Jump to content

סקר בחירות לכנסת ה-20 - דצמבר 2014

Omer

265 members have voted

1. 1. למי אתם מתכוונים להצביע בבחירות?

• אין לי זכות הצבעה - אבל אני אוהב להצביע בסקרים
      4
    • הליכוד
      38
    • הבית היהודי
      83
    • העבודה (הרצוג ולבני)
      67
    • ש"ס
      3
    • יהדות התורה
      1
    • ישראל ביתנו
      6
    • מרצ
      17
    • חד"ש
      3
    • אחר
      6
    • עדיין לא יודע
      18
    • לא מתכוון להצביע
      10
    • יש עתיד - יאיר לפיד
      46
    • כחלון
      21
    • התנועה הליברלית החדשה (עלה ירוק)
      11

Recommended Posts

השמאל מכפיש את הדתיים/חרדים בכל הזדמנות, אך ירוץ ברגע הראשון ויציע להם אוצר שלם כדי שיתמכו בממשלה שלהם.

אם כבר דיברו פה על בדואים בדרום, מעניין למה אף אחד לא בודק בכמה מיליארדים עומד הנזק שלהם בפגיעה ברכוש וגניבות בכל שנה.

השמאל מכפיש את הדתיים/חרדים בכל הזדמנות, אך ירוץ ברגע הראשון ויציע להם אוצר שלם כדי שיתמכו בממשלה שלהם.

אם כבר דיברו פה על בדואים בדרום, מעניין למה אף אחד לא בודק בכמה מיליארדים עומד הנזק שלהם בפגיעה ברכוש וגניבות בכל שנה.

הבעיה עם הבדואים היא שטיפול בבעיות שלהם יעלה למשלם המסים הרבה מיליארדי שקלים. מה החלופה לבניה הלא חוקית של הבדואים? מימון כל התשתיות עבורם מקופת המדינה כאשר הם עצמם שכבות מאוד חלשות שכמעט לא משלמים פה מס. לכן למדינה (וזה כולל כל אחד ואחד מאיתנו) אינטרס גדול שהבדואים ימשיכו לבנות בצורה לא חוקית ולא יקחו כספים רבים למדינה. הם מסורתית מעדיפים את דרך החיים הזו לכן יש פה win-win ששני הצדדים מרוצים.

אתה באמת חושב שזה ראוי שראש ממשלה ינהיג מדינה לפי ״קשה לי להאמין״?

אתה ואני בתור אזרחים זה בסדר, אבל ראש ממשלה?

שלא יכנס אפילו ישיבה אחת בנושא? לחקור את העניין שלטענתו הוא החשוב והמכריע ביותר בחיי אזרחי המדינה, ולבדוק האם יש פתרון?

לשאלתך אז לא אני לא חושב שזה ראוי וגם ציינתי את זה בתגובה וגם כתבתי לא פעם שצריך להחליף אותו ויפה שעה אחת קודם רק שאני חושב שהאלטרנטיבה צריכה לבוא מימין ולא משמאל אבל עצם זה שאני לא אוהב מישהו לא אומר שאסור לי להיות אובייקטיבי.

כאילו הוא לא קרא מילה אחת מעבר למשפט הראשון בתגובה הזו. 4 שנים לא הייתה ישיבה אחת שעוסקת באסטרטגיה לגבי עזה והוא אומר לי לחשוב זה תמיד טוב. לך תבנה מדינה. בנט עשה טוב לשכבות החלשות כמו שאני עשיתי טוב לקייט אפטון אתמול בלילה. לא קרה.

ראיון שהיה בגלי צהל עם אחד שאני לא זוכר את שמו שעבד במל"ל. בכלל, ראיון מטלטל. אני קראתי את התמליל שלו בבלוג של רביב דרוקר, מאמין שעדיין ניתן למצוא את זה.

הפוסל במומו פוסל. קראתי וגם בדקתי את הנושא ואם מדובר על התמליל הבא:

http://drucker10.net/?p=2346

http://103fm.maariv.co.il/programs/Media.aspx?ZrqvnVq=GDMIIG&c41t4nzVQ=EIK

אז אני לא רואה שטענו כאן שלא התבצעה ישיבה אחת 4 שנים. אם כבר אז דרוקר טוען שנתניהו ביקש דיון בעניין והוא (דרוקר) תוקף שם דווקא את עמידרור ועוד עובדה שדרוקר מציין שם והיא היא שמי שייסד את המועצה לביטחון לאומי זה דווקא אותו נתניהו.

