Jump to content

דניאל ליפשיץ

Maccabist!

Recommended Posts

http://www.haaretz.co.il/sport/tapina/.premium-1.2536879

כדאי לקרוא, מצחיק מאוד

תכירו את דניאל ליפשיץ,

נולד בכלל בשבדיה, עלה בגיל שנה (אמא שוודית שהתנדבה בארץ, אבא ישראלי)

http://www.haaretz.co.il/sport/tapina/.premium-1.2536879

יכולים להעתיק את תוכן הכתבה לפה לטובת מי שאין לו מנוי להארץ?

יכולים להעתיק את תוכן הכתבה לפה לטובת מי שאין לו מנוי להארץ?

דניאל ליפשיץ: "אתה מדביק לי עכשיו סטיגמה של שוער שיכור"

הוא מייבא יינות מבורגון, נצר לשושלת שוודית, מאוהב בחיים סילבס ובעל רזומה בחצי מקבוצות הליגה. הכירו את האיש בין הקורות של הפועל רעננה

אהלן, דניאל ליפשיץ. מדבר עירד מעיתון "הארץ". מה נשמע?

בסדר, מה אתך?

שמע, ראיתי שהתראיינת בתחילת העונה לאתר "ליגה", אני מקווה שנוכל להתחרות עם זה.

רגע, אני רק צריך אישור מרעננה.

די, איזה רעננה.

באמא שלי, לא רוצה שהם יעשו אחרי זה בעיות.

חיים סילבס אישר לי, זה מספיק סמכות?

אה כן, עכשיו נראה לי הוא הכי חזק במועדון.

ראית במקרה את הראיון שלי אתו לפני כמה חודשים?

ראיתי, שלחתי לקבוצה, נחנקתי. עזוב, חנקת אותי בראיון עם דודו דהאן כי בדיוק הייתי בהכח.

גם שאלתי עליך, אמרתי לו שאתה השחקן היחיד שלא מיוצג אצלו בקבוצה.

נכון, בגלל זה ראית איזה מהר הלכתי משם. נראה לי בגללך.

רציתי לדבר עם סילבס שוב, אין מאמנים כמוהו בכדורגל הישראלי – אינטליגנט, מצחיק – אבל הוא אמר לי "יש לי כבר כאב ראש מלדבר". הצעתי לדבר אתך, הוא אמר שאתה משוגע. מאשר?

בכל זאת, עומד בשער, זה לא תפקיד הכי רציונאלי.

תגיד, אפשר לומר שהניצחון בבאר שבע הושג באמצעות אפקט חילופי המאמנים?

לגמרי. זה מאמן חדש-ישן, ועוד חדש שאתה אוהב אז בכלל.

זה עשה את הזעזוע אצלכם?

לא יודע אם זה עשה את האפקט של חילוף מאמנים, אבל נתן מוטיבציית יתר מהכיוון הרגשי.

כמה אימונים העביר חיים שאבו השבוע?

אימון וחצי, ראית איזה מזג אוויר היה. אימון אחד מלא ועוד אחד שהתחיל ברד ובקושי ראינו אחד את השני.

אז אפשר לתת לו גם קרדיט על הניצחון הזה.

אימון וחצי, לגמרי.

היה לך משחק טוב בבאר שבע, לקחת למאור בוזגלו כדורים יפים.

אני מכיר אותו, אתה מבין? סתם. אני שמח שעזרתי לקבוצה, ידענו שכאן צריך 2,000% ריכוז כי זה יכול להיות הקאץ' במשחק.

בשבוע שעבר נגד מכבי פתח תקוה הבאת את העצירה הכי יפה בקריירה שלך, מהנגיחה של עומר דנינו.

כן, ללא ספק אחת מהגדולות. גם לביברס נאתכו לקחתי כדור גדול ב-3-3 ב-2010 בבלומפילד.

כשהיית במכבי נתניה והפועל ת"א חזרה מ-3-0 מדקה 83.

