Jump to content

תזונה ומכון כושר

Armagedon

Recommended Posts

שאלה שונה לגמרי ממה שנשאל כאן עד עכשיו.

לפני חמש שנים בדיוק עשיתי בדיקות קרדיולוגיות בוינגייט.

הדופק שלי היה מתחת ל60 בזמן מנוחה.

היום, לפחות לפי הsuunto שלי, הדופק בזמן מנוחה הוא 80.

אני מבין שזה מושפע מכמה דברים ובין היתר זה שאני רץ הרבה פחות, כבר לא משחק כדורגל שלוש פעמים בשבוע וגם מבוגר יותר ממה שהייתי לפני חמש שנים הם חלק מהגורמים.

אבל השאלה היא האם עלייה כזאת היא נורמלית בהנחה ולא הייתה עלייה דרסטית במשקל?

האם תוספי תזונה השפיעו וכמה לדעתכם הרעו את המצב? (גיינרים למיניהם, pre workout)

והכי חשוב, איך אני חוזר לכושר או לפחות משפר טיפה את סיבולת הלב?

בהתחשב בזה שדופק מנוחה מאוד מושפע מרמת הפעילות הספורטיבית, ו80 זה דופק מנוחה תקין - זה נשמע מאוד סביר בהתחשב בנפח הפעילות שלך בזמן שהיית על 60.

בהתחשב בזה שדופק מנוחה מאוד מושפע מרמת הפעילות הספורטיבית, ו80 זה דופק מנוחה תקין - זה נשמע מאוד סביר בהתחשב בנפח הפעילות שלך בזמן שהיית על 60.

לפי זה אני על הפנים...

tumblr_m03eiv4Djt1r51ixs.png

הטבלאות האלה לא בהכרח רלוונטיות ולא מתוקפות מדעית. בהגדרה רפואית דופק של 60-100 זה גדר הנורמה במבוגר. אתה נמצא בדיוק על האמצע, ככה שלא רק שאתה בנורמה, אתה ממוקם בסדר. ההגדרה שדופק של טווח גילאים מסויים עובר ממצב טוב יותר או פחות בקפיצות של 5 היא לא מאוד סבירה, בטח כשלא נותנים ייחוס לגובה האדם ומשקל האדם.

http://www.infomed.co.il/examination-572/

שאלה שונה לגמרי ממה שנשאל כאן עד עכשיו.

לפני חמש שנים בדיוק עשיתי בדיקות קרדיולוגיות בוינגייט.

הדופק שלי היה מתחת ל60 בזמן מנוחה.

היום, לפחות לפי הsuunto שלי, הדופק בזמן מנוחה הוא 80.

אני מבין שזה מושפע מכמה דברים ובין היתר זה שאני רץ הרבה פחות, כבר לא משחק כדורגל שלוש פעמים בשבוע וגם מבוגר יותר ממה שהייתי לפני חמש שנים הם חלק מהגורמים.

אבל השאלה היא האם עלייה כזאת היא נורמלית בהנחה ולא הייתה עלייה דרסטית במשקל?

האם תוספי תזונה השפיעו וכמה לדעתכם הרעו את המצב? (גיינרים למיניהם, pre workout)

והכי חשוב, איך אני חוזר לכושר או לפחות משפר טיפה את סיבולת הלב?

בהקשר דומה\אחר - היפרטרופיה קונצנטרית - זה משהו ש"קשה לקבל" או שזה דווקא לא כזה ביג דיל \ נדיר?

קשה לקבל איפה? במכון כושר?

אם זאת השאלה, אז שלחת אותי לעיין בחזרה בקורס של פיזיולוגיה של המאמץ שלנו. המחקרים המעודכנים יחסית מדברים על כך שהיפרטרופיה דווקא מושגת בצורה יותר משמעותית אצל אצנים/אוכבי אופניים (ביתר שאת אפילו אצל הרוכבים). לא יודע להגיד לך מה האחוזים.

קשה לקבל איפה? במכון כושר?

אם זאת השאלה, אז שלחת אותי לעיין בחזרה בקורס של פיזיולוגיה של המאמץ שלנו. המחקרים המעודכנים יחסית מדברים על כך שהיפרטרופיה דווקא מושגת בצורה יותר משמעותית אצל אצנים/אוכבי אופניים (ביתר שאת אפילו אצל הרוכבים). לא יודע להגיד לך מה האחוזים.

