Jump to content

משכורת, כסף, חיים

מגנטו

Recommended Posts

לפי החישובים האלה:

משכנתא

5,000

גן לילד מתחת לגיל 3

2,500

משפחתון לילד בגיל שנה

2,000

ציוד בית ספר לילד בוגר

100

אוכל בסופרמרקט

4,000

דלק (2 רכבים)

3,500

אחזקת שני רכבים

1,000

חשמל, מים, ארנונה ,גז

900

טלפון, אינטרנט, כבלים

300

ביגוד

700

ציוד משרדי

100

חוגים

200

טיפולי שיניים

100

תיקונים חד פעמיים

300

הגענו ל-20 אלף בחודש.

איך אותו זוג עם 3 ילדים, שמכניס נניח 15 נטו גומר את החודש?

וכל זה עוד כשהוא גר באיזה קופסת נעליים באשדוד?

קודם כל, אתה מבין שזה תלוי גם בהכנסה נכון? לדוגמא, זוג שמרוויח 15 נטו לא יכול להרשות לעצמו לקחת משכנתא של 5000. זה שליש מההכנסה שלו! אז כבר משם תוריד 1000-2000 בחודש.

אוכל 4000 גם נשמע לי מוגזם, הרי ההוצאות שפורסמו פה הם הוצאות ממוצעות של משפחה שהם חישבו. אני לא חושב שזה היה מתפרסם אם לא היה אפשר להסתדר עם 3000 בחודש, לא מבין על סמך מה העלית ל4000 (אני מניח שזה בלי שעשית חישוב מפורט).

דלק ל2 רכבים 3500? גם זה מוגזם מאוד. נניח 1750 ש"ח לאוטו בחודש? זה 21 אלף ש"ח בשנה. בהנחה שמחיר הדלק הוא נגיד 7 (היום אני מתדלק ב5.85) זה אומר 3000 ליטר, שזה אומר מעל 30 אלף ק"מ בשנה (תלוי בתצרוכת דלק). אז שתי מכוניות כאלה? אין מצב. בוא נניח 22 אלף ק"מ שנתי למכונית בממוצע, צריכת דלק ממוצעת 1 ל10 (לא טוב בכלל) לפי 7 ש"ח לליטר (גם הגזמה), יוצא בערך 1250. הנה חיסכון של עוד 1000 חודשי מהחישוב שלך.

ביגוד 700 זה גם לא סביר בהנחה שההורים לא מכניסים הרבה ומתפרעים, כי היום לילדים קטנים מעבירים (או שנשאר מהילדים הקודמים) ויש כל כך הרבה בזארים ומבצעים וכו'. דודה שלי קנתה לבן שלה (פחות משנה) ג'ינסים חמודים בH&M ב10 שקלים לזוג.

בקיצור, משכנתא להוריד 1000-2000, אוכל להוריד 500-1000, דלק להוריד 1000, ביגוד להוריד 200. כבר פחות 2700-4200.

אגב, משפחה שלא מכניסה הרבה לא בהכרח יהיו לה שני רכבים, זה יכול להיות עוד חיסכון.

בכל מקרה החישוב שהראו פה הקודם נראה יותר הגיוני.

קודם כל, אתה מבין שזה תלוי גם בהכנסה נכון? לדוגמא, זוג שמרוויח 15 נטו לא יכול להרשות לעצמו לקחת משכנתא של 5000. זה שליש מההכנסה שלו! אז כבר משם תוריד 1000-2000 בחודש.

אפשר בכיף להוריד. אבל זה חצי מעביר אותנו כבר לנושא אחר של משבר הדיור.. (אמנם עדיין שייך)

משכנתא של 3,500 שקל בחודש, ל-20 שנה נניח 600,000. נניח שהזוג חסך וקיבל מתנות מההורים 300,000. מה יקנו עם 900,000?

המספר 5,000 לא התייחס לפי ההכנסה, אלא לפי מה שאפשר לקנות היום..

