Jump to content

קו פתוח - שאלות ותשובות בנושא יום הכיפורים

נועם שוהם

Recommended Posts

כמו בכל שנה ושנה בשנים האחרונות, ננסה לענות לכל מי שיש שאלה בנושא יום הכיפורים, שיחול ביום שישי הקרוב עם כניסת השבת ויסתיים למחרת עם צאת השבת.

יום כיפור תשע"ה

זמני התחלת וסיום הצום לפי זמני ת"א הם:
כניסה ביום שישי: 18:02.
צאת הצום בצאת השבת: 18:58.

יום הכיפורים

יום הכיפורים היינו אחד מהמועדים הקדושים ביהדות והיום בו נחתם דינו של אדם לקראת השנה החדשה.

הוא למעשה שיאו של 40 יום מראש חודש אלול (התחלת אמירת הסליחות לפי עדות המזרח) ועד ליום הכיפורים (חל ב-י' בתשרי) בו עם ישראל מבקש סליחה ומתפלל בפני בוראו על חטאים שבין אדם למקום (ריבונו של עולם).

ראוי לזכור כי על חטאים בין אדם לחברו - אין התפילה מכפרת. על מי שפגע בחברו בכל צורה שהיא, להביע חרטה בפני חברו ולבקש את מחילתו.

דברים האסורים ביום כיפור:

1. איסור לאכול או לשתות.
2. איסור לנעול נעלי עור - מותר נעלי בד או גומי.
3. איסור סיכה - אסור לסוך את הגוף במשחות/שמנים וכיוצא בזה (ג'ל בשיער).
4. איסור תשמיש המיטה.
5. איסור רחצה - לא מתקלחים ביום כיפור. מותר לשטוף ידיים עד פרקי האצבועות (החלק המחבר בין האצבעות לכף היד)
6. אסור להתגלח או להסתפר.

שאר הדברים זה כמו שבת.
לא רואים טלויזיה, לא נוסעים ברכב, לא מדליקים חשמל, לא רושמים ולא עושים את שאר המלאכות שנאסרו בשבת.
לא משאירים גם את המחשב פתוח ולצפות בו...

לגבי חולים שצריכים לקחת כדור: רק שמדובר במקרה של פיקוח נפש, שבמידה ואם לא ילקח כדור יגרם נזק (חולי כליות, כבד וכדומה) יש לקחת כדור עם מעט מים - בכל מקרה: להתייעץ עם רופא ורב בנושא הצום.

לגבי חולה שצריך לאכול: "הכל חייבים להתענות ביום כיפור. ומעוברות ומניקות גם כן מתענות ומשלימות. אבל חולה שרופא (ואפילו רופא גוי) אומר שאם לא יאכל אפשר שיכבד עליו חוליו ויסתכן, מאכילים אותו ואפילו אם החולה טוען שיכול להתענות ואינו רוצה לאכול, אין שומעין לו ומאכילין אותו למרות רצונו, ואף אם יש ספק פיקוח נפש דוחה מצות עינוי נפש ביום כיפור ואין בזה שום חסידות להחמיר ולהתענות שאינו אלא שופך דמים".

ההמלצה שלי זה להתעייץ עם רב ורופא.
כאב בטן וראש זה ברוב המקרים לא פיקוח נפש.
זה דבר שמשתנה מאדם לאדם ובמצב הבריאותי שלו, כך שאני לא יכול לדעת...

למי שיש שאלות הוא מוזמן להשאיר ונענה.

שיהיה צום קל וחתימה טובה לכולם!

מתוך אתר חב"ד:

יום-הכיפורים הוא יום החתימה, שבו נחתם דינו של האדם ושל העולם למשך השנה הבאה. זה יום קדוש, שבזכות הקדושה העצומה שמאירה בו, מתכפרים חטאיו של האדם. אנו, מצידנו, מקבלים את קדושת היום על-ידי הצום, התפילה והתשובה.

כשאר מועדי ישראל, המקור בתורה ליום הכיפורים מופיע בתורה בספר ויקרא, פרק כ"ג פסוקים כ"ז-ל"ב. (נזכיר בהתייחס להמשך כי החודש הראשון למנין החודשים ביהדות הוא חודש ניסן, כך שהשביעי הוא חודש תשרי) וכך נאמר בהם:

"אך בעשור לחודש השביעי הזה יום הכפורים הוא מקרא קדש יהיה לכם ועניתם את נפשתיכם והקרבתם אשה לה'. וכל מלאכה לא תעשו בעצם היום הזה כי יום כפרים הוא לכפר עליכם לפני ה' אלקיכם. כי כל הנפש אשר לא תענה בעצם היום הזה ונכרתה מעמיה. וכל הנפש אשר תעשה כל מלאכה בעצם היום הזה והאבדתי את הנפש ההוא מקרב עמה. כל מלאכה לא תעשו חקת עולם לדרתיכם בכל משבתיכם. שבת שבתון הוא לכם ועניתם את נפשתיכם בתשעה לחדש בערב מערב עד ערב תשבתו שבתכם".

