Jump to content

מגש הכסף

שגיא53

Recommended Posts

אתה צריך לדאוג שהשירותים האלה יהיו קיימים ונגישים, אתה לא חייב להיות זה שמספק אותם- אם נצטט מהראיון שהובא פה (http://m.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/417711?seenmobile=1&selected=m)

אתה בעצמך אומר שהיד הממשלתית תמיד גדושה יותר, ואני חושב שאתה גם מסכים עם זה שרשויות ציבוריות מתנהלות פחות יעיל באופן כללי- סדרה כמו מגש הכסף באה ומראה את הבעיות, ואת זה היא עושה (לפחות חלק מהזמן) בצורה טובה, אבל הפתרון שהיא מציעה היא בדיוק בכיוון ההפוך.

טייקונים ושחיתות תמיד יצליחו יותר איפה שיש יותר רגולציה והתערבות ממשלתית, כי שם היתרון היחסי שלהם בכוח פוליטי (הון-שלטון) עולה.

אני חושב שאנחנו חושבים כמעט אותו דבר רק הסברנו את הנושא בצורה שונה

אתה מסכים איתי שטייקון אחד ששולט על 80 אחוז מהשוק הוא בעצם סוג של ממשלה קטנה?

אני חושב שאנחנו חושבים כמעט אותו דבר רק הסברנו את הנושא בצורה שונה

אתה מסכים איתי שטייקון אחד ששולט על 80 אחוז מהשוק הוא בעצם סוג של ממשלה קטנה?

מבחינת היכולת של אותו טייקון לשלוט על השוק ולהשתמש בכוח שלו כדי למנוע תחרות תחת החוקים הקיימים תוך שימוש בכוח פוליטי, הייתי אומר שכן.

אבל אני חושב שהסיבה שאותם טייקונים נוצרים ושורדים קשורה לממשלה הגדולה שמונעת תחרות בגלל עודף רגולציה/בירוקרטיה.

אתה צריך לדאוג שהשירותים האלה יהיו קיימים ונגישים, אתה לא חייב להיות זה שמספק אותם- אם נצטט מהראיון שהובא פה (http://m.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/417711?seenmobile=1&selected=m)

אתה בעצמך אומר שהיד הממשלתית תמיד גדושה יותר, ואני חושב שאתה גם מסכים עם זה שרשויות ציבוריות מתנהלות פחות יעיל באופן כללי- סדרה כמו מגש הכסף באה ומראה את הבעיות, ואת זה היא עושה (לפחות חלק מהזמן) בצורה טובה, אבל הפתרון שהיא מציעה היא בדיוק בכיוון ההפוך.

טייקונים ושחיתות תמיד יצליחו יותר איפה שיש יותר רגולציה והתערבות ממשלתית, כי שם היתרון היחסי שלהם בכוח פוליטי (הון-שלטון) עולה.

מדויק

כדי שיהיה שינוי, צריכים לחזור 200 שנה אחורה למה שקארל מרקס אמר, שאחרי מהפכה התעשייתית הגיעה המהפכה החברתית. הרצון היה שלא יהיו מעמדות לפי דם (כמו שבצרפת למשל) , אלא מעמד אחיד

עד שלא יורד דם וראשים עפים, דברים לא זזים, בינתיים מאכילים אותנו ממתקים מדי פעם כדי להשקיט אותנו, הציבור.

מצד שני מעמד הפרולטריון התקדם ב-200 שנה האחרונות (מלהיות עובד מפעל פשוט שמרוויח כמה סנט למצב שאנחנו יכולים להרשות לנו רכב, דירה / להשכיר דירה, חופשות ושאר הוצאות, אבל ביום שיקרה שהעם יקח סמכות וכוח לידיים ולא יפחד מהטייקונים ומהשליטה של 19 משפחות במדינה, אז אולי ורק אולי נראה ניצוץ של שינוי.

אשמח אם מישהו שיוצא לרחובות יסביר לי מה הוא רוצה להשיג. מה הדרישות שלכם?

