Jump to content

האוניברסיטה הפתוחה

שולח מיייל

Recommended Posts

ערב טוב

כרגע אני חייל שנה וחצי ויחסית לחייל יש לי לא מעט זמן פנוי, אז חשבתי לנצל את זה ולהתחיל לעשות כמה קורסים עד השחרור ואחר כך להגביר קצב בכל מה שקשור לקורסים בפתוחה:

קודם כל האם יש בעיה לשלב לימודים מבחינת הצבא?

מה התנאי קבלה ללימודים כאלה?

מה המחיר בערך של כל קורס?

והאם תואר בפתוחה יש לו ערך נמוך יותר?

תודה לעוזרים!!

קודם כל האם יש בעיה לשלב לימודים מבחינת הצבא? תשאל את המפקד שלך. לפי מה שהבנתי יש כאלה שיסרבו, יש שיעלימו עין ויש שיתמכו ויתנו לך חצי יום חופש בשבוע בשביל זה.

מה התנאי קבלה ללימודים כאלה? אין, זה כל הקטע של הפתוחה. (אבל יש קורסים שעל מנת להרשם אליהם צריך להשלים קורסים קודמים)

מה המחיר בערך של כל קורס? אם אני לא טועה אז בסביבות ה-1500 שקל. יש מלגות למצטיינים ועוד כל מיני דברים.

והאם תואר בפתוחה יש לו ערך נמוך יותר? זה תלוי מה התחום, ותלוי את מי שואלים, אבל אני חושב שכל אחד מכבד את ערך הלמידה העצמית שאתה רוכש בלימודים בפתוחה.

בהצלחה :)

אוקיי אז בתור מישהו שלומד שנה שניה כבר בפתוחה אני אנסה לענות לך על השאלות.

דבר ראשון מה שאתה רוצה לעשות זה דבר אש! אני ממליץ לכל חייל שאני מכיר שיש לו זמן פנוי לעשות את אותו הדבר.

מבחינת הצבא לא אמורה להיות בעיה. אמורים אפילו לתמוך בך ולהביא לך לצאת לשיעורים טיפה יותר מוקדם וגם יום חופש על חשבון המערכת לפני מבחן וכאלה.

אבל זה תלוי מאוד איפה אתה משרת ועד כמה היחסים שלך עם המפקד שלך טובים.

אין תנאי קבלה. למעט חשבונאות שדורשים לעשות מכינה (בזבוז של כסף) ונראה לי הנדסה שדורשים משהו.

כל קורס עולה בהתחלה 2200 שקל בערך ואז שאתה מגיע ל18 נקודות זכות המחיר יורד ל1800 בערך וגם מזכים אותך על כל מה ששילמת מעבר ל1800 בעבר. זה נועד בשביל לשמור על אנשים בפתוחה ושלא יזגזגו.

אין לי ספק שהתואר שאני עושה בפתוחה (חשבונאות וכלכלה) הוא הכי קשה והכי מוערך שיש בארץ. חומר הלימוד הוא כמעט אותו הדבר כמו ת"א ובן גוריון (אפילו המרצים הם אותם מרצים) רק שבפתוחה משקיעים בך הרבה פחות זמן ואתה צריך יותר לשקוד ולשבת על התחת (לא יותר מידי אל תדאג)

אני ממליץ לך להיסגר מה אתה רוצה ללמוד. אם אתה רוצה ללמוד משהו במדעי החברה סטייל כלכלה, ניהול, חשבונאות הייתי ממליץ לך לקחת בתקופת הצבא את כל הקורסים ההתחלתיים.

הם לא כאלה קשים, אבל יחסכו לך הרבה זמן בהמשך - שתיכנס חזק בתואר. אני מדבר על סטטיסטיקה א וב', מבוא למיקרו, מבוא למאקרו, חדו"א וכו'.

ד"א הקורסים שאתה עושה בפתוחה - תופסים בכל אוניברסיטה/מכללה אחרת. ככה שאם תעשה אותם ותרצה אחרי זה לעבור למקום אחר - זה יקל לך במערכת של הלימודים.

