Jump to content

ברק יצחקי... נחשו מה...

YalaMaccabi

Recommended Posts

לא טענתי שזה מולד, אלו הפציעות הקשות שחווה שהולידו את המצב הנוכחי. לא מדובר בפגם גנטי.

היכולות הכדורגלניות שלו לא פחות מפנומנליות, אבל הרגליים שלו פשוט לא עומדות בסטנדרט הזה.

לא מדובר פה במזל רע, מדובר בגוף חבול שמנסה להאבק, בדיוק כמו דרק רוז. או ג׳וזפה רוסי.

אם יש סיכוי שהוא יוכל לתת לנו עוד שנתיים פרודקטיביות ? בהחלט. אבל בוא נגיד את זה ככה, הסטטיסטיקה לא לצידו.

על כל שחקן שחזר לא טוב מפציעת צולבת אפשר לשים לפחות שחקן אחד שכן חזר. הפציעות הקלות שברק עובר כרגע לא מעידות בהכרח על העתיד. הוא חזר מפציעה לא פשוטה לשיא העונה ולאינטנסיביות לא פשוטות בכלל. יכול מאוד להיות, וזה אפילו סביר, שהקיץ הקרוב יעשה לו רק טוב במובן שהוא יוכל לבנות את עצמו במקביל לשאר הקבוצה ולא להגיע באיחור לשיא. עד סוף העונה הנוכחית זה לחלוטין הולך להיות רולטה - אבל אם מכבי תחליט להמשיך את החוזה איתו אז אולי נזכה להינות ממנו כמו שצריך בעונה הבאה (בהנחה שהוא לא מחליט להתחיל לקרוע גם את הצולבות האחוריות, סתם ככה בשביל הצחוקים).

אם נניח את פציעות המאמץ בצד, אתה לא חושב שיש קשר פיזיולוגי בין בין שתי הצולבות שעבר ?

אותה תנועה שגרמה לו לקרוע את הברך, אצל שחקן אחר הייתה יכולה להגמר בחילוף וכשירות כבר למשחק הבא, לא ככה ?

הלחץ שנדרש כדי לגרום לנזקים כאלו משתנה בין גוף לגוף.

ברק, לצערנו, נמצא ככל הנראה בצד הלא נכון של הממוצע הכללי לספורטאים...

למי ששכח הוא גם פספס את 06/07 בגלל פציעה. זה כבר קרוב ל-4 שנות קריירה שהוא פצוע.

לא שווה להשקיע סכומים גבוהים בשחקן כזה.

אם נניח את פציעות המאמץ בצד, אתה לא חושב שיש קשר פיזיולוגי בין בין שתי הצולבות שעבר ?

אותה תנועה שגרמה לו לקרוע את הברך, אצל שחקן אחר הייתה יכולה להגמר בחילוף וכשירות כבר למשחק הבא, לא ככה ?

הלחץ שנדרש כדי לגרום לנזקים כאלו משתנה בין גוף לגוף.

ברק, לצערנו, נמצא ככל הנראה בצד הלא נכון של הממוצע הכללי לספורטאים...

את הפציעה הראשונה הלכתי לראות שוב אחרי שהנושא עלה כאן. המנגון שלה הוא קלאסי לקרע בצולבת הקדמית...כל כך קלאסי שכשלמדנו על זה לפני כחודש אז 90% מהדוגמאות היו לפציעה בדיוק במנגנון הזה.

את הפציעה שלו בבאזל אף אחד לא זכה לתעד, ומעטים ראו בעיניים. להגיד שיש קשר בין הפציעות אי אפשר. להגיד שיש קשר פיזיולוגי בין הפציעות גם כן אי אפשר, אלא אם לקחת את הרקמות ועשית לו בדיקה היסטולוגית וגילית איזה ממצא מעניין. לא חושב שזה משהו שנעשה, אז את התאוריה אפשר להשאיר כתאוריה, זה נחמד על הנייר - אין לזה אחיזה במציאות.

עכשיו אם מישהו ימצא איפהשהו תיעוד של הפציעה השניה, יהיה אפשר להחזיק תאוריה על חולשת רצועות או מנגד על נאחס בלתי נתפס.