וגם אם יקחו משכנתא של 5,000 - נניח עבור הלוואה של 900,000 פלוס ה-300,000 שחסכו.. גם במצב הזה הם יגורו בקופסת נעליים ב-1,200,000

אוכל 4000 גם נשמע לי מוגזם, הרי ההוצאות שפורסמו פה הם הוצאות ממוצעות של משפחה שהם חישבו. אני לא חושב שזה היה מתפרסם אם לא היה אפשר להסתדר עם 3000 בחודש, לא מבין על סמך מה העלית ל4000 (אני מניח שזה בלי שעשית חישוב מפורט).

לא עשיתי, צודק - אבל עדיין לא נראה לי שמשפחה עם 5 נפשות אוכלת בפחות מ-1000 שקל לחודש.

דלק ל2 רכבים 3500? גם זה מוגזם מאוד. נניח 1750 ש"ח לאוטו בחודש? זה 21 אלף ש"ח בשנה. בהנחה שמחיר הדלק הוא נגיד 7 (היום אני מתדלק ב5.85) זה אומר 3000 ליטר, שזה אומר מעל 30 אלף ק"מ בשנה (תלוי בתצרוכת דלק). אז שתי מכוניות כאלה? אין מצב. בוא נניח 22 אלף ק"מ שנתי למכונית בממוצע, צריכת דלק ממוצעת 1 ל10 (לא טוב בכלל) לפי 7 ש"ח לליטר (גם הגזמה), יוצא בערך 1250. הנה חיסכון של עוד 1000 חודשי מהחישוב שלך.

זורם

ביגוד 700 זה גם לא סביר בהנחה שההורים לא מכניסים הרבה ומתפרעים, כי היום לילדים קטנים מעבירים (או שנשאר מהילדים הקודמים) ויש כל כך הרבה בזארים ומבצעים וכו'. דודה שלי קנתה לבן שלה (פחות משנה) ג'ינסים חמודים בH&M ב10 שקלים לזוג.

לא דיברתי רק על הביגוד של הילדים. מספיק שחודש אחד אתה רוצה לקנות גינס וחולצה לעצמך, יצאת ב-250 לפחות. ולאישה, לא מגיעה פעם בחודש חולצה?

בקיצור, משכנתא להוריד 1000-2000, אוכל להוריד 500-1000, דלק להוריד 1000, ביגוד להוריד 200. כבר פחות 2700-4200.

אגב, משפחה שלא מכניסה הרבה לא בהכרח יהיו לה שני רכבים, זה יכול להיות עוד חיסכון.

משפחה שמכניסה 15 נטו, ובה שני ההורים עובדים, סביר ששניהם צריכים רכב. בייחוד שאולי האישה צריכה לחזור יותר מוקדם להיות עם הילדים.

חוץ מזה מה זה משפחה שלא מכניסה הרבה? אתה רציני? גבר שלמד, עבד מרוויח 17-18 ברוטו, אישתו בחצי משרה כדי להיות עם הילדים עוד 7 ברוטו לא מגיע להם לחיות כמו בני אדם?

בכל מקרה החישוב שהראו פה הקודם נראה יותר הגיוני.

ושים לב שלא התייחסתי בכלל לבילויים: סרטים, מסעדות, ימי הולדת, אירועים

או חלילה לחסכון.

לא רואה איך אפשר לחיות כאן, תעזור לי

שמע לדעתי השכירות בתמונה ששמו פה מוגזמת, הכל תלוי במה אתה עובד בסופו של דבר. כמו שכתבתי קודם, מבדיקה קצרה מאוד ביד2, יש באשדוד 15 דירות 4 חדרים במחירים של 3000 עד 4000, ועוד 20 במחירים של 4000 עד 4500. וזה לא בעונת השכירות.

לצורך העניין, ברמת גן, שזאת עיר הרבה יותר יקרה, חברה שלי שוכרת עם שתי שותפות דירה ענקית ב5000...

לגבי אוכל, לא הבנתי למה אתה אומר 1000? החישוב שם הוא לפי 3000.

