Jump to content

מקצוענות היא לא מילה גסה

נועם שוהם

Recommended Posts

הגזמתם קצת. אף אחד לא התקיף אותם עם הפרק הכמותי בפסיכומטרי מיד עם הירידה לחדר ההלבשה. נניח שהשחקנים יורדים, נחים ושותים מים במשך 10 דקות, שומעים קצת הוראות טקטיות; בזמן הזה עורכים את הסרטון שאורכו דקה-שתיים ומתמקד באספקטים מרכזיים במשחק במחצית הראשונה (2-3 מהלכים מרכזיים שעליהם סוזה רוצה לדבר), סוזה מדבר על הסרטון עוד דקה-שתיים ושולחים אותם חזרה לדשא. נשמע לי מאוד סביר.

הוראה כמו

"הוא כל הזמן תופס למעלה, במקום להוריד לו את היד תכנס לתרגיל הקרבה נמוך"

הייתה הוראה לא אפשרית להבנה אחרי 4 דקות קרב.

באמת קשה להסביר למי שלא חווה..

אמנם קרב ג'ודו הוא הרבה יותר קשה ואינטנסיבי ממשחק כדורגל.

אבל כשהיו מנסים לצעוק לי הוראות שהיו ארוכות מ2 מילים (שמרכיבות את התרגיל שאני צריך לבצע) לא הייתי מסוגל לקבל אחרי 4 דק של קרב.

אין. פשוט אי אפשר להבין..

בוא נגיד ש5 דקות של ג׳ודו שהן מאמץ מאוד דחוס ואינטנסיבי,הן פחות או יותר כמו 45 דקות של כדורגל. כל מה שמדברים אליך נשמע כמו יידיש. צריך מסרים חדעם וברורים,לא אסיפות וידאו.

בNBA בשביל ששחקן יוצא תפוקה הכי טובה יש אנליסטים שבודקים איפה הבלטה שהוא קולע באחוזים הכי גבוהים למשל כדי להציג לו איפה הכי כדאי לו לקחת את הזריקה.

אלו דברים שקיימים בNBA ומעולה שמכבי מאמצת את זה לעצמה

בNBA בשביל ששחקן יוצא תפוקה הכי טובה יש אנליסטים שבודקים איפה הבלטה שהוא קולע באחוזים הכי גבוהים למשל כדי להציג לו איפה הכי כדאי לו לקחת את הזריקה.

אלו דברים שקיימים בNBA ומעולה שמכבי מאמצת את זה לעצמה

לדעתי אי אפשר להשוות בין מסר חד וברור כמו "תזרוק מפה" לבין מסרים מורכבים יותר שאני מניח שיש באסיפות האלה (כי בכדורגל קשה לתת לשחקן פידבק כזה קצר כמו בכדורסל).

הוראה כמו

"הוא כל הזמן תופס למעלה, במקום להוריד לו את היד תכנס לתרגיל הקרבה נמוך"

הייתה הוראה לא אפשרית להבנה אחרי 4 דקות קרב.

באמת קשה להסביר למי שלא חווה..

כן, רק שאני מניח שאתה מדבר על הוראות שצעקו לך תוך כדי קרב ולא בהפסקה.

וכרגיל כיף לקרוא על ההתנהלות המקצועית שלהם.

"צעקו תוך כדי קרב"

יש הפסקות, בזמן שמסדרים תבגדים, טיפול רפואי וכ"ו.

גם בהם, אי אפשר להבין.

ואני עוד בן אדם שיחסית אפשר היה לדבר איתו בקרב.

היו לי חניכים שהייתי אומר להם "מורוטה סאיונגה! מורוטה סאיונגה!" או "שמאל!! שמאל!!"

ואחרי הקרב "למה לא עשית מורוטה סאיונגה/כניסה בשמאל?" והם "לא שמעתי..."

וזה לא הוראה מאוד מסובכת.

תיארתי לעצמי, אני חושב שעדיין יש הבדל בין הפסקות כאלה להפסקת מחצית בכדורגל (אבל הידע שלי בג׳ודו מבוסס בעיקר לראות בטלוויזיה את אריק זאבי ויעל ארד אז אני מניח שאתה מבין יותר)

בכל מקרה יש תדריך במחצית, שכנראה חשוב לסוזה מספיק כדי שלא יהיה חימום של שחקני ספסל.