אפרופו המל"ל אז לידיעתך יו"ר המל"ל הוא גם היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה ומעבר לזה הוא גם חבר הקבינט המדיני ביטחוני כך שאני די סגור שאין שום התעלמות מהמלצות המל"ל.

לא מבין את אלו שבוחרים בבית היהודי אלא אם אתה מתנחל.

לא מבין את אלו שאובססיבים לתת שטחים ולהקים מדינה ערבית נוספת בליבה של מדינת ישראל.

אני גם לא מבין יהודים שמצביעים חד"ש.

בנט כל כך אח שחברי המפלגה שלו מוכרים את הדיור הציבורי, שעומד ריק, לישיבות הסדר ומוסדות תורניים שבראשם רבנים מהציונות הדתית שמקורבים לחברי הבית היהודי, ועוד עושים את זה תוך מתן הנחות מופלגות - כל זאת בזמן שדיירים שזקוקים לאותן דירות נאלצים לפלוש אליהן. תאמינו לי, עם אחים כאלה מי צריך אויבים?

יש לך הוכחות או שאתה מאמין לפרסומי YNET למינייהם כי אם יש לך הוכחות אתה יכול לעשות הרבה יותר מלהתלונן בפורום ואני אפילו אעזור לך.

כסף להתנחלויות זו כזו דמגוגיה. כל עוד השטחים האלה בריבונות שלנו, צריך לדאוג להם לחינוך תרבות שירותים כמו בכל מקום. זה מצחיק שמכניסים למשל עלות של אוטובוס ממוגן לחישוב השקעה פר ילד בחינוך כדי לנפח את החישוב בשטחים.

או למשל משווים מועצות מקומיות ועיריות למועצת אזוריות בשטחים. שם תמיד התקציבים גבוהים יותר. הכל להוציא את דמות נער הגבעות המשנורר, די לשנאה!

כסף להתנחלויות זו כזו דמגוגיה. כל עוד השטחים האלה בריבונות שלנו, צריך לדאוג להם לחינוך תרבות שירותים כמו בכל מקום. זה מצחיק שמכניסים למשל עלות של אוטובוס ממוגן לחישוב השקעה פר ילד בחינוך כדי לנפח את החישוב בשטחים.

או למשל משווים מועצות מקומיות ועיריות למועצת אזוריות בשטחים. שם תמיד התקציבים גבוהים יותר. הכל להוציא את דמות נער הגבעות המשנורר, די לשנאה!

הבעיה שמקימים תשתיות שלמות בשביל התנחלות של משפחה וחצי, אין בעיה עם גושי ההתיישבות. אבל זה סתם לעשות דווקא בניסיון לסכל הסכם מדיני(שגם אם לא ריאלי כרגע זה הפתרון היחיד לסיום הסכסוך). או שבנט יבנה לנו גשרים וחלליות.

הבעיה שמקימים תשתיות שלמות בשביל התנחלות של משפחה וחצי, אין בעיה עם גושי ההתיישבות. אבל זה סתם לעשות דווקא בניסיון לסכל הסכם מדיני(שגם אם לא ריאלי כרגע זה הפתרון היחיד לסיום הסכסוך). או שבנט יבנה לנו גשרים וחלליות.

ולהשקיע בתשתיות בשביל ישוב קטן בנגב זה בסדר?

ברור שיש גבול אבל זו דמגוגיה שמפלגת את העם

הבעיה עם הבדואים היא שטיפול בבעיות שלהם יעלה למשלם המסים הרבה מיליארדי שקלים. מה החלופה לבניה הלא חוקית של הבדואים? מימון כל התשתיות עבורם מקופת המדינה כאשר הם עצמם שכבות מאוד חלשות שכמעט לא משלמים פה מס. לכן למדינה (וזה כולל כל אחד ואחד מאיתנו) אינטרס גדול שהבדואים ימשיכו לבנות בצורה לא חוקית ולא יקחו כספים רבים למדינה. הם מסורתית מעדיפים את דרך החיים הזו לכן יש פה win-win ששני הצדדים מרוצים.

פחות דיברתי על בנייה לא חוקית, יותר על גניבת שנאים ובערך כל דבר שיש בו נחושת בדרום.

מפרקים תשתיות של תקשורת, חשמל ושעוני מים כל שני וחמישי בכמויות מסחריות ואפס אכיפה כלפם.