נכון. זה היה משחק הזוי. סטטיסטיקת הבעיטות שלהם לשער במשחק הזה היתה איזו 50, אל תשכח גם שלקחתי פנדל לגילי ורמוט, קיבלתי מצטיין.

שמע, גם צריך לפרגן לך שבשש מ-12 ההופעות שלך העונה בליגה שמרת על שער נקי.

כן, היה כתוב שזה הכי הרבה בליגה.

יש לכם ברעננה קבוצה של אלמונימנים.

זה חזק, יש לנו גם נמני – עדי נמני.

להישאר בליגה עם קבוצה כזו זה מעל ומעבר.

לא מסתכל על המטרה הזו, חושב שיש חיבור מדהים בקבוצה. הרבה קבוצות כאלה כבר עשו הרבה דברים יפים בהיסטוריה.

תיאמתם לפני המשחק שאתם רצים בגול לסילבס?

לא, זה נראה לי טריוויאלי, לא? רק אני לא רצתי, נשארתי בשער. וואללה, אני לא רץ, שומר על הריכוז.

אם מישהו היה חייב לרוץ אליו זה ממאדו צ'אם עם כל ההחמצות שלו העונה.

מאמא מיה, רק שאני לא אגיב לך על זה.

בוא נדבר על הפרטים הפיקנטיים עליך. אמא שלך שוודית.

נכון.

שוודית-שוודית או שוודית-יהודיה?

שוודית-שוודית, מתנדבת בקיבוץ. מתאים לך לעיתון "הארץ" פיקס.

בואנ'ה אז אתה אפילו לא יהודי.

לגמרי.

שקבוצות תחתית לא יתלוננו שרעננה משתפים שישה זרים.

זו העלאה במשכורת, זו הבעיה. פעם הבאה אני אבוא כזר עם שם אחר בדרכון.

נולדת בשוודיה.

אבל הגעתי לארץ בגיל שנה כבר. אמא שלי הגיעה לקיבוץ (ניר עוז – ע"צ), פגשה את אבא שלי, נסעו לשוודיה, חזרו לפה, התגרשו ומרוב שסבא וסבתא שלי פחדו שהיא תיקח אותי לשוודיה בסוף היא היחידה שנשארה בקיבוץ מכל הילדים שלהם. אפילו אבא שלי כבר לא שם.

הפיקנטריה הגדולה באמת זה שאתה יבואן יינות בורגון מצרפת.

תראה, איך אמר לי מישהו "אתה במקום ללכת ללמוד, ישבת, קראת, את הפרופסורה שלך עשית על איזה אזור יין". היתה לי איזו בקשה פה בארץ מכמה מסעדות ועזרתי. ובמקום רק לעזור ליהודים, ניסיתי לפתח מזה. יש לי שותף, אלדד לוי, שהוא האיש שבאמת עובד ביומיום – אדמיניסטרציה, חלוקה. מסכן. אני רק ב'פאן', מתקשרים אליי ואני אומר "זה טוב, זה לא טוב".

כל קיץ אתה נוסע לשם.

כן, בפגרה בדרך כלל. שחקנים נוסעים לתאילנד ומקסיקו ואני נוסע לבורגון. אני טועם שם מכל מיני יקבים ומחליט עם מי לעבוד.

איך הגעת לזה?

תבין, פתחתי את האתר של ארגון השחקנים ושם היה איזה מבצע לקורס יין. לקחתי את האקסית שלי ליום הולדת שלה ונשביתי בעולם הזה. הבנתי שבספרד אפילו יש יקב בשם פאוסטינו שכל שנה מחלק תואר לספורטאי חובב היין הכי גדול במדינה. הבטיחו לי שאם אשחק בליגה הספרדית, ייתנו לי.

צריך ליזום תואר כזה גם בישראל.

לגמרי, אולי עיתון גם "הארץ" יחלק.

למה בחרת לייבא דווקא מבורגון?

זה האזור הכי טוב בעולם, היינות הכי מרגשים שיש וגם קלים ונעימים, לא מעיפים או מרסקים אותך. בורגון זה עולם אחר, זה כמו לשתות בירה.

