Jump to content

מחלקת הנוער- האם שווה להשקיע כך כך הרבה?

הילד בן 30

Recommended Posts

מחלקת הנוער של מכבי ת"א היא נושא שווה דיון.

מכבי משקיעה (והשקיעה לאורך השנים) לא מעט כסף על מחלקת הנוער, חסר כל פרופורציה לחלוטין לתפוקה המאוד מועטה שלה לקבוצה הבוגרת.

מתחילת שנות האלפיים אפשר לומר שהשחקן הדומיננטי היחיד שהמחלקה הצמיחה הוא שרן ייני. (כדי להיות הוגנים אפשר לציין שגם השחקנים הבאים נתנו שתיים שלוש עונות טובות- מיכה, טל בן חיים, אלי ביטון ודאבור שנניח שהוא שחקן נוער).

שלא לדבר על זה שהיא גם לא מכניסה כסף ממכירה של שחקנים ועד שמדי פעם גדל בה איזה שחקן מוצלח איכשהו בדרך הוא מתפספס מככב בקבוצות אחרות ובמקרה הטוב נרכש חזרה בגיל מאוחר יותר (ראדי, דסה, קהת, אצילי? ואפילו חיימוב).

אני חושב שמבחינה כלכלית נטו, ראוי לוותר על ההשקעה במחלקת הנוער, הקונספט לא מוכיח את עצמו ועד שפעם בכמה שנים בכדורגל שלנו גדל איזה ייני או מיכה אפשר פשוט לרכוש אותו (כמו שאנחנו עושים כל הזמן). כיוון שגם ככה הקבוצה שואפת להביא את הישראלים הטובים ביותר ומשקיעה סכומים לא מבוטלים על העברות פנים ארציות, זה פשוט לא משתלם.

יטענו המתנגדים (ובצדק מסוים), שהכדורגל הישראלי צריך מחלקות נוער טובות (אבל אני מסתכל על זה מהצד של מכבי בלבד), שאי אפשר לאהוב כדורגל בלי הרומנטיקה של שחקני בית (אפשר, שחקני הבית בסגל הם לכל היותר משלימים).

שלא יובן חלילה שצריך לסגור את מחלקת הנוער, היא צריכה להישאר וכדאי לשאוף שיהיו בה אנשי מקצוע טובים, עם זאת לדעתי אפשר להקטין אותה ולחתוך בתקציבים בחדות. פשוט כי המשוואה יותר כסף בנוער= שחקני נוער טובים יותר לא מתקיימת.

מסכים איתך שההשקעה לא נראית כדאית..
אבל היא לא נחשבת כחלק מהפייר פליי- אז מה איכפת לנו כמה מיץ' המלך משקיע שם..? הרי בכל מקרה מבחינת רכישת שחקנים והשקעה בסגל אנחנו מגרדים את הפייר פליי- אז זה לא שהכסף שהיה צריך ללכת לקניית שחקנים ומשכורות הלך לנוער ואם מיץ' מחליט לתרום לקהילה בדרך הזאת זה מבורך!
וזה עוד מבלי להתייחס לכך שזה נטו לטובת הכדורגל הישראלי ובסוף גם לטובתנו שהרי קהת ואצילי בלי הבית גידול של מכבי לא היו כאלה שחקנים שלמים, הרי לא חסרות דוגמאות (טב"ח לעומת מיכה) של שחקנים מוכשרים ישראלים שהם חסרי גיוון- אז בסוף גם בעקיפין נרוויח מזה (אחרי שנשלם מיליארד דולר לשירצקי וטביב)

כמה משקיעים בנוער בעונה?

לאיזה סכום אתה רוצה לרדת בהשקעה?

אני חושב שלא רק שהפער מכוסה, הוא אפילו מכניס לנו לא מעט כסף (לא צריך לקנות שחקן מקבוצה אחרת / מוכר אותו / מוריד עלות קנייה באמצעות טרייד )

כמה משקיעים בנוער בעונה?

לאיזה סכום אתה רוצה לרדת בהשקעה?

