Jump to content

אבדה לי הקבוצה

אודי***

Recommended Posts

אגב, הוזכרה כאן התקופה של קטש, שפר והנפלד. נשבע לכם שנהניתי מהקבוצה הרבה יותר בימים של מקדונלד-האפמן או פארקר-שאראס. הקבוצה של קטשפר והנפלד, זו של סוף ה-90', נחשבה בזמן אמת לקבוצה בינונית לחלוטין שלא מדגדגת את העבר המפואר של מכבי משנות ה-80'.

גם לגביי עלייה של שחקן מהנוער והפיכתו לשחקן משמעותי בבוגרים, זה לא משהו שלפני שנות ה-2000 קרה הרבה. אלו הם השחקנים שבאו מהנוער של מכבי ונהיו משמעותיים בבוגרים ב-30 השנים האחרונות:

כספי, הלפרין, קטש (עם 3 שנים מחוץ לבוגרת בין הנוער לבין הבוגרת), חן ליפין. זהו, זה כל הסיפור. לפני ליפין , עשור לפניו ואפילו יותר מזה, היו את מיקי ומוטי. את גיא פניני אני לא שם פה, מהסיבה הפשוטה שבין הופעותיו בנוער של מכבי לבין הגעתו לבוגרת היו משהו כמו 8 שנות הבדל.

אגב, הוזכרה כאן התקופה של קטש, שפר והנפלד. נשבע לכם שנהניתי מהקבוצה הרבה יותר בימים של מקדונלד-האפמן או פארקר-שאראס. הקבוצה של קטשפר והנפלד, זו של סוף ה-90', נחשבה בזמן אמת לקבוצה בינונית לחלוטין שלא מדגדגת את העבר המפואר של מכבי משנות ה-80'.

גם לגביי עלייה של שחקן מהנוער והפיכתו לשחקן משמעותי בבוגרים, זה לא משהו שלפני שנות ה-2000 קרה הרבה. אלו הם השחקנים שבאו מהנוער של מכבי ונהיו משמעותיים בבוגרים ב-30 השנים האחרונות:

כספי, הלפרין, קטש (עם 3 שנים מחוץ לבוגרת בין הנוער לבין הבוגרת), חן ליפין. זהו, זה כל הסיפור. לפני ליפין , עשור לפניו ואפילו יותר מזה, היו את מיקי ומוטי. את גיא פניני אני לא שם פה, מהסיבה הפשוטה שבין הופעותיו בנוער של מכבי לבין הגעתו לבוגרת היו משהו כמו 8 שנות הבדל.

הקבוצה הזאת היתה קבוצה שהיתה מבוססת על עודד שהיה קולע 30 נקודות למשחק, מנצחת כמעט תמיד בבית ומפסידה כמעט תמיד בחוץ.

אגב, גם בעונת מקדונלד-האפמן הראשונה, היה שלד ישראלי דומיננטי. הזר השלישי באותה עונה היה דאלאס קומג'יס המחריד, בריסקר ושארפ היו מתאזרחים ושאר השחקנים היו שפר, הנפלד, שלף, דורון ג'מצ'י בעונת פרישה. זאת הקבוצה של מכבי שהכי אהבתי אי פעם.

ולגבי שחקני הנוער שהזכרת. אני צעיר ככה שאתה בטוח זוכר יותר ממני,אבל חן ליפין, מיקי ומוטי שיחקו במכבי הרבה מאוד שנים, מה שכן יצר תחושת הזדהות לטווח הארוך, לא?

ברור שהייתה הזדהות, כי הם היו לא רק שחקני בית אלא גם שיחקו לא מעט עונות. הכוונה שלי הייתה שב-40 שנה האחרונות כמעט ולא עלו ישירות או כמעט ישירות מהנוער שחקנים לבוגרת שהיוו בה פקטור ממשי.

היתה לי שיחה הקיץ עם אחד מראשי מחלקת הנוער של מכבי, שאיך זה יתכן שעם כל ההשקעה הגדולה של מכבי במחלקת הנוער, לא צומח שחקן אחד שיכול להיות בבוגרת.

הוא הפנה אותי לנתון שמכבי מייצרת לא מעט שחקנים טובים לליגה שהולכים לשאר הקבוצות, והוסיף שיותר דקות במשחקי הליגה של מכבי לשחקנים צעירים לא יזיקו. והוא צודק.

אני לא מצליח להבין למה בעונה שעברה זלמנסון ואיתי שגב לא קיבלו דקות משמעותיות בליגה.

זה בדיוק המקום לשפשף אותם. הניצחון יחסית בכיס, אין לחץ וזה מחלק עומסים.

מה שהפועל ירושלים עושה עם אריאלי, ככה זה צריך להיות.

אין מצב שבכל מחלקת הנוער הזאת אין שחקן-שניים שיכולים להיות ראויים לשחק 10 דקות במשחק ליגה של מכבי.

שיתחילו מזה, ואח"כ בעוד כמה שנים שיגיעו ליורוליג.

רק תראו איך כל הביזיונות כמו חוק רוסי, או אם אתה קולע סל מרחוק במשחק האחרון לקחת אליפות, ריסקו את הכדורסל הישראלי בניגוד גמור לכל מה שהתומכים אמרו, זאת כמובן בגלל ששחקן ישראלי לא עניין אותם, אלא רק שמכבי לא תזכה באליפויות ושימות הספורט.

