Jump to content

המצב במצרים

אדיר ישראל

Recommended Posts

יפה, אבל יש כאן בעיה אחת: אנחנו מדברים על אש של צבא מצרים כארגון, לא על פעולת יחיד של חייל מצבא מצרים שלא קשורה לפעילות של הצבא המצרי.

מקרה ראס בורקה לא היה פעולה צבאית של הצבא המצרי נגד מטרה ישראלית כלשהי, אלא פעילות של בודד על דעת עצמו.

תשמע זה ברור שבין אנשי מובארק והצבא לשעבר הם עדיפים על האחים המוסלמי, אבל הנה בסוריה אחד חילוני אחד דתי ואף אחד לא יודע להגיד בוודאות מה עדיף לנו, על כן עדיף לנו שכמה שיותר כינים של טרוריסטים ימשיכו להיחרב במלחמה בינם לבין עצמם. במצרים כנראה זה לא יקרה, אבל בסוריה מצב טוב שהיא תתפרק לכמה קנטונים (2-3), וכל מדינה כזו שמתפוררת, פירושו פחות איום עלינו, אף אחד לא הצטער על כך שעיראק ואפגניסטן הן לא באמת מדיניות ריבוניות, ובטח שלא ישות אחת ששולטת על כולם, תראה מה זה אפילו מלחמת אזרחים שבה חמאס ניצח, עזרה בעיקר לישראל (למרות שעצם קיומה היה חרפה).

מצב טוב שסוריה תתפרק ותהפוך לכאוס כמו בעיראק או אפגניסטן, עם כל הנשק הלא קונבנציונלי שיש שם שבמצב כזה עשוי להגיע לידיים של טרוריסטים?

מצב טוב שסוריה תתפרק ותהפוך לכאוס כמו בעיראק או אפגניסטן, עם כל הנשק הלא קונבנציונלי שיש שם שבמצב כזה עשוי להגיע לידיים של טרוריסטים?

כשבעיראק היה שליט חזק ששלט על הרוב בכוח הוא היווה את האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל בעולם. מאז שהמדינה הזו התפוררה ולמעשה לא באמת מתקיימת כמדינה אחת, ובאופן גורף לא יכולה להגן על השמיים האוויריים שלה, האיום שיבואו 1000 מזדיינים להילחם לצד המורדים בסוריה או לצד האחים המוסלמים במצרים, או במקרה הפראי יבצעו מתקפת טרור דרך אחת הנקודות המזוהמות שלהם, הוא איום מינורי והתפרקותה של כל אימפריית רשע וכל מכה שהיא סופגת זו ברכה וחיזוק הביטחון שלנו.

יכול להיות להם, ובטוח יש להם, לא מעט נשק. אממה, זה עדיין נשק בסגנון מליציוני. זה לא צבא, ואפילו לא ארסנל נשק תלול מסלול ונ"ט כמו שיש לחיזבאללה ו/או חמאס. תוסיף לעובדה שאין יישובים מצריים בקרבת הגבול הישראלי ותקבל את העובדה שהציבור שאוהב ותומך באחים המוסלמים לא יכול לפגוע בך כ"כ בקלות.

קראתי את זה בקול שלך :D

כשבעיראק היה שליט חזק ששלט על הרוב בכוח הוא היווה את האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל בעולם. מאז שהמדינה הזו התפוררה ולמעשה לא באמת מתקיימת כמדינה אחת, ובאופן גורף לא יכולה להגן על השמיים האוויריים שלה, האיום שיבואו 1000 מזדיינים להילחם לצד המורדים בסוריה או לצד האחים המוסלמים במצרים, או במקרה הפראי יבצעו מתקפת טרור דרך אחת הנקודות המזוהמות שלהם, הוא איום מינורי והתפרקותה של כל אימפריית רשע וכל מכה שהיא סופגת זו ברכה וחיזוק הביטחון שלנו.

מה שצריך לזכור זה שכל מדינה והסיפור שלה.

קשה מאוד להשוות בין מצרים לסוריה.

בסוריה - מיעוט עלוואי שולט על רוב גדול של סונים. המשטר חילוני ומקיים קשר הדוק (גם כדי לשרוד) עם שניים מריכוזי השיעים הגדולים בעולם - איראן ולבנון/חיזבאללה. המשטר הוא חלק מ"ציר הרשע" הכולל גם את צ. קוריאה.

נפילת אסד היא מצד אחד שבירה של הציר איראן-חיזבאללה. מצד שני, פתח לעליית גורמיים איסלמיסטיים דתיים.

