Jump to content

ערן זהבי

Sawyer

Recommended Posts

מהלך אחד במשחק שבו הרגשתי שאם נבקיע זה יהיה נס. יודע מה, אני מוכן להגיד צפוי באופן יחסי, למצב שבו הוא מגיע מהקישור.

ברק יצחקי חסר לנו כמו גשם באוגוסט. מתגעגע.

זהבי צריך לשחק באמצע מתחת לחלוץ. נקודה. הוא כבש משם 29 שערי ליגה. אז בתיאוריה לשים אותו בעמדה אחרת זה פשוט מטומטם.

ברור ששיטת המשחק משפיעה על כמות המצבים שהוא יגיע מול השער, אבל אותם המצבים שאתה מדבר עליהם, שהוא נתן 2 כדורים ל100 אחוז גול לפריצה ואיגבור, זה הוא צריך לקבל.

כשהוא משחק בצד הוא כמעט ולא מגיע למצבים מול השער, וזה גם סוגר לו אופציות לתחכום והפתעה בתנועה.

לדעתי צריך לשחק רק באמצע. זהבי זה לא השחקן אגף המהיר ששורף את המגרש וזה מרגיש לי כאילו אנחנו מאבדים את כל האיכויות שלו כשהוא באגף.

מה גם שכרגע אמנם זה לא נראה מדהים במשחקים העונה, אבל בן חיים ומיכה באגפים זה מספיק טוב בשביל לא להעביר את זהבי לאגף.

אני חושב שכולם מסכימים שזהבי צריך לשחק באמצע ולא באגף, השאלה היא איפה באמצע - אפשר לשחק באמצע מתחת לחלוץ, ואפשר לשחק באמצע ליד ראדי/נוסא

זה שהוא הבקיע שנה שעברה 29 שערים אומר שזאת העמדה הכי טובה עבורו, השאלה היא האם זאת גם העמדה הכי טובה עבור מכבי? תנסו להיזכר למשל בגול הרביעי של ראדי בדרבי. זהבי על קו האמצע שולח מסירת עומק לראדי שמשפיל את אדל. יש סיבה שלא ראינו מהלכים כאלה שנה שעברה.

זהבי מתחת לחלוץ - גולר ושחקן של מספרים אדירים ביחס לליגה הישראלית.

זהי ממש במרכז - יוצר מצבים מושלם ועושה את הקבוצה כולה טובה יותר.

כל עוד אין מישהו שיביא מספרים(בן בסט שיכנס לכושר), ערן צריך לשחק מתחת לחלוץ.

כשעדן ואולי גם פריצה יתחילו לכבוש/לבשל יהיה אפשר להחזיר את ערן אחורה.

זהבי מתחת לחלוץ - גולר ושחקן של מספרים אדירים ביחס לליגה הישראלית.

זהי ממש במרכז - יוצר מצבים מושלם ועושה את הקבוצה כולה טובה יותר.

כל עוד אין מישהו שיביא מספרים(בן בסט שיכנס לכושר), ערן צריך לשחק מתחת לחלוץ.

כשעדן ואולי גם פריצה יתחילו לכבוש/לבשל יהיה אפשר להחזיר את ערן אחורה.

אבל זאת בדיוק הבעיה. כל עוד זהבי ישחק ממש בהתקפה, לא יהיה מי שייצור לבן בסט ופריצה, ולכן גם הם לא ממש יתחילו להבקיע, והקבוצה תישאר תלויה בזהבי לחלוטין בכיבוש.

עדיף שיחזור אחורה קצת, ויהיה באמת משחק התקפה מנוהל, ולא חרא מקרי של להעיף כדורים, או למסור לזהבי ולקוות לטוב, כמו שזה נראה העונה, ונראה גם בסוף העונה שעברה כשהייתה אותה דילמהף ואז גם בן בסט ופריצה ייכנסו קצת יותר לכושר הבקעה.

https://www.youtube.com/watch?v=jrdQdG1wSDI

קודם כל, מישהו מעליי כתב שזהבי צריך לשחק מתחת לחלוץ כי משם הוא נתן 29 גולים בעונה הקודמת.

