Jump to content

הפגנת בני העדה האתיופית

Omer

Recommended Posts

אני אגב ממש לא בטוח שאנחנו המדינה הכי גזענית שיש וכל מיני דיבורים שאוהבים להגיד.

גזענות יש ולא מעט גם במערב אירופה הנאורה כלפי השונה. בין אם גזענות שבאה לידי ביטוי בצורה אלימה, ובין אם בסטיגמות וכו'.

אפילו לא קרוב להכי גזענית. וגם שחורים וגם לבנים גזענים בכל העולם.

בכללי אנחנו הרבה יותר ליברלים ביחס לעמים אחרים לדעתי. הגישה של אנשים כאן ללהט"בים למשל היא מהליברליות בעולם, אפילו אם החוק לא. באירופה כל שני וחמישי להט"בים מוכים בגלל הנטיות שלהם, בחור הומוסקסואל שוויצרי (לא יהודי) שהיה בארץ בזמן הרצח בבר נוער סיפר לי שהוא בכה מרוב התרגשות בהפגנה הענקית שהיתה, כי באירופה זה אפילו לא היה מגיע לחדשות.

גם ביחס לעמדות של רוב הציבור (לא הממשלה) בעניינים חברתיים-כלכליים, אנחנו עם די שמאלני במונחים אירופאים ואמריקאים, בניגוד למה שאוהבים להגיד. אולי מסורת שהשתרשה מזה שהיינו מיעוט במשך אלפיים שנה.

גם העדה האתיופית זוכה להרבה יותר סימפטיה אחרי ההפגנות לעומת במדינות אחרות.

Ester Bisawer

23 hrs · Edited ·

כשזרים ברחוב פונים אליי בהצעות לעבוד אצלם בניקיון, שמרטפות או מבקשים ממני עזרה בסופר ובחנויות בגדים...

כשקולגה של בן הזוג הלבן שלי רואה אותו בזמן איכות איתי ועם המשפחה שלי במרכז בילוי ירושלמי ומשבח אותו על שהוא מתנדב עם עולים לאחר שעות העבודה...

כשחבר כנסת מגיב לנוכחותי בתום ישיבה בבית הנבחרים באמירה: "האתיופיות האלה, אני לא יכול לעמוד בפניהן" אחרי שהוצגתי לפניו כעורכת דין...

כשהפקולטה בה למדתי בחרה להעניק לי מלגת סיוע דווקא במעמד טקס מצטייני המחזור מבלי להודיע לי על כך מראש...

כשיושבי בית הקפה האליטיסטי פונים לאחותי המלצרית ומשתפים אותה בהתלבטותם האם היא אתיופית או אריתראית כי "זה כל כך מעניין"...

כשאחותי שומעת ממרצה בפקולטה במהלך שיעור ש"כושי שני מטר" הוא גורם לחרדה...

כשאחותי הקטנה מופנית בסוף היום להסעה לשכונת הגטו האתיופי בעיר על אף מחאותיה שהיא גרה באזור אחר ובמקביל אמא שלי נשאלת האם היא עובדת בניקיון על ידי שכנים בבניין...

כשכל הדברים האלה קורים לי ולמשפחה שלי אני יודעת שהם קורים גם לכל אתיופי אחר במדינה.

כשכל הדברים האלה קורים לי ולמשפחה שלי אני יודעת שתקיפת החייל האתיופי, דמאס פיקדה, בידי שוטרים קרתה דווקא בגלל צבע העור שלו.

כשכל הדברים האלה קורים לי ולמשפחה שלי יום- יום אני יודעת בוודאות שזו לא רק הבעיה שלנו, האתיופים, זו גם הבעיה שלכם.

היא צודקת

אבל כל בן אדם העונה לאחד מהתארים הבאים:

רוסי, מזרחי, אשכנזי ממושקף, ערבי, איש שמן מדיי, איש רזה מדיי וכו׳

יכול לכתוב טור כזה כואב מנקודת מבטו

לאנשים קשה לקבל אנשים שונים מהם , וכל אחד חווה את זה בדרך אחרת

די לבכיינות

אתה באמת לא מצליח לראות מעבר לזה, אה? היא לא מדברת פה על תקצוב כושל או על אפליה תעסוקתית (דברים שקורים), היא מדברת על היום יום. אם אתה באמת לא מצליח לראות את איך שהחברה מתנהגת לאתיופים, אז סלמאתק, חבל על השיחה.

