Jump to content

כאבים מאחורי המותן.. עזרה

Replay

Recommended Posts

טוב עכשיו במידה שהארקוקסיה לא תעזור לי בחמישה ימים הקרובים, מה הפרוצדורה?

בהמלצת הרופא משפחה כבר קבעתי תור לאורטופד אבל זה רק עוד שלושה שבועות והרופא אמר לי לחזור אליו בשישי/ראשון ואז הוא יראה אם יש טעם להפנות אותי לצילום סיטי..

סיטי זה צילום שעושים מהיום להיום כמו רנטגן או שצריך לחכות?

הארקוקסיה מקל על כאב, הוא לא מרפא. הוא לא "יעזור".

לוקח זמן לסיטי, זה ממש לא מהיום להיום.

מהיום להיום.

לא אחי.

רק חרום

אם זה בצד אחד בלבד וזה מרגיש כאב כמו שאתה אומר דווקא בתנועה כמו כיפוף , זה מרמז על נוקשות של השריר

כלומר שריר תפוס.

לא הייתי ממהר להכריז הכרזות כאלה.

השריר היחיד שאני יכול לדמיין לפי תיאור המקרה שנמצא שם הוא ה-Quadratus Lumbarom, שהייעוד שלו הוא יותר בעזרה נשימתית ובקיבוע הצלע ה-12 לאגן. שום קשר לכיפוף כפי שריפליי תיאר. מה שכן למדנו הוא שהשריר יכול להיות בעייתי בזמן כאבי גב ולכן בודקים את תפקודו ומצבו - אבל גם זה לא מספיק כדי להעיד על כך שהשריר תפוס (באותה הסבירות יכול להיות שהתפתחה דלקת בשריר, קרע קטן או כל אופציה אחרת שצריך לשלול).

לא הייתי ממהר להכריז הכרזות כאלה.

השריר היחיד שאני יכול לדמיין לפי תיאור המקרה שנמצא שם הוא ה-Quadratus Lumbarom, שהייעוד שלו הוא יותר בעזרה נשימתית ובקיבוע הצלע ה-12 לאגן. שום קשר לכיפוף כפי שריפליי תיאר. מה שכן למדנו הוא שהשריר יכול להיות בעייתי בזמן כאבי גב ולכן בודקים את תפקודו ומצבו - אבל גם זה לא מספיק כדי להעיד על כך שהשריר תפוס (באותה הסבירות יכול להיות שהתפתחה דלקת בשריר, קרע קטן או כל אופציה אחרת שצריך לשלול).

שמע קודם כל , ההודעה הראשונה שלי הייתה "קח כל מה שאומרים כאן בערבון מוגבל כי אף אחד לא רופא"

ככה שלא הכרזתי שום דבר.

אני מדבר נטו מנסיון כואב שחשתי בעצמי. ומה שהוא מתאר קרה לי אחד לאחד (ברור שיכול להיות שיש לו משהו אחר לגמרי).

אומנם השריר שאתה אומר הוא לא השריר העיקרי שמבצע את הכפיפה , אבל זה הקטע של שרירי ליבה , הם לא עיקריים באף פעולה של הגוף

תפקידם לייצב , כל הזמן. ככה שאם אני עושה כפיפה ויש לי שריר ליבה תפוס אני ירגיש אותו ויכאב לי כל עוד אני אני מזיז

את האיבר בו הוא ממוקם.

אתה מדבר הרבה על תאוריה, אבל לא מחבר את התאוריה למציאות.

השרירים שאחראיים על כפיפת האגן (הפעולה שאתה מבצע ברכינה לקשור שרוכים לצורך העניין) לא קשורים בשום צורה שהיא לאיזור שבו הוא מתאר את הכאב. אם הכאב היה בשריר של כפיפת האגן אז היה מדובר ככל הנראה באחד מראשי הארבע-ראשי אהוב ליבנו או שריר ה-TFL. האזור בו הוא מתאר את הכאב הוא ככל הנראה אזור השריר שרשמתי למעלה ("החלק שמאחורי האגן"), ולכן לא אמור להיות כאב של שריר תפוס באזור הזה בזמן הפעולה שהוא מבצע. לצורך העניין זה כמו שתגיד שלאדם כואב לכופף את המרפק, אז זה בטח התלת ראשי של הזרוע. הוא נמצא באזור - אבל לא משתתף בפעולה ולכן הכאב לא יהיה בגללו.

אגב, ה-Quadratus Lumbarum לא רק שהוא לא השריר המרכזי של הכיפוף באגן - הוא לא שריר כיפוף באגן כלל וכלל. מאידך - הוא השריר היחיד שנמצא במקום תאור הכאב של ריפליי. כיפוף באגן לא אמור להשפיע כהוא זה, בטח לא בתחילת הכיפוף בו השריר הנ"ל נמצא במצב רפוי.