למה צמים?

יום-הכיפורים הוא היחיד בשנה שהציווי להתענות בו נאמר במפורש בתורה.

הצום לא בא רק כדי לכפר על עוונות. יש לו משמעות נוספת: ביום-הכיפורים, כאשר אצל כל יהודי מתגלה נקודת היהדות הפנימית, צריך להתנתק לחלוטין מעולם החומר. האכילה והשתייה, צרכים טבעיים של הגוף, מפריעות לנו בשעה שהנפש מתגלה ופורצת החוצה. לכן אנו צמים, מתנתקים מעולם החומר, לובשים לבן ודומים למלאכים.

איך יום-הכיפורים מכפר?

על יום-הכיפורים נאמר: "עיצומו של יום מכפר". כלומר, יום-הכיפורים עצמו יש בו כוח של כפרה.

במשך השנה קורה שהאדם חוטא. הוא מכתים את נשמתו בכתמים, ובאמת צריך לנקותם ולתקנם. אבל האמת היא, שהכתמים והפגמים הם חיצוניים בלבד. עמוק בפנים, כל יהודי הוא טוב, זך ונקי. בתוך נפשו הוא טהור וקדוש. יצרו הוא שהחטיאו, בניגוד לרצונו האמיתי והפנימי.

אמת פנימית זו מוסתרת בדרך-כלל, ואין היא מתגלה. אולם ביום-הכיפורים נקלפות השכבות החיצוניות, והנשמה הפנימית מתגלה במלוא זוהרה. הקדוש-ברוך-הוא מתקרב אלינו ביום הזה, והדבר מעורר את הנשמה שבקרבנו להסיר מעליה את כל השכבות החיצוניות ולגלות את מהותה האמיתית.

ואז מתגלה שבעצם אין שום חטא! מתברר, שיהודי בתוך-תוכו הוא יהלום בוהק, אשר שום חטא אינו יכול לפגוע בו. ביום-הכיפורים מתגלה היהודי האמיתי!

כל זה מותנה בדבר אחד: בקיום צום יום-הכיפורים. אם חלילה מפרים את הצום, חל הכלל: "אין קטיגור נעשה סניגור". כלומר: הואיל ועל-ידי הפרת הצום נעשה יום- הכיפורים עצמו גורם מפליל - אין הוא יכול לסנגר ולכפר.

ואולי משום כך מקפיד רובו הגדול של העם היהודי לשמור את צום יום-הכיפורים כהלכתו.

בין אדם לאדם - להיות בן-אדם

על עבירות שבין אדם לחברו לא די להתפלל בבית-הכנסת. צריך לגשת לנפגע ולבקש את סליחתו. אם נגרם לזולת נזק כספי - יש לפצותו. לעומת זאת, על עבירות שבין אדם לבוראו - מועילים החרטה, התפילה והווידוי וצום יום- הכיפורים.

http://chabad.org.il/Articles/Article.asp?ArticleID=464&CategoryID=320

כחילוני גמור אני ממש אוהב את הנושאים שלך לפני חגים בהחלט מעניין ומעשיר את הידע. יש לי הצעת יעול שאם יש לך כוח לפתוח כל שבוע נושא על פרשת השבוע.

צום קל וגמר חתימה טובה לכל בית ישראל

סתם לידע כללי, גמר חתימה טובה אומרים ביום השביעי של סוכות(הושענא רבה) יש לומר בתקופה שעג אותו יום רק חתימה טובה.

תודה.

וצום קל, חתימה טובה.

תבורך.

שאלה קלה בנוגע למעלית - נניח שאני גר בקומה גבוהה (מעל 20). מה הכלל לגבי שימוש במעלית? בבניין שלי יש לא מעט גויים.

אם אני מבקש מאחד מהם מראש, זה פסול? אם אני במקרה עולה עם אחד מהם, זה פסול?

תבורך.

שאלה קלה בנוגע למעלית - נניח שאני גר בקומה גבוהה (מעל 20). מה הכלל לגבי שימוש במעלית? בבניין שלי יש לא מעט גויים.