7 שעות עבודה

יום מנוחה נוסף

לא לקחת משכנתא כדי לקנות דירת 3 חדרים עם ריצוף של שנות ה80

הוזלת מחירי הדלק

להפוך את צה"ל לצבא מקצועי

ועכשיו ברצינות

אני אישית חושב שהדבר היחיד שאפשר להשיג במהלך שכזה הוא מעשי לחץ מצד הממשלה, או שזה ייגמר בדיכוי ואלימות משטרתית או שתהיה איזה הוזלה של מוצר כזה או אחר למען השתקה

הבסיס כ"כ מושחת ומשוחד, החינוך כ"כ לקוי שקשה לראות איך מהלך לא אלים יכול להועיל בדרך כל שהיא (וגם מהלך אלים לא יעזור כי הוא בעצם דיכוי לצד השני)

7 שעות עבודה

יום מנוחה נוסף

לא לקחת משכנתא כדי לקנות דירת 3 חדרים עם ריצוף של שנות ה80

הוזלת מחירי הדלק

להפוך את צה"ל לצבא מקצועי

ועכשיו ברצינות

אני אישית חושב שהדבר היחיד שאפשר להשיג במהלך שכזה הוא מעשי לחץ מצד הממשלה, או שזה ייגמר בדיכוי ואלימות משטרתית או שתהיה איזה הוזלה של מוצר כזה או אחר למען השתקה

הבסיס כ"כ מושחת ומשוחד, החינוך כ"כ לקוי שקשה לראות איך מהלך לא אלים יכול להועיל בדרך כל שהיא (וגם מהלך אלים לא יעזור כי הוא בעצם דיכוי לצד השני)

שעות העבודה שלך צריכות להיות מעוגנות בהסכם עם המעסיק שלך, לא רואה סיבה שהמדינה תתערב בהסכמים בין אנשים בוגרים.

מבחינת ימי מנוחה, להערכתי צריכים לקבוע את שישי כיום מנוחה נוסף. גם ככה רוב המשק עובד בו בצורה חלקית מאוד.

נושא הדיור הוא מורכב וההתנהגות בו היא לא רציונלית מצד השחקנים , ברור שאני איתך. אבל שוב, צריך להגיד בדיוק מה רוצים בניגוד למחאה הקודמת.

מסכים, צריך להוריד מיסים על חשבון שירותים שהמדינה לא צריכה או לא יודעת לתת.

לגבי צה"ל מסכים.

אבל, לצערי למרות שדי הסכמנו על הרוב, אלו לא הולכות להיות הדרישות. שוב ידרשו עוד תקציבים לחינוך בריאות רווחה. אנחנו כאזרחים נשקיע עוד כסף ולא נקבל כלום. כל התקציבים הללו עלו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות ואין באמת שיפור. תקציב החינוך הכפיל את עצמו בעשור, האם החינוך היום טוב יותר? לא.

מקווה שיעשו פיילוט לשיטת הוואצ'ריום בהקדם.

הבעיה היא שאנשים לא באמת מבינים מהי גודל הצרה.

כמה עמוקה ומושרשת השחיתות בישראל.

לא חושב שזה ניתן לתיקון. תיאורטית - אפשר ואפילו די פשוט להפוך את ישראל לפשוט גן עדן מבחינה כלכלית,

באמת שיכול להיות פה קל לאנשים, זו לא גזירת גורל שאנשים נועדו להיות עניים וחסרי שאיפות.

זה לא שצריך שינוי מסוים של מדיניות - כאילו צריך לשנות את כל צורת החשיבה של הממשלה,

שהם אשכרה יתחילו מדיניות של פעולות נטו לטובת האזרח ואני פשוט לא רואה את זה קורה.

באמת שככל שאתה לומד יותר אתה מבין - נשים לרגע בצד את העם שלי והמורשת שלי,

כמדינה - ישראל זה חרא, חרא של מקום לחיות בו.

לא שופט לשנייה את מי שתופס שכל ועף מכאן.

לא חושב שזה ניתן לתיקון. תיאורטית - אפשר ואפילו די פשוט להפוך את ישראל לפשוט גן עדן מבחינה כלכלית,

באמת שיכול להיות פה קל לאנשים, זו לא גזירת גורל שאנשים נועדו להיות עניים וחסרי שאיפות.

זה לא שצריך שינוי מסוים של מדיניות - כאילו צריך לשנות את כל צורת החשיבה של הממשלה,

שהם אשכרה יתחילו מדיניות של פעולות נטו לטובת האזרח ואני פשוט לא רואה את זה קורה.

יש הרבה מה לתקן אבל ישראל בכלל אבל בכלל לא מקום חרא לחיות בו אני לא יודע מה בדיוק גורם לך לחשוב כך.

אתה מאוד נוטה להגזים. יש פה שחיתות אבל היא לא כל כך עמוקה להערכתי. הבעיה העיקרית פה היא לא שחיתות אלא מגזריות, הפוליטיקאים מאוד עסוקים בלקדם את האינטרס של מי שבוחר בהם לעתים קרובות על חשבון ציבור אחר.