אני חושב שלא רק שהפער מכוסה, הוא אפילו מכניס לנו לא מעט כסף (לא צריך לקנות שחקן מקבוצה אחרת / מוכר אותו / מוריד עלות קנייה באמצעות טרייד )

אחי משקיעים שם בסביבות ה10 מיליון לשנה

טיפוח מחלקת נוער, מעבר להיותו פס ייצור של שחקנים לקבוצה הבוגרת, מהווה בסיס לגידול אוהדים לקבוצה (שחקני מחלקות הנוער עצמם והמעטפת שלהם- בני משפחה וכו').

מעבר לזה יש תרומה משמעותית לקהילה בייחוד ע"י הקמת בתי ספר לכדורגל מטעם מכבי בפריפריה כמו שיש ברמת הגולן לדוגמה.

כל שקל שהולך לשם שווה את זה.

בסדר, בכוונה שמתי פילנטרופיה ותרומה לקהילה בצד.

אבל עדיין, משגע אותי שגדלים פה שחקנים טובים בקצב של מחלקות הנוער של הפועל חיפה ונצרת עילית.

therapy- זו נקודה טובה שזה מגדיל את בסיס האוהדים, אבל אני לא בטוח כמה באופן משמעותי.

maldini- לא יודע לאן, פחות מבין, אבל ברור לי לחלוטין ששופכים שם לא מעט כסף על צוותי אימון, עזרים ואפילו על שחקנים שהם "פוטנציאל".

tkui- יש משהו בזה שקהת ואצילי טובים יותר, אבל עד היום זה רק הזיק לנו (אולי אם נרכוש אותם זה ישתנה).

ברור לי שזאת אמירה קצת קשה, וברור שהכדורגל הישראלי בכללותו יתקדם אם ישקיעו יותר, אבל חופרים פה כל כך הרבה על השקעה בנוער, וגם המועדונים שבאמת משקיעים לא רואים מזה כלום. אולי צריך להחליף דיסקט.

להפסיק לשהשקיע במחלקת נוער ממש לא,

כן לבדוק מה לא עושים בסדר כי לא יכול להיות שמחלקת הנוער המסריחה של ביתר שאני דיי בטוח שהתקציב שלה הוא אפילו לא חמישים אחוז מהתקציב שלנו (הכוונה לתקציב של מחלקות הנוער), מצליחה לייצר אחלה שחקנים לאורך השנים ואנחנו יכולים לספור בקושי על יד אחת את כמות השחקנים הראויים שגדלו אצלנו בשנים האחרונות.

tkui- יש משהו בזה שקהת ואצילי טובים יותר, אבל עד היום זה רק הזיק לנו (אולי אם נרכוש אותם זה ישתנה).

הוספתי את זה סתם כדרך אגב..

מבחינתי ההשקעה בנוער היא כסף שלא יהיה ניתן להשתמש בו למען הקבוצה הבוגרת, בגלל הפייר פליי..

אז מה איכפת לנו מההשקעה הזאת..?

כן לבדוק מה לא עושים בסדר כי לא יכול להיות שמחלקת הנוער המסריחה של ביתר שאני דיי בטוח שהתקציב שלה הוא אפילו לא חמישים אחוז מהתקציב שלנו (הכוונה לתקציב של מחלקות הנוער), מצליחה לייצר אחלה שחקנים לאורך השנים ואנחנו יכולים לספור בקושי על יד אחת את כמות השחקנים הראויים שגדלו אצלנו בשנים האחרונות.

אחי איזה שחקנים גדלו בעשור האחרון בביתר? דסה ואצילי (שגדלו אצלנו..)

אני בטוח שמהמחלקת נוער שלנו יש הכי הרבה שחקנים בליגת העל (לא שזה מנחם האמת דווקא מעצבן לראות את האנרגיות שלהם להוכיח נגדנו..), אחרינו כנראה חיפה אולי הלוזונים..

הביאו לך עכשיו את ואן לייבן...אני חושב שהכיוון הוא הפוך מהנושא

אני גם מעריך שהכיוון הפוך. אני לא בהכרח מסכים איתו

רק מחלקת נוער טובה היא התקווה תחת חוק הזרים

לא. אתה תביא את הישראלים הכי טובים ואני לא מוצא כמעט שחקנים בכדורגל הישראלי היום שהם הכי טובים בעמדה שלהם וגדלו במכבי.