היא צודקת

אבל כל בן אדם העונה לאחד מהתארים הבאים:

רוסי, מזרחי, אשכנזי ממושקף, ערבי, איש שמן מדיי, איש רזה מדיי וכו׳

יכול לכתוב טור כזה כואב מנקודת מבטו

לאנשים קשה לקבל אנשים שונים מהם , וכל אחד חווה את זה בדרך אחרת

חן, את באמת חושבת שכל אחד מהנ"ל, בימינו, מקבל כזאת תשומת לב שלילית לאורך היום?

אני לא חושב.

חןחן, אני "לבן" עם שיער וזקן כהים, אומרים לי כשאני איתו (שזה רוב הזמן) שאני נראה יותר דומה לצד הפרענקי. בחיים לא הרגשתי ששופטים אותי על זה. האתיופים כן בגלל צבע העור שלהם, זה ההבדל. שופטים אותם אוטומטית לפני שהם אפילו פותחים את הפה או שיודעים עליהם איזה פרט הכי קטן.

ובכל זאת, יש הבדל גדול בין להעליב מישהו בהקנטה , לא לקבל אותו לעבודה, לפסול אותו כי הוא אתיופי לבין לשאול אותו בתמימות אם הוא מחפש עבודה בנקיון.

אני יכול

למה שאני אהיה עו"ד? לא למדתי ואני לא מספיק טוב

למה שהם יהיו עו"ד? חלק לא לא למדו וחלק לא מספיק טובים ויש כאלה שכן או י' כאלה שפוספסו

למה אי אפשר להגיד תאמת

מי שהאמין בעצמו הגיע לאן שהגיע , מי שלא יצא להפגנה להאשים את כל העולם בזה

ובכל זאת, יש הבדל גדול בין להעליב מישהו בהקנטה , לא לקבל אותו לעבודה, לפסול אותו כי הוא אתיופי לבין לשאול אותו בתמימות אם הוא מחפש עבודה בנקיון.

באמת יש הבדל לדעתך?

פעם ראית\שמעת על אדם לבן שפשוט נגשו אליו, בלי ידע מקדים, בלי הפנייה מחברת נקיון, ופשוט שאלו אותו אם הוא מחפש עבודה בנקיון? אני בספק

במה זה שונה שיגשו לסתם מישהי ברחוב וישאלו אותה אם היא עובדת בזנות רק כי היא מתלבשת חשוף? או לגשת למישהו ברחוב ולשאול אותו כמה זמן הוא היה בכלא רק כי הוא נראה מזרחי?

מדוע מקוננת בי התחושה שמיקומך הגיאוגרפי במרכז הארץ, ושמוצאך מארצות אשכנז?

180 מעלות מזה.

גדלתי בשכונה עם לא מעט אתיופים, מי שלקח את עצמו בידיים הצליח. מי שחיכה לאפלייה מתקנת או משהו כזה מתלונן עד היום.

לרוסים אין הרבה מנקי רחובות וים בדיחות? החיים של המרוקאים בדרום ותדמית הערס קלים?

יכול מאוד להיות שהאתיופים סובלים יותר, מפה ועד להגיד שהכו את החייל כי הוא שחום עור?

באמת יש הבדל לדעתך?

פעם ראית\שמעת על אדם לבן שפשוט נגשו אליו, בלי ידע מקדים, בלי הפנייה מחברת נקיון, ופשוט שאלו אותו אם הוא מחפש עבודה בנקיון? אני בספק

במה זה שונה שיגשו לסתם מישהי ברחוב וישאלו אותה אם היא עובדת בזנות רק כי היא מתלבשת חשוף? או לגשת למישהו ברחוב ולשאול אותו כמה זמן הוא היה בכלא רק כי הוא נראה מזרחי?

לא, לא שמעתי על אדם לבן ששאלו אותו אם הוא מחפש עבודה בנקיון או חשבו שהוא עובדבנקיון. מצד שני, שוב - גם לא הייתי עושה מזה אותו עניין כמו הקנטות גזעניות או יחס מפלה פר אקסלנס. לא צריך להפוך כל חוסר טאקט למשהו ששווה ערך לקללות גזעניות או אפליות גזעניות. אני בהחלט מבין את התסכול שיכול להווצר בגלל אמירות חסרות טאקט כאלה- בהחלט, אבל עדיין לא שם אותן באותה חומרה כמו מקרי הקנטות גזעניות מכוונות ואפליות.