השחיתות שיש פה מתאפשרת רק כי המדינה חושבת שהיא צריכה להתערב בכל נושא. כך קל מאוד לבעלי אינטרס להפעיל לוביסטים ולחצים על פוליטיקאים.

מה צריך? להנמיך את ההתערבות הממשלתית למינימום. להוריד רגולציה ולפתוח את השוק. שנאת עשירים לא תקדם אותנו בכלום.

לגבי זה שחרא לחיות פה, שטויות.אני די בטוח שלפי הביטוח הלאומי אני מוגדר מתחת לקו העוני. עם זאת לא רע לי בכלל

נכחתי אתמול בהרצאה של גיא רולניק כאן במנהטן. האמת? מרתק ומעניין. הוא מיסיונר של קידום חשיבה ביקורתית והתנגדות לקבוצות לחץ.

דבר אחד שהפריע לי זה שלא שמעתי ממנו (בניגוד לזליכה) משהו על כך שהבעיה היא מבנית בשיטה שלנו ובעיקר שלא שמעתי ממנו פתרון.

לגישתו, כפי שהציג אתמול, אם ייעלמו הטייקונים אז תהייה חלוקה שוויונית יותר של העוגה. אני חושב שההיסטוריה מראה שזה לא נכון. בעיקר כי קבוצות לחץ תמיד היו ויהיו. למה? כי בעבר היו ועדים וקיבוצים והיום יש הסתדרות וטייקונים.

הפתרון כאן, לדעתי, הוא שינוי שיטת הממשל. פוליטיקאים עסוקים יותר מדי בהישרדות שלהם (מול הציבור ומול חברי המרכז) ומעט מדי בעשייה. המחוקק צריך לחוקק והממשלה לבצע ולכן הייתי מפריד ביניהם. רוצה להיות שר? הכנסת תקבע את שכרך ולא תוכל לכהן כח"כ.

הבעיה מתחילה עוד משנות ה-50 וה-60 שאנשים שפעם פעלו מערכים ואידיאולוגיה כיום התחלפו בחזירים שאוהבים כסף על חשבוננו.

למה אני אמור לשלם מס 21-34 אחוז מס בשביל כמה אלופים, תתי אלופים, רמטכלים ועוד יוצאי צבא שהפנסיה שלהם גם ככה נפוחה ונהנים על חשבוני?

לצערי אנשים כמו ירון זליכה הם בודדים בדור, כל מי שנכנס למעגל "הקליקה" רוצה לשמור על התחת שלו ומבחינתו ראש קטן העיקר הוא מסודר.

נכחתי אתמול בהרצאה של גיא רולניק כאן במנהטן. האמת? מרתק ומעניין. הוא מיסיונר של קידום חשיבה ביקורתית והתנגדות לקבוצות לחץ.

דבר אחד שהפריע לי זה שלא שמעתי ממנו (בניגוד לזליכה) משהו על כך שהבעיה היא מבנית בשיטה שלנו ובעיקר שלא שמעתי ממנו פתרון.

לגישתו, כפי שהציג אתמול, אם ייעלמו הטייקונים אז תהייה חלוקה שוויונית יותר של העוגה. אני חושב שההיסטוריה מראה שזה לא נכון. בעיקר כי קבוצות לחץ תמיד היו ויהיו. למה? כי בעבר היו ועדים וקיבוצים והיום יש הסתדרות וטייקונים.

הפתרון כאן, לדעתי, הוא שינוי שיטת הממשל. פוליטיקאים עסוקים יותר מדי בהישרדות שלהם (מול הציבור ומול חברי המרכז) ומעט מדי בעשייה. המחוקק צריך לחוקק והממשלה לבצע ולכן הייתי מפריד ביניהם. רוצה להיות שר? הכנסת תקבע את שכרך ולא תוכל לכהן כח"כ.

http://www.amitit.co.il/#!%D7%94%D7%A4%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A1-%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%92%D7%A9-%D7%94%D7%9B%D7%A1%D7%A3/cjds/5643bd200cf2e1ca27942142

הרשה לי לצטט כתבה מהכלכלה האמיתית שבדיוק מדברת על מה שהתלוננת עליו:

הפספוס הגדול של מגש הכסף

12.11.2015

ערן הילדסהיים

מגש הכסף ללא ספק יזכר כאבן דרך חשובה במחאה החברתית, אבל בו זמנית הוא מפספס חלק קריטי שימנע ממנו להרשם בספרי ההיסטוריה כמי שהוביל לשינוי המיוחל. 2aa5c3_b4984abea9074d5881753dbdb32e906a.