חשוב להגיד שרוב העונה הקודמת המערך של מכבי היה ה541/352 של סוזה ובאמת במערכים האלו זהבי תופקד מתחת לחלוץ כי האמצע היה הרבה יותר חזק, אם זה בגלל קשר נוסף, אם זה בגלל 2 חלוצים ואם זה בגלל שלושת הבלמים, הוא היה נחוץ פחות למטה כדי ליצור הזדמנויות בקישור וכדי להחזיק אותו. אבל למרות זאת את רוב הגולים שלו, למעט גולים שהם יותר ליקויים בהגנת היריב, הוא עשה כשהוא הגיע בתנועה מאחור.

והנה, הלכתי ליוטיוב להסתכל על משחקים שלנו מהעונה הקודמת ואיך התפקוד של זהבי משפיע על ההתקפה

(אני לא אתייחס לכל מה שרואים בסרטון כי זה 14 דקות, אבל לחלקים החשובים):

מחזור ראשון נגד עכו חוץ: בגול של זהבי, הוא מתחיל את המהלך מהקישור, מה שמאפשר לפריצה להתנהל עם הכדור מול פחות בלמים, זהבי מנצל את התנועה שלו קדימה כדי להיכנס בניהם כשההתקפה עומדת. כשאמרתי שזהבי הוא שחקן צפוי התכוונתי למצבים כאלו בהם ההתקפה היא לא במשחק מעבר ואז כשהוא מקבל את הכדור לרגל ממש בתוך מרכז הגנת היריב או אפילו בצד הוא לא יעיל.

מחזור 3 נגד חיפה חוץ, ב3-0 זהבי מצטרף מאחור, אין לו שומר, הכדור מגיע אליו מבן הרוש וההגנה של חיפה כתוצאה מכך מאבדת גם אותו וגם את פריצה.

אתם מוזמנים להמשיך ולראות את הסרטון הזה ולהבין שזה חוזר על עצמו, זהבי לא יודע לשחק כחלוץ, אין לו את היכולות המתאימות, האפקטיביות האישית והקבוצתית שלו באות לידי מיצוי כשהוא משחק מאחור.

אפילו בחגיגות האליפות בסיום המשחק בבאר שבע הוא היה הרבה יותר יעיל כשהוא הצטרף מאוחר.:)

דבר אחד אני מצפה ממנו.

שיקבל את הכדור 40 מטר מהשער ויעשה מה שהוא רוצה.

הוא שחקן הרבה יותר טוב מלרוץ לרחבה ולקוות לכדור ארוך.

סוייר אני חושב שפספסת משהו בהנחת המוצא שלך וזה המערך.

במערך של 4:3:3 (נקרא לו "אוסקר קלאסי") זהבי צריך לשחק בשלישיית הקישור. אני מעדיף את בן בסט, פריצה ואפילו את בדש עליו כחלוץ מרכזי, ובאגף ראינו שהוא לא מצליח לתרום מספיק התקפת. יש לזה גם שיקולים ארוכי-טווח לעונה, מאחר שלאורך זמן אתה רוצה לגבש מערך ושיטה שירוצו ובשביל זה אי אפשר לשנות כל הזמן מיקום של שחקנים (למשל, אני חושב שבאגף שמאל צריכים לשחק או מיכה או טב"ח, כשאחד מהם עובר ימינה הוא מתבזבז/מתפספס, למרות היכולת הטובה של מיכה באגף הזה מול מאריבור בלרנקה).

בהיעדר יצחקי או שחקן יוצר אחר/יציבות של מיכה - זה לא משנה בעיניי. לדעתי החזרה של יצחקי רק תאפשר לזהבי לייצר יותר מהמקום הזה. גם ככה הוא נכנס הרבה לעומק ואחד משחקני האגף אמור לחפות עליו.