%

חן, את באמת חושבת שכל אחד מהנ"ל, בימינו, מקבל כזאת תשומת לב שלילית לאורך היום?

אני לא חושב.

לא אמרתי שחס וחלילה היא לא צודקת, זה גם לא תחרות מי "נשפט" יותר

התכוונתי לכך שכל רוסי, ערבי, שמן, מזרחי עם חזות של "ערס" וכו' וכו', יכולים לכתוב משהו בסגנון על אופנים שונים שבהם מתבטא היחס השלילי נגדם

אני בטוחה גם שכל אחד מאיתנו נתקל בשאלות חסרות טקט

כל אחד שם לב ודגש על מה שמפריע לו

ובלי קשר, המלחמה במשטרה היא המלחמה של כולנו, לא רק של האתיופים

היה בחור אינטליגנט שברהנו טגניה נתן לו לדבר, ודיבר יפה מאוד, ושאל כמה אנחנו יודעים על התרבות וההיסטוריה שלהם, וציין שגם הם עברו פוגרומים בגולה בגלל יהדותם, כמו עדות אחרות, וגם הם באו בדיוק עם אותו חלום כמו ההורים והסבים של כולנו (או פשוט "כולנו", כי אני יודע שגם בפורום יש עולים שהם דור ראשון).

זה ביזיון שהדבר הזה לא בחומר הלימוד. זה צריך להיות בבגרות, כמו שלומדים את השואה, וכמו שהבנתי שמתחילים ללמד על עדות המזרח (התחילו "בקטנה" כשאני סיימתי, שזה ב-2007). עזבו השוואות של "מה יותר חמור", כל הדברים האלה זה ההיסטוריה של העם היהודי, ויותר ספציפית בקשר לישראל - של העדות שהגיעו לארץ. כל ילד בארץ צריך לדעת מה יהודי אתיופיה עברו באתיופיה, ומה עברו בדרך לכאן. מדובר פה באנשים מדהימים שחטפו מהלא-יהודים כי שמרו על הזהות והמסורת שלהם, ובאו לארץ כדי להגשים חלום, חלכם בדרכים ארוכות ומסוכנות, דרך מדינות אויב מסוכנות ליהודים עוד יותר מאתיופיה (כמו סודן - הכרתי פעם בחור שסיפר לי שלא כל המשפחה שלו שרדה בדרך, בגלל הסודנים), המינימום זה שנדע להעריך את הסיפור שלהם.

לא סתם הם מניפים דגלי ישראל - הם לא רוצים "אוטונומיה" ועוד גטאות, הם רוצים שסוף כל סוף נכיר בהם כישראלים לכל דבר.

מדובר פה באנשים בני העם שלנו, שכמו שבאתיופיה תמיד זכרו שהם יהודים, ככה בארץ גם לא נותנים לכל אפליה פושעת לגרום להם לשכוח את זה.

כל מה שהם מבקשים זה שנכיר בהם סוף סוף כחלק מהעם.

הגיע הזמן.

היה בחור אינטליגנט שברהנו טגניה נתן לו לדבר, ודיבר יפה מאוד, ושאל כמה אנחנו יודעים על התרבות וההיסטוריה שלהם, וציין שגם הם עברו פוגרומים בגולה בגלל יהדותם, כמו עדות אחרות, וגם הם באו בדיוק עם אותו חלום כמו ההורים והסבים של כולנו (או פשוט "כולנו", כי אני יודע שגם בפורום יש עולים שהם דור ראשון).

זה ביזיון שהדבר הזה לא בחומר הלימוד. זה צריך להיות בבגרות, כמו שלומדים את השואה, וכמו שהבנתי שמתחילים ללמד על עדות המזרח (התחילו "בקטנה" כשאני סיימתי, שזה ב-2007). עזבו השוואות של "מה יותר חמור", כל הדברים האלה זה ההיסטוריה של העם היהודי, ויותר ספציפית בקשר לישראל - של העדות שהגיעו לארץ. כל ילד בארץ צריך לדעת מה יהודי אתיופיה עברו באתיופיה, ומה עברו בדרך לכאן. מדובר פה באנשים מדהימים שחטפו מהלא-יהודים כי שמרו על הזהות והמסורת שלהם, ובאו לארץ כדי להגשים חלום, חלכם בדרכים ארוכות ומסוכנות, דרך מדינות אויב מסוכנות ליהודים עוד יותר מאתיופיה (כמו סודן - הכרתי פעם בחור שסיפר לי שלא כל המשפחה שלו שרדה בדרך, בגלל הסודנים), המינימום זה שנדע להעריך את הסיפור שלהם.