איך מתמודדים כשוער עם הסטיגמה? כששוער חלש תמיד אומרים "בואנ'ה זה שוער שיכור".

אתה מדביק לי את הסטיגמה עכשיו.

אני בטוח שאני לא הראשון שזרק לך "שוער שיכור".

וואללה, אתה הראשון.

אף אחד לא יודע שאתה עובד ביין, אם ככה.

נכון, אני undercover, מה באת לראיין אותי בכלל?

הבנתי שכל שנה שאתה בבורגון אתה מגיע לאיצטדיון של דיז'ון ומצטלם שם.

וואללק אתה. ברור, אני דופק להם בדלת. יש לי סוכן, אדם קידן, מה כבר ביקשתי ממנו? לא פ.ס.ז', לא צ'לסי, שים אותי בדיז'ון, FCO.

ליגה שנייה בצרפת, אי אפשר לסדר לך מבחנים?

לא צריך, אני בהפועל רעננה, מצאתי את מקומי היטב. לפני רעננה התנדנדתי מפה לשם, כל היום דיברתי על FCO. לא דיברתי על דיז'ון כבר חצי שנה.

תודה שמייבוא יין מרוויחים יותר מאשר משכר של שוער שני אצל אשר אלון.

לא, אתה חושב שזה...

ראיתי, אתה עובד עם מסעדות יוקרה: טוטו, רפאל, מול ים.

עזוב, לא בכמויות האלה. בעתיד, כשאסיים לשחק כדורגל ואביא לישראל כמויות שבאמת אוכל לעבוד בזה אז אולי. היום אני עובד קודם כל בכדורגל ושעותיי מוקדשות למקצוע. בשעותיי הפנויות אני מתעסק ביין.

יש לך ילדה.

נכון, בת שנתיים. הנה אני מטייל איתה בקניון ומדבר אתך.

ואשתך מגאורגיה.

נכון, גרוזיה כמו שהיא אומרת.

גם היא לא יהודיה.

לא.

איזה גוי.

אלוהים ישמור, איזה ראיון אתה עושה לי.

ייבאת גם אותה לארץ יחד עם היינות?

לא, היא כבר היתה פה. אתה רואה, "ידיעות השרון" אתה לא קורא. לפני שבוע עשו כתבת ענק איתה, לא עשית עד הסוף את התחקיר.

עוד דברים שמוצאים בגוגל: היית דוגמן בגליצ'ים.

אה, ככה הכרתי את אשתי, דרך עבודת הדוגמנות אצל אסתריקה נגיד, סוכנת שרצתה שאבוא אליה לאיזו עבודה. הניצוץ נדלק שם והשאר היסטוריה.

אין לך ערך בוויקיפדיה בעברית, רק באנגלית.

אני בינלאומי, אתה לא רואה? אמא שלי שוודית, אשתי גרוזינית, הילדה שלי כבר לא יודעת מה היא, מדברים איתה ב-40 שפות.

דניאל ליפשיץ בעברית מוביל קודם כל לאחד ממייסדי פתח תקוה.

יש בעיר רחוב הרב דניאל ליפשיץ. שמע קטע, היה לי מאמן שוערים בנתניה, עופר בסון. יום אחד הוא קם בבוקר ואומר לי "לא רק שאני מאמן אותך, אני נוסע בבוקר ורואה שאני ברחוב על שמך".

גדול.

עכשיו, אמרת לי גוי. קרוב משפחה שלי דרך סבתא זה זה הרב לאו. אמרתי לך, אני world wide.

איך הגעת לנוער של מכבי חיפה מקיבוץ בדרום?

שיחקתי כדורעף בנבחרת ישראל והייתי גם שחקן טניס ממש טוב. שיחקתי כדורגל בקבוצה של האזור, לרוב שוער, לפעמים חלוץ. היתה לי הצעה לשחק כדורעף בפנימייה של וינגייט או לנסות טניס, אבל עדיין הספורט שהייתי הכי מחובר אליו זה כדורגל. אמרתי "בוא נלך למבחנים איפשהו ונראה אם אני מספיק טוב". התקשרתי להפועל באר שבע, אמרו "יש לנו שוערים". התקשרתי למכבי תל אביב, אמרו "אבל אין לנו פנימייה". התקשרתי להפועל תל אביב, אמרו "תבואו בחגים". התקשרתי למכבי חיפה, אמרו "תבואו מחר". באתי למחרת, נשארתי שם.