מחפש מחקר שקראתי בשנה שעברה על חזרה לספורט מקצועני אחרי פציעה בצולבת...זה היה מחקר חתך שהקיף נדמה לי כמות ספורטאים שהייתה ב-5 ספרות, או כמעט במספר הזה....מקווה למצוא אותו ולתת פה את הנתונים. הם לא לרעתו של יצחקי כמו שאתה חושב.

ועדיין, עזוב את הצולבות, האיש כבר פעמיים מותח שרירים בחודשיים שמשביתים אותו. זה מבאס תחת, אבל כרגע הוא לא נראה שחקן שניתן לבנות עליו.

ועדיין, עזוב את הצולבות, האיש כבר פעמיים מותח שרירים בחודשיים שמשביתים אותו. זה מבאס תחת, אבל כרגע הוא לא נראה שחקן שניתן לבנות עליו.

שוב, ההשפעה שיש לכל הגפה התחתונה, שלא נדבר על שאר הגוף - מפציעה שכזאת, היא גדולה החל משינוי במבנה השריר, בנפח השריר וברגישות של השריר לתנועה ופעילות. בתוכי אני מקווה שזה רק מהעומס שמופעל עליו כרגע ביחס לזה שהוא נכנס לשיא העונה אחרי שיקום ארוך. אם מדובר רק בזה, יש לו עוד פוטנציאל. אם הגוף שלו גמר את הסוס, אז אין מה לעשות. עם כמה שזה מצחיק, יכול להיות שבאמת צריך לתת לזה עוד זמן ולראות בקיץ מה הולך איתו ואיך הוא נכנס לקצב כשהוא בנקודת התחלה זהה לשאר הסגל.

ימים יגידו (וגם ג'ורדי). לא הייתי ממהר להספיד אותו למרות הכל.

ו.....מצאתי את המחקר שרציתי. תמצות מהתוצאות שלו (המחקר סקר את החזרה לספורט אחרי פציעת ברצועה הצולבת הקדמית (ACL)

Results Sixty-nine articles, reporting on 7556 participants, were reviewed. On average, 81% of people returned to any sport, 65% returned to their preinjury level of sport and 55% returned to competitive level sport after surgery

http://bjsm.bmj.com/content/48/21/1543.abstract

נכון, יצחקי אחרי שתי צולבות. למרות זאת לא הייתי מספיד עדיין.

את הפציעה הראשונה הלכתי לראות שוב אחרי שהנושא עלה כאן. המנגון שלה הוא קלאסי לקרע בצולבת הקדמית...כל כך קלאסי שכשלמדנו על זה לפני כחודש אז 90% מהדוגמאות היו לפציעה בדיוק במנגנון הזה.

את הפציעה שלו בבאזל אף אחד לא זכה לתעד, ומעטים ראו בעיניים. להגיד שיש קשר בין הפציעות אי אפשר. להגיד שיש קשר פיזיולוגי בין הפציעות גם כן אי אפשר, אלא אם לקחת את הרקמות ועשית לו בדיקה היסטולוגית וגילית איזה ממצא מעניין. לא חושב שזה משהו שנעשה, אז את התאוריה אפשר להשאיר כתאוריה, זה נחמד על הנייר - אין לזה אחיזה במציאות.

עכשיו אם מישהו ימצא איפהשהו תיעוד של הפציעה השניה, יהיה אפשר להחזיק תאוריה על חולשת רצועות או מנגד על נאחס בלתי נתפס.

מחפש מחקר שקראתי בשנה שעברה על חזרה לספורט מקצועני אחרי פציעה בצולבת...זה היה מחקר חתך שהקיף נדמה לי כמות ספורטאים שהייתה ב-5 ספרות, או כמעט במספר הזה....מקווה למצוא אותו ולתת פה את הנתונים. הם לא לרעתו של יצחקי כמו שאתה חושב.

אשמח לראות את המחקר, מעניין.

אסור לשכוח גם שהשיקום של ברק משתי הצולבות היה ארוך יחסית, במיוחד הראשונה שהסתבכה

לחלוטין (סביר להניח שהמקור לסיבוך הוא לא בהכרח פזיולוגי, אלה טיפול לקוי, אבל עדיין...).

אני חושב שגם העובדה זו מספקת אינדיקציה מסויימת לכך שהגוף שלו מתקשה להתאושש.

