדש.

בשעתו לפני 5 שנים, תהיתי אם ההשקעה בנוער משתלמת והאם לא שווה לצמצם שם, מה שיצמח יצמח, ופשוט לקנות את הישראלים הכי טובים. 

אני מודה שגם היום אין לי תשובות טובות.

מצד אחד מכבי כן הרוויחה מאז שחקני בית מובילים כמו דור פרץ, יוני וגלזר. אבל גם חמש שנים אחרי היא לא מכניסה כסף ממכירות (פרט ליוני וגם שם זה לא סכום שמתווה מדיניות) והמכירות הטובות של מכבי הם של שחקנים ישראלים שהתבשלו בקבוצות אחרות ומכבי קטפה בזמן כמו זהבי וטל.

למעשה מאז עוד הספקנו לשלם לא מעט על להחזיר שחקנים למועדון- דסה, אצילי, יחזקאל ועכשיו גם קניקובסקי ואולי צ'יבוטה.  כלומר הלכה למעשה מכבי נאלצת ללכת בדרך של להביא שחקנים אפויים יותר בכסף טוב אפילו כשהיא גידלה אותם.

ברור לי שהדיון תיאורטי והחזון של הבעלים הוא להשקיע פה בתשתיות. ועדיין,  קשה לי היום לנבא שבעוד חמש שנים שחקני הבית יהיו גם שלד מוביל וגם ימכרו באופן שוטף. זה איכשהו לא קורה בישראל.

בכדי להצליח בתהליך צריך להאמין ולתת צ’אנס לפירות שלו. בשביל זה, מי שמוביל מקצועית את המועדון צריך להיות במיינד-סט הזה.

2 דקות לפני, קמחי said:

בכדי להצליח בתהליך צריך להאמין ולתת צ’אנס לפירות שלו. בשביל זה, מי שמוביל מקצועית את המועדון צריך להיות במיינד-סט הזה.

אני לא מבין כלום, בחיי. קמחי, אז מה הפאקינג סיפור עם פטריק? הוא לא במיינד- סט על מה שאמור להיות הפורטה שלו? 

14 דקות לפני, המכבייה said:

אני לא מבין כלום, בחיי. קמחי, אז מה הפאקינג סיפור עם פטריק? הוא לא במיינד- סט על מה שאמור להיות הפורטה שלו? 

האופציה השנייה היא שכל הפרוספקטים שתחתיו לא מספיק טובים לקבל 100 דקות במצטבר מתחילת העונה כשיש בור בחצי מהעמדות בהרכב.

אני טועה?

ואולי זאת התשובה. למכבי אין את הפריווילגיה לקחת סיכונים. מאז שפטריק הגיע לאמן היא רצה לאליפות מטורפת בקצב בלתי אפשרי.

העונה התמודדת בעיקר על אירופה והיה אסור לך לשלוח עם טעויות של חוסר ניסיון.

אז כן, קשה להרוויח דקות במכבי, קל יותר לחזור למכבי או דרך השאלות משמעותיות (יוני, דן) או דרך עזיבה ורכישה. 

ספציפית, מי היה ראוי לדקות במשחקי נוקאאוט ולא קיבל? אפשר אולי לדבר על עידו שחר, מעבר לזה קשה לומר.

1 דקה לפני, הילד בן 30 said:

ואולי זאת התשובה. למכבי אין את הפריווילגיה לקחת סיכונים. מאז שפטריק הגיע לאמן היא רצה לאליפות מטורפת בקצב בלתי אפשרי.

העונה התמודדת בעיקר על אירופה והיה אסור לך לשלוח עם טעויות של חוסר ניסיון.

אז כן, קשה להרוויח דקות במכבי, קל יותר לחזור למכבי או דרך השאלות משמעותיות (יוני, דן) או דרך עזיבה ורכישה. 

ספציפית, מי היה ראוי לדקות במשחקי נוקאאוט ולא קיבל? אפשר אולי לדבר על עידו שחר, מעבר לזה קשה לומר.

גויאגון, קארצב(למרות ההרחקה, אולי למרות אי הארכת החוזה), חנציס.

מהקישור ומעלה, יש אולי שני שחקנים שהראו שהם מספיק טובים להרכב מתחילת העונה.