Jump to content

קבלת הפרשת פיצויים במידה והתפטרתי

Pini_A

Recommended Posts

חברה שלי עזבה את המוקד של הבנק לפני שנתיים (התחילה ללמוד), ועכשיו חשבה על למשוך את הכסף שקיים שם (הפרישו לה לפיצויים ופנסיה), אבל לפי הבנק מי שמתפטר לא זכאי לכסף הזה, בקיצור אמרו לה לכי חפשי אנחנו לא מאשרים את העניין. זה חוקי? אפשר להלחם על זה בדרך כלשהי? או שזה קרב אבוד?

לא יודע יותר מדי פרטים על זה, רק יכול להגיד שחבר עזב את העבודה שלו, ביקש וקיבל. ממה שהבנתי זה כסף שהמעסיק מפריש כמו פנסיה, אז לא הייתה עם זה שום בעיה כי זה לא בדיוק יוצא לו מהכיס, כמו שתמשוך את הפנסיה שלך, למעסיק זה לא כזה משנה...

גם אני משכתי בעברי מהעבודה שלי ולא הייתה בעיה. אבל פה המוקדנית אומרת לה ישר התפטרת לא מגיע לך. מה שנמשע לי מוזר

מי שמתפטר לא מגיע לו לפי חוק פיצויי פיטורים אלא אם כן מתקיימים כמה תנאים שכניראה לא קשורים אליך.

יש מעסיקים שנותנים תפיצויים גם אם התפטרת אבל זה רק בגלל שזאת המדיניות שלהם הם לא חייבים.

שתיצור קשר עם חברת הביטוח אליה הופרשו הכספים

עד כמה שאני יודע אין בעיה למשוך אותם

יש רק מיסוי כבד

הכספים האלה רשומים על שמה ולא שייכים לאדם מלבדה

נשלח מה iPhone שלי ע"י Tapatalk

יש היום שני מקורות נורמטיביים רלוונטיים:

1. חוק פיצויי פיטורים - הוא רלוונטי רק למי שמפוטר או מתפטר בדין מפוטר (למשל, מתפטר בגלל מחלה או מעבר לישוב פיתוח או התגייסות למשטרה ועוד).

2. צו הרחבה כללי לביטוח פנסיוני במשק - לפי הצו הזה כל עובד זכאי שהמעסיק יפתח לו קרן פנסיה או קופת גמל מסוג אחר כלשהו, ויפריש לשם אחוז מסוים מהשכר של העובד בגין פנסיה ובגין פיצויים, עד לתקרה של השכר הממוצע במשק. החל משנת 2014 שעור ההפרשות המינימאלי הוא 6% לפנסיה ו- 6% לפיצויים ועוד 5.5% שמפרישים משכר העובד גם כן לפנסיה. הסכומים שמופרשים על פי הצו שייכים לעובד בכל מקרה, לרבות במקרה של התפטרות, ולמעט אם העובד מפוטר בנסיבות שמאפשרות שלילה של פיצויי פיטורים (נניח, אם נתפס מועל בכספים או גונב).

כאמור, כל זה נכון רק ביחס לשכר שעד השכר הממוצע במשק (ניתן למצוא בגוגל. זה באזור ה- 9,000 ש"ח).

אפשר למצוא את צו ההרחבה ואת שיעורי הפרשה לפי שנה פה - http://www.moital.gov.il/NR/rdonlyres/56D1C646-9466-434E-96D5-168442B5B394/0/tzavharchava2011.pdf.

• מנהלים ראשיים

אני אשתדל שלא לחפור יותר מדי - אבל קח בחשבון שאני עוסק בתחום ב-8.5 שנים האחרונות ולכן מתנצל מראש שיהיה לי קשה שלא לצאת רשמי מדי :)

אז.. כפי שחלק מהמגיבים ציין בצדק ובמדוייק, חד משמעית החברה שלך זכאית לכספי פיצויים!

(כל מי שעובד בישראל ומקבל תלוש שכר - חוסך (גם אם לא רוצה) בקופ"ג/קרן פנסיה/ביטוח מנהלים,

חלק מהסכום הוא תגמולים המיועד לגיל פרישה וחלק מהסכום שנצבר הוא כספי פיצויים שניתן למשוך לאחר סיום יחסי העבודה.

הסכומים הנ"ל השייכים רק (ואל ורק) לחברה שלך (למעט במקרה שיחסי העבודה הסתיימו בעקבות הונאה/מעילה - וגם אז, רק בעקבות צו של בית דין לענייני עבודה).

אני מסכם כאן כמה נקודות חשובות:

* כמו כל עובד מינואר 2008, מדי חודש הפרישו לה מהשכר ע"ח המעסיק לקופת גמל, ביטוח מנהלים או קרן פנסיה.

* כמה? זה בהתאם לצו ההרחבה לפנסיה חובה שציטטו כאן, לדוגמא מינואר 2014 ההפקדה היא מינימום 6% ומקסימום 8.33% לחודש (זה יוצא משכורת לשנה - מתוך השכר הבסיס, לא כולל בונוסים ושעות נוספות).

* אני לא רוצה לסבך מדי, אבל אם הפרישו לה פחות מ- 8.33% לחודש, וההתפטרות נעשתה בהדדיות ובלי טלנובלות, יש גם אפשרות שמגיע לה מהמעסיק סכום נוסף מעבר למה שנצבר בקופה.

בשורה התחתונה, איך שלא נסובב את זה - כל עוד לא היתה מעילה/הונאה - מה שנצבר בקרן- שייך לה!

(זה לא כמו מי שעבד לפני שנת 2008 שהיה תנאי של אם עבדה לפחות שנה אצל אותו מעסיק).