אוקיי אז בתור מישהו שלומד שנה שניה כבר בפתוחה אני אנסה לענות לך על השאלות.

דבר ראשון מה שאתה רוצה לעשות זה דבר אש! אני ממליץ לכל חייל שאני מכיר שיש לו זמן פנוי לעשות את אותו הדבר.

מבחינת הצבא לא אמורה להיות בעיה. אמורים אפילו לתמוך בך ולהביא לך לצאת לשיעורים טיפה יותר מוקדם וגם יום חופש על חשבון המערכת לפני מבחן וכאלה.

אבל זה תלוי מאוד איפה אתה משרת ועד כמה היחסים שלך עם המפקד שלך טובים.

אין תנאי קבלה. למעט חשבונאות שדורשים לעשות מכינה (בזבוז של כסף) ונראה לי הנדסה שדורשים משהו.

כל קורס עולה בהתחלה 2200 שקל בערך ואז שאתה מגיע ל18 נקודות זכות המחיר יורד ל1800 בערך וגם מזכים אותך על כל מה ששילמת מעבר ל1800 בעבר. זה נועד בשביל לשמור על אנשים בפתוחה ושלא יזגזגו.

אין לי ספק שהתואר שאני עושה בפתוחה (חשבונאות וכלכלה) הוא הכי קשה והכי מוערך שיש בארץ. חומר הלימוד הוא כמעט אותו הדבר כמו ת"א ובן גוריון (אפילו המרצים הם אותם מרצים) רק שבפתוחה משקיעים בך הרבה פחות זמן ואתה צריך יותר לשקוד ולשבת על התחת (לא יותר מידי אל תדאג)

אני ממליץ לך להיסגר מה אתה רוצה ללמוד. אם אתה רוצה ללמוד משהו במדעי החברה סטייל כלכלה, ניהול, חשבונאות הייתי ממליץ לך לקחת בתקופת הצבא את כל הקורסים ההתחלתיים.

הם לא כאלה קשים, אבל יחסכו לך הרבה זמן בהמשך - שתיכנס חזק בתואר. אני מדבר על סטטיסטיקה א וב', מבוא למיקרו, מבוא למאקרו, חדו"א וכו'.

ד"א הקורסים שאתה עושה בפתוחה - תופסים בכל אוניברסיטה/מכללה אחרת. ככה שאם תעשה אותם ותרצה אחרי זה לעבור למקום אחר - זה יקל לך במערכת של הלימודים.

וואי תודה רבה אחי

רק כמה נקודות זה כל קורס ולכמה צריך להגיע בסך הכול?

ומבחינת שיעורים הבנתי שרוב הזמן זה למידה עצמית, כמה שיעורים יש בכל שבוע עם מרצה?

אחי בתור בוגר האוניברסיטה הפתוחה (עשיתי תואר ראשון בכלכלה שם), אתה כל הזמן מוזמן לפנות אלי בפרטי בכיף נדבר גם בטלפון...

לנושא עצמו: רוב מה שיוסי רשם נכון מאוד, כמה תיקונים קטנים: מבחינת עלות הרי שאתה חייל ומלכתחילה זכאי ל-50% הנחה ובטח ובטח שהוא צודק שאתה תצא פשוט מלך וגאון אם תעשה חלק מהקורסים עכשיו מה שיחסוך לך בטירוף זמן וכסף, שים לב זה נכון שרוב הקורסים מוכרים במקומות אחרין אבל זה מאוד מסוייג בעיקר לאפיקי מעבר לאוניברסיטאות אחרות (הסבר מפורט יותר אם תרצה בפרטי).