אז אני חושב שזה יהפוך את הקליטה דווקא לטובה יותר, אי אפשר להתווכח עם דוגמאות.

כל אלה שמבקרים (במידה מסוימת) את המהלך הזה יודעים בדיוק כמה זמן (הכוונה במחצית) סוזה משתמש בזה?

אילו מהלכים הוא בדיוק משתמש בהם?

האם הוא משתמש רק בזה?

אני מאמין שסוזה יודע ש"אחרי מאמץ פיזי של 45 דקות" קשה לשחקנים להתרכז....

אריה מליניאק (האיש השנוא עליי בתקשורת הספורט) אמר פעם משהו (לדעתי ציטט ממאמן גדול,לא בטוח) שאני מאוד מזדהה איתו. בסיטואציה שאתה הצגת,לא צריך לשרטט תרגיל במשך 60 שניות כי השחקן לא מבין מזה הרבה. צריך בכל סוף אימון כשכולם גמורים,לתת להם לתרגל תרגיל לשניות האחרונות,וכשמגיעים לסיטואציה שהצגת,כשכולם גמורים,לתת להם דקה לנוח ולהגיד להם ״זוכרים מה אנחנו מתרגלים כל אימון? את זה תעשו״.

לכל מי שמציג את השחקנים שלנו כאילו הם סופרמנים שלא אמורים להיות עייפים במחצית,זה פשוט שטויות. כל מי שמתאמץ 45 דקות,עייף,גם אם הכושר שלו טוב. המחצית היא זמן לנשום אוויר ולמסרים טקטיים קצרים וברורים,לא לרבע שעה של וידאו.

באותה כתבה כתוב שאוסקר ניסה את זה במשחק אחד בגביע הטוטו והפסיק אם זה כי ראה שזה לא שווה את זה.

כמו כל דבר אחר, יש הרבה גישות שונות. יש מאמנים שבגישה של מליניאק ויש גם מספיק מאמנים שישרטטו תרגיל.

אני מניח שאם מדובר על תיקון טעויות כלליות בולטות לא תהיה לשחקנים בעיה להבין. לא חושב שכדורגלן גם אם הוא מאוד עייף לא מבין דברים בסגנון "המגן בצד שלך עולה המון להתקפה, תעשה יותר הגנה"

הנה דוגמא מפורסמת לטיים אאוט של פיני גרשון כמה שניות לסיום גמר גביע:

http://www.youtube.com/watch?v=9OnJwJllFio

ואפרופו מליניאק- נכון שהוא לא יודע להתנסח כל כך טוב אבל להגיד שהוא חסר מושג בענף זה לא רציני. הוא אימן את נבחרת ישראל ופיני גרשון היה עוזר שלו למי שלא יודע.

"צעקו תוך כדי קרב"

יש הפסקות, בזמן שמסדרים תבגדים, טיפול רפואי וכ"ו.

גם בהם, אי אפשר להבין.

ואני עוד בן אדם שיחסית אפשר היה לדבר איתו בקרב.

היו לי חניכים שהייתי אומר להם "מורוטה סאיונגה! מורוטה סאיונגה!" או "שמאל!! שמאל!!"

ואחרי הקרב "למה לא עשית מורוטה סאיונגה/כניסה בשמאל?" והם "לא שמעתי..."

וזה לא הוראה מאוד מסובכת.

אי אפשר להשוות הפסקה של כמה שניות, גג חצי דקה במהלך קרב ג'ודו, לבין מחצית בכדורגל שאורכה 15 דקות, שיש לך זמן לנוח ולשתות.

קודם כל רעיון גאוני

הביצוע קשה ביותר, לכן עצם העובדה שמצליחים להעמיד כזה דבר הוא תעודת כבוד עצומה למועדון.

לגבי התועלת : אם מצליחים לתת לשחקנים תמונת מבט או שתיים על המשחק מזוית פתוחה ולהראות נקודות תורפה וחולשה של היריב במשחק זה יכול להיות שווה נצחון.

התועלת תלויה ברמת הביצוע ולא ברמת הקשב של השחקנים.

דוגמא : מגיע עוזר המאמן לייני ומראה לו על איפד, איזה תרגיל עושה לו החלוץ ואיזה הטעיה קבוע עובד לו. בפעם הבאה זה כבר לא יעבוד.

מגיע עוזר מאמן אחר ומראה תמונת לשחקו האגף שלנו המראות על החיפוי ההדדי האוטומטי בהגנה ומציע לו איך לבלבל אותם ו/או איך להתגבר על החיפוי הזה.