* ראיתי עכשיו את הנתונים שהבאת.

אם נכפיל את הסיכויים לחזור מפציעה אחת (55%) , נגיע לזה שיש לו כרגע קצת יותר מ 25%.

אני אומר ככה : רבע סיכוי -> רבע מהמשכורת הנוכחית , וכולם מרוצים.

ברק יצחקי בעונה סדירה ללא פציעות זה בדיוק השחקן שאנחנו צריכים. שכחתם כמה אין מחץ וכמה מכבי אפורה כשזהבי לא טוב. נושאים שלמים ובוז צורם בבלומפילד היו בחודשים האחרונים.

אז כן, לשלם לו 200 אלף יורו לעונה לשנתיים-שלוש בשביל הסיכוי שיביא עונה כזו, כמו לפני שנה אגב עד שנפצע, זה שווה את הכסף והסיכון. כנ"ל לגבי ורמוט.

ברק יצחקי חוזר מפציעה מאוד קשה, אז לא מפליא שיש עוד פציעות קטנות עד החזרה המלאה והמיוחלת. מתיחה בשריר? יכול לקרות לכל שחקן, קרה לזהבי שנה שעברה ונעדר כמעט 3 שבועות.

גילי ורמוט עם החוכמה שיש לו ברגליים, לא יהיו גם לחמישים דן איינבינדרים ו-20 מיטרוביצ'ים.

בואו נשפוט את שניהם בעונה הבאה, העונה הנוכחית בכלל לא פקטור, ורמוט הגיע בינואר מקבוצה שאוכלים לארוחת בוקר שוקו ולחמניה לקבוצה עם האימונים הכי קשים בארץ, וברק יצחקי חזר מקרע ברצועות.

קצת פרופורציות כאן לא יזיקו.

ארבע שנים לתוך הקריירה במכבי ועוד לא קיבלנו את הברק יצחקי הזה שסוגר עונה ללא פציעות. אני חושב שהוא צריך להישאר כי במצבנו הנוכחי אנחנו זקוקים גם למה שנשאר ממנו, אבל הוא תמיד יהיה בונוס. את הקבוצה צריך לבנות בלי לקחת אותו בחשבון.

תגדיר סיבוכים?

בזמן הצולבת הראשונה לא עקבתי ופחות התעניינתי במובן המקצועי של החזרה מפציעה. על הנייר הוא חזר אחרי כ-9 חודשים למשחק תחרותי. לא נראה שהיה פה עיכוב יוצא דופן או סיבוך ראוי לציון. אם זה נכתב בתקשורת זה לא אומר בהכרח שזה נכון.

הגוף לא עובד בסטטיסטיקות. אי אפשר להכפיל את ברך אחת בשניה...הן לא באמת רלוונטיות זו לזו, והשיקום לא רלוונטי זה מול זה. אתה יכול להסתכל על זה גם כעל 100% מול 55%, מהסיבה שברך אחת החלימה והוא חזר לספורט מקצועני מבלי שהיא תפגע (חמסה חמסה חמסה עמה עמה עמה עובר מצד שמאל של העץ).

חוץ מזה שאף פעם לא הבנתי את העיסוק האובססיבי הזה בכסף של מיץ'....אם ג'ורדי רוצה אותו במכבי, ממש לא מעניין אותי כמה מכבי משלמת לו.

ברק פשוט אוהב לעשות מהלכים יפים ומסובכים, הוא גם תמיד נותן 200%, זה גם חלק מהסיבות לפציעות .

וואו אחד הדברים המפגרים שנאמרו פה :doh:

לפי מה שאני יודע (לא מתיימר להיות מומחה אגב), פרק הזמן הממוצע לחזרה לכשירות מצולבות קדמיות + מיניסקוס הוא 7-8 חודשים.

אני יודע ש 9 חודשים נמצא בטווח הנורמטיבי, אבל עדיין מדובר על זמן התאוששות ארוך יחסית. תקן אותי אם אני טועה.

בוזגלו נניח, חזר כבר אחרי חצי שנה בזמנו.

לגבי הסיבוכים בטיפול בפציעה הראשונה - אם אני זוכר נכון, היה ניסיון לטפל בברך באמצעות איחוי של הרקמה, זאת כדי להמנע מניתוח שחזור.