ללא המקומונים בדרום ששם זה מתפרסם בכלל לא הייתי מכיר את כל התופעה הזו. אם זה היה מגזר אחר אתה גם חושב שהנושא היה עובר ככה מתחת לראדר?

ברור שלא.

אני לא ממש בעד החרדים, אך לגמרי נגד מסע הצלב שהתקשורת עורכת נגדם לעיתים תכופות.

הבטחת הבחירות החדשה של ביבי: חוק שקובע שאי אפשר להפיל ממשלה צרה בעזרת 61 קולות.

זה נראה למישהו הגיוני? דמוקרטי?

הבן אדם מציע משטר נשיאותי בפועל. ארדואן הישראלי.

הבטחת הבחירות החדשה של ביבי: חוק שקובע שאי אפשר להפיל ממשלה צרה בעזרת 61 קולות.

זה נראה למישהו הגיוני? דמוקרטי?

הבן אדם מציע משטר נשיאותי בפועל. ארדואן הישראלי.

עזוב שניה את ביבי, שיטת הממשל נראית לך הגיונית? כל שנתיים וחצי בממוצע מתחלפת ממשלה! צריך לשנות את השיטה הזאת, לתת יותר משילות למי שראש הממשלה, וגם של ייכנע לסחטנות כמו שקורה כל פעם.

שמתי לב שכל בחירות, כמעט כל המפלגות הגדולות היו רושמות את זה במצע שלהם, אבל אף אחת מהם לא באמת עשתה את זה, והעלה המזערית של אחוז החסימה לא באמת תעזור.

אני לא בטוח שזאת השיטה שביבי רוצה לעשות מה שרשמת, ראיתי עוד הצעה של שטייניץ לתת למפלגת השלטון יותר כח, ואני לא יודע מה בדיוק רעיון טוב אבל אני יודע שצריך לשנות את השיטה, ודי כבר עם הדיבור הזה כאילו מדובר באיזה דיקטטור בינינו זה לא קרוב אפילו.

עזוב שניה את ביבי, שיטת הממשל נראית לך הגיונית? כל שנתיים וחצי בממוצע מתחלפת ממשלה! צריך לשנות את השיטה הזאת, לתת יותר משילות למי שראש הממשלה, וגם של ייכנע לסחטנות כמו שקורה כל פעם.

שמתי לב שכל בחירות, כמעט כל המפלגות הגדולות היו רושמות את זה במצע שלהם, אבל אף אחת מהם לא באמת עשתה את זה, והעלה המזערית של אחוז החסימה לא באמת תעזור.

אני לא בטוח שזאת השיטה שביבי רוצה לעשות מה שרשמת, ראיתי עוד הצעה של שטייניץ לתת למפלגת השלטון יותר כח, ואני לא יודע מה בדיוק רעיון טוב אבל אני יודע שצריך לשנות את השיטה, ודי כבר עם הדיבור הזה כאילו מדובר באיזה דיקטטור בינינו זה לא קרוב אפילו.

למה לא עושות?

גם העלו אחוז חסימה וגם הורידה את מספר השרים ל18 ואת הדבר ההזוי שנקרא ״שר בלי תיק״.

למה לא עושות?

גם העלו אחוז חסימה וגם הורידה את מספר השרים ל18 ואת הדבר ההזוי שנקרא ״שר בלי תיק״.

כמו שרשמתי העלו בקצת, לא משהו דרמטי, מ-2%, ל3.5%.

ומספר השרים , ושרים בלי תיק זה לא רלוונטי, אני מדבר על השיטה של המשילות, לא על הוצאות על כמות השרים וכו', וזה אכן ראוי שהורידו את "שר בלי תיק"

כמו שרשמתי העלו בקצת, לא משהו דרמטי, מ-2%, ל3.5%.

ומספר השרים , ושרים בלי תיק זה לא רלוונטי, אני מדבר על השיטה של המשילות, לא על הוצאות על כמות השרים וכו', וזה אכן ראוי שהורידו את "שר בלי תיק"

חלק מנושא המשילות זה הקטע עם השרים.

מפלגות נכנסות לקואליציה ובכירים מקבלים שרים בשביל לשמר קואליציה וכך לשמור על משילות (כמה שרים היו לפני הממשלה האחרונה, 36??).

זה בדיוק מה ששיטת ממשל נכונה תמנע.

