Jump to content

מאבחן ביטחוני

Recommended Posts

היום קיבלתי את השיבוץ שלי למא"ב, מישהו פה היה ויכול לספר איך התפקיד, התנאים, האנשים שם, יציאות?

התפקיד בעיקרון הוא תפקיד בתחום אבטחת המידע, לרוב בחיל המודיעין.

בעיקרו אתה מטפל במלש"בים או חיילים ואע"צים על מנת שיקבלו את הסיווג הביטחוני הנדרש והמתאים להם.

אתה מלווה את ה"מתוחקר" (המלש"ב/חייל/אע"צ שממלא את טפסי התחקיר הביטחוני), מהרגע שנפתח לו תיק טיפול ועד הרגע שהוא מקבל את הסיווג שלו וגם לאחר מכן (תיקוף מחדש של הסיווג ע"י ביצוע בדיקות פוליגרף).

ישנו החלק הריגשי בתפקיד שדורש ממך להיות בעל יכולת הקשבה טובה לבעיות של המתוחקר (תצטרך לשמוע גם סיפורים קשים כמו התמכרויות של אנשים, אלימות במשפחה, חובות וקשיים כלכליים וכו')

התפקיד דורש ממך להשקיע בו על מנת להצליח לעמוד במשימות (ממה שאני זוכר, היו מאבחנים ומאבחנות שהחזיקו למעלה מ-200 תיקים כאלה פתוחים), דורש ממך יכולת ניהול נכונה וירידה לפרטים וכמובן להיות רגיש לאדם שיושב מולך.

בשורה התחתונה - זהו תפקיד חשוב מאין כמוהו, האנשים שתתחקר אמורים להיות חשופים ואמורים להכיל את הסודות הכי חשובים ורגישים של המדינה, אתה צריך להיות זה שיחליט האם האדם שיושב מולך יכול לקבל סיווג מתאים ולהחשף לסודות האלה או לא.

מצד שני, התפקיד הזה הוא בדר"כ תפקיד ג'וב, אם בא לך יותר שטח מזה, תסרב. (רק לידע כללי, מעטים המאבחנים הבנים בצה"ל, התפקיד הזה הוא בדר"כ של נשים מכיוון שהיכולת הרגשית שלהם יכולה להכיל יותר מגברים וכי קל יותר להיפתח בפניהן, כך שתעשה את השיקולים שלך אם זה מתאים).

מבחינת המרקם החברתי והיציאות קצת קשה לי לומר לך, כי תלוי מאוד באיזה בסיס תשובץ, לדוגמה ביחידה שאני הייתי בה, זאת יחידה של אנשים שהם טיפה עם האף למעלה וזה מאוד מעצבן לפעמים אבל מצד שני היה ת"ש גבוה (בסיס פתוח במרכז) ואני הייתי כל יום בבית, מצד שני גם שמעתי על יחידות סגורות שיוצאים שו"שים אבל אחלה אנשים ואחלה חוויות, זה מאוד תלוי.

מצטער שחפרתי, מקווה שזה עזר, בהצלחה!

סול בוי, סיכמת את התפקיד שלו בצורה מעולה, חוץ מהקטע של "אנשים-שהולכים-לשמוע-את-הסודות-הכי-רגישים"...

אם אני לא טועה, גם לעובדים כללים בחמ"ן יש סיווג, לא?