נתחיל בצדדים החיוביים - מגש הכסף היא צפיית חובה לכולם. דורון צברי מביא יצירת מופת שמסבירה בצורה יוצאת מן הכלל איך הכלכלה עובדת, או יותר נכון לא עובדת. רולניק, זליכה וגוטווין מנצלים את הכריזמה והאומץ שלהם כדי לסחוף את הקהל אל נבירה בפח הזבל הגדול של האליטה הכלכלית, שאחרים חוששים לגעת בו כדי שלא יזדהמו. תיאור הבעיות הכלכליות והחברתיות בסרט נעשה בצורה בהירה וסוחפת תוך כדי שבירת מחסום הפחד של אנשים מן השורה לשמוע על כלכלה. ללא ספק מגש הכסף יזכר כעוד שלב חשוב באבולוציה של המהפכה החברתית, אבל לצערי החסרון שלו הוא שהוא רחוק מלבשר על השינוי האמיתי.

את מגש הכסף אפשר לדמות לשלושה רופאים שמסבירים לציבור את התהליך שבו מתפתח גידול סרטני ומדוע הוא גורם לנזקים אדירים. הפתרונות שלהם מתרכזים סביב פגיעה בגידול אבל לא במקור שהביא להתפתחותו, וכאשר אתה מטפל בתסמין ולא בבעיה אתה יכול מקסימום להקטין את הגידול לזמן מוגבל, אבל בסוף הוא יחזור. באופן אירוני אנחנו מקבלים דוגמא חיה לכך בימים אלו. רפורמת הסלולר הגדולה שמופיעה בסרט כסיפור ההצלחה היחיד שצברי הצליח למצא, גם היא הולכת וקורסת למול עינינו. מסתבר שההקרנות שנעשו על הגידול בשוק הסלולר עזרו ל4 שנים והנה שוב הגידול חזר.

ניקח למשל דברים שאומר רולניק. הוא מספר לנו על מועדון סגור של בנקים וחברות ביטוח ששולט במדינה. מה חסר בדבריו: חסר הסבר מאין אותו מועדון שואב את כוחו. האם הכוח נוצר כתוצאה מבעיה מערכתית או בעיה נקודתית שטיפול קטן יכול לפתור? רולניק מעדיף לא להתעכב על שאלה זו. הוא קובע את המועדון הסגור כעובדה ועכשיו בואו נטפל בה. טקטיקה זו שקולה לנסיון של קבלן לחזק את המבנה החיצוני של הבית מבלי לבדוק בכלל את היסודות שלו.

בעית המועדון הסגור שמציג רולניק היא בעיה כלל עולמית שארה"ב היא המובילה בה. ניסיתי לבדוק איך מציגים אותה בסרטים מקבילים בארה"ב. הגעתי לסרט הדוקומנטרי "ארבעת פרשי האפוקליפסה" ששודר בערוץ 8 המקביל ביס. גם שם, כמו דורון צברי אצלנו, עומד מאחורי הסרט במאי עצמאי המראיין את מיטב המומחים (במקרה זה מכל העולם) ובונה סרט נהיר ונגיש לכלל הציבור.

בניגוד לרולניק, המומחים בסרט האמריקאי מאפשרים לצופה להחשף למקור הכוח של אותו מועדון, וחשוב מכך הם מובילים אותו למסקנה המטלטלת הבאה: שאיבת ההון מכלל הציבור אל חברי המועדון היא חלק מובנה במערכת הכלכלית הקפיטליסטית היום (הביקורת בסרט אגב היא לא נגד הקפיטליזם אלא נגד הצורה המעוותת שבה הוא מופיע היום). על פי כללי המערכת הזו אפשר אולי לשנות את הרכב החברים במועדון ואת גודלו, אבל אי אפשר לסגור אותו כי הוא חלק אינטגרלי מאותה מערכת. וזה ההבדל הגדול. גוטווין, רולניק וזליכה מקפידים שלא להתקיף את חוקי המערכת ומתיחסים רק לתופעות הלוואי/התסמינים שלה. לעומת זאת בסרט האמריקאי המכיל 23 "כוכבים" וביניהם חתן פרס נובל לכלכלה, ראשי עיתוני כלכלה גדולים, יועצי ממשל ,סוחרי בורסה וכלכלנים מובילים, כולם מצביעים על בעיות מערכתיות קשות – לא תמצאו אף אחד מהם שהולך לחפש את הבעיה בין הקורנפלקסים בסופר או בין שמות בעלי חברות הביטוח.

