Jump to content

מתן חוזז

idan12

Recommended Posts

בליגה הלאומית גם מרגוליס יהיה מסי

אני לא כזה מבין תגובות כאלה.

בית"ר ת"א ובעיקר קריית גת עמדו יוצא מן הכלל מול ב"ש.

ראשל"צ גררה אותך להארכה.

אין הבדל בין הפועל חיפה, הפועל עכו וכפ"ס לבין קבוצות אמצע בליגה הלאומית.

ראשל"צ גררה אותך להארכה.

אני איתך לגמרי. החסרת את אשקלון שהייתה קרובה מאוד להעיף קבוצת ליגת על פלייאוף עליון (סכנין).

בשנה שעברה בעודה בליגה א' העיפה את בית"ר בסיבוב ח' והקשתה מאוד עלינו בשמינית.

לגבי מתן חוזז, יעשה טוב אם יבחר להישאר שנה נוספת תחת המורה הטוב בארץ לשחקנים בטווח גילאים של מתן.

בהקשר זה, מעניין אותי לדעת מה היה עולה בגורלם המקצועי של מיכה, דאבור וקהת אם היו מתאמנים תחת שרביטו

של זיו אריה למשל או מאמן אחר בלי לפגוע חלילה במי מהם.

ונכון שהנושא הוא מתן חוזז וקצת גלשתי לאשקלון ובכל זאת, יאללה מכבי בראשון לא חוזרים בלי ניצחון.

מקווה שכל השחקנים שלנו ברמלה ימשיכו שם עונה נוספת

בליגת העל הם ילכו לאיבוד, ואני לא רוצה שיעלמו כמו לוגסי ומרגוליס. שימשיכו לצבור ניסיון ולהתקדם ברמלה, אולי אפילו ישתלבו שם בפלייאוף העליון ואולי אם יתנו עונה גדולה, מישהו מהם יוכל לחזור עוד שנתיים למכבי.

הכי חשוב בשבילם זה סבלנות, שלא יעשו קפיצה גדולה מהר מדי, כי זה צעד אחד קדימה ושניים אחורה.

מקווה שכל השחקנים שלנו ברמלה ימשיכו שם עונה נוספת

בליגת העל הם ילכו לאיבוד, ואני לא רוצה שיעלמו כמו לוגסי ומרגוליס. שימשיכו לצבור ניסיון ולהתקדם ברמלה, אולי אפילו ישתלבו שם בפלייאוף העליון ואולי אם יתנו עונה גדולה, מישהו מהם יוכל לחזור עוד שנתיים למכבי.

הכי חשוב בשבילם זה סבלנות, שלא יעשו קפיצה גדולה מהר מדי, כי זה צעד אחד קדימה ושניים אחורה.

ממש כמו ציבוטה וקהינדה?

יכולים לעלות לליגת העל בקלות, לא למכבי.

חוזז, יוני, סוהיל, רוסלן

ארבעתם יכולים באותה מידה שהם יכנסו להרכב של כפס/עכו גם לא להצליח ולגמור קריירה.

הימורים מכל ארבעתם. מאוויס ידעתי שלא הימור ויצליח..

ממש כמו ציבוטה וקהינדה?

הימור דיי גדול.

לצ'יבוטה הצליח בכפ"ס, את קהינדה ייבשו שם, עבר לעכו ויותר טוב לו.

ההשאלות לנתניה היו מסריחות בקטע של דקות משחק.

גולדברג קיבל דקות רק שיוסי מזרחי הגיע.

קיצר, קבוצות תחתית שהמצב הרגשי\מקצועי שם מתנדנד וקיצוני מצד לצד זה בעיה.

ממש כמו ציבוטה וקהינדה?

קהינדה העביר שתי עונות בלאומית, ועלה לליגת העל רק לאחר שבעונה השנייה כיכב באמת

גם כשעלה לליגת העל, הוא בקושי שיחק במדי כפר סבא, ומקבל במה אמיתית רק בעכו, כי זה אותו מאמן שאימן אותו שנה שעברה בעפולה ומכיר אותו.

קבוצות תחתית לא ימהרו להמר על שחקנים צעירים שלא עשו כלום, ואחרי כמה הופעות חלשות כבר יזרקו אותם לקצה הרוטציה (אם יקבלו הזדמנות מלכתחילה), ראה ערך דור ז'אן למשל או לוגסי עד העונה הזאת שבכל קבוצה שהושאל בילה בספסל (וגם העונה משחק בהרכב של נתניה מהמקום האחרון, כן?)

צ'יבוטה זה סיפור אחר, כי הוא פשוט שחקן ברמה גבוהה יותר, זה הכל.

ראשל"צ גררה אותך להארכה.

גם אני חשבתי ככה פעם, עד שנתניה דרסה את הלאומית ואוהדים שלהם התעקשו בפניי שבלי חיזוק הם יורדים ליגה, ואז ראיתי אותם בשנה אח"כ. הם אמנם נשארו בליגה בסוף, אבל שחקנים שכיכבו אצלם בלאומית גם חזרו ללאומית.