את המשיכה ניתן לבצע באמצעות טופס 161 (אין מצב שלא קיבלה מהמעסיק בעת סיום העבודה),

ואם איבדה את זה, אז אפשר לגשת בקלות לפקיד השומה של עיר המגורים ולקבל מכתב.

בכל מקרה, מכיר לצערי המון מקרים של לקוחות מול מעסיקים בעייתיים שמשחקים משחקים, אבל בנק?!? וואו. מוזר. אני אופטימי ומרגיש שאולי יש כאן בכלל קצר בתקשורת מולם...

** אם זה נשמע מסובך מדי, תרגישו חופשי לפנות אליי בפרטי. כולל אם תרצה עצה מה ואיך אפשר לעשות הלאה עם זה.

תרשה לי מילה:

יש טעות סופר/פירצה/תקלה בחוק שבית הדין לעבודה החליט לפרש ( כמובן ) לטובת העובדים.

הפסיקה אומרת שמאחר והקרן היא מראש ע"ש העובד הרי אין אפשרות לקחת לו את הכסף

קריא: החברה שלך זכאית לא מתוקף החוק אלה מתוקף הרשלנות של המחוקק שהעביר בטעות את כל הכסף לרשות העובד.

משמעות הדבר : כל הכספים כבר עברו מזמן לידי החברה שלך מאחר והקרן היא על שמה, לכן הם כוללים בתוכם כבר את ה 6% הפרשה חלקית לפיצויים.

אם הם לא כוללים את ההפרשה החוקית לפיצויים צריך לבדוק אם הבנק לא מצא פרצה חוקית שמאפשרות לו לשים את הכסף של הפיצויים בנפרד

( לדוגמא לי יש עובדים שמבוטחים בביטוח מנהלים במקום פנסיה, ההפרשה שלי שם לפיצויים היא מלאה ולא 6% אבל אני זה שמחליט אם לשחרר או לא את הכסף ).

אני חושב שכדאי קודם כל לבדוק מה בכלל יש בקרן פנסיה שהיא קיבלה, לא אתפלא עם כל הכסף שאנחנו מדברים עליו כבר שם.

"הצבר"

גיא הסביר בפירוט את מה שכתבתי על צו ההרחבה. מה שצבר אמר לא ידוע לי, למרות שיצא לי *קצת* להתעסק עם דיני עבודה.

כדי לדעת ביתר פירוט, צריך לקבל פרטים קצת יותר מפורטים. בעיקר תקופת עבודה, משכורת.

לשם הדוגמא.

נניח שעבדה מיום 1.1.14 עד 31.12.14 והרוויחה 6,000 שח בחודש, אזי המעסיק היה צריך להפריש עבורה, על חשבונו, כל חודש, 360 ש״ח לפנסיה ועוד 360 שח לפיצויים, ובנוסף 330 שח משכר העובדת (כלומר מהברוטו שלה) לפנסיה. כל זה מופרש לקרן פנסיה בחברת ביטוח (פניקס, מגדל, מנורה וכד׳). אגב, היא אמורה לקבל כל כמה חודשים הביתה פירוט מאותה חברת ביטוח.

כל הכספים שהופרשו לקרן שייכים לעובדת, בין אם התפטרה ובין אם פוטרה. הכספים שהופרשו לפנסיה (360+330 * 12 חודשי עבודה) ישארו בקרן הפנסיה ואפשר יהיה למשוך אותם רק בגיל פרישה (62 לאישה, 60 בתנאים מסוימים). כספי הפיצויים (330 * 12 חודשי עבודה) ניתנים למשיכה בעת סיום העבודה. לצורך המשיכה צריך לקבל מהמעסיק טופס 161, ויכול להיות שהקרן תבקש גם מכתב שחרור כספים מאת המעסיק, שבעקרון חייב לתת אותו. אני מאמין שמקום עבודה מסודר כמו בנק לא אמור לעשות בעיות עם זה. אם כן, ממליץ לשלוח מכתב. לא מעורך דין או משהו, רק שתהיה דרישה בכתב.

אם היא החלה לעבוד לפני 2014, העקרון זהה, רק החישוב טיפה מורכב יותר, כי ההפרשות בשנת 2013 היו מעט נמוכות יותר.

כמו כן, אם המשכורת שלה היתה מעל 9,000 שקל בערך, אז היא זכאית רק להפרשות על השכר עד 9,000 שקל הראשונים, והיתרה רק אם המעסיק מסכים לכך.

כמו כן 2, כל זה לא תקף אם כשהחלה לעבןד שם לא היתה לה קרן פנסיה והיא עבדה שם פחות מששה חודשים.

אם אני לא טועה עבדה שם כמעט שנתיים (9 חודשים דרך כו"א ואז עברה לעבוד רשמית בבנק), המשכורות לא חצו את ה5 והיא עבדה בין 2011-2013 אם אני לא טועה. הכסף שהפרישו לה כשעבדה כעובדת כו"א (1900 שקל) אושר בקלילות והיא שלחה את הטפסים אבל הכסף ששייך לבנק (בערך 4000) הם הבעיה. אולי נפלה על נציגה אטומה/ שלא רצתה לבצע את עבודתה או לא יודע מה. אמרתי לה לשאול מחר שוב מה הסיבה שלא מאשרים כדי שנהיה חכמים יותר.

אז היום ענתה לה נציגה אחרת שלא עשתה בעיות אבל אמרה שהיא לא מטפלת בעניין ושתתקשר בראשון בבוקר והכל אמור להסתדר. נקווה לטוב. מוות לנציגה הראשונה.