לא סתם הם מניפים דגלי ישראל - הם לא רוצים "אוטונומיה" ועוד גטאות, הם רוצים שסוף כל סוף נכיר בהם כישראלים לכל דבר.

מדובר פה באנשים בני העם שלנו, שכמו שבאתיופיה תמיד זכרו שהם יהודים, ככה בארץ גם לא נותנים לכל אפליה פושעת לגרום להם לשכוח את זה.

כל מה שהם מבקשים זה שנכיר בהם סוף סוף חלק מהעם.

הגיע הזמן.

אני מכיר כמה אתיופים שיש להם קעקועים של צלב על המצח והם סיפרו לי שכשהם היו צעירים תפסו אותם ובכוח עשו להם את זה בשביל להשפיל אותם

אני מכיר כמה אתיופים שיש להם קעקועים של צלב על המצח והם סיפרו לי שכשהם היו צעירים תפסו אותם ובכוח עשו להם את זה בשביל להשפיל אותם

בדיוק, ובארץ יש כאלה שחושבים שהם עשו את זה כי הם היו בעצמם נוצרים שם... הם חלק מהארץ הזאת, זאת בושה שלא לומדים על ההיסטוריה שלהם כלום.

בכללי אנחנו הרבה יותר ליברלים ביחס לעמים אחרים לדעתי. הגישה של אנשים כאן ללהט"בים למשל היא מהליברליות בעולם, אפילו עם החוק לא. באירופה כל שני וחמישי להט"בים מוכים בגלל הנטיות שלהם, בחור הומוסקסואל שוויצרי (לא יהודי) שהיה בארץ בזמן הרצח בבר נוער סיפר לי שהוא בכה מרוב התרגשות בהפגנה הענקית שהיתה, כי באירופה זה אפילו לא היה מגיע לחדשות.

גם ביחס לעמדות של רוב הציבור (לא הממשלה) בעניינים חברתיים-כלכליים, אנחנו עם די שמאלני במונחים אירופאים ואמריקאים, בניגוד למה שאוהבים להגיד. אולי מסורת שהשתרשה מזה שהיינו מיעוט במשך אלפיים שנה.

בוא לירושלים. להט״בים כאן מוכים כל הזמן, ולרוב הם חייבים להתארגן ללכת בקבוצות אם היו קודם לכן בפאב גאה או משהו.

אני לא אומר שאנחנו הכי גזענים, אנחנו אפילו די רחוקים מזה. אבל זה לא סותר את זה שאנחנו מדינה שהגזענות נטועה בה עמוק, וחובה לטפל בזה.

בכללי אנחנו הרבה יותר ליברלים ביחס לעמים אחרים לדעתי. הגישה של אנשים כאן ללהט"בים למשל היא מהליברליות בעולם, אפילו עם החוק לא. באירופה כל שני וחמישי להט"בים מוכים בגלל הנטיות שלהם, בחור הומוסקסואל שוויצרי (לא יהודי) שהיה בארץ בזמן הרצח בבר נוער סיפר לי שהוא בכה מרוב התרגשות בהפגנה הענקית שהיתה, כי באירופה זה אפילו לא היה מגיע לחדשות.

איזה שטויות אתה כותב פה

לפעמים שאין לך מושג עדיף לשתוק ;)

בוא לירושלים. להט״בים כאן מוכים כל הזמן, ולרוב הם חייבים להתארגן ללכת בקבוצות אם היו קודם לכן בפאב גאה או משהו.

אני לא אומר שאנחנו הכי גזענים, אנחנו אפילו די רחוקים מזה. אבל זה לא סותר את זה שאנחנו מדינה שהגזענות נטועה בה עמוק, וחובה לטפל בזה.

אני מדבר איתך על הארץ, אתה מדבר איתי על ירושלים?