כנ"ל בקרנות, להראות מה השיטה שלהם מי שומר על מי ואיך הקבוצה השנייה נוהגת להגיב בקרן ובמקביל לתת לשחקנים שניים שלושה תגרגילים לקרנות הקרובות ( תרגילים שעבדו עליהם באימונים )

שוב, המון המון כבוד

הביצוע קשה ביותר, לכן עצם העובדה שמצליחים להעמיד כזה דבר הוא תעודת כבוד עצומה למועדון.

אם ערוץ 1 מצליח להראות תקציר בהפסקה של המחצית גם מכבי תעמוד במשימה

GoMta, ההשוואה שאתה עושה לכדורסל ממש לא נכונה. דבר שני הדברים שאתה אומר הם לא נכונים יש מסרים בכדורסל שהרבה יותר מסובכים מבכדורגל גם מה שמליניאק אמר זה לא מדויק יש המון מצבים שאי אפשר לתרגל בשום אימון ועובדה שהמון פעמים המהלכים שמסבירים לשחקנים בטיים אאוט בסוף מתבצעים ברמה גבוהה. שורה תחתונה, אפשר גם לנוח וגם להקשיב לניתוח של המאמן.

אמנם קרב ג'ודו הוא הרבה יותר קשה ואינטנסיבי ממשחק כדורגל.

אבל כשהיו מנסים לצעוק לי הוראות שהיו ארוכות מ2 מילים (שמרכיבות את התרגיל שאני צריך לבצע) לא הייתי מסוגל לקבל אחרי 4 דק של קרב.

אין. פשוט אי אפשר להבין..

מעניין כי אני רואה בMMA לוחמים שאחרי 20 דקות של פיצוצים יושבים ומקבלים הנחיות וגם עושים את זה.

אז להגיד לי שאי אפשר זה בלוף שנועד לכסת"ח את זה שהמח לא תפקד לך כתוצאה מחוסר חמצן. (לא לסוייר, אצלך הוא נולד דפוק אבל בטח לשחקן הישראלי הממוצע)

בלי קשר, שאני יכול להביא לך ראיונות של לוחמים (זה בהקשר להודעה השנייה שלך) שמסוגלים לשמוע את המאמן שלהם גם כשיש 15000 איש בקהל שעושים רעש (וזה קצת יותר מהתחרויות בהדר יוסף)...אז החניכים שלך קשקשו...זה כמו שתגיד לי ששחקן כדורגל בדרבי לא שמע הוראות של מאמן כל המשחק...תירוץ.

אני לא נכנס לדיון אם זה טוב או לא, אבל להגיד שהם לא מסוגלים לקלוט? יעבור להם.

ושאלה, מתי אוסקר ניסה את זה? ראיתי שכתבו פה ואני לא זוכר.

אני באמת לא מבין למה כולכם בסרט. הסתיימה המחצית, יושבים ושותים מים והמאמן בסך הכל עובר על דברים שלמדת ועברת עליהם כמעט כל יום בחודשיים האחרונים.

אם את זה הם לא מסוגלים להכיל כשהם אחרי מאמץ, עדיף שיחפשו מקצוע אחר. אף אחד לא לימד אותם סגירה אלכסונית בזמן המחצית, אלא רק נתן שיפורים.

לפי מה שאתם אומרים, אוי לשחקנים שמקבלים הוראות טקטיות במהלך משחק. בטח הם מחריבים את ההתמודדות קל.

אריה מליניאק (האיש השנוא עליי בתקשורת הספורט) אמר פעם משהו (לדעתי ציטט ממאמן גדול,לא בטוח) שאני מאוד מזדהה איתו. בסיטואציה שאתה הצגת,לא צריך לשרטט תרגיל במשך 60 שניות כי השחקן לא מבין מזה הרבה. צריך בכל סוף אימון כשכולם גמורים,לתת להם לתרגל תרגיל לשניות האחרונות,וכשמגיעים לסיטואציה שהצגת,כשכולם גמורים,לתת להם דקה לנוח ולהגיד להם ״זוכרים מה אנחנו מתרגלים כל אימון? את זה תעשו״.

