Jump to content

תגיד אחי, את תענית אסתר אתה תשמור?

harari

Recommended Posts

e1tyjydnayw5.png

האמת, שלא. אבל אתה מוזמן לקרוא ספרים של אנשים/רבנים שאתה לא מסכים איתם. הרמב"ם כבר אמר ב8 פרקים שהןא בכוונה מביא ציטוטים בלי שמות, כדי שלא יבוא אדם ובגלל האדם המצוטט לא יקבל את הדברים.

וחוץ מזה, שהוא עלה בהערת אגב ולא בקשר לדיון...זו אותה לגיטימציה שדיברתי עליה קודם.

האמת, שלא. אבל אתה מוזמן לקרוא ספרים של אנשים/רבנים שאתה לא מסכים איתם. הרמב"ם כבר אמר ב8 פרקים שהןא בכוונה מביא ציטוטים בלי שמות, כדי שלא יבוא אדם ובגלל האדם המצוטט לא יקבל את הדברים.

וחוץ מזה, שהוא עלה בהערת אגב ולא בקשר לדיון...זו אותה לגיטימציה שדיברתי עליה קודם.

אחי, אתה חייב למצוא שידוך דחוף.

ובהערה בוגרת יותר, בתור סטודנט אני יכול להגיד לך שאין דבר כזה להסתמך "בלי שמות", כל טיעון שלך חייב להתבסס על חוקרים או מחקרים ידועים ומקובלים, שבעצמם מסתמכים וכו'. אני מבין שבעולם התורה זה אולי שונה, אבל זה בדיוק ההבדל שגורם כמעט לכל וויכוח בין דתיים לחילונים, לדעתי.

זמיר כהן אידיוט, גונב דעת, טועה ומטעה. בוודאי שלומר שעליו אתה נשען פוגע בטיעון שלך. כי לא לקחת ציטוט שלו, אלא אמרת "קרא ספרים של זמיר כהן". קראתי, הם אולי עובדים על אנשים שלא למדו מדע אלמנטרי. וזה עצוב.

מעבר לזה, הרמב"ם גם אמר שאוננות גורמת לעיוורון. אם זה היה נכון, חודש אחרי שנושא לואיסנה נפתח - הפורום היה עובר מעברית לברייל.

1) אם תוכיח לי שזה קרה אני אצום ועוד איך.

באלוהים אני מאמין מסיבות שלא אפרט כאן (אשמח בהזדמנות אחרת או בפרטית ביום ראשון כי עוד מעט אין פורום)

2) קראתי ועוד איך, אתה יודע מה זה מחקר מדעי ומה הקריטריונים שלו? תבדוק, ותגיד לי אם אכן הקריטרוינים שלך דומים לזה.

3) לא האשמתי אותך, הטענה היא אותה טענה, השתמשתי במה שאתה משתמש, דמגוגיה.

אתה מסביר לי, אבל אני ועוד חמישה כאן, שאני מכיר אישית את רובם ומח לא חסר להם (מלבד אבנר שיש לו באג בשעות) מסבירים לך שלא, מילא אם הם היו טמבלים הייתי אומר ניחא, אבל אלו חבר'ה שאני מקשיב להם, ואני פרד לא קטן בכלל.

4) שוב אני אחזור, צום הוא כלי דתי, לציין מאורע היסטורי לא צריך כלום האמת...צפירה היא אקט סימבולי, לא שום דבר מעבר, הסברתי לך את זה כבר אתה מתעקש לא להבין.

לגבי עניין היסטורי ללאום אני מקבל את הטיעון, לכן לא התעכבתי עליו או ניסיתי לסתור אותו, אבל זה לא יום לאומי.

בלומבי, אין מה להגיד, יש לך נקודה, אבל אתה אהבל.

המעשה שלך טיפשי.

ואתה צבוע מסריח, ומצבועים אני לא מצפה לכלום.

הלוואי ויצא לי ללכת מולך בזמן צפירה באחד מן הימים, כדי שתבין שלא כולם לוקחים חלק באוננות ה''לאומית'' שלך, ואין שום חוק שמחייב אותם בנושא.

אחי, אתה חייב למצוא שידוך דחוף.

ובהערה בוגרת יותר, בתור סטודנט אני יכול להגיד לך שאין דבר כזה להסתמך "בלי שמות", כל טיעון שלך חייב להתבסס על חוקרים או מחקרים ידועים ומקובלים, שבעצמם מסתמכים וכו'. אני מבין שבעולם התורה זה אולי שונה, אבל זה בדיוק ההבדל שגורם כמעט לכל וויכוח בין דתיים לחילונים, לדעתי.