לגבי ביגוד לעצמך, אפשר לקנות ג'ינס וחולצה גם במחיר יותר נמוך, אבל לא משנה לא ניכנס לזה.

אם הגבר מרוויח 17-18 ברוטו והאישה 7 ברוטו יישאר להם יותר מ15.

איך אפשר לחיות כאן? קודם כל לא לחיות כמו הרבה מהצעירים של היום. רוב האנשים הצעירים שאני רואה לא ממש חושבים על חיסכון. יוצאים כל הזמן בלי לחשבן, טסים כל הזמן, מבזבזים כמויות כסף רציניות.

פעם בשבוע במקום לצאת תשבו בדירה/בית של אחד החברים ותשתו שם בירה אם גם ככה אתם הולכים לפאב ויושבים עם עצמכם. במקום 120 לראש תשלמו 30.

במקום ללכת למסעדה שיוצא 100 לראש תבשלו משהו.

במקום לקנות אייפון חדש ב4000 שקל, תקנו סמארטפון אחר (וטוב לא פחות, אם לא יותר, אבל זה דיון אחר) ב1000-2000. במקום להחליף טלפון כל שנה-שנתיים, תהיו איתו שנתיים-שלוש.

ויש עוד המון דוגמאות.

אחוז האנשים מהפייסבוק שלי שטסו הקיץ הוא מטורף. אחוז האנשים שאני מכיר שעשו חצי שנה בדרום אמריקה הוא מדהים. כמות הצילומים מברים, מסיבות, מסעדות וכו' הוא מדהים.

אני ממש לא חושב שאתה צריך להתכלב בשביל העתיד שלך, אבל כן אפשר להיות חכם יותר ושקול יותר (במיוחד אם אתה לא בא ממשפחה אמידה).

זה מצחיק שאומרים כמה היה הרבה יותר קל להורים שלנו, אבל אני חושב שאם תעשה השוואה של החיים שלהם עד גיל 35-40 לעומת הילדים שלהם, תגלה תמונה שונה לחלוטין. הצעירים היום מפונקים הרבה יותר, חושבים הרבה פחות ואז מתלוננים שקשה להם. מזכיר לי קצת את בתי הקפה המלאים של תל אביב והבכי על השכירות הגבוהה ברוטשילד לפני מחאת האוהלים.

שמע לדעתי השכירות בתמונה ששמו פה מוגזמת, הכל תלוי במה אתה עובד בסופו של דבר.

נתתי דוגמא למישהו שעובד בעבודה מכובדת לגמרי.. 18,000 ברוטו ומתקשה רצח לחיות

כמו שכתבתי קודם, מבדיקה קצרה מאוד ביד2, יש באשדוד 15 דירות 4 חדרים במחירים של 3000 עד 4000, ועוד 20 במחירים של 4000 עד 4500. וזה לא בעונת השכירות.

לצורך העניין, ברמת גן, שזאת עיר הרבה יותר יקרה, חברה שלי שוכרת עם שתי שותפות דירה ענקית ב5000...

הדירה זה נושא בעייתי אחר, בכלל לא נכנס אליו.

כמו שנתתי בדוגמא, הזוג הצעיר שבא, איכשהו אחרי שחסך 300,000 כדי לא לגור "literally" בקופסת נעליים, צריך משכנתא של 5,000 בחודש. וגם אז הוא יגור באשדוד.

לגבי אוכל, לא הבנתי למה אתה אומר 1000? החישוב שם הוא לפי 3000.

שם כתוב 3,000, אני כתבתי 4,000.. אפשר להוריד ל-3,500, אבל בהנחה שאתה רוצה לקנות קצת גרעינים, בירה מעבר לפירות וירקות, מכליל חיתולים ומוצרי צריכה, ל-5 נפשות אני לא חושב ש3,500 זה הזייה

לגבי ביגוד לעצמך, אפשר לקנות ג'ינס וחולצה גם במחיר יותר נמוך, אבל לא משנה לא ניכנס לזה.