ההעלאה הקטנה הזאת היא מאוד דרמטית, תראה מה זה יוצר במפלגות הערביות (אם פתאום זה יעלה את אחוזי ההצבעה שם לאחוזים דומים אצל שאר האוכלוסיה, זה דבר שיכול לשנות את המפה הפוליטית).

אני לא יודע אם אתה זוכר, אבל שהעלו את זה אחוז החסימה, זה היה כל כך מהותי שכל האופזיציה יצאה במחאה ולא הגיע להצבעה.

בכל מקרה, תהליך של העלאת אחוז חסימה הוא דבר שצריך לקרות הדרגתית, רבים המליצו שצריך להעלות אותו ל2.5 קודם, ובסוף התפשרו על 3.25 (האמצע בין 2.5 ל4).

אני מאמין שאם בממשלה הזאת יהיו שוב אנשים שרוצים לטפל בשיטת הממשל זה יעלה עוד, לפי המצע של יש עתיד (שעד שהיא לא נכנסה לממשלה לא העבירו את החוק הזה), המטרה היא 6%, ובשביל להפיל ממשלה יצטרכו רוב של 70 (ולא 61).

חלק מנושא המשילות זה הקטע עם השרים.

מפלגות נכנסות לקואליציה ובכירים מקבלים שרים בשביל לשמר קואליציה וכך לשמור על משילות (כמה שרים היו לפני הממשלה האחרונה, 36??).

זה בדיוק מה ששיטת ממשל נכונה תמנע.

ההעלאה הקטנה הזאת היא מאוד דרמטית, תראה מה זה יוצר במפלגות הערביות (אם פתאום זה יעלה את אחוזי ההצבעה שם לאחוזים דומים אצל שאר האוכלוסיה, זה דבר שיכול לשנות את המפה הפוליטית).

אני לא יודע אם אתה זוכר, אבל שהעלו את זה אחוז החסימה, זה היה כל כך מהותי שכל האופזיציה יצאה במחאה ולא הגיע להצבעה.

בכל מקרה, תהליך של העלאת אחוז חסימה הוא דבר שצריך לקרות הדרגתית, רבים המליצו שצריך להעלות אותו ל2.5 קודם, ובסוף התפשרו על 3.25 (האמצע בין 2.5 ל4).

אני מאמין שאם בממשלה הזאת יהיו שוב אנשים שרוצים לטפל בשיטת הממשל זה יעלה עוד, לפי המצע של יש עתיד (שעד שהיא לא נכנסה לממשלה לא העבירו את החוק הזה), המטרה היא 6%, ובשביל להפיל ממשלה יצטרכו רוב של 70 (ולא 61).

בפעמיים האחרונות הממשלה פיזרה את עצמה, בעיקר מכיוון שלא הייתה משילות, יש ברחבי העולם מגוון שיטות, ולכל שיטה יתרונות וחסרונות משלה.

ברגע שאחוז החסימה יהיה 5% ומעלה, מפלגות קטנות לא יעזו להתמודד, כפי שציינת זה אכן יכול לשנות את המפה הפוליטית אם המפלגות הערביות יתאחדו ויגדילו את הכח שלהם במספר כה משמעותי, וכמובן יש עוד תופעות שהשיטה תגרום.

אני זוכר את הרעש שהאופוזיציה עשתה וזה תפקידה, וברגע שיש משמעת קואליציונית אין להם שום אפשרות למנוע את זה, למרות שבאמת בסוף הלכו על חוק יחסית מתון ממה שהתכוונו בהתחלה.

פחות דיברתי על בנייה לא חוקית, יותר על גניבת שנאים ובערך כל דבר שיש בו נחושת בדרום.

מפרקים תשתיות של תקשורת, חשמל ושעוני מים כל שני וחמישי בכמויות מסחריות ואפס אכיפה כלפם.

ללא המקומונים בדרום ששם זה מתפרסם בכלל לא הייתי מכיר את כל התופעה הזו. אם זה היה מגזר אחר אתה גם חושב שהנושא היה עובר ככה מתחת לראדר?

ברור שלא.

אני לא ממש בעד החרדים, אך לגמרי נגד מסע הצלב שהתקשורת עורכת נגדם לעיתים תכופות.

כמו שאמרתי- המגזר הבדואי הוא מגזר נחשל וזה מתבטא בדברים כמו חינוך, בריאות וכן גם בפשיעה. רוצה שהבדואים לא יפשעו? תדאג להם לתעסוקה מתאימה ופה שוב חזרנו לחוסר התשתית. לא רואה את המצב משתנה כי אין ל-2 הצדדים אינטרס לשנותו.