לבקש מראש שיעשה את זה במיוחד בשבילך זה בעיה,אלא אם כן זה כביכול "לטובתו"..ז" א הוא יקבל ממך איזה משהו שיתן לו הנאה.

בנוגע ללתפוס טרמפ - אם אתה לא לוחץ על הכפתור פיזית,אז זה כמו במעלית שבת.

*כמובן שאני לא פוסק הלכה,ואם לא יהיה פה מישהו שיאשר/יכחיש אני יברר מחר יותר לעומק.

תבורך.

לבקש אסור, אבל תמיד יש את המשחקים האלו של גוי של שבת כדי לעקוף את זה. צריך להתאמן בקריצות ופזילות לפני.

שאלה לגבי טבילה במקווה. יש כללים לטבילה לפני כיפור? כמה פעמים? בכללי משנה מים חמים או קרים כי איפה שאני הולך יש גם וגם.. תודה

הכלל היחידי הוא לטבול עם כל הגוף ממש בתוך המים (מאצבעות הרגלים ועד לשערות בראש) ובלי שמשהו יחצוץ בין גוף אדם למים - זאת אומרת, בלי שעון על היד או כל דבר אחר על הגוף/שיער.

יש שנהגו לטבול פעם אחת ויש שנהגו לטבול 7 פעמים (אחרי כל טבילה מרימים את הראש ונושמים...).

פעם אחת זה בסדר גמור.

לגבי המים קרים/חמים, מה שיש במקווה אצלכם זה בסדר.

תבורך.

כמו שהחברים רשמו פה, אסור לבקש מגוי במפורש לעשות מלאכה שלנו אסור לעשות אותה בשבת או מועד אחר.

להרחבה בסיפורים דומים (כנס שם לאמירה לגוי בשבת-כיבוי וגרמא),

http://www.yeshiva.org.il/ask/?cat=319

לבקש מראש שיעשה את זה במיוחד בשבילך זה בעיה,אלא אם כן זה כביכול "לטובתו"..ז" א הוא יקבל ממך איזה משהו שיתן לו הנאה.

בנוגע ללתפוס טרמפ - אם אתה לא לוחץ על הכפתור פיזית,אז זה כמו במעלית שבת.

*כמובן שאני לא פוסק הלכה,ואם לא יהיה פה מישהו שיאשר/יכחיש אני יברר מחר יותר לעומק.

לבקש אסור, אבל תמיד יש את המשחקים האלו של גוי של שבת כדי לעקוף את זה. צריך להתאמן בקריצות ופזילות לפני.

כמו שהחברים רשמו פה, אסור לבקש מגוי במפורש לעשות מלאכה שלנו אסור לעשות אותה בשבת או מועד אחר.

להרחבה בסיפורים דומים (כנס שם לאמירה לגוי בשבת-כיבוי וגרמא),

http://www.yeshiva.org.il/ask/?cat=319

תודה רבה על התשובות המועילות. אקווה שתהייה תנועה ערה בבניין וככה אוכל להשתמש במעלית ב"נוהל שבת".

מעין, בניין של 20 קומות ואין אפילו אופציה שאחת המעליות תשמש מעלית שבת? נשמע כמו חוסר התחשבות תמוה בציבור הדתי, אולי כן יש אפשרות כזאת ושווה לבדוק

כחילוני גמור אני ממש אוהב את הנושאים שלך לפני חגים בהחלט מעניין ומעשיר את הידע. יש לי הצעת יעול שאם יש לך כוח לפתוח כל שבוע נושא על פרשת השבוע.

צום קל וגמר חתימה טובה לכל בית ישראל

פשש בקשה גדולה אחי..כל הכבוד על ההצעה יפה לראות.את זה

צום קל לכולם וחתימה טובה.

סתם לוודא לגבי הג'ל לשיער, בשמים וכו... אם אני שם לפני כניסת הצום בשעות הבוקר נגיד ונשאר עם זה במהלך היום

זה עדיין פסול ?

שעון עם רצועת עור מותר ?

מותר.

אם התחלתי לקחת אנטיביוטיקה והרופא אמר שאני חייב לשתות הרבה מים ולקחת תרופה רק אחרי אוכל?

http://www.kipa.co.il/ask/show/313180-%D7%90%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%91%D7%99%D7%95%D7%98%D7%99%D7%A7%D7%94-%D7%91%D7%9B%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8

לא עונה לשאלה שלי. אני צריך לקחת כדור אחרי אוכל, בלינק רשום לקחת כדור בלי מים או עם מעט מים ואין אזכור לאוכל.

אני אתייעץ עם הרב שלי בבית כנסת.