לנושא עצמו: כל אחד היה מעדיף שיהיו ישראלים טובים להזדהות איתם, אבל אם אין אז זה מה יש והעיקר שיהיו שחקנים טובים שישאירו את מכבי בטופ, ככה זה בכל ספורט מקצועני בעולם, לי אישית פי אלף יותר מפריע שיש אנשים (ברור שזה לא כולם) שמתלבשים למשחקים בהיכל כאילו זה דיסקוטק, חושבים שזה קונצרט והולכים לפני הסוף, וואלה אלה באים ברע בכל ספורט, ובכלל הטעות הכי גדולה של ההנהלה (ואתם תחשבו שהכל זה כסף ותספרו את אותם סיפורים משעממים) זה שיד אליהו מהאולם הכי ביתי באירופה, הפך להיות מקום עם סופר פארם ושאר קשקושים, המסחרה הזאת מגעילה וגם הביאה את "הרולקסים", כל החרא הזה של מודרניות באהבת ספורט אף פעם לא החזיק מים ומחייב אותך להיות הכי טוב מכולם כל הזמן, אחרת מיד הנהנתנים יאבדו עניין...

תמיד משעשע אותי שכשיש מינון גבוה של ישראלים מתלוננים על הרמה הנמוכה, וכשאין מספיק ישראלים מתלוננים על "חוסר הזהות".

לפי דעתי הבעיה נעוצה בכך שבכל שנה מתחלפים שחקנים, קשה להתחבר לקבוצה חדשה כל שנה מחדש. זה לא פשוט "להתאהב" בחבורה חדשה של שחקנים ולדעת שרוב הסיכויים שהם לא ממשיכים.

כמובן שהיה עדיף לרוץ עם שחקנים קבועים , אבל לא ככה המצב..

לגבי הישראלים? יש פה שילוב של תורשה וסביבה, גם אין בארצנו הקטנטונת יסודות לימוד טובים של כדורסל, וגם העם היהודי פחות מצטיין בכדורסל, ככה זה..:/

לגבי הרולקסים ו"אוכלי הסושי" ביציעים? כן, זה לא כיף שיש בהיכל אנשים שמגיעים להצגה הכי טובה בעיר ולא בגלל מכבי עצמה, אבל ככה זה בכל קבוצה גדולה בעולם, גם בNBA יש מופע דוגמניות ורולקסים ביציעים

לפחות הרולקסים מכניסים כסף לקופה.

ופותח הנושא, אולי לא באמת אהבת מתישהו את מכביסל, אולי אהבת את מכבי המצליחנית בכלל ולא את מכבי הבינונית. אהבה אמיתית לעולם לא מתה.

אני אוהד מכבי מבטן ומלידה. עוד לפני שעמדתי על דעתי כבר התרוצצתי בתור זאטוט בן שנתיים שלוש באצטדיון המכביה, אליו לקח אותי אבי כדי לאפשר לאמי מנוחת שבת. ברור שאיני זוכר הרבה מאותם ימים – אם כי נחרתה לי תמונתו של חיים לוין פותח את ראשו על הקורה בעת זינוק הרואי.

אחר כך גם התודאתי לקבוצת הכדורסל בראשות תני כהן מינץ, טל ברודי ובהמשך מיקי ומוטי.

ליום הולדתי ה 17 אף הגישה לי הקבוצה את גביע אירופה וחגגנו יחד בקפיצה לבריכה בכיכר מלכי ישראל.

ניתן לומר כי הקבוצה, גם זו של הכדורסל וגם של הכדורגל, ארוגה לתוך חיי.

אלא שהשנה בנו קבוצת כדורסל שאין בה ולו ישראלי משמעותי אחד (אולי יוגב מעט). שמונה זרים דוברי אנגלית שבינם ובין ישראל אין כלום למעט כסף. אז נכון שחלקם משחקים כבר שנה שלישית בקבוצה ואחרים זוכים לאהדה אישית רבה (סופו). אבל....

ניסיתי לראות את הקבוצה משחקת בגביע ווינר, באמת שניסיתי. אבל כלום. הלב ריק. אין טיפת התרגשות לראות אותם, לא מצליח להזדהות עם הקבוצה הזו. ממש כמו לראות קבוצת NBA או קבוצת יורוליג זרה. (ותאמינו לי אני כותב את המכתב הזה כשמכבי משחקת מול ירושלים בגמר ווינר. ראיתי מחצית ראשונה אבל מכיוון שהלב ריק פשוט כיביתי)

אז תגידו כך זה בכל אירופה, אולי, אבל זה לא משנה. אני רוצה קבוצה שאפשר להזדהות איתה. רוצה קבוצה שהלב ירגיש משהו כשאני צופה בה. שתרגש. שאהיה עצוב ועצבני כשלא ישחקו טוב, ובטח כשיפסידו. עם הקבוצה הזו אין לי ולא כלום.

פשוט אבדה לי הקבוצה.

אני אף פעם לא מגיב בפורום הזה אבל יש לי משהו להגיד לך.... עכשיו נזכרת ??!!!