אני יודע שזה צורת טיפול די נפוצה בימינו, וגם מוצלחת ברוב המקרים, אבל עם ברק היו עם זה קצת סיבוכים והאיחוי לא עבר חלק בפעם הראשונה.

זו הסיבה שהוא נעדר תשעה חודשים, לפחות על פי הפרסומים.

כל התייחסות למשכורת שלו והסיכויים שלו לחזרה היה לגמרי בצחוק, ברור לי שזה לא עובד ככה... וגם אני לא מתעסק בכסף שיוצא למיץ׳ מהכיס.

הוא הוכיח את עצמו כאחד שלא ממש צריך לדאוג לו :).

מה שכן, מאחורי הבדיחה הלא מצחיקה הזו כן הייתה פואנטה, והיא שהמשך הקריירה של ברק מאוד לוט בערפל.

זה חשוב להיות אופטימיים, אבל גם אסור לברוח מהעובדות, ואלו מספרות שברק שיחק בחמש השנים האחרונות כמות דקות שפחותה לזו

שזהבי או ייני או טיבי שיחקו בשנתיים האחרונות. העובדות האלו כן מספרות סיפור מסוים, וקשה לי להאמין שנאחס הוא גולת הכותרת היחידה.

ברק מכשף עם הכדור, אבל פשוט אי אפשר לבנות עליו כפקטור של ממש.

וואו אחד הדברים המפגרים שנאמרו פה :doh:

תראה לי עוד שחקן בארץ שעושה דברים כאלה מסובכים,המהלכים שהוא עושה לפעמים יכולים לגרום לסיבוב של הברך.

קח לדוגמה את המשחק ההוא של הפציעה נגד חיפה, הדברים שהוא עשה שם מטורפים .

אני לפני השינה, אתייחס למה שקוסמיק כתב מחר...אין שום קשר בין "סיבוב" של הברך לקריעה של הצולבות. אפילו לא גרם של קשר.

אני לפני השינה, אתייחס למה שקוסמיק כתב מחר...אין שום קשר בין "סיבוב" של הברך לקריעה של הצולבות. אפילו לא גרם של קשר.

וואלה ? מוזר

בפציעה שלו נגד חיפה זה נראה סיבוב של הברך

בקפריסין וגם בבית"ר הוא גמר את העונה

שחקן שללא פציעות הוא כבר מזמן באירופה

מה שיש לו ברגלים אין לאף שחקן בליגה, מצד שני כמות הפציעות הזו לא ברורה

וואלה ? מוזר

בפציעה שלו נגד חיפה זה נראה סיבוב של הברך

https://www.youtube.com/watch?v=Tj1IpmPLME4

החל מ-1:13 בערך....שום סיבוב של הברך. הוא "תקע" את רגל ימין באדמה בזמן שהגוף והירך התקדמו קדימה. ובלי קשר - המנגנון של קרע של הצולבת לא קורה בגלל "סיבוב" של הברך. דברים אחרים יכולים לקרות בגלל תנועת סיבוב שכזו - קרע בצולבת לא.

לפי מה שאני יודע (לא מתיימר להיות מומחה אגב), פרק הזמן הממוצע לחזרה לכשירות מצולבות קדמיות + מיניסקוס הוא 7-8 חודשים.

אני יודע ש 9 חודשים נמצא בטווח הנורמטיבי, אבל עדיין מדובר על זמן התאוששות ארוך יחסית. תקן אותי אם אני טועה.

בוזגלו נניח, חזר כבר אחרי חצי שנה בזמנו.

לגבי הסיבוכים בטיפול בפציעה הראשונה - אם אני זוכר נכון, היה ניסיון לטפל בברך באמצעות איחוי של הרקמה, זאת כדי להמנע מניתוח שחזור.

אני יודע שזה צורת טיפול די נפוצה בימינו, וגם מוצלחת ברוב המקרים, אבל עם ברק היו עם זה קצת סיבוכים והאיחוי לא עבר חלק בפעם הראשונה.

זו הסיבה שהוא נעדר תשעה חודשים, לפחות על פי הפרסומים.

כל התייחסות למשכורת שלו והסיכויים שלו לחזרה היה לגמרי בצחוק, ברור לי שזה לא עובד ככה... וגם אני לא מתעסק בכסף שיוצא למיץ׳ מהכיס.