לא אקסצנטרית, קונצנטרית (כלפי פנימה) בעקבות עבודה אנאירובית - נגיד פאוארליפטינג, הרמת משקולות ״רגילה״ או אפילו סתם טחינת חדכ ללא אירובי כמה שנים

אני יודע מה ההבדל ביניהם, וחידדתי - כיום נמצא שגם אימון אירובי נותן את אפקט משולב של קונצנטרי ואקסצנטרי. כלומר גם נותן עיבוי של חלל החדר השמאלי בלב וגם הגדלת החלל. בגלל זה שאלתי מה הכוונה בשאלה שלך....האם אימוני כח מאפשרים את זה בקלות או לא בקלות? לא יודע, בטח לא באחוזים, מה שכן ואת זה אפשר לראות יפה בגרף מאחד המחקרים:

img369.jpg

העליה במסה של חדר שמאל (LVM) מושגת ביותר קלות באימון אירובי, כנ"ל ממוצע עובי הקיר (MWT).

החלוקה שבעבר לקחו כאקסיומה שהיפרטרופיה קונצנטרית היא הקטנת החלל על חשבון עובי והיפרטרופיה אקצנטרית (הגדלת חלל החדר) היא לא מדוייקת לחלוטין. בקונצנטרית לא תצליח להשיג את הגדלת החלל, אלא רק עיבוי, אבל באקצנטרית תוכל להשיג פעולה משולבת.

תאמרו ברוך הבא לשותף החדש שלכם לדירה - מר. דלקת בגיד הטרייספס (הלו הוא הגיד המחבר בין המרפק ליד האחורית)

ארור תהיה! שבוע מנוחה ונראה מה קורה עם זה

איבחנו לך דלקת (tendinosis)? או tendimiopathy? או שאבחנת עצמאית ואתה פשוט מוריד מהעומס? :)

אבחנו בעבר אז הכאב כבר מוכר, בחודש האחרון התאמנתי 6 פעמים בשבוע וכתוצאה מכך העומס היה רציני מידי

באימון של היום לא הצלחתי להתחיל יד אחורית אפילו (אחרי 3 סטים של יד קדמית שהעליתי משקל) והכאב היה חד ורציני מאוד

בעבר לקחתי כדורים שנתן הרופא שבועיים נחתי וזה עבר אבל הופ, הנה זה חזר.

הכאב הוא בנק' קבוע של היד? מוקל במעבר בין מנחים של היד? כאב מפושט?

הכאב הוא בנקודה קבועה של היד, מעל המרפק בחלק האחורי של היד אבל הכאב מורגש במרפק עצמו בזמן פעילות (לא משנה איזו צורה של פעילות אני עושה שמשפיעה על היד האחורית הכאב מורגש)

בפעילויות אחרות (חזה, גב וכו' לא מרגיש משהו שמפריע לי)

לא כאב מפושט (למרות שהתחיל לי כאב בעצם הבריח של מפרק כף היד, לא תחושה של דלקת משהו שונה) וזה קרה לי פעם ראשונה היום בזמן שהתחלתי להרגיש את המרפק אחרי כמעט שנתיים וחצי בלי התופעה.

ממש חשוב לי לציין שהתחלתי להעלות משקלים בצורה דרסטית אך מבוקרת באימונים בחודשיים האחרונים.

הקטע שההבדל בין דלקת לבין פתולוגיה קטנה אחרת בגיד (טנדינופתיה) הוא דבר שקל לבלבל ביניהם, והרבה רופאים לא מייחסים לזה חשיבות. יש אדמומיות בנקודה הכואבת? היא חמה למגע (באופן יחסי לשאר האזור)?

אם התשובות הן לא, אז לדחוף כדורים לא בהכרח יעזור לך...או יעזור בקטנה. ואז שווה לטפל בזה לעומק פעם אחת ולא לדחות ולחכות עד הכאב הבא.

אם יש אדמומיות וחום באזור, אז סיכוי סביר שזאת באמת דלקת ואז כדורים יעזרו בתור התחלה. אם אין דלקת ולוקחים כדורים, לטווח הארוך זה פחות בריא, בעיקר לכליות (גם אם לוקחים ההמלצה היא לרוב לחדול אחרי 10 ימים כדי לא ליצור נזק מיותר לגוף).

לא סיבה למסיבה, אבל על פניו פחות מחשיד לדלקת.

שוב, אני תמיד מדגיש את זה - בפורום אי אפשר לעשות הערכה אמיתית וגם מה שאני כותב הוא בעירבון מוגבל (מהסיבה שאני א) לא רואה אותך ובודק בעצמי. ב) סטודנט, ויש לי מרווח נשימה לטעויות :) ).. עם הסיפור מקרה שלך הייתי יותר חושד יותר לכיוון טנדינופתיה בגיד (קרעים קטנים, היחלשות של הגיד וכו'). שווה לבדוק את זה....אין מה להיכנס לסרט, רק שווה לעבור בדיקה אצל אורטופד/פיזיו' כדי לשלול דלקת. אם אין דלקת ->אין למה לדחוף כדורים, זה מיותר ולא בריא.