אני חושב שמכבי מנסים להשקיע יותר באיכות ולא בכמות. ואתה רק מחזק את הנקודה שלי אין קשר בין ההשקעה למי שמצליח. לבית"ר יש יכולת לתת לשחקנים ממש צעירים לשחק וגם "להמר" על צעירים לפני פריצה. למכבי אין, ולכן אתה תמשיך לשחרר אותם ואח"כ לנסות לקנות. או פשוט לחכות שיפרחו בקבוצה אחרת.

הוספתי את זה סתם כדרך אגב..

מבחינתי ההשקעה בנוער היא כסף שלא יהיה ניתן להשתמש בו למען הקבוצה הבוגרת, בגלל הפייר פליי..

אז מה איכפת לנו מההשקעה הזאת..?

כי אי אפשר באמת לנתק את ההשקעה של גולדהאר בנוער מבקבוצה הבוגרת.

טיפוח מחלקת נוער, מעבר להיותו פס ייצור של שחקנים לקבוצה הבוגרת, מהווה בסיס לגידול אוהדים לקבוצה (שחקני מחלקות הנוער עצמם והמעטפת שלהם- בני משפחה וכו').

אולי זה היה נכון פעם, היום ההורים עסוקים בלהתמרמר על מנהלי המחלקה ואנשי הצוות..

וגם לגבי הילד שגדל במחלקה- הוא ימשיך לעודד את הקבוצה שעודד לפני

כי אי אפשר באמת לנתק את ההשקעה של גולדהאר בנוער מבקבוצה הבוגרת.

למה? בכל מקרה זה לא חלק מהפייר פלי ומבחינה תקציבית אנחנו נושקים לו..

למה? בכל מקרה זה לא חלק מהפייר פלי ומבחינה תקציבית אנחנו נושקים לו..

אוקיי ונניח שבנו פה מודל שהולך טוב בלי הכנסות מהבעלים (מנויים, מרצ'נדייז, הישגים, מכירת שחקנים), שאני חושב שלשם המועדון שואף (מה שמפריע לו בעיקר כרגע זה אצטדיון והגבלת זרים). האם עדיין היית משקיע 20-30% מהתקציב של המועדון בנוער?

אוקיי ונניח שבנו פה מודל שהולך טוב בלי הכנסות מהבעלים (מנויים, מרצ'נדייז, הישגים, מכירת שחקנים), שאני חושב שלשם המועדון שואף (מה שמפריע לו בעיקר כרגע זה אצטדיון והגבלת זרים). האם עדיין היית משקיע 20-30% מהתקציב של המועדון בנוער?

ברור שלא

*אבל להיות מועדון משוחרר כלכלית מהכנסות של בעל הבית- זה רחוק מאוד מאיתנו.. בכל מקרה אם זאת השאלה ברור שעדיף מחלקה צנועה..

בגדול מבין אותך הבעייה היא שאתה לא יכול לאורך זמן לסמוך על מחלקות נוער של קבוצות אחרות שייצרו שחקנים ישראלים ברמה גבוהה יותר ממה שקיימת היום וישברו את תקרת הזכוכית. מאמין שעם עבודה נכונה אצלנו זה אפשרי

אחי איזה שחקנים גדלו בעשור האחרון בביתר? דסה ואצילי (שגדלו אצלנו..)

אני בטוח שמהמחלקת נוער שלנו יש הכי הרבה שחקנים בליגת העל (לא שזה מנחם האמת דווקא מעצבן לראות את האנרגיות שלהם להוכיח נגדנו..), אחרינו כנראה חיפה אולי הלוזונים..

איינבינדר, מויאל, ריקן, קלטינס

לקבוצה ללא ציפיות כמו בית"ר הרבה יותר קל לשלב שחקני נוער, דור פרץ אצלנו עם כמה טעויות של חוסר ניסיון עלה לנו בלא מעט נקודות העונה, דבר שמכבי לא יכולה להרשות לעצמה כקבוצה שרצה לאליפות.