עכשיו לנושא הנחשב לא נחשב, נושא שמטריד כל סטודנט, אז רק שתדע שהמציאות הרבה הרבה יותר מורכבת מהפשטות שמנסים להציג אותה: תואר הוא לא הכל בחיים (אם כי בלעדיו החיים לא פשוטים בדכ היום), לדוגמא בפתוחה בהגדרה הכי קשה לסיים את התואר אבל בנאדם אחד יתייחס לכך בזלזול ואילו השני יחשוב שאתה קינג שהצלחת לעמוד בחרא כזה, אין אמת מוחלטת גם לא למכללות ולאוניברסיטאות האחרות, הניסיון המקצועי הוא הוא שיכריע בסוף, תאמין לי שבסופו של יום אם כל הכבוד לאגו ולרזומה את המעסיק שלך הרבה יותר מעניין מה אתה יכול לתת בעבודה מאשר כמה קיבלת ממיקרו, לכן המלצתי תמיד למי שמתאפשר לו להתחיל לעבוד בתחום תוך כדי הלימודים. .

וואי תודה רבה אחי

רק כמה נקודות זה כל קורס ולכמה צריך להגיע בסך הכול?

ומבחינת שיעורים הבנתי שרוב הזמן זה למידה עצמית, כמה שיעורים יש בכל שבוע עם מרצה?

כל קורס נע בין 3 ל6 נקודות. ככה גם רמת הקושי של הקורס... כל הקורסים שאני ממליץ לעשות זה של ה3...

שיעורים בשבוע אם זה הנחיה מוגברת זה פעם בשבוע. בד"כ מתחשבים באנשים עובדים ככה שזה יכול להיות יום חמישי בערב או שישי בבוקר. יש לך מבחר של מקומות לעשות את הקורס ומבחר שעות.

אם אתה לוקח הנחיה רגילה זה פעם בשבועיים שיעור... זה מה שהיה נהוג פעם בפתוחה ובגלל זה הרבה אנשים חושבים שזה המון למידה עצמית... אבל זה פחות ממה שזה נראה בגלל ההנחיה המוגברת

כל קורס נע בין 3 ל6 נקודות. ככה גם רמת הקושי של הקורס... כל הקורסים שאני ממליץ לעשות זה של ה3...

שיעורים בשבוע אם זה הנחיה מוגברת זה פעם בשבוע. בד"כ מתחשבים באנשים עובדים ככה שזה יכול להיות יום חמישי בערב או שישי בבוקר. יש לך מבחר של מקומות לעשות את הקורס ומבחר שעות.

אם אתה לוקח הנחיה רגילה זה פעם בשבועיים שיעור... זה מה שהיה נהוג פעם בפתוחה ובגלל זה הרבה אנשים חושבים שזה המון למידה עצמית... אבל זה פחות ממה שזה נראה בגלל ההנחיה המוגברת

אח שלו באופן עקוני ומעשי אין שום קשר בין מספר נקודות הזכות לרמתו (פתיחה, רגילה, מתקדם) וגם לא לרמת הקושי האמיתית שלו, אולי אצלך באופן ספציפי אבל אין שום מדיניות בנוגע לזה...

אח שלו באופן עקוני ומעשי אין שום קשר בין מספר נקודות הזכות לרמתו (פתיחה, רגילה, מתקדם) וגם לא לרמת הקושי האמיתית שלו, אולי אצלך באופן ספציפי אבל אין שום מדיניות בנוגע לזה...

אתה טועה ידידי. הנקודות שאתה מקבול פר קורס, באות בהתאמה לרמת הקושי/ העומק בו אתה לומד את הדברים.

לצורך העניין, אם בתואר מסויים קורס בתורת הקבוצות שווה 6 נק"ז ובתואר אחר קורס בתורת הקבוצות שווה 3 נק"ז, אז הקורס ששווה 6 נק"ז יהיה הרבה יותר קשה בגלל שהוא יגע ביותר נושאים ויעמיק בהם.

אתם רוצים להגיד לי שהתואר של הפתוחה שווה בחשיבותו לתואר בבן גוריון?

כמו שכבר כתבו. אם אתה שפיץ למעסיק לא משנה מאיפה התואר שלך או אם יש לך תואר בכלל.

קצת סדר בדברים

נתחיל מזה שיש הבדל אם אתה לוחם או לא.

לוחמים באמת זכאים במהלך הסדיר ל50% הנחה עבור שכ"ל בסיסי לכל קורס במהלך השירות+2 קורסים לאחר השחרור בהנחה של 50% משכל בסיסי בלבד.