אני ממש נגד כדורים בגלל זה אני אפילו לא הולך להיבדק (זו טעות אבל עברתי את זה פעם אחת ולא בא לי שוב את כל הכימיקלים האלה)

השאלה האם התור שלי יהיה תוך שבועיים שלושה או תוך חודש חודשיים :g:

מה אתה אומר? מנוחה עדיין מומלצת ואז לנסות שוב ולראות איך מתקדם ובמקרה שלא עבר לחכות לאורטופד?

הורדת נפח פעילות היא בכל מקרה המלצה - אז כן. לקבוע תור דרך הקופה לא יזיק...במקרה הרע תבטל אם תראה שחזרת לעצמך.

ולפעמים יש הפתעות....אני אחרי הנקע שהיה לפני לפני כמעט שנה השגתי תור לאורטופד מהיום למחר והיה גם תורים לפיזיותרפיה יומיים קדימה (הכל דרך הקופה, לא פרטי). עניין של מזל - אבל לפעמים דברים מסתדרים...מספיק שבדיוק ביטלו כמה תורים ותצליח להשתחל. האמת, כשאני חושב על זה....עם הסופה וגל הקור הנוכחי שווה לך לנסות בקצת רבאק - כי תמיד יש ביטולים בימים כאלה.

נ.ב

אם יש דלקת בוודאות, לקחת NSAIDS זה דבר יעיל. פשוט צריך לדעת לעקוב אחרי התסמינים וכשהדלקת נעלמת להפסיק. אם לוקחים למספר ימים מצומצם התועלת עולה על הנזק במספיק מונים.

הורדת נפח פעילות היא בכל מקרה המלצה - אז כן. לקבוע תור דרך הקופה לא יזיק...במקרה הרע תבטל אם תראה שחזרת לעצמך.

ולפעמים יש הפתעות....אני אחרי הנקע שהיה לפני לפני כמעט שנה השגתי תור לאורטופד מהיום למחר והיה גם תורים לפיזיותרפיה יומיים קדימה (הכל דרך הקופה, לא פרטי). עניין של מזל - אבל לפעמים דברים מסתדרים...מספיק שבדיוק ביטלו כמה תורים ותצליח להשתחל. האמת, כשאני חושב על זה....עם הסופה וגל הקור הנוכחי שווה לך לנסות בקצת רבאק - כי תמיד יש ביטולים בימים כאלה.

נ.ב

אם יש דלקת בוודאות, לקחת NSAIDS זה דבר יעיל. פשוט צריך לדעת לעקוב אחרי התסמינים וכשהדלקת נעלמת להפסיק. אם לוקחים למספר ימים מצומצם התועלת עולה על הנזק במספיק מונים.

אתה הולך להיות הצלחה מסחררת במקצוע הנ"ל.

תרופות NSAIDS הן במרשם בלבד?

בעקרון יש כמה וכמה שהן ללא מרשם (המוכרות וולטרן, אדוויל, נורופן וכו') - אבל די בטוח שהחזקות באמת הן עם מרשם...אם אתה רוצה לקרוא עוד קצת עליהן יש אחלה הסבר בוויקירפואה - http://www.wikirefua.org.il/index.php/%D7%A0%D7%95%D7%92%D7%93%D7%99_%D7%93%D7%9C%D7%A7%D7%AA_%D7%A9%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%9D_%D7%A1%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%90%D7%99%D7%93%D7%99%D7%9D_%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C_%D7%91%D7%9B%D7%90%D7%91_-_Non_steroidal_anti_inflammatory_drugs_for_the_treatment_of_pain

ציטוט שדי מתמצת את הגישה שלי אפשר לקחת מאחת הפסקאות, ולכן לדעתי שווה לך להיוועץ ברופא, לוודא האם בכלל מדובר במצב דלקתי או לא, אם יש אופציה - לקבוע פיזיותרפיה (כי בין אם זה דלקת או לא, הפיזיו' יוכל לזרז את ההחלמה ולעזור לתקן את הנזק שנוצר).

היעילות הטיפולית של תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים במצבי כאב חריף וכרוני היא גבוהה, ומכאן נגזרת חשיבותן בטיפול בכאב. יחד עם זאת, יעילותן הגבוהה עומדת בצל אימת תופעות הלוואי המיוחסות להן, המאפילה לעתים על היעילות שלהן בשיכוך כאב. השאלה האם הירידה הגורפת ברישום נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, הננקטת לפחות על ידי חלק מן הרופאים, מוצדקת או שמא מוגזמת, נותרת בעינה. גישה מאוזנת המבוססת על בחירת התרופה הנכונה לחולה המתאים, תוך התחשבות ביעילות ובבטיחות של חלופות הטיפול הקיימות, היא קרוב לוודאי המומלצת.