כמובן שכל מה שאני כותב הוא על בסיס שנת לימוד אחת והוא לא עיצה רפואית, אבל אם כבר זורקים ספוקלציות אני מרשה לעצמי להשתתף....בכל אופן, עברתי השנה 11 נק"ז מצטברות של אנטומיה באוניברסיטה, ככה שבהודעות הבאות אתה יכול לחסוך את ההסבר אליי על סוגי שרירים :)

טוב שמישהו יענה ברצינות כמה זמן לוקח לחכות לצילום סיטי?

לי קבעו תוך שבוע, אבל כמו כל דבר במדינה זה תלוי על מה נפלת.

לי קבעו תוך שבוע, אבל כמו כל דבר במדינה זה תלוי על מה נפלת.

אם מעבירים לרופא פאוץ' מלא בכל טוב בתור שוחד מקדימים לך את התור.

בכל מקרה, הייתי שוקל לרכוש פאוץ' אורטופדי או לפחות לבקש מהשוטר שמחזיר לי את הצעיף שיעזור לי עם הפאוץ'.

אנשים לא נזהרים ומאות מדריכי טיולים סבלו מפציעות פאוץ' בלתי הפיכות (תבדוק מול לבנת פורן, אייל פלד הוציא דרכה המון כסף מהמדינה).

מוריו זאת בדיחת הפאוץ' הכי גרועה שהיתה כאן.

קצת מפתיע שהיא באה ממך.

בכל אופן למדנו משהו.

האמת שאתה הבדיחה הכי טובה שיש ככה שקשה להוציא משהו יותר טוב ממך :|

פריצת דיסק לא תמיד מרגישים ואם כן זה בד"כ מחמיר דווקא בכיפוף לאחור , צחוק, שיעול ולפעמים מקרין כאבים לרגל.

ההמלצה לזה זה דווקא לא לשכב הרבה, ולעשות התעמלות מותאמת שניתנת מרופא.

לפי התיאור זה גם יכול להיות שריר.

או אפילו אבנים בכליות (בד"כ ילווה בכאבים או צבע במתן שתן ולפמים חום).

פריצת דיסק לא תמיד מרגישים ואם כן זה בד"כ מחמיר דווקא בכיפוף לאחור , צחוק, שיעול ולפעמים מקרין כאבים לרגל.

ההמלצה לזה זה דווקא לא לשכב הרבה, ולעשות התעמלות מותאמת שניתנת מרופא.

לפי התיאור זה גם יכול להיות שריר.

או אפילו אבנים בכליות (בד"כ ילווה בכאבים או צבע במתן שתן ולפמים חום).

אני אצטט את המרצה שלי לאנטומיה שהוא בסה"כ דוקטור לנושא ופיזיותרפיסט משהו כמו 25 שנה - "בפריצת דיסק אתה תצרח כמו ילדה קטנה ותתפתל מכאבים. אין סיכוי שתפספס פריצת דיסק".

הפריצה כשלעצה לא כואבת. הנוזל שיוצא מהדיסק לא כואב והדיסק עצמה שמתקבע גם כן לא כואב - מה שכואב הוא התגובה הדלקתית שנוצרת באזור שגורמת לכאבי תופת. אין סיכוי שבגיל הזה אתה מפספס פריצת דיסק - אולי בגיל 60.

והחמרה של הכאב תלויה במיקום ממנו הדיסק פרץ. אם הפריצה היא לכיוון עמוד השדרה (כלומר האחורה גל הגוף) - אז אתה תרגיש את זה במצב מסויים של הגוף. אם פהפריצה היא יותר לכיוון חלל הבטן - אז הכאב יושפע מתנועות אחרות לחלוטין. הדיסק גם יכול לפרוץ בכלל לצדדים (ימין/שמאל הגוף).

מיום שישי יש לי כאבים באיזור שמאחורי המותן השמאלית

בהליכה כמעט לא מורגש אבל כשאני יושב על כסא ורוכן קדימה ואחורה אני מרגיש כאבים

לשים גרביים בבוקר זה בכלל עינוי סיני, פעולה של 5 שניות לוקחת לי חצי דקה של סבל

לא זוכר שעשיתי איזו תנועה לא נכונה או שהרמתי משהו כבד.

בשבת מרחתי בנגיי ירוק פעמיים וגם אתמול, לא ניכר שיפור ממשי.

היום הייתי אצל רופא משפחה שאמר לי שאולי זה פריצת דיסק אבל באותה נשימה הוא אמר לי שרק צילום סיטי יקבע יקבע בוודאות ובינתיים ונתן לי כדורים בשם ארקוקסיה ואמר לי לקחת חמישה ימים ואם זה לא משתפר לחזור אליו והוא יפנה אותי לצילום.

מיום שישי לא עברו לי הכאבים למרות טיפול בבנגיי ובעצם נשארו אותו דבר.

מה זה יכול להיות?

1) תתעקש לעשות צילום.

2) תתעקש שייתן לך סיטי.

3) כמעט בטוח שזה שריר תפוס (תנוח פולני, זה שרירי יציבה, בגלל זה כל פעם שתעשה תנועה קדימה אחורה עם הגוף זה יכאב)

4) אל תכניס ארקוקסיה לגוף סתם, זה כדור טוב, אבל מזיק לגוף ממש.

5) אתה הומו!