אם אתה לא לוחם,ההנחה היא זהה פשוט בגובה 10%.

בנוסף,כל עוד לא צברת 18 נק' זכות ובהנחה שאתה תרשם לסמסטר 2015א(הרשמה סדירה מסתיימת ב29.7,שים לב)אתה משלם שכ"ל בסיסי של 2100.צברת 18 נק'?מגיע לך החזר רטרו של 546 ש"ח עבור כל קורס ותשלם מעתה והלאה עבור קורסים לתואר הראשון 1554 ש"ח.

לכל קורס צריך לשלם 52 ש"ח דמי אבטחה+הנחיה מוגברת אם אתה מעוניין(269 לכל קורס)שזה פשוט יותר מפגשים מהנחיה רגילה.

ככה שבהנחה שאתה לא לוחם תשלם עכשיו בסה"כ עבור קורס באזור 2000 שקל אם אתה לא לוקח הנחיה מוגברת.

לגבי מעבר לאונ' אחרות,יש באמת אפיק מעבר מהאוניברסיטה הפתוחה וזה ממש לא כזה פשוט כמו שאנשים רשמו פה.

יש קורסים ספציפיים שאתה צריך לעמוד בהם בד"כ בממוצע מאוד גבוה וזה לא קל בכלל.

אם יש לך עוד שאלות לגבי כל מה שקשור ללימודים בפתוחה,בכיף.

אתה טועה ידידי. הנקודות שאתה מקבול פר קורס, באות בהתאמה לרמת הקושי/ העומק בו אתה לומד את הדברים.

לצורך העניין, אם בתואר מסויים קורס בתורת הקבוצות שווה 6 נק"ז ובתואר אחר קורס בתורת הקבוצות שווה 3 נק"ז, אז הקורס ששווה 6 נק"ז יהיה הרבה יותר קשה בגלל שהוא יגע ביותר נושאים ויעמיק בהם.

טעות בידייך, ויתכן שהיא נובעת מהעובדה שבתואר שלך זה היה ככה, בכל אופן זה ממש לא תורה מסיני ואין שום קורולציה בינהם, אם תרצה אראה לך קורסים של 3 נקודות רמת מוגברת ו6 נקודות פתיחה באותו תואר + אצלי בתואר זה ממש בלט לעין שברוב המקרים זה היה בכלל הפוך...

תשמע אחי אתה פותח פה תיבת פנדורה וויכוח מורכב ונצחי ככה נראה...בעקרון ישקר לך מי שיגיד שלא היה הולך מלכתחילה לאוניברסיטה (כלומר לא הפתוחה או מכללה), התואר שלהן הכי נחשב, אבל וזה אבל גדול, השוק הוא שמכתיב בסוף את פני הדברים, היום יש המון אנשים שלומדים בהרבה מקומות, מה שיוצר תחרות גדולה על מקומות טובים, ואף אחד לא עומד להסתפק במידע שלמדת באוניברסיטה או במכללה, מה עוד שתלוי מה למדת איפה ויש דברים נחשבים יותר או פחות.

מה שכן בשביל ההגיון ובשביל לצמצם את התופעה של עין עקומה על מקום זה או אחר, הייתי מחייב שהבחינות גמר יהיו על בסיס בגרות, קרי זהות לכולם באותו מקצוע/קורס...

חד משמעית כן. ואת זה אומר לך מהנדס מבן גוריון.

היום בשוק מחפשים אנשים בעלי יכולה למידה עצמית גבוה, לימודים באוניברסיטה מעידים על תכונה זו. על אחת כמה וכמה לימודים בפתוחה.

אבל שלא תטעה, מעטים האנשים שמסוגלים לסיים תואר בהנדסה בפתוחה.

חד משמעית? קשקוש.

אני נותן את זה כבן לאבא שעובד בחברה בטחונית גדולה ומראיין עשרות מועמדים כל שנה - תארים מאוניברסטאות מסויימות (ובהן בן גוריון, בחלק מההנדסות) נחשבים מאוד. זה לא אומר שבכל מקום מסתכלים על זה ככה, אבל עובדתית בהרבה חברות מייחסים לאוניברסיטאות הגדולות הרבה משקל בלא מעט מהתארים. יכול להיות שמראיין אחר היה חושב שתואר בפתוחה הוא עדיף בגלל המון סיבות, אבל בטח לא הייתי אומר שחד משמעית הפתוחה עדיפה.