אם הגבר מרוויח 17-18 ברוטו והאישה 7 ברוטו יישאר להם יותר מ15.

צודק, נניח שנשאר להם 18 ונמשיך עם הדיון

איך אפשר לחיות כאן? קודם כל לא לחיות כמו הרבה מהצעירים של היום. רוב האנשים הצעירים שאני רואה לא ממש חושבים על חיסכון. יוצאים כל הזמן בלי לחשבן, טסים כל הזמן, מבזבזים כמויות כסף רציניות.

פעם בשבוע במקום לצאת תשבו בדירה/בית של אחד החברים ותשתו שם בירה אם גם ככה אתם הולכים לפאב ויושבים עם עצמכם. במקום 120 לראש תשלמו 30.

במקום ללכת למסעדה שיוצא 100 לראש תבשלו משהו.

במקום לקנות אייפון חדש ב4000 שקל, תקנו סמארטפון אחר (וטוב לא פחות, אם לא יותר, אבל זה דיון אחר) ב1000-2000. במקום להחליף טלפון כל שנה-שנתיים, תהיו איתו שנתיים-שלוש.

ויש עוד המון דוגמאות.

אחוז האנשים מהפייסבוק שלי שטסו הקיץ הוא מטורף. אחוז האנשים שאני מכיר שעשו חצי שנה בדרום אמריקה הוא מדהים. כמות הצילומים מברים, מסיבות, מסעדות וכו' הוא מדהים.

אני ממש לא חושב שאתה צריך להתכלב בשביל העתיד שלך, אבל כן אפשר להיות חכם יותר ושקול יותר (במיוחד אם אתה לא בא ממשפחה אמידה).

זה מצחיק שאומרים כמה היה הרבה יותר קל להורים שלנו, אבל אני חושב שאם תעשה השוואה של החיים שלהם עד גיל 35-40 לעומת הילדים שלהם, תגלה תמונה שונה לחלוטין. הצעירים היום מפונקים הרבה יותר, חושבים הרבה פחות ואז מתלוננים שקשה להם. מזכיר לי קצת את בתי הקפה המלאים של תל אביב והבכי על השכירות הגבוהה ברוטשילד לפני מחאת האוהלים.

אתה נותן כאן דוגמאות יפות אבל כאלו שלא משנות את התמונה.

לטוס לחול פעם בשנה ב-5,000 שקל כשאתה בן 25-26,

או לחילופין לשתות קפה 3 פעמים בחודש ב-25 שקלים עם חברים,

או גם 2 בירות ב-70 שקל

לא ישנו את המסלול של הדיון הזה, ולא את הגזרה הכלכלית.

במקסימום יאפשרו חיסכון של 10,000 בשנה, קח 5 שנים עד לחתונה, חסכת 50,000.. שינה משהו?

מה גם שיעלו יותר בבריאות הנפשית, ובאושר שלנו

אז לסכם את המצב הנוכחי, אנחנו מדברים על הוצאה חודשית של 19,000 כשהזוג מכניס 18,000.

לא רק שהוא בחריגה,

בלי לקחת בחשבון טיולים, אירועים, ימי הולדת, הוצאות לא צפויות וחיסכון לעתיד.

אז לסכם את המצב הנוכחי, אנחנו מדברים על הוצאה חודשית של 19,000 כשהזוג מכניס 18,000.

לא רק שהוא בחריגה,

בלי לקחת בחשבון טיולים, אירועים, ימי הולדת, הוצאות לא צפויות וחיסכון לעתיד.

קיצר איפה אפשר לקנות כמה עניבות בזול או חבל עבה זול

למרות שהשאלה מופשטת ותלויה במיליון דברים, אם אתה שואל אותי למישהו צעיר בלי משפחה בשביל לחיות בסבבה הוא צריך לפחות 300 יומית (אין מה לעשות אנחנו צרכנים ומחפשים באופן כללי די לעשות בית זונות מהחיים האלה), פחות מזה אפשר להסתדר אבל די כמו תאילנדי לדעתי.