אתה מוזמן ללמוד רמבם ולהבין שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה...חברותא? ;)

זמיר כהן אידיוט, גונב דעת, טועה ומטעה. בוודאי שלומר שעליו אתה נשען פוגע בטיעון שלך. כי לא לקחת ציטוט שלו, אלא אמרת "קרא ספרים של זמיר כהן". קראתי, הם אולי עובדים על אנשים שלא למדו מדע אלמנטרי. וזה עצוב.

מעבר לזה, הרמב"ם גם אמר שאוננות גורמת לעיוורון. אם זה היה נכון, חודש אחרי שנושא לואיסנה נפתח - הפורום היה עובר מעברית לברייל.

נו ו? ואם הוא טועה אז? זה נושא אחר לגמרי אתה מבין,כן?

בקשר לנושא הזה, אני באמת לא יודע מספיק ולכן אני לא אכנס לויכוח...

אבל אני עדיין חושב שאתה צריך לקרוא אנשים שאתה לא מסכים איתם

נכון, באמת הגיע הזמן שהדתיים ילמדו לקרוא דברים שהם לא מסכימים איתם.

במקום ללמוד מכיתה א' תורה צריכים ללמד כל ילד דבר ראשון על היווצרות כדור הארץ, על האביוגנזה ועל האבולוציה, זה הבסיס ולצערי לרוב הילדים לא מתאפשר היום ללמוד את הדברים הבסיסיים האלה.

במקום ללמוד מכיתה א' תורה צריכים ללמד כל ילד דבר ראשון על היווצרות כדור הארץ, על האביוגנזה ועל האבולוציה, זה הבסיס ולצערי לרוב הילדים לא מתאפשר היום ללמוד את הדברים הבסיסיים האלה.

מי האמין שאי פעם אסכים איתך

אתה מוזמן ללמוד רמבם ולהבין שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה...חברותא? ;)

נשמה אני קראתי רמב"ם, לא מספיק אבל קראתי.. לפעמים הוא גאון ויהיה הרבה יותר טוב אם החברה החרדית תאמץ חלק ממה שכתב, ולפעמים הוא מציג רעיונות מאוד "מיושנים" שמתאימים לתקופה שבה כתב. כל הפילוסופים הגדולים לא חפים מדברים כאלה.

בכל מקרה, ההערה שלי עומדת בעינה, קשה להגיע למסקנות מדיאלוג שבו צד אחד מסתמך על אמונה וצד שני על היגיון רציונלי ומוכח מחקרית, כמו שאפלטון אמר כבר לפני 3000 שנים כשדיבר על דוקסה ואפיסטמה.

סופ"ש אש שיהיה.

קראתי ולמדתי הרבה מאוד ספרים דתיים שאני לא מסכים איתם.

קראת את דוקינס? הררי? דיקנס? מוצא המינים? השען העיוור?

דיקנס זה לא ההוא שכתב את אוליבר טוויסט ואת תום סוייר? מה זה קשור לדת?

אני מאמין שאני יודע על זה יותר מרובכם, כנל על הנצרות והאיסלאם, ולכן כיום אני מאמין באלוהים..המון דתיים לומדים על הנושאים האלו במקדציות ובישיבות הסדר/גבוהות

אני מאמין שאני יודע על זה יותר מרובכם, כנל על הנצרות והאיסלאם, ולכן כיום אני מאמין באלוהים..המון דתיים לומדים על הנושאים האלו במקדציות ובישיבות הסדר/גבוהות

אתה מאמין שאתה יודע יותר מרובנו, אני לא כ"כ בטוח

אני הפסקתי עם ויכוחי הסרק האלה לפני שנים מהסיבה הפשוטה, אנשי דת בטוחים שהאמת בבעלותם ולכן אין להם צורך להביא הוכחות, אי אפשר להתווכח עם אדם שלא מוכן לשמוע שום דעה ושולל אותך לא משנה מה תאמר

ודבר אחרון, שמת לב שלאנשי דת ובכוונה אני קורא להם אנשי דת ולא דתיים יש תשובה לכל שאלה?

אין שום סימוכין לתשובות שלהם אבל הם בטוחים שהם צודקים

שאלתי רב מקובל מאוד (לא אזכיר את שמו) שאלה פשוטה וכך התפתח הוויכוח שים לב:

שאלה: "כבוד הרב, מתי נברא העולם"

תשובה: "לפני 5000 ומשהו שנה (לא זוכר מספר מדויק), לפני כן לא היה עולם לא כדור ארץ ולא נעליים".

שאלה: "אז איך אתה מסביר את תופעת הדינוזאורים שחיו לפני מליוני שנים, הרי אמרת שהעולם נברא רק לפני 5000 ומשהו שנה, אתה מוכן לקבוע חד משמעית שהדינוזאורים לא היו קיימים?"