הוכחה לכך שהעימות בין השיעים לסונים הוא מהותי, אפשר למצוא בנתק בין חמאס לאיראן עקב תמיכת חמאס הסוני במתנגדי אסד (הסונים גם הם).

במצרים - מדינה סונית ממוביליות הקו הסוני- פרו מערבי בעולם הערבי. עד עליית האחים היה נתק מוחלט עם הרפובליקה האיסלאמית.

במצרים, האחים המוסלמים קרובים יותר רעיונית לאיראן מאשר החילונים. על כן בניגוד למצב בסוריה, במצרים שלטון חילוני טוב לנו יותר בהכרח.

רביד, בניגוד למיתוס אין קשר בין "בטלנות" לבין כלכלה. או לפחות, הקשר הוא לא כמו שחושבים שהוא.

היוונים עובדים המון שעות. השאלה היא פרודוקטיביות. אנחנו חיים הרבה פחות טוב מההולנדים, וההולנדים עובדים הרבה פחות, ויש להם הרבה יותר חופשות.

אתה מוזמן לחפש נתונים על כמה שעות עובדים במדינות שונות באירופה.

אני לא מומחה לכלכלה, אבל אני לא רואה איך משברים כלכליים יכולים להיות קשורים לבטלנות בכל מקרה. ממה שאני רואה המשברים קשורים לחובות ולכסף וירטואלי, כשמצד אחד יש הטפה נגד "living beyond one's means" ומצד שני כל הכלכלה העולמית המודרנית מתבססת על חובות - כרטיסי אשראי, הלוואות לפתיחת עסק, משכנתאות, חובות ממשלתיים.

קודם כל תודה על המידע. חידשת לי.

שנית כל איך בדיוק הסיוע שהאיחוד נותן ל-PIIGS משפיע על הייצור הגרמני? אף אחת מהמדינות הקורסות לא קרובה לגרמניה. אתה אומר לי שחברות גרמניות מייצרות ביוון ואירלנד?

האיחוד לא מסייע ל-PIIGS. או לפחות, לא לאזרחים של המדינות האלה. האיחוד מסייע למי שה-PIIGS חייבים לו. הרי זאת המטרה של כל "חבילות החילוץ". עזוב ייצור, זה הרבה יותר פשוט: היוונים היו חייבים טונות של כסף לבנקים גרמנים. גם לבנקים צרפתיים. ממשלות גרמניה וצרפת הניעו "סיוע כלכלי" מהכספים של כל האיחוד, לא רק של הגרמנים ושל הצרפתים, כדי לעזור לבנקים האלה.

אני חושב (ואולי טועה, מוזמן לתקן אותי) שאתה מתסכל על יוון בתור בן אדם שגר ברחוב, ועל גרמניה כאדם עם כסף שתורם לו, כדי לשפר את איכות החיים שלו.

עזוב תיאוריות, עזוב מודלים כלכליים - פשוט תסתכל על התנאים לחבילות החילוץ, על ההשפעות על היוונים, ועל מי הרוויח מזה משהו. הרי חבילות החילוץ הותנו במדיניות צנע, שכיום נראה לי שכולם מודים שעשתה רק נזק ליוונים. המטרה של חבילות החילוץ היתה להקטין את החוב היווני. הרבה אנשים אמרו שברור שיוון לא תוכל להחזיר את הכל, ככה שהעניין הוא סוג של דחייה של קץ - אבל למה לדחות את הקץ? ואת הקץ של מי? של איכות החיים היוונית שהולכת ומידרדרת כתוצאה מכך? או של התקווה של הבנקים לקבל את הכסף שהם הלוו בחזרה?

אם המטרה של הסיוע היתה לעזור ליוונים, היו עוזרים להם למצוא מקום לאכול או לישון. במקום זה התנו את הסיוע בכך שיהיו יותר אנשים רעבים ויותר הומלסים.

תבדוק לאן הכסף שהממשלה היוונית קיבלה מחבילות החילוץ הגיע. היה כאן ניצול ציני ומכוער. לא היתה הצעה לשיקום הכלכלה היוונית. לא הציעו להם פיתרונות לבעיות תעסוקה, רעב או דיור. הציעו להם פיתרונות לזה שהם חייבים כסף לבנקים.

צעדי הצנע שהוכתבו ליוונים על ידי מרקל לא בדיוק עזרו להם להגיע לצמיחה, בלי להיות מומחה כלכלי זה נראה לי משהו קצת קשה כשמקומות עבודה נסגרים, אנשים ישנים במכוניות שלהם, ואין להם כסף להשקיע.