עזוב שניה את ביבי, שיטת הממשל נראית לך הגיונית? כל שנתיים וחצי בממוצע מתחלפת ממשלה!

כן, השיטה נראית לי מאוד הגיונית, בטח יותר הגיונית מ-ממשלת מיעוט של 50 חברי כנסת שאי אפשר להפיל במשך יותר מארבע שנים (מעניין כמה פה יודעים שהבחירות הן לא כל ארבע שנים לפי חוק). זאת דמוקרטיה. הבעיה היא לא בשיטה, היא במי ששולט.

והמטרה המוצהרת של ביבי להביא לשתי מפלגות בלבד היא בטח לא דמוקרטית.

בינתיים בנט לוקח קרדיט על דברים שלא עשה:

https://www.facebook.com/video.php?v=891433734221915

כן, השיטה נראית לי מאוד הגיונית, בטח יותר הגיונית מ-ממשלת מיעוט של 50 חברי כנסת שאי אפשר להפיל במשך יותר מארבע שנים (מעניין כמה פה יודעים שהבחירות הן לא כל ארבע שנים לפי חוק). זאת דמוקרטיה. הבעיה היא לא בשיטה, היא במי ששולט.

והמטרה המוצהרת של ביבי להביא לשתי מפלגות בלבד היא בטח לא דמוקרטית.

בינתיים בנט לוקח קרדיט על דברים שלא עשה:

https://www.facebook.com/video.php?v=891433734221915

אכן הבחירות הבאות היו אמורות להיערך בנובמבר 2017!

לא אמרתי שזאת השיטה שצריך ליישם, אני חושב שהוא בעצמו עוד לא גיבש את השיטה, ויש כל מיני התלבטויות, אבל צריך לשנות.

וסליחה הממוצע הוא לא שנתיים וחצי, אלא כפי שציין היום ביבי בראיון לערוץ 2, כל שנתיים, 66 שנים, 33 ממשלות.

שמעתי ברדיו רעיון מעניין והאמת שאני גם חשבתי על משהו דומה.

עכשיו לאחר שהעלו את אחוז החסימה הרבה קולות עלולים להיזרק לפח.

הרבה אנשים לא יודעים, אבל קולות שלו עברו את אחוז החסימה הם כמו קולות פסולים.

יכול להיווצר מצב שלמשל שתי מפלגות מאותו גוש מקבלות הרבה קולות אבל לא עוברות את אחוז החסימה (נניח ואלי ישי ועוצמה לישראל מקבלים סביב מנדטים כל אחת אבל לא עוברים).

זה 6 מנדטים שירדו לגוש מסוים. זה יכול להוביל למצב שהיו יותר קולות לגוש מסוים אבל אחוז החסימה גורם לכך שרצון העם לא בא לידי ביטוי.

התיקון שהוצע הוא להחיל הסכמי עודפים גושיים, שיכללו גם מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה (למשל אנשים שרוצים להצביע אלי ישי ידעו שאם הוא לא עובר הקול שלהם עובר לבית היהודי למשל), בסופו של דבר המפלגה הגדולה ביותר, בגוש הגדול ביותר היא זאת שמקבלת את הזכות להקים ממשלה.

ככה אפשר אפילו להעלות את אחוז החסימה עוד קצת, הגושים ברורים עוד לפני הבחירות (אין הפתעות, הצבעת עבודה קיבלת ממשלה עם ביבי, כמו שהיה עם ברק), ועדיין כל אחד יכול להצביע לפי מצפונו.

אני היחיד שמשוכנע שמיעוט מפלגות מוביל לבעיית משילות יותר גדולה וממשלות שיפלו יותר מהר,

והפתרון הוא דווקא הורדת אחוז החסימה וריבוי מפלגות?

נגיד ויש 3 מפלגות בישראל (ימין, שמאל ומרכז). לצורך העניין לימין 50 מנדטים, לשמאל 40 ולמרכז 30.
סביר להניח שהשמאל לא ייכנסו לממשלה עם מפלגת הימין. במצב כזה למפלגת המרכז יש כח מטורף, ומפלגת הימין נכנעת לסחטנות שלה הרבה יותר. במצב כזה, הם מסוגלים לפרק את הממשלה בכל עת שירצו.
אבל נניח במצב הפוך, עם ריבוי מפלגות קטנות - לכל אחת יש תחליף, לאף אחת אין כח מיקוח גדול שיוביל לסחטנות, ואף אחת מהם לא יכולה בעצמה ובגחמה להפיל את הממשלה ולהוביל לבחירות.