הסרט ארבעת פרשי האפוקליפסה בתרגום לעברית:

"מה הכוח של הבנקים? למה יש להם כל כך הרבה כוח?" שואל רולניק את הקהל במגש הכסף. שאלה מצוינת. אלא ששוב הוא לא עונה עליה ומתעסק בתסמינים בדמות בעית הריכוזיות. נחזור לתוכנית האמריקאית - שם מסבירים לקהל הצופים שמקור הכוח של הבנקים היא האפשרות שניתנה להם לייצר כסף . כן כן, למרות ההנחה הרווחת שהבנק המרכזי מייצר את כל הכסף – בתכנית מסבירים שמדובר בהנחה שגויה ורוב הכסף נוצר על ידי בנקים פרטיים בכל פעם שהם נותנים לנו הלוואה. חשבו רגע על משחק מונופול שבו נותנים לאחד השחקנים את הפריבילגיה ליצר כסף. תוך זמן קצר הוא ישתלט על כל הנכסים במשחק. זה בדיוק מה שקורה בכלכלה האמיתית ולכן תחת הכללים האלה, כך מסבירים בסרט, בנקים לעולם יהיו הגוף הכי חזק במשק הרבה מעל כל ממשלה או רגולטור. זו גם הסיבה לכך שהם הגוף השולט בכל מדינה שתשימו עליה את האצבע – זו בעיה מערכתית כלל עולמית. זו הסיבה שהמועדון הסגור יהיה תמיד סגור כשהבנקים הם אלה שיחליטו מי יהיו החברים בו. כשנשאל רולניק אחרי התכנית איך יתכן שהוא לא דיבר על נושא קריטי זה – ענה שזה גם כך לא בשליטתה של ישראל והשינוי בתחום זה לא יתחיל מפה.

כל זה מתקשר לטענה נוספת של זליכה ורולניק - הדלת המסתובבת של הרגולטורים. הרי ברור שאם הזכות ליצור כסף נמצאת בשוק הפרטי אז הוא לעולם יהיה יותר חזק מהממשלה, שניזונה משאריות הכסף שהוא מייצר (דרך מיסים והלוואות). לכן יהיה זה מפתיע אם במערכת כזו התפקיד הציבורי הלא מתגמל, לא ישמש כמקפצה לכסף הגדול במגזר הפרטי.

עוד בעיה שיוצרת אותה מערכת היא ניפוח חובות. מדובר בצורך של המערכת להגדיל את החוב בכל שנה על מנת שתוכל להמשיך להתקיים. החובות הגדולים הם אחד ההסברים המרכזיים להשתעבדות של כולנו לאותה מערכת. באופן תמוה, גם כאן מקבלים במגש הכסף את החוב כעובדה שאין מה לעשות איתה, בניגוד לסרט האמריקאי שמקדיש חלק נכבד מזמנו להסבר התופעה ופתרונה. להזכירכם החוב הוא אחד הבעיות המרכזיות היום בכלכלה העולמית וגם בארץ.

מה לגבי פתרונות? כשהבעיות מוצגות בצורה שטחית אז גם הפתרונות שטחיים. "תצביעו עבור האנשים המתאימים שיגנו על האינטרסים שלכם" יגיד לנו זליכה, אבל לא יסביר איך יצמח מישהו שיגן עלינו במערכת שבה הכסף הגדול והשליטה נמצאים בשוק הפרטי ולא בכנסת. האם יצחק הרצוג, ששמו מתנוסס בגאון על משרד עורכי הדין שנחשב לאחד מסמלי ההון שלטון, הרצוג פוקס נאמן, האם הוא יחלץ אותנו מהברוך הכלכלי? האם יאיר לפיד, שהיה פרזנטור של בנק אחד ושסגנו יעקב פרי היה הראשון בתולדות הכנסת שקיבל מאות אלפי שקלים מבנק שני במהלך היותו שר, האם הוא יוכל לשרת אותנו בהוגנות? יש הרבה סיבות להחליף את השלטון, בעיקר בגלל שראש ממשלה שדבק זמן רב מדי בכסאו הופך בסוף למנותק ומושחת ולא משנה מאיזה צד פוליטי הוא מגיע. זליכה אכן מתייחס לכך בדבריו אבל אם מסתכלים על הצד הכלכלי - מי שיצפה בסדרה האמריקאית יבין מיד ששמאל וימין גם יחד נשלטים על ידי אותם הכוחות הכלכליים ומנהלים את אותה מדיניות כלכלית.

פתרון שני במגש הכסף הוא שנצא לרחובות. אני מבין את הצורך לצאת לרחובות בשם מטרה ספציפית ומדויקת כמו מתווה הגז, אבל לצאת ולצעוק שוב "צדק חברתי" מבלי להבין מה הבעיה ומה הפתרון הוא סרט שכבר היינו בו. זה היה שלב חשוב במהפכה החברתית לפני ארבע שנים –ועכשיו צריך להתקדם.