במערך של 3:5:2 - SS ללא ספק. ראינו את זה בשנה שעברה. המערך הזה תפור למידותיו של זהבי, מאפשר לו להתעסק נטו בלהיות רוצח שכיר (שערים, בישולים, חדות בפעולות) ובקיצור פאולו סוזה וואב.

לסיכום - זאת לא שאלה של תפקוד או של היעדרות, זאת שאלה של מערך, לפחות בעיניי. ב-4:3:3 בשלישייה המרכזית, ב-3:5:2 בצמד הקדמי.

רוצה לציין שכאשר שיחקנו שנה שעברה 3-5-2, התפקוד הכי טוב של זהבי היה כ SS, התפקוד הכי טוב של מכבי היה כאשר יצחקי היה SS וזהבי מאחוריו.

3-4-3 קל.
קרלוס, טיבי, ייני (בן הרוש)
אלברמן, נוסא, זהבי
יצחקי, בן בסט, מיכה (בן חיים)

כשאין לנו מגנים תוקפים, אין שום סיבה לשחק עם שניים כאלה. שלושה בלמים, 2 קשרים גרזנים, זהבי שחקן חופשי באמצע שמחליף מקומות עם יצחקי\מיכה, האחרונים יודעים טוב מאוד לסגור את האגפים ובן בסט חלוץ שפיץ שגם יכול להחליף מקומות עם יצחקי.

אני חושב שהיכולת הירודה של מכבי נובעת מהשינוי הענק שעברנו בינואר ביחס להתקפה - העזיבה של מונאס דאבור, והכי קריטי הפציעה של יצחקי.

אם תסתכלו על המשחק נגד פרנקפורט יצחקי היה מדהים שם והיצירתיות שלו גם נתנה לזהבי יותר חופש פעולה.

הכישלון הזה בקיץ היא המשך ישיר נטו לתום העונה שעברה - התלות המוחלטת בזהבי, חוסר היצירתיות בקישור, תחילת עונה חדשה שלא תמיד כל השחקנים משתדרגים או מביאים את אותה היכולת לכדי מיצוי.

אבל הקטע שהכי השפיע זה הרכש השנה, לא הביאו שום שחקן יצירתי להתקפה או חלוץ חוד חזק כדי להתמודד עם התלות הזו בזהבי וחוסר היצירתיות בהתקפה.

אני חושב שזהבי צריך לשחק מתחת לחלוץ באמצע, ולנהל את המשחק בעצמו.

לשים את פריצה כחלוץ חוד, מיכה בצד שמאל, בן בסט בצד ימין וטבח כגיבוי על הספסל. רק ככה לפי דעתי, נוכל אישהו לעבור את אסטרס למרות שאני מאוד פסימי.

לגבי המשך הליגה, לקוות שזהבי ישחזר את היכולת שלו מהעונה שעברה עד שיצחקי חוזר.

רק כשהוא יחזור מכבי תקבל את המחץ שלה כמו שהיה בתחילת העונה שעברה.

יכול להיות שאני טועה כי כרגע קשה לפגוע בדיוק למה מכבי מראה יכולת כזו ירודה השנה, (בנוסף לכל מה שכתבתי למעלה, חיסרון הביתיות באירופה מאוד פוגע ומאוד משמעותי) אבל כשיצחקי יחזור והמלחמה המזויינת הזו תגמר כבר (!) רק אז נראה שינוי.

אזעקות או לא, עובדתית, שחקנים זרים חתמו פה בזמן המלחמה הזו. (לא רואה שזה מפריע לדריניצ׳יץ׳ לחתום בחיפה).

אולי כן, אולי לא - מסתמן שכן.

במידה ולא, אני לא חושב שלמצב יהיה שום קשר לעניין.

בחודש וחצי האחרונים - מכבי סל החתימה זרים, כמו גם קבוצות אחרות בליגת העל.

לא אומר שהמצב הביטחוני עוזר, אבל הוא בטח לא הופך את הדברים לבלתי אפשריים.

בקיצור, זר דרום אמריקאי - asap.