הוא הוכיח את עצמו כאחד שלא ממש צריך לדאוג לו :).

מה שכן, מאחורי הבדיחה הלא מצחיקה הזו כן הייתה פואנטה, והיא שהמשך הקריירה של ברק מאוד לוט בערפל.

זה חשוב להיות אופטימיים, אבל גם אסור לברוח מהעובדות, ואלו מספרות שברק שיחק בחמש השנים האחרונות כמות דקות שפחותה לזו

שזהבי או ייני או טיבי שיחקו בשנתיים האחרונות. העובדות האלו כן מספרות סיפור מסוים, וקשה לי להאמין שנאחס הוא גולת הכותרת היחידה.

ברק מכשף עם הכדור, אבל פשוט אי אפשר לבנות עליו כפקטור של ממש.

פרק הזמן נגזר מחומרת הקרע ומהשילוב של האם נפגע גם המיניסקוס והרצועה הצידית הפנימית או לא (נקרא בהגה המקצועית Unhappy triad). ברגע שיש שני מרכיבים או יותר שנפגעים, זה יאריך את השיקום. הספרות המקצועית מדברת בכלל על חצי שנה של חזרה, בפועל רואים בכל מקום שזה הרבה יותר....9 חודשים בכל מקרה זה פרק זמן הגיוני וסביר, בטח לא מאוחר. בוזגלו חזר אחרי 7 חודשים...לא יודע אם הוא קרע גם את המיניסקוס או לא, וכמו שכתבתי - זה מאוד רלוונטי. מעבר לזה, אל תשכח שהוא עשה את הקרע בגיל 21 ויצחקי בגיל 26 ו-29, יש לזה גם כן השפעה - מחקרית כבר הוכיחו שבצעירים החזרה לפעילות אחרי קרע בצולבת מהירה יותר (ושוב, תלוי גם אם היה קרעים נוספים מלבד הצולבת).

אחרי פציעה יש שתי אופציות כלליות אפשריות: שיקום שמרני ללא ניתוח ושיקום פולשני (ניתוח). כל מקרה גופו, תלוי בגיל ותלוי בחומרת הנזק וסוג הנזק. יש היום יותר ויותר מחקרים שמראים שאפשר לעבור שיקום של הצולבת בצורה שמרנית. יכול להיות שניסו עם יצחקי שיקום שמרני לפני הניתוחי, וכשראו שזה לא מתקדם יפה חזרו לאופציית הניתוח. זה לא מעיד על הגוף שלו דבר לחיוב או לשלילה...שכיח שמנסים סוג אחד של טיפול ומחליטים לעשות שינוי לסוג אחר. אגב, מוצלח או לא מוצלח זה פחות העניין, כמו פרק הזמן שאחריו חוזרים לפעילות מלאה אחרי שיקום שמרני...שהוא לרוב יותר ארוך. בסופו של דבר השיקום של ספורטאים הוא מהיר בהרבה משל אדם ממוצע, מהסיבה שרוצים להכשיר אותם כמה שיותר מהר בחזרה למגרשים. יש לזה לפעמים סיכונים ובלא מעט מקרים רואים שהגוף לא מגיב בצורה טובה לאינטנסיביות של ניסיון השיקום המהיר, ואז צריך להוריד קצב. דוגמא? ורמוט. הבנאדם עשה נקע לא יפה מול ק"ש, בטלוויזיה ראו גם לפי הגליץ' שלו וגם לפי התגובה של הגוף והצליעה החריפה שהוא קרע שם כמה רצועות בקרסול...מאמין שמכבי ניסתה לתת גז על השיקום ואז גילו שאין מה לעשות, הגוף לא חוזר לעצמו בהוקוס פוקוס. צריך זמן במקרים חריפים.

https://www.youtube.com/watch?v=Tj1IpmPLME4

החל מ-1:13 בערך....שום סיבוב של הברך. הוא "תקע" את רגל ימין באדמה בזמן שהגוף והירך התקדמו קדימה. ובלי קשר - המנגנון של קרע של הצולבת לא קורה בגלל "סיבוב" של הברך. דברים אחרים יכולים לקרות בגלל תנועת סיבוב שכזו - קרע בצולבת לא.

כמה צהוב ביציעים...!