בניגוד למגש הכסף, הסרט האמריקאי מסתיים בקריאה לקרוא ,ללמוד, לערער על חוקי המערכת, לא להתרשם מדברים שמישהו אומר רק בגלל שהוא פרופסור או ד"ר. הסרט גם קורא לדחות סיפוקים ולפתח חשיבה עצמאית. בו בזמן הוא גם נותן כלים מעוררי מחשבה להתמודדות עם הבעיות המערכתיות - בין אם זה על ידי שינוי שיטת המיסוי ,שינוי מערכת המטבע והוצאת תהליך יצור המטבע מידיים פרטיות ועד שינוי מבני בשוק העבודה.

ועדיין, למרות כל הביקורת, אחזור ואומר שהצפייה במגש הכסף היא צפיית חובה. הסדרה מערערת את האמון העיוור שנתנו במערכת קלוקלת וקוראת לנו להבין איפה דופקים אותנו. הסרט נוגע בתסמיני המחלה, צד חשוב לכשעצמו, אך ללא טיפול במקור המחלה, אם לא נקבל גם את סרט ההמשך "מגש הכסף 2", שלא יחשוש לערער על חוקי המשחק הקיימים ולדבר על מקור הבעיות – הסרט הזה יהפוך כנראה לעוד "שיטת השקשוקה" שבו נבין שדופקים אותנו אבל לא נדע למה זה אף פעם לא משתנה.

צברי – לטיפולך!

מזעזע.

אין עתיד למדינה הזאת

תודה שבחרת ביבי

תתפלא, רוב השחיתות במדינה הזאת היא של הפקידים. הפוליטיקאים הם בד"כ כלי משחק של בעלי אינטרס, פעמים רבות אפילו ללא ידעתם.

מה צריך לעשות? לקחת חזרה את הכח מהפוליטיקאים. פחות חוקים, פחות רגולציה, פחות מיסים. פשוט כך.

אהה ולגבי ההערה האחרונה הצחקת אותי.

אתה מקבל פה שירות גרוע מחברת החשמל, הרכבת, הדואר והנמלים רק בגלל שהם ממשלתיים, רק בגלל שמפלגת העבודה וההסתדרות משום מה חושבות שהמדינה צריכה להחזיק את החברות האלה ולא רק זה גם נותנות לעובדים שלהם כח מופרז (ומשכורת מנופחת) במסווה של הגנה על העובד החלש.

אתה משלם פה המון כסף על ירקות פירות בשר וביצים רק בגלל לובי חקלאי חזק של מגדלי העופות, הלולנים והחקלאים שמשתמשים בפוליטיקאים (רובם שוב ממפלגת העבודה) שמונעים סחר חופשי והוגן ויבוא של המוצרים האלה. כן, אתה גם משלם יותר וגם מקבל תוצרת סוג ב, כי אין פה שום תחרות.

אבל תמשיך לצעוק נגד ביבי.

הקרקע הכי פוריה לשחיתות, היא כאשר פוליטיקאים נבחרים שוב ושוב, כמו במונרכיה, בלי שום קשר לביצועים שלהם ולשירות שלהם למען האזרח.

למה שהליכוד לא יהיה מושחת ויסדר ג'ובים ומכרזים למקורבים ובעלי ההון? הבוחרים שלהם יבחרו בהם בכל מצב, כי הסמולניםם בוגדיםםם

גם אני לא מחזיק בדעות שמאל, מתעב את מפלגת העבודה לדורותיה, לכן הצבעתי ליש עתיד. חילופי מנהיגים הם דבר הכרחי בדמוקרטיה אמיתית, ולא רק פרוצדורלית כמו ישראל.

הפסקתי באמצע הפרק השני עם כל הכבוד לזליכה, תוכנית מגמתית וחלשה מאוד, ככלל מאז ומתמיד הטענות הסוציאליסטיות/קומוניסטיות הן ילדותיות וטיפשיות, כמה קל זרוק לאויר סיסמאות כאילו ישנו איזה עולם אוטופי שבו אפשר לעשות חלוקה שווה בשווה של הכל (דרך אגב מי קובע את הקריטריונים לשווה?), מבלי שזה יגרום לסוף המוטיבציה ליצור ולהתפתחות אנושית...