ולמה כשהיית שוער ראשון בנוער עברת למכבי נתניה?

לא ראיתי את עצמי מתקדם במכבי חיפה כי היו שם גם ניר דוידוביץ', גם תום אלמדון וגם אמיר אדרי, שנשארו כמה שנים רצוף. ברגע שקיבלתי הצעה מנתניה של דניאל יאמר, קבוצה שמתפתחת ובתפקיד שיש להם בו מחסור, חשבתי שזו הזדמנות מדהימה. הייתי בנוער, התחלתי כשוער שלישי, אחרי זה שוער שני, לותר מתיאוס נתן לי הזדמנויות.

ואז עונה אחרי זה...

הגיע הבלגן בנתניה.

נתי עזריה נתן לך להיות שוער ראשון.

הקבוצה לא הצליחה, פיטרו אותו, דניאל יאמר לא היה שם מספיק, באו כל מיני אנשים אחרים שגרמו יותר נזק מטוב וזה גרר הרבה בלגן במועדון.

מה אומר לך השם הבא – שבאני נונדה?

כוכב כדורגל. תקשיב טוב, איך שהאוהדים של גלאטסראי צועקים את השם, הם שמים גול. 25 אלף טורקים משוגעים ומתי שהם מחליטים, הקבוצה מבקיעה.

עם הקבוצה שהיתה לנתניה אז זה קצת יותר קל.

הובלנו פה 0-1.

נגמר 1-4 לגלאסטראי ו-0-6 בגומלין.

100 מיליון יורו קבוצה, פרנק רייקארד מאמן. ארדה טוראן, הארי קיואל. אנחנו היינו אולי מיליון יורו באותה תקופה, אפילו לאיתי שכטר לא נתנו לשחק כי הוא עבר להפועל ת"א.

אחרי נתניה התגלגלת בכל מיני מקומות – אחי נצרת, אום אל פאחם, הפועל באר שבע, הכח, מכבי הרצליה.

עזבתי את נתניה כי היתה לי הזדמנות לקחת את הכרטיס, היה לי באותו זמן סוכן אחר שעשה את המהלך כדי לצאת לאיזו קבוצה בנורווגיה. הדברים לא הסתדרו. באחי נצרת שיחקתי שני משחקים כי שברתי את ארובת העין. בבאר שבע הייתי שנה וחצי, הרגשתי שאני לא מקבל את ההזדמנות.

היית מחליף של אוהד כהן ואוהד לויטה.

אבל יש עוד משהו באמצע, שוער פולני שהגיע והפסדנו שישה משחקים רצוף. נכנסתי לשחק, ניצחנו את הפועל חיפה 0-2 וניר קלינגר התפטר. זה מבחינתי הרגע הזה שבו התפספס לי בבאר שבע כי ההנהלה הביאה מאמן חדש (גיא לוי – ע"צ), הוא אמר לי אז "אני לא מכיר אותך" וחיפש שוער. היה לי גם הרבה חוסר מזל עם קבוצות שאחרי זה התפרקו כלכלית, אבל את אום אל פאחם וגם את הכח עזבתי במצב של פלייאוף עליון.

בהכח עשיתם חצי עונה מצוינת ואז דודו דהאן שחרר אותך. למה?

לא יודע, אני באמת לא יודע מה היה הסיפור.

דודו בכלל לא היה המנהל המקצועי של הקבוצה, הוא רק היה יועץ.

לא, בכלל לא (צוחק).

מקרה אחד הזוי: היית שוער שני של אוהד כהן בבאר שבע ובאחד המשחקים האוהדים קיללו אותו וקלינגר הכניס אותך במקומו.

