Jump to content

אריק איינשטיין הלך לעולמו. יהי זכרו ברוך.

החתול הצהוב

Recommended Posts

• מנהלים ראשיים

יותר מהכל..

זו המורשת שהוא השאיר מאחוריו.

הצלילים, התווים, המילים, המשמעויות.

אחד מהיוצרים הכי גדולים שידענו..

יהי זכרו ברוך.

"והרופא כבר מדבר על סוף הדרך, אבל אני יכול לשים לפחד קץ"

שמוליק קראוס, לו ריד ועכשיו אריק. שלושה גיבורי ילדות בשנה אחת.
אחד האנשים הכי חשובים, אהובים ומשמעותיים שדרכו על האדמה הזו. תודה.

[media]

[media/]

מה שמרגיז בכל העניין הוא שהמוות הזה יהפוך לפסטיבל וטרנד. במקום להתמקד בכך שאחד היוצרים הגדולים בתולדות המדינה הזו הלך לעולמו וביצירה שלו, כל פוץ יחליט לדבר עליו כי זה מה שמדברים עליו עכשיו, אבל בעצם לא ידע למה.

כבר עכשיו אפשר לראות את זה בפייסבוק - אנשים שמעולם לא אהבו להאזין לאריק איינשטיין, שמעולם לא כיבדו את האדם או ראו בו דמות מיוחדת, פתאום כותבים משהו בסגנון "בלתי נתפס! זמר גדול!" ומצרפים את השיר הראשון שלו שעולה ביוטיוב. שימוש ציני במותו של אדם כדי לסחוט פופולריות מזויפת ולהיות אחד מכולם (שזה אגב, הדבר האחרון שאריק איינשטיין מייצג).

חבל, אבל זו דרכו של עולם. הדור הענק הזה, הן בארץ והן בחו"ל, הולך ונעלם.

יהי זכרו ברוך.

חלק עצום מהמדינה הזאת מת היום.

החלק הזה כבר מת מזמן

זה ניראה שהבנאדם רק חיכה לסוף ולפחות זה נגמר מהר

אייקון לאומי ובקושי לעלות להופיע הוא רצה...

עצוב

מה שמרגיז בכל העניין הוא שהמוות הזה יהפוך לפסטיבל וטרנד. במקום להתמקד בכך שאחד היוצרים הגדולים בתולדות המדינה הזו הלך לעולמו וביצירה שלו, כל פוץ יחליט לדבר עליו כי זה מה שמדברים עליו עכשיו, אבל בעצם לא ידע למה.

כבר עכשיו אפשר לראות את זה בפייסבוק - אנשים שמעולם לא אהבו להאזין לאריק איינשטיין, שמעולם לא כיבדו את האדם או ראו בו דמות מיוחדת, פתאום כותבים משהו בסגנון "בלתי נתפס! זמר גדול!" ומצרפים את השיר הראשון שלו שעולה ביוטיוב. שימוש ציני במותו של אדם כדי לסחוט פופולריות מזויפת ולהיות אחד מכולם (שזה אגב, הדבר האחרון שאריק איינשטיין מייצג).

יהי זכרו ברוך.

אויש אני חולה על ההודעות האלה

אתה יו"ר מועדון המעריצים של אריק איינשטין במקרה?

מאמין שלא, נפלא. אז מה אכפת לך איך אנשים מתאבלים עליו\ אם מתאבלים עליו?

הבנאדם היה הקונצנזוס הכי גדול שהיה פה במדינה הזאת אי פעם. כולם אהבו אותו או לכל הפחות כיבדו אותו כאייקון תרבות.

מי שלא אהב את השירים שלו ראה אותו במציצים ומי שלא סתם כיבד אותו כאמן אהוב ואוהד הפועל וכו' וכו'

מה הביג פאקינג דיל אם אנשים שפחות קרובים אליו ישימו שירים ויכבדו את זכרו ולמה זה כל כך שלילי בעיניך?

לא מבין את הקטע הזה.

יהי זכרו ברוך.

לא צריך להיות מבין גדול במוזיקה או מעריץ של אריק אינשטיין כדי לאהוב לפחות כמה מהשירים שלו.

אני מאמין שגם אם הבן אדם חסר המושג ביותר ואוהב העומר אדם ששם את "עטור מצחך" שם אותו לא כדי להכנס לקונצנזוס אלא כי גם אם הוא לא הבין את המילה, השיר הזה עשה לו משהו.

אני מבין מאיפה אתה בא, אבל אין לך מה להתייחס לזה

זכותו של כן אדם להגיב לנושא איך שהוא רוצה, ואף אחד (אולי למעט אנשים שהכירו אישית ובאמת ידעו יותר) לא צריך לבקר את זה.