איינבינדר, מויאל, ריקן, קלטינס

צודק, אבל מבחינה כמותית כל קבוצה שאנחנו פוגשים בליגה יש בה כמה שחקנים ממכבי..

אז זה גם בכמות שגדולה משלהם וגם באיכות (דסה, מיכה, קהת, אצילי..)

הבעיה פה שמעדיפים להביא שחקן בינוני במקום לעלות שחקן נוער טוב.

אין הבדל גדול בין דור פרץ לאזלאי למשל.

מתן חוזז לדוגמה זה כישרון ענק שחייב להיות העונה בקבוצה הבוגרת.

אצילי, דסה וקהת יכלו להיות פה היום בחינם.

הבעיה פה שמעדיפים להביא שחקן בינוני במקום לעלות שחקן נוער טוב.

לא מסכים, לא גדלים פה שחקנים מספיק טובים כדי לתת להם את הצ'אנס הזה (כנראה שטעינו עם קהת, ואת דאבור היה צריך להצליח להחתים על חוזה חדש).

דור פרץ לא טוב מאזולאי והאמת הם גם סגנון קצת שונה של שחקן. דור פרץ היה לא רע בתור בלם וזהו.

באמת, שאם הפרוספקט של מחלקת הנוער שלנו הוא דור פרץ זה לגמרי מחזק את הטענה שהיא מיותרת.

לא מסכים, לא גדלים פה שחקנים מספיק טובים כדי לתת להם את הצ'אנס הזה (כנראה שטעינו עם קהת, ואת דאבור היה צריך להצליח להחתים על חוזה חדש).

דור פרץ לא טוב מאזולאי והאמת הם גם סגנון קצת שונה של שחקן. דור פרץ היה לא רע בתור בלם וזהו.

באמת, שאם הפרוספקט של מחלקת הנוער שלנו הוא דור פרץ זה לגמרי מחזק את הטענה שהיא מיותרת.

זה שמשהו לא עובד טוב כרגע לא אומר שצריך לוותר עליו לגמרי, למרות שאני מבין את הנקודה שלך.

קודם כל אין הוצאה של 20-30% מהכספים של המועדון בנוער, לפי המספרים שאני מכיר (ומודה שלא נכנסתי יותר מדי לעומק אז יכול להיות שאני טועה) מדובר על איזור ה10 מיליון שקל מהתקציב שלנו זה באיזור ה6% (תלוי על איזה הערכה אתה מדבר) וזה כסף שאנחנו לא חייבים בו לפייר-פליי.

ככה שאם יש לך נוער מתפקד זה עוזר לך בכמה דרכים:

1. מייצר לך שחקנים טובים/סבירים עם דרכון כחול-לבן על חוזים מאוד נמוכים.

2. עוזר לייצר הזדהות בקהל (ויכול גם לייצר בסיס אוהדים עתידי כמו שכבר כתבו פה).

3. מאפשר לך לחרוג מהפייר-פליי ולהיות מעל הליגה בתחום הזה- אם תצליח להוציא שחקנים רציניים משם זה יתרון אדיר- בטח עכשיו שכל קלטינס יעלה לך מיליון יורו.

אם נייצר מחלקת נוער טובה שתגייס פוטנציאלים טובים בגיל צעיר ותעבוד איתם באופן רציני גם על הפן הפיזי אין סיבה שזה לא יצליח בטווח הארוך (וזה לא שאין שמות מעניינים בנוער כרגע- קארצב ופרינס לדוגמה).

אחת הבעיות שאין פה ליגת מילואים או משהו בסגנון.

שחקן לא יכול לקפוץ ישר מהנוער לבוגרים של מכבי ההבדל הוא ענק, מצד שני גם לשבת על הספסל לא מקדם אותו יותר מידיי

הוא צריך לשחק עם שחקנים בוגרים, השלב הזה חסר ובעיקר בולט במכבי כי קבוצות קטנות יכולות להרשות לעצמן לשתף צעירים