במצב כזה, על מנת להפיל ממשלה צריך הסכמה רחבה בין מפלגות שונות.

הממשלה הקודמת של ביבי שרדה כמעט כהונה שלמה, וזה נבע שכך שהיו חברות בה המון מפלגות שלא יכלו בעצמן להפיל את הממשךה.

שמעתי ברדיו רעיון מעניין והאמת שאני גם חשבתי על משהו דומה.

עכשיו לאחר שהעלו את אחוז החסימה הרבה קולות עלולים להיזרק לפח.

הרבה אנשים לא יודעים, אבל קולות שלו עברו את אחוז החסימה הם כמו קולות פסולים.

יכול להיווצר מצב שלמשל שתי מפלגות מאותו גוש מקבלות הרבה קולות אבל לא עוברות את אחוז החסימה (נניח ואלי ישי ועוצמה לישראל מקבלים סביב מנדטים כל אחת אבל לא עוברים).

זה 6 מנדטים שירדו לגוש מסוים. זה יכול להוביל למצב שהיו יותר קולות לגוש מסוים אבל אחוז החסימה גורם לכך שרצון העם לא בא לידי ביטוי.

התיקון שהוצע הוא להחיל הסכמי עודפים גושיים, שיכללו גם מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה (למשל אנשים שרוצים להצביע אלי ישי ידעו שאם הוא לא עובר הקול שלהם עובר לבית היהודי למשל), בסופו של דבר המפלגה הגדולה ביותר, בגוש הגדול ביותר היא זאת שמקבלת את הזכות להקים ממשלה.

ככה אפשר אפילו להעלות את אחוז החסימה עוד קצת, הגושים ברורים עוד לפני הבחירות (אין הפתעות, הצבעת עבודה קיבלת ממשלה עם ביבי, כמו שהיה עם ברק), ועדיין כל אחד יכול להצביע לפי מצפונו.

הסכמי עודפים לא מעבירים קולות למפלגה אחרת, אלא רק באים לעזור לחלק מהמפלגות בחישוב מי ״ישלם״ כמה שיותר עבור המנדט הנוסף שנוצר בגלל מספרים לא עגולים, לפי חוק באדר-עופר.

כל מה שצריך זה מפלגת שמאל ומפלגת ימין,כמו באמריקה וזהו

כל כך הרבה מפלגות גורם להם להבטיח שטויות כדי להיות מיוחדים

אתה מודע לזה שבארה״ב יש הרבה מפלגות והרבה עצמאים כי נמאס להם מהמפלגות הגדולות, כן?

כמו כן, האם המפלגות הללו יהיו חילוניות או דתיות? איזה זרם?

מה עם הערבים? כמובן שאם זו מפלגת שמאל אמיתית השמאל הערבי יכלל בתוכה, אך מה עם הימין הערבי?

הוא כמובן לא משתלב טוב עם הימין היהודי.

לא שמעת על פלורליזם ?

הסכמי עודפים לא מעבירים קולות למפלגה אחרת, אלא רק באים לעזור לחלק מהמפלגות בחישוב מי ״ישלם״ כמה שיותר עבור המנדט הנוסף שנוצר בגלל מספרים לא עגולים, לפי חוק באדר-עופר.

נכון, אבל מה שקורה זה אחרי שמשאירים רק את הקולות ה"כשרים", מחלקים אותם ב120 ואז כל מפלגה מקבלת שברירי מנדטים, כדי לעגל את המספרים יש את הסכמי העודפים. כך נוצר מצב שלמשל הליכוד יכול "להשלים" מנדט מהסכם העודפים שיש לו עם הבית היהודי.

עכשיו מוצע שאת החלוקה הזו יעשו ע"י הסכם בין כל המפלגות בגוש. נגיד אם כל גוש השמאל, כולל מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה, יקבל 50 מנדטים, הם יתחלקו בין כל המפלגות שעברו את אחוז החסימה.

מעבר לזה זה יצור מצב שאתה תדע מראש לאיזה גוש המפלגה שלך שייכת. אני חושב שהפתרון טמון איפשהו באיזור הזה.