תשובה: "יש המון דברים שחילוניים לא יודעים כמו למשל שבזמן המבול היו גם התפרצויות געשיות (את העובדה הזו אגב, שגם לה אין שום סימוכין, הוא כן מוכן לקחת מהמדע), ובזמן התפרצויות געשיות אלו אם שלד של חייה מסויימת מתאבן, המצב שלו הופך להיות כמו לפני מליוני שנים".

שאלה: "אז אתה אומר שהדינוזאורים חיו בזמן נוח והתיבה?"

תשובה: "כן הם חיו בזמן נוח והתיבה, וההתפרצות הגעשית גרמה לכך שהשלד שלהם מבחינה מדעית יחשב כאילו היה קיים מליוני שנים".

שאלה: "אז מדוע נוח לא הכניס לתיבה גם זכר ונקבה מכל סוג של דינוזאור?"

תשובה: "תשמע אם אתה הולך לכיוון הזה אני יכול לשלוח אותך לרבנים מקובלים ממני כדי שיענו לך"

תשובה שלי שסיכמה את כל הוויכוח: "הבנתי תודה".

כמובן שגם נאמרו שם אימרות כגון: "גולגולות האדם הקדמון שנמצאו הן זיוף" והוא גם פתח לי ספר שקובע זאת חד משמעית, כמובן שאין בכלל סימוכין לספר ושם הסופר לא נמצא על הכריכה. ושנשיונל ג'יאוגרפיק מזייפים 99 אחוז מתוכניות המדע כדי להשפיע על הצופים ולכן אסור לנו לצפות בטלויזיה"

עכשיו בוא תאמר לי בבקשה, שהרב שלך יאמר משהו אחר ורב אחר משהו אחר, בקיצור אין לדת הזאת שום סימוכין ואין דרך מקובלת אחת, המדע חושף את הבלוף פעם אחרי פעם.

כמובן שהיה לו גם נוח להשתמש באיינשטיין למטרתו, למרות שהוא בכלל לא האמין בסיפור הדת היהודית.

נשמה אני קראתי רמב"ם, לא מספיק אבל קראתי.. לפעמים הוא גאון ויהיה הרבה יותר טוב אם החברה החרדית תאמץ חלק ממה שכתב, ולפעמים הוא מציג רעיונות מאוד "מיושנים" שמתאימים לתקופה שבה כתב. כל הפילוסופים הגדולים לא חפים מדברים כאלה.

בכל מקרה, ההערה שלי עומדת בעינה, קשה להגיע למסקנות מדיאלוג שבו צד אחד מסתמך על אמונה וצד שני על היגיון רציונלי ומוכח מחקרית, כמו שאפלטון אמר כבר לפני 3000 שנים כשדיבר על דוקסה ואפיסטמה.

סופ"ש אש שיהיה.

ואם הצד המאמין מגיע מתוך שלילת הצד הלא מאמין? אתה יודע כמה ספרי קודש נכתבו על הוכחת מציאות האל בעולם? עצה שלי, תלמד בזמנך הפנוי כוזרי, זה באמת יכול להוסיף לך ידע.

מודה שלא קראתי את כולם, אבל על שלל תאוריות לבריאת העולם, עברתי, על האבולוציה אני יודע המון (ואגב, היא ממש חארטה) ולהאמין באלוהים וביהדות אחרי זה נהיה רק יותר קל.

אבנר, את הכוזרי למדת? הקדמת הרמבם למשנה? לפרק חלק? למסכת אבות? את הספרים האחרונים של הרב אבינר למדת? ואת רבי נחמן? את הספרים של הרב קוק? הפואנטה היא, שיש המון חומר, בד"כ המסקנה שלך תהיה מה שבאת לחפש, ואם תבוא בראש פתוח בסוף תצא מאמין באלוהים (אתה סביר להניח תגיד את המשפט האחרון הפוך... אבל זאת לדעתי האמת אז לגיטימי שכך אני אחשוב)

אתה מאמין שאתה יודע יותר מרובנו, אני לא כ"כ בטוח

אני הפסקתי עם ויכוחי הסרק האלה לפני שנים מהסיבה הפשוטה, אנשי דת בטוחים שהאמת בבעלותם ולכן אין להם צורך להביא הוכחות, אי אפשר להתווכח עם אדם שלא מוכן לשמוע שום דעה ושולל אותך לא משנה מה תאמר

ודבר אחרון, שמת לב שלאנשי דת ובכוונה אני קורא להם אנשי דת ולא דתיים יש תשובה לכל שאלה?

אין שום סימוכין לתשובות שלהם אבל הם בטוחים שהם צודקים

שאלתי רב מקובל מאוד (לא אזכיר את שמו) שאלה פשוטה וכך התפתח הוויכוח שים לב:

שאלה: "כבוד הרב, מתי נברא העולם"

תשובה: "לפני 5000 ומשהו שנה (לא זוכר מספר מדויק), לפני כן לא היה עולם לא כדור ארץ ולא נעליים".