גביע זה אף פעם לא מדד, מהרבה סיבות. רוטציה, הקבוצה מהליגה הנמוכה עולה כאילו זה גמר, שאננות שבהמשך הופכת ללחץ של הקבוצה שיש לה רק מה להפסיד מול הקבוצה שיש לה רק מה להרוויח וכו'. באנגליה (בכוונה לקחתי מדינה ששם גם לוקחים את המפעל ברצינות) פיטרבורו (ממרכז-תחתית הליגה הראשונה) סיימה פעמיים בתיקו עם ווסט ברום (ממרכז-תחתית הליגה הראשונה) וגררה אותה לפנדלים, זה אומר שאמצע הליגה השלישית ואמצע הליגה הראשונה באותה רמה?

זה פשוט:

מי שטוב יפרוץ גם בליגת העל (קהת). מי שלא - לא (שחר הירש).

זה קצת פשטני, הייתי אומר. יש פה, ומצער שכך הדבר, הרבה אלמנט של מזל ומקריות. זה נכון בכלל בקריירה של שחקנים, וזה נכון פי כמה בקריירה של שחקנים צעירים, שרובם הגדול - וכמובן שישם יוצאים מהכלל, אך זה מה שהם, יוצאים מהכלל - זקוק ללפחות שנתיים שלוש של סביבה שלא רק תאפשר להם לעבור את שלב הגדילה הזה, אלא ממש תסייע להם לעשות זאת, וזה נדיר. בארץ זה נדיר עוד יותר.

שחקנים צעירים יכולים להיות מאוד מוכשרים, אבל מאוד לא בשלים. מי שעלה מהנוער לא מחזיק כמעט אף פעם בסט הכישורים שדרושים לו בשביל להיות שחקן ליגת על לגיטמי, לא כל שכן, כוכב מקומי. צריך מעט מאוד בשביל להרוס קריירה של שחקן צעיר. מאמן לא טוב. סוכן לא טוב. קבוצה לחוצה. סביבה לא תומכת. משחק וחצי שהיה בהם לא טוב. אלה דברים שמפילים שחקנים בוגרים שעברו כבר דבר או שניים. שחקני צעירים, שבדרך כלל לא באמת מבינים מהחיים שלהם, עלולים לאבד קריירות שלמות.

כמה זמן לקח לשרן ייני להפוך לשחקן שלם? כמה זמן לדור מיכה, שעדיין נראה לא משוייף עד הסוף? ואלה שחקנים שהיה להם מזל להיות במקום הנכון בזמן הנכון.

בדיוק בשביל דברים כאלה, וקרויף הרי דיבר על זה לא מעט, אמורה להיות ליגת מילואים, בה שחקנים יקבלו את המקום והבמה לעשות את הפיתוח הנוסף הזה שיאפשר להם להכנס באופן חלק יותר לקריירה הבוגרת שלהם.

גם אני חשבתי ככה פעם, עד שנתניה דרסה את הלאומית ואוהדים שלהם התעקשו בפניי שבלי חיזוק הם יורדים ליגה, ואז ראיתי אותם בשנה אח"כ. הם אמנם נשארו בליגה בסוף, אבל שחקנים שכיכבו אצלם בלאומית גם חזרו ללאומית.

גביע זה אף פעם לא מדד, מהרבה סיבות. רוטציה, הקבוצה מהליגה הנמוכה עולה כאילו זה גמר, שאננות שבהמשך הופכת ללחץ של הקבוצה שיש לה רק מה להפסיד מול הקבוצה שיש לה רק מה להרוויח וכו'. באנגליה (בכוונה לקחתי מדינה ששם גם לוקחים את המפעל ברצינות) פיטרבורו (ממרכז-תחתית הליגה הראשונה) סיימה פעמיים בתיקו עם ווסט ברום (ממרכז-תחתית הליגה הראשונה) וגררה אותה לפנדלים, זה אומר שאמצע הליגה השלישית ואמצע הליגה הראשונה באותה רמה?

לגבי המשפט האחרון שלך התשובה היא לא. לגבי העובדה שמקומות 1-5 בלאומית כמעט שוות ברמתן ל-4 קבוצות בליגת העל, אין וויכוח.

קח את עכו או כפ"ס לדוגמא. משחקים שם 7-8 שחקנים בהרכב שאם היו משחקים השנה באשדוד או באשקלון, בטוח שלא היית מרים גבה,

אם בכלל היית יודע שהם משחקים שם. אני כלל לא מזכיר את ההרכב של נתניה. יש בכל זאת הבדל אחד משמועתי בין הליגות וזה קצב המשחק.

פועל יוצא מכך - שחקני נוער של מכבי, חיפה והפועל לא מצליחים לעשות את המעבר הזה. שים לב לשניים האחרונים שכן הצליחו

להשתלב ואף יפה מאוד : דוד קלטינס ונטע לביא בעלי כושר גופני יוצא מן הכלל.