רק את משבר הדיור צריך לפתור באמת בישראל לדעתי, ברגע שלא תצטרך לשלם 4000 ש"ח שכירות או 5000 ש"ח משכנתא, רמת ההשתכרות פה מספיקה בהחלט לחיים יותר מסבירים (בקיצור טובים).

רוב המספרים שמוצגים שם מניפולטיבים, מגמתיים וכל אדם עם מעט ידע בתחום מיד רואה את אחיזת העיניים שבהצגת נתוני המשק הישראלי בהשוואה לOECD לדוגמא מבלי לנטרל השפעות אוכלוסיות שמבחירה חלק גדול בהן לא עובד.

אני, ותאמינו לי שאני האחרון שזה בא מהמקום של עושר שבגללו אני מנוכר כלפי אחרים, לא יכול שלא להפסיק להתקומם מהחרא הזה שרושמים לנו 1 מכל שלושה ילדים בישראל עני, כמה אפשר לשקר ולהיות מרושע, ברוך השם במדינת ישראל לא מתים אנשים ברעב, בטח ובטח שלא אחד מכל שלושה ילדים בארץ: רעב, סובל מבריאות וסניטריה לקויה, אין לו קורת גג, או אין לו חינוך בסיסי, ולפי הקריטריונים האלה הוא לא עני, נקודה, עני זה לא מי שהוא לא עשיר, לאנשים לגמרי הסתובבה הקופסא...

הפסקתי באמצע הפרק השני עם כל הכבוד לזליכה, תוכנית מגמתית וחלשה מאוד, ככלל מאז ומתמיד הטענות הסוציאליסטיות/קומוניסטיות הן ילדותיות וטיפשיות, כמה קל זרוק לאויר סיסמאות כאילו ישנו איזה עולם אוטופי שבו אפשר לעשות חלוקה שווה בשווה של הכל (דרך אגב מי קובע את הקריטריונים לשווה?), מבלי שזה יגרום לסוף המוטיבציה ליצור ולהתפתחות אנושית...

רק את משבר הדיור צריך לפתור באמת בישראל לדעתי, ברגע שלא תצטרך לשלם 4000 ש"ח שכירות או 5000 ש"ח משכנתא, רמת ההשתכרות פה מספיקה בהחלט לחיים יותר מסבירים (בקיצור טובים).

רוב המספרים שמוצגים שם מניפולטיבים, מגמתיים וכל אדם עם מעט ידע בתחום מיד רואה את אחיזת העיניים שבהצגת נתוני המשק הישראלי בהשוואה לOECD לדוגמא מבלי לנטרל השפעות אוכלוסיות שמבחירה חלק גדול בהן לא עובד.

אני, ותאמינו לי שאני האחרון שזה בא מהמקום של עושר שבגללו אני מנוכר כלפי אחרים, לא יכול שלא להפסיק להתקומם מהחרא הזה שרושמים לנו 1 מכל שלושה ילדים בישראל עני, כמה אפשר לשקר ולהיות מרושע, ברוך השם במדינת ישראל לא מתים אנשים ברעב, בטח ובטח שלא אחד מכל שלושה ילדים בארץ: רעב, סובל מבריאות וסניטריה לקויה, אין לו קורת גג, או אין לו חינוך בסיסי, ולפי הקריטריונים האלה הוא לא עני, נקודה, עני זה לא מי שהוא לא עשיר, לאנשים לגמרי הסתובבה הקופסא...

יותר מכך, אעיד על עצמי שלפי הנתונים היבשים אני מתחת לקו העוני, עם זאת יש לי דירה, שתי מכוניות ולא חסר לי כלום. אני לא חי ברווחה גדולה מדי, אבל לא חסר לי כלום

מצטער, אתה מנותק.

אולי התברך מזלך ואתה חי בסביבה יחסית מבוססת כלכלית. אין פה באמת אנשים שגוועים מרעב ואין כאן מה שנקרא עוני מרוד, זה ברור לנו. אבל כן יש כאלו שהולכים לישון רעבים או נאלצים לאכול בצמצום.

יש המון אנשים כאלו, לרוב במגזר החרדי ובמגזר הערבי. זה פחות שכיח במגזר החילוני והדתי, אבל קיים גם שם בכמויות, לצערנו.

מעבר לזה, אתה מוזמן לבקר ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן בשעות הערב, אולי תופתע לגלות כמה הומלסים מסתובבים שם, מקבלים אוכל בחינם מהחנויות השונות ומוציאים בקבוקי פלסטיק מהפחים. זה רק מדגם מייצג ממה שאני רואה כל יום.