כשאדם מת אנשים נוטים לשכוח לפעמים את דעותיו ופעולותיו הלא אהודות במיוחד ונזכרים רק בטוב. ואני, אני נוטה לא לשכוח. לא הופך אף אחד לקדוש מעונה. ודווקא בגלל זה מה שאני אגיד עכשיו הוא לא פשוט בכלל, ואולי דווקא פשוט מאוד. כי אני, בתור ימני אוהד מכבי זה לא דבר של מה בכך לשמוע ולאהוב זמר שמאלני אוהד הפועל שגם מבטא זאת בשיריו. יש אנשים שעושים את ההפרדה. לי, לרוב, זה קשה. אבל אריק הוא בין היחידים ששייכים לקבוצה המקוללת הזאת שבאמת הערכתי. הוא בין היחידים שהקשבתי לשיריו. הוא בין האמנים הישראלים היחדים שקניתי דיסקים שלו, ולא סתם, מארז של 5 דיסקים עם מיטב שיריו. כמות הלהיטים שהוא הוציא היא פשוט לא הגיונית. הוא היה זמר ויוצר ענק, הייתי אף אומר - הגדול בהסטוריה של המדינה שלנו. שלא לדבר על הסרטים שבהם שיחק. שמתי את השיר הכי אהוב שלך אריק, אולי למעלה לא תצטרך לכאוב יותר. יהי זכרך ברוך, המוהיקני האחרון.

ללא ספק לילה עצוב ביותר. משהו מת היום בתרבות שלנו. המורשת, המילים והצלילים יישארו איתנו לנצח, אבל הדמות מאחוריהם כבר לא כאן.

הגדולה של אריק איינשטיין בעיניי היא היכולת שלו לדבר לכל אדם, בכל גיל. הוא שייך לדור הנפילים של ארצנו, שידע לגשר על כל הפערים, בין מכבי להפועל, בין ימין לשמאל, ופשוט לכוון למכנה המשותף שקיים בכולנו. אמנם מכנה משותף נתפס בדרך כלל כמשהו פשוט, הדבר שהכי קל לכוון אליו ולתפוס אותו, אבל במוזיקה וביצירה אני חושב שזה הדבר הקשה ביותר. מעטים היוצרים והאמנים שמסוגלים לגרום למספר דורות ברצף להשתמש באותם ביטויים (בוקר טוב אדון גוטה), להתחבר לאותם שירים ולגדול על אותם הצלילים. היית מדורת השבט שלנו, שליכדה את כולנו, גם בתקופות שלכידות אינה ברורה מאליה.

כולנו היינו ילדים של החיים כשגדלנו על השירים של אריק איינשטיין, וכולנו מאחלים לו עכשיו, כשבא הרגע, ומחניק קצת בגרון - עוף גוזל, חתוך את השמיים.

נזכור אותך תמיד, עם השירים הענוגים, הסוחפים, הרגועים, הפרועים, עם השורות האלמותיות מסרטים כמו "מציצים" ו"כבלים" והמערכונים מ"לול". כמה יצירה. כמה הנאה. כמה גאונות.

תודה לך, לצערנו, כבר לא נלך לבקר, חבר שלנו אדון שוקו אחר.

אדום אדום, אבל גם אותנו הוא הזכיר פעם. מכבי הישן ליד קולנוע אוריון הוא כמובן מגרש הכדורסל הישן שלנו. שינואר הגדול הוא כמובן אברהם שניאור, שהיה הכוכב של מכבי-סל בשנות ה-50'.

יהי זכרו ברוך.

גם לי חורה בעין לראות כל ערס ממוצע או פרחה שאין להם מושג ואפילו חצי מושג מי מה ואיזה שירים יש לאריק,סופד לו כאילו היה גיבור הילדות שלו,בשביל לייק או 2 כי זה מה שכולם עושים עכשיו.

אבל זה לט שווה התייחסות,אם תתייחס לכל תופעת פייסבוק שכזו לא תצא מזה(תקופת מרן הייתה בין החשוכות בעניין).

מה שחשוב באמת זה שיש ויש הרבה אנשים שיזכרו וינציחו באמת את אריק ואת פועלו..

אני שמח שאני יכול לומר שגדלתי עליו. הכרתי בתחילה את שירי הילדים שלו (שבאחד מהם הוא שוב מזכיר משהו שקשור למכבי- את אולסי פרי...), ואח"כ, סביב גיל 11 נראה לי, התחלתי להכיר את הקלאסיקות מתקופתו עם שלום חנוך. נדמה לי שהיה לי מוקלט ושמעתי לא פעם ולא פעמיים את מצעד אריק איינשטיין שעשו לו ברשת ג' או גל"צ ב-91' או משהו כזה.

אח"כ הכרתי גם את הסרטים- מציצים, שבלול, ו-4 התכניות השונות של לול.

לפני 3 שנים גם ראיתי בכבלים סרט נידח שלו במיוחד מ-1963, ענתיקה רצינית שנראה לי שהוא ירד על הסרט הזה פעם באיזה ראיון איתו.

איש נדיר, ייקח זמן לעכל כזה דבר, לא הגיע לו לעזוב כ"כ מהר :(

יהי זכרו ברוך.

הפירוש של המילה facebook בעברית זה "עדר"

אולי קצת לברוח מהאבל (שקשה גם ככה), החלטתי לפתוח את אתר הספורט האמין ביותר שאני מכיר, אני מתחיל לעבור על הכתבות כשלפתע אני שם לב שכל כותרת היא שם או כמה מילים מהשירים של אריק.

עדיין מחניק קצת בגרון.