1) תתעקש לעשות צילום.

2) תתעקש שייתן לך סיטי.

3) כמעט בטוח שזה שריר תפוס (תנוח פולני, זה שרירי יציבה, בגלל זה כל פעם שתעשה תנועה קדימה אחורה עם הגוף זה יכאב)

4) אל תכניס ארקוקסיה לגוף סתם, זה כדור טוב, אבל מזיק לגוף ממש.

5) אתה הומו!

בוקר טוב מר קוסטה

קראתי ברפרוף על הארקוקסיה שיש לה תופעות ונזקים, אני לא צורך את זה על בסיס קבוע.

סך הכל לקחתי 2 כדורים מתוך 10 שהרופא רשם לי, ואם תהיה הקלה בכאבים אני כמובן אפסיק לקחת אפילו לפני שהכדורים יגמרו לי.

כרגע למען האמת יש שיפור ניכר בכאבים, אולי אקח עוד שני כדורים ואפסיק ואתן למקום להתרפא לבד.

בעניין הצילום סיטי, זה מקובל בכלל לדרוש לעשות סיטי ככה סתם?

בוא נגיד אם הכאבים עוברים לי עד סוף השבוע, יש סיטואציה כזאת שאני מבקש הפניה לסיטי רק כדי לשלול פריצת דיסק באופן וודאי? (אני מתעלם כרגע מהעובדה שלפי מה שהבנתי ממכם ומקריאה על הנושא אין לי פריצת דיסק לפי התסמינים)

אני סתם שואל באופן כללי, אפשר להתעקש על צילום סיטי?

5) אתה שמן!

1) אם אמר אז אמר....זה כדור בן זונה לכאבים, אבל וואלה התופעות לוואי שלו מפחידות רצח.

2) מה זה פה? מי זה פה? אם אנחנו לא רופאים אנחנו לא יכולים לעזור לך, ואם רופא עונה לך ככה בשלוף מאחל לו שישללו לו את הרישיון.

היית אצל רופא? אמר סי.טי? לך תעשה, מה אכפת לך, זה ע"ח הקופה, ואתה משלם כל החיים גם ככה, גש לרופא, תבקש שיעשו לך צילום ב"ה לא ימצאו כלום, תגיד עדיין כואב לי, יעשו לך סי.טי וגם לא ימצאו כלום.

אבל כן אתה יכול להתעקש על כל בדיקה, בשביל זה אתה משלם.

וכן, עכשיו אני שמן, לא התאמנתי מלא זמן, כי הייתי בעיר הדפוקה שלך.

1) אם אמר אז אמר....זה כדור בן זונה לכאבים, אבל וואלה התופעות לוואי שלו מפחידות רצח.

2) מה זה פה? מי זה פה? אם אנחנו לא רופאים אנחנו לא יכולים לעזור לך, ואם רופא עונה לך ככה בשלוף מאחל לו שישללו לו את הרישיון.

היית אצל רופא? אמר סי.טי? לך תעשה, מה אכפת לך, זה ע"ח הקופה, ואתה משלם כל החיים גם ככה, גש לרופא, תבקש שיעשו לך צילום ב"ה לא ימצאו כלום, תגיד עדיין כואב לי, יעשו לך סי.טי וגם לא ימצאו כלום.

אבל כן אתה יכול להתעקש על כל בדיקה, בשביל זה אתה משלם.

וכן, עכשיו אני שמן, לא התאמנתי מלא זמן, כי הייתי בעיר הדפוקה שלך.

טוב אל תיקח את זה קשה כפרה אבל אני לא מבין למה אתה מדבר בתקיפות.. נראה לי השרת שמנהל אצלך את הרוגע נפל.

לא הבנתי על מה אתה מלין בסעיף השני ולמה אתה מייחל לרופא בישראל שיאבד את רישיון הרפואה שלו.

הרופא לא רצה לתת סיטי, הוא קודם נתן טיפול תרופתי ואמר לי לחזור אליו למעקב תוך חמישה עד עשרה ימים, ואם לא תהיה הקלה בכאבים הוא יתן סיטי.

סך הכל כנראה שזה לא פריצת דיסק ורק התכווצות שרירים שלוותה בדלקת כי בתאכלס כבר לא כואב לי כמו שלשום (עדיין כואב אבל הרבה פחות)

מה שרציתי להבין אם יש כדאיות לעשות צילום סיטי עם כל הפרוצדורה שכרוכה בזה, לבזבז זמן ולחכות בתור איפה שעושים את הצילום וגם לקבל את כל הקרינה מהמכונה, או פשוט להסתמך על העובדה שזה לא פריצת דיסק כי גם הכאבים קצת חלפו וגם אתם אומרים פה שאם זה היה פריצת דיסק הייתי יושב בוכה ולא מצליח לזוז.

ועל זה אני אתייעץ עם הרופא כבר

אתה רק תספר לי מה הארקוקסיה עושה, כי כבר קראתי שחלק אומרים שזה לא מזיק וחלק אומרים שזה יכול להזיק.

איזה תופעות לוואי יכולות להיות?