ומה עם אנשים שמשתכרים שכר מינימום? אם נצא מהנחה שיש להם דירה זולה מאוד, נניח 2000 שקל בחודש, זה משאיר להם 3000 שקל בכיס, עוד לפני הוצאות שונות על הדיור כמו חשמל, מים, ארנונה וכו'.

זה כלום!

יותר מכך, אעיד על עצמי שלפי הנתונים היבשים אני מתחת לקו העוני, עם זאת יש לי דירה, שתי מכוניות ולא חסר לי כלום. אני לא חי ברווחה גדולה מדי, אבל לא חסר לי כלום

כמה המשכנתא ומה הליסינג על המכוניות? (במידה ואלה דגמים חדשים)

וואלה אתה טועה ומטעה, אף אחד לא עובד כמונו

מאיפה הגעת למסקנה שאני אמור לעבוד 12-14 שעות ביום ולחיות פחות טוב מאדם שעובד 7 שעות ביום?

לחיות בכבוד מותר לי? כי אני נוסע לעבודה שעה בבוקר, נותן 12 שעות כל יום + שעה חזרה הביתה ואני אמור להסתפק במשכורת שתשאיר אותי באותו מעמד חברתי במשך 25 השנים הקרובות, בלי שאיפות וללא הזדמנויות עסקיות, פשוט לשרוד

אולי נתנצל שאנחנו נושמים?

מצטער, אתה מנותק.

אולי התברך מזלך ואתה חי בסביבה יחסית מבוססת כלכלית. אין פה באמת אנשים שגוועים מרעב ואין כאן מה שנקרא עוני מרוד, זה ברור לנו. אבל כן יש כאלו שהולכים לישון רעבים או נאלצים לאכול בצמצום.

יש המון אנשים כאלו, לרוב במגזר החרדי ובמגזר הערבי. זה פחות שכיח במגזר החילוני והדתי, אבל קיים גם שם בכמויות, לצערנו.

מעבר לזה, אתה מוזמן לבקר ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן בשעות הערב, אולי תופתע לגלות כמה הומלסים מסתובבים שם, מקבלים אוכל בחינם מהחנויות השונות ומוציאים בקבוקי פלסטיק מהפחים. זה רק מדגם מייצג ממה שאני רואה כל יום.

ומה עם אנשים שמשתכרים שכר מינימום? אם נצא מהנחה שיש להם דירה זולה מאוד, נניח 2000 שקל בחודש, זה משאיר להם 3000 שקל בכיס, עוד לפני הוצאות שונות על הדיור כמו חשמל, מים, ארנונה וכו'.

זה כלום!

אני ממש לא רוצה להיכנס כאן לפן האישי אבל בוא נגיד ככה שאתה ממש אבל ממש לא בכיוון

כמה המשכנתא ומה הליסינג על המכוניות? (במידה ואלה דגמים חדשים)

וואלה אתה טועה ומטעה, אף אחד לא עובד כמונו

מאיפה הגעת למסקנה שאני אמור לעבוד 12-14 שעות ביום ולחיות פחות טוב מאדם שעובד 7 שעות ביום?

לחיות בכבוד מותר לי? כי אני נוסע לעבודה שעה בבוקר, נותן 12 שעות כל יום + שעה חזרה הביתה ואני אמור להסתפק במשכורת שתשאיר אותי באותו מעמד חברתי במשך 25 השנים הקרובות, בלי שאיפות וללא הזדמנויות עסקיות, פשוט לשרוד

אולי נתנצל שאנחנו נושמים?

אתה הגעת למסקנה שאמורים לעבוד 12-14 שעות בארץ, משום מה גם נדמה לך שזה מה שרוב האנשים באמת עובדים בארץ, מה אני יגיד לך זה לא שלי העוולות לא נעשות גם, זה רק הבדלים בגישה שאתה מעדיף לראות חצי כוס ריקה, אני לא כל כך שלילי וחושב שיחסית המצב הוא טוב (כלומר למה שבסבירות די גבוהה גם יכל להיות כאן)...

דרך אגב: אחת הסיבות שאני מתנגד לדוגמא למס העקיף בחזות של חוק "סוציאלי"- פנסיית חובה, זאת הסיבה שלדעתי אין אף אדם בעולם שיכול לדעת מה יקרה בעוד 25 שנים, האמת גם לא בפחות...

שמע, אתה מודע לעובדה שהישראלים עובדים הכי הרבה שעות מבין מדינות ה-OCED? בפער גדול מאוד.

איך הוא יהיה מודע למשהו לא נכון?

https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=ANHRS

מקום 13 בOECD, אמנם מעל הממוצע של הOECD, אבל רחוק מלהיות מקום ראשון.