לכל מי שמציג את השחקנים שלנו כאילו הם סופרמנים שלא אמורים להיות עייפים במחצית,זה פשוט שטויות. כל מי שמתאמץ 45 דקות,עייף,גם אם הכושר שלו טוב. המחצית היא זמן לנשום אוויר ולמסרים טקטיים קצרים וברורים,לא לרבע שעה של וידאו.

באותה כתבה כתוב שאוסקר ניסה את זה במשחק אחד בגביע הטוטו והפסיק אם זה כי ראה שזה לא שווה את זה.

ובתור מאמן כדורסל ואחד שבא במגע קבוע עם כל מאמני הכדורסל הבכירים שיש למדינה להציע, אריה מליניאק אידיוט... כל משחק עם ההתפתחויות שלו וסיטואציות שאי אפשר לתרגל באימון. הסוד זה להתאים את עצמך בצורה הטובה ביותר לאיך שהמשחק התפתח ואת זה עושים בניתוח מהיר של המשחק שאתה משחק כרגע.

ובתור מאמן כדורסל ואחד שבא במגע קבוע עם כל מאמני הכדורסל הבכירים שיש למדינה להציע, אריה מליניאק אידיוט... כל משחק עם ההתפתחויות שלו וסיטואציות שאי אפשר לתרגל באימון. הסוד זה להתאים את עצמך בצורה הטובה ביותר לאיך שהמשחק התפתח ואת זה עושים בניתוח מהיר של המשחק שאתה משחק כרגע.

חבר, מה שמליניאק שכח אתה לא למדת וגם לא תלמד.

לא אומר שהוא בהכרח צודק או שאני מסכים איתו (עניין של השקפה), אבל לפחות תכבד ואל תחשוב שאתה יודע הכל.

חבר, לרגע לא חושב שאני יודע הכל אבל כן יודע ממי ללמוד ועם איזה אנשים בענף להיות בקשר, מאמנים כמו דיויד, גודס, דן שמיר, אלעד חסין, קטש, אורו אהרוני ולימים גם עם פיני.

ויש סיבה שמליניאק נחשב לאחד האנשים הכי פחות מוערכים בעולם הכדורסל... הוא אידיוט ואין לי שום עניין ללמוד משהו ממנו.

אולי כדי שאתה תכבד אנשים שאין לך מושג עם מי אתה מדבר כי אם ב3 שנים שאני מאמן כדורסל אני אחד המאמנים המוערכים במחלקת הנוער של אחד המועדונים הגדולים בארופה כנראה אני יודע דבר או שניים בענף.

חבר, לרגע לא חושב שאני יודע הכל אבל כן יודע ממי ללמוד ועם איזה אנשים בענף להיות בקשר, מאמנים כמו דיויד, גודס, דן שמיר, אלעד חסין, קטש, אורו אהרוני ולימים גם עם פיני.

ויש סיבה שמליניאק נחשב לאחד האנשים הכי פחות מוערכים בעולם הכדורסל... הוא אידיוט ואין לי שום עניין ללמוד משהו ממנו.

אולי כדי שאתה תכבד אנשים שאין לך מושג עם מי אתה מדבר כי אם ב3 שנים שאני מאמן כדורסל אני אחד המאמנים המוערכים במחלקת הנוער של אחד המועדונים הגדולים בארופה כנראה אני יודע דבר או שניים בענף.

איזה גילאים אתה מאמן?

ועוד משהו- לא תזיק לך קצת צניעות. אתה סך הכל בחור צעיר שמאמן ילדים/נוער והוא גם די טירון בנושא. אף אחד לא יצא עליך או לא כיבד אותך. בסך הכל הערתי לך שלא יזיק לך לכבד אחרים. אריה מליניאק לא נמצא בענף כבר הרבה שנים. הוא מהדור של פעם כשהכדורסל היה אחר ולכן טבעי שהיום הוא פחות מוערך. ועם זאת פיני שאתה מתפאר בקשרי העבודה שלך איתו היה העוזר של מליניאק בנבחרת ישראל.

הבעיה קיימת בכל מחלקות הנוער בארץ וכמה שהמתב רע, עדין מכבי זה הטוב ביותר שיש בשוק.

בכל מקרה מחלקת הנוער של מכבי עברה שינוי קיצוני בשנתיים האחרונות בדרך האימון. השנתונים הנוכחים הם שאריות של הדרך הישנה, מבטיח לך זיגי שבעוד 7 שנים התוצר הסופי של מחלקת הנוער כבר יהיה ברמה גבוהה בהרבה