זה פשוט:

מי שטוב יפרוץ גם בליגת העל (קהת). מי שלא - לא (שחר הירש).

גם רועי קהת לא בדיוק הצליח בליגת העל כשהושאל לבאר שבע (קבוצת תחתית אז)

עבר לשחק בלאומית קודם, והסיבה העיקרית שהוא קיבל הזדמנות בק"ש היא שהוא היה שחקן שלהם, ולא מושאל שלנו. יש הבדל בין לתת הזדמנות לשחקן צעיר שלך לבין לתת הזדמנות לשחקן צעיר של קבוצה אחרת.

לא אמרתי ששחקן יגיע לליגת העל ודקה אחרי יככב בה. אבל אם שחקן טוב, הוא יצליח גם בליגת העל.

כנראה שלוגסי למשל לא מספיק טוב, גם אם היו נותנים לו תנאים של בונדסליגה.

אתה נולדת להיות שחקן

קוראים לך חוזז מתן.

חוזז מתן. חוזז מתן. חוזז מתן.

פעם זה היה:

אני אף פעם לא אהיה שחקן

קוראים לי דדי בן דיין

בן דיין, בן דיין, בן דיין

על הלחן של ״ואז תראה איך שאני הולך, יפה בתלם והולך״ למי שתהה.

לא אמרתי ששחקן יגיע לליגת העל ודקה אחרי יככב בה. אבל אם שחקן טוב, הוא יצליח גם בליגת העל.

כנראה שלוגסי למשל לא מספיק טוב, גם אם היו נותנים לו תנאים של בונדסליגה.

לוגסי הוא דוגמא טובה. האם הוא היה במקומות שבהם הוא יכול היה להתפתח לשחקן משמעותי? לא בטוח. זה, בעיני, מקרה של קצת מזל רע. לוגסי היה הרי לא רע בכלל בקדנציה הלא ארוכה שלו במכבי. אבל ההגעה של אייבנדר, בזמנו, הייתה מבחינתו מהלך שטרף את הקלפים. את הדקות שלו, הוא ידע, יהיה לו קשה לקושש, אז הוא יצא מחוץ למכבי.

פה, נדמה לי, נכנס אלמנט נוסף. הקשר האחורי והבלם אלו שתי עמדות שדורשות, יותר מכל עמדת שדה אחרת, בגרות, אינטליגנציה ונסיון. לא חלקים חזקים במיוחד אצל בן ה-19-21 הממוצע. העדרן של אלו מכפיל את הקושי הטבעי שיש לשחקנים לעשות את המעבר מנוער לבוגרים. צריך הרבה זמן דשא בשביל להפוך להיות בלמים וקשרים אחוריים טובים, לא רק זאת, אלא שאלו עמדות שהן קריטיות. בלם או קשר אחורי לא טוב הוא, בסבירות גבוהה, הרסני לקבוצה, לכן שחקנים כמו לוגסי נמצאים בין במצב קשה במיוחד - הם חייבים לשחק, כמו כל שחקן, והם צריכים לעשות את זה במסגרות שיהיו מוכנות גם לספוג את שכר הלימוד שלהם כמו שצריך,וזאת מתוך הנחה שיש מי שידרך ויסביר. אם לוגסי היה נשאר במכבי, אולי היינו רואים היום שחקן שלם וראוי. תהליך דומה, אגב, קורה גם עם דור פרץ. הרי יש כאן בפורום כבר כאלה שרוצים לזרוק אותו מהקבוצה. זו גישה קצרת רואי, שלא לומר מטומטמת. כך אי אפשר לגדל שחקנים צעירים באופן טוב שיועיל לקבוצה, בפרט לא בלמים וקשרים אחוריים טובים. אנו זקוקים לאורך רוח גדול עבור שחקנים כמו דור פרץ ולוגסי לפניו לפני שיהיה אפשר לומר לחרוץ את דינם כשחקני כדורגל, בפרט שחקני הרכב במכבי. בהעדרה של ליגת מילואים זו בעיה לא פשוטה.

אני זוכר שראיתי את ברסקי במשחקים הראשונים שלו בבוגרים. איפה השחקן האבוד של אז, ואיפה השחקן שמשחק היום בבית"ר רמלה. אבל עברו כמה שנים מאז, נכון? אלה דברים שלוקחים ויקחו הרבה מאוד זמן. בטח במסגרות העקומות שרוב הקבוצות בארץ, מטרות להשאלה, כביכול, מספקות. אישית, לי עוד יש תקווה שעוד נראה את לוגסי לובש צהוב.

בעניין הזה, אני חושב, ראוי להזכיר את שון גולדברג. שעושה רושם שהצליח לעשות את המעבר המדובר. מעניין עד כמה קרויף עוקב אחריו והאם המערכת רואה בו פוטנציאל.