וואו, בדקה ה-70, קיללו את אוהד והוא מחא להם כפיים. איזה קטעים. אחרי המקרה הזה היתה פגרה, גם היתה מלחמה ואירחנו בלי האוהדים בבית אז קלינגר היה יכול להחזיר אותו לשער בשקט. זה חלק מהסיפור חיים שלי, הכל לטובה.

ועוד סיפור אחד נפלא: כשהיית באום אל פאחם יצאת עם הקבוצה למשחק ראווה בחברון.

נכון, חוויה מטורפת, הציגו אותי ראשון במגרש. אני עולה ראשון ו-5,000 אוהדים חברונים מסביב. בערב יצאנו לאכול על האש, חומוס נדיר בבוקר ואחלה שוק. רק בעיה שהכספומט לא הוציא לי כסף עם האשראי הישראלי. אמרתי לך שאני תפור ל"הארץ".

ידעו שם שאתה ספק יהודי?

נראה לי שכן, למרות שחצי הסתרנו את זה עם הדרכון השוודי. בהצגת שחקנים המנהל שלנו לא יודע להגיד ליפשיץ אז הוא אמר "דניאל מישמיש".

ענק. יאללה, אני חושב שיש לנו את זה.

תוציא אותי טוב, אחרת אני אביא עליך את גלייטמן. תגיד, אתה גם מופיע בעיתון או רק באינטרנט?

לא יודע, אני אפילו לא מקבל את העיתון לבית.

מתי נעשה כנס מנויים שאתה תעמוד וכולנו נקלל אותך כמו עם גדעון לוי?

אני אומר שנעשה כנס שכנוע משותף למנויי "הארץ" ומנויי הפועל רעננה.

לא יודע את מי זה מעליב ואת מי זה מהלל הכנס, אבל אפשר לשלב. אולי יצטרפו אוהדים, אולי יצטרפו מנויים. זה רעיון.

תזרוק לאשר.

לגמרי.

תודה, דניאל.

בכיף.

דרך אגב, גם לי אין מנוי להארץ וזה עבד לי..

דניאל ליפשיץ: "אתה מדביק לי עכשיו סטיגמה של שוער שיכור"

הוא מייבא יינות מבורגון, נצר לשושלת שוודית, מאוהב בחיים סילבס ובעל רזומה בחצי מקבוצות הליגה. הכירו את האיש בין הקורות של הפועל רעננה

[...]

תודה, דניאל.

בכיף.

דרך אגב, גם לי אין מנוי להארץ וזה עבד לי..

אני מבין שהוא בא על תקן חנצ'ינסקי

ממש מעט לדעתי, תלוי בעיקר ביכולת של ראיקו.

בישראל כמו בישראל פימפמו את העלות שלו כ״כ הרבה, שאני מתערב שאם תחפש בגוגל: 3 מיליון אירו

תקבל תמונה שלו.

התג מחיר הזה יוצמד לכל אזכור שלו, ובטעות הראשונה גם הפחים ביציע שלנו ישרקו וישאלו אם זה שוער של 3 מיליון או שקל תשעים.

נו, רציתם שבדי... הוא לפחות שבדי אתני (ראדה לא היה).

חצי יהודי שגר כל החיים שלו בישראל זה לא בדיוק ביורן אריקסון

בישראל כמו בישראל פימפמו את העלות שלו כ״כ הרבה, שאני מתערב שאם תחפש בגוגל: 3 מיליון אירו

תקבל תמונה שלו.

התג מחיר הזה יוצמד לכל אזכור שלו, ובטעות הראשונה גם הפחים ביציע שלנו ישרקו וישאלו אם זה שוער של 3 מיליון או שקל תשעים.

לראיקו יש אופי חזק, על הכישרון אין מה להרחיב בכלל... בעזרת ה' יהיה בסדר .

חצי יהודי שגר כל החיים שלו בישראל זה לא בדיוק ביורן אריקסון

ולקרוא לבן של מהגרים עם שם זר ולוק זר "ויקינג" זה יותר טוב?

תקבל תמונה שלו.

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

חיפשתי ואשכרה תמונה שניה זה שלו

צחקתי בקול רם