בנוגע לנק"ז, וזה משהו מאוד כללי:

גודל הנק"ז נקבע לפי גודל הקורס (ובאופן מעשי מחושב ככל הידוע לי לפי כמות השעות של הקורס). מן הסתם שקורס ארוך יותר ובעל נק"ז רב יותר יכיל יותר ידע. זה לא אומר שהקורס יהיה יותר קשה...יכול להיות קורס קל של 4 נק"ז וקורס נוראי של נק"ז וחצי.

איפה ראית שאמרתי שתואר בפתוחה נחשב יותר מבן גוריון?

כמו שאמרת יש הבדלים כמו שאוניברסיטת חיפה לפעמים סובלת מתדמית נחותה באיזור בחלק ממקצועות ההנדסה בגלל הטכניון, סתם ככה מדוגמא שקפצה לי בראש, האם לא טובה? או שהתואר בה לא טוב?

אתה יכול לקחת קורסים בימי שישי, לא? כשהייתי בצבא התחלתי ללמוד בפתוחה, למדתי בימי שישי ככה שלא הייתה בעיה

ואם אתה הולך על זה, קח בהתחלה קורס אחד בסמסטר

אגב, התחלתי תואר שני באונ' ת"א, עשיתי קורסי השלמה של תואר ראשון, והמסקנה שהגעתי אליה היא שהרמה בפתוחה לא נופלת מאונ' השופוני ת"א, להפך

קיצר, רק אם יש לך תחת לך לפתוחה, אחרת לא מומלץ, יימח שמם של הממ"נים

חד משמעית? קשקוש.

אני נותן את זה כבן לאבא שעובד בחברה בטחונית גדולה ומראיין עשרות מועמדים כל שנה - תארים מאוניברסטאות מסויימות (ובהן בן גוריון, בחלק מההנדסות) נחשבים מאוד. זה לא אומר שבכל מקום מסתכלים על זה ככה, אבל עובדתית בהרבה חברות מייחסים לאוניברסיטאות הגדולות הרבה משקל בלא מעט מהתארים. יכול להיות שמראיין אחר היה חושב שתואר בפתוחה הוא עדיף בגלל המון סיבות, אבל בטח לא הייתי אומר שחד משמעית הפתוחה עדיפה.

בנוגע לנק"ז, וזה משהו מאוד כללי:

גודל הנק"ז נקבע לפי גודל הקורס (ובאופן מעשי מחושב ככל הידוע לי לפי כמות השעות של הקורס). מן הסתם שקורס ארוך יותר ובעל נק"ז רב יותר יכיל יותר ידע. זה לא אומר שהקורס יהיה יותר קשה...יכול להיות קורס קל של 4 נק"ז וקורס נוראי של נק"ז וחצי.

עדיפה? לא כתבתי את זה... הבחור שאל אם התואר בפתוחה שווה בחשיבותו לתואר בבן גוריון.

ברוב ההנדסות ובמדמ"ח התשובה היא חד משמעית כן. תשאל את אבא שלך.

חד משמעית כן. ואת זה אומר לך מהנדס מבן גוריון.

היום בשוק מחפשים אנשים בעלי יכולה למידה עצמית גבוה, לימודים באוניברסיטה מעידים על תכונה זו. על אחת כמה וכמה לימודים בפתוחה.

אבל שלא תטעה, מעטים האנשים שמסוגלים לסיים תואר בהנדסה בפתוחה.

וואלה?

איזה הנדסה למדת בבן גוריון אם אפשר לשאול?

אני אומר לכם בתור אחד שיש לו מרצים שמלמדים גם בבן גוריון וגם בתל אביב - והם טוענים שהרמה בפתוחה הרבה יותר גבוהה.

אני לא יודע עד כמה זה נכון וזה גם לא מעניין אותי האמת...