שאלה: "אז איך אתה מסביר את תופעת הדינוזאורים שחיו לפני מליוני שנים, הרי אמרת שהעולם נברא רק לפני 5000 ומשהו שנה, אתה מוכן לקבוע חד משמעית שהדינוזאורים לא היו קיימים?"

תשובה: "יש המון דברים שחילוניים לא יודעים כמו למשל שבזמן המבול היו גם התפרצויות געשיות (את העובדה הזו אגב, שגם לה אין שום סימוכין, הוא כן מוכן לקחת מהמדע), ובזמן התפרצויות געשיות אלו אם שלד של חייה מסויימת מתאבן, המצב שלו הופך להיות כמו לפני מליוני שנים".

שאלה: "אז אתה אומר שהדינוזאורים חיו בזמן נוח והתיבה?"

תשובה: "כן הם חיו בזמן נוח והתיבה, וההתפרצות הגעשית גרמה לכך שהשלד שלהם מבחינה מדעית יחשב כאילו היה קיים מליוני שנים".

שאלה: "אז מדוע נוח לא הכניס לתיבה גם זכר ונקבה מכל סוג של דינוזאור?"

תשובה: "תשמע אם אתה הולך לכיוון הזה אני יכול לשלוח אותך לרבנים מקובלים ממני כדי שיענו לך"

תשובה שלי שסיכמה את כל הוויכוח: "הבנתי תודה".

כמובן שגם נאמרו שם אימרות כגון: "גולגולות האדם הקדמון שנמצאו הן זיוף" והוא גם פתח לי ספר שקובע זאת חד משמעית, כמובן שאין בכלל סימוכין לספר ושם הסופר לא נמצא על הכריכה. ושנשיונל ג'יאוגרפיק מזייפים 99 אחוז מתוכניות המדע כדי להשפיע על הצופים ולכן אסור לנו לצפות בטלויזיה"

עכשיו בוא תאמר לי בבקשה, שהרב שלך יאמר משהו אחר ורב אחר משהו אחר, בקיצור אין לדת הזאת שום סימוכין ואין דרך מקובלת אחת, המדע חושף את הבלוף פעם אחרי פעם.

כמובן שהיה לו גם נוח להשתמש באיינשטיין למטרתו, למרות שהוא בכלל לא האמין בסיפור הדת היהודית.

אז סופית הדיון הזה נגמר בשאלה, אם יש אלוהים? חבל, לא לשם רציתי שיתפתח...

זה לא דבר רע להגיד שהאמת אצלי, אני הרי אמור לחיות את כל חיי לפי אותה הבחירה אז היא חייבת לצאת מתוך בירור יסודי ומעמיק, לא?

יש המון תשובות לשלאה שלך לגבי הדינוזוארים כמו "עולם זקן נברא" "הקב"ה בונה עולמות ומחריבן" וכו', אבל הפואנטה שלי היא, שהשאלה שלך היא בעצם איך ה' מתנהג בעולם (וממילא איך עולם צעיר מכיל תגליות ישנות). השאלה שלך יוצאת מתוך נקודת הנחה ש"נניח שיש אלוהים", אבל נקודת ההנחה הראשונה סותרת את השאלה. נקודת ההנחה הראשונה היא שקיימת ישות שהיא גדולה מאיתנתו ואנחנו לא מסוגלים להבינה, השאלה היא אז "איך הוא פועל", וכנל לגבי כל השאלות כדוגמתה כמו "איך הייתה שואה" וכו'

וזאת בעז"ה התגובה האחרונה שלי בנושא "אם יש אלוהים" לעכשיו.

החרדים עומדים בצפירה אם הם נמצאים בסביבה שכן עומדת, כדי לכבד אותם(לא כולם אבל בכל זאת).

הם מאמינים שצריך להתפלל לעילוי נשמות אז מי אני אנחנו שנתווכח איתם, עומדים , מתפללים, לא מפריע לי כל כך, שיעשו מה שבא להם.

אז סופית הדיון הזה נגמר בשאלה, אם יש אלוהים? חבל, לא לשם רציתי שיתפתח...

אני חושב ששם הוא התחיל.

אדם שלא מאמין באלוהים לא מוצא סיבה לצום. מבחינתו לא קרה שם שום דבר, זה סתם סיפור יפה.

אתה באמת חושב שהאבולוציה זה שקר?

מה אתה חושב על התפתחות של שפה, למה יש שפות שונות?

ואיך באמת מסבירים את הדינוזארים אם העולם קיים רק 5 אלף שנה?

בכללי, מה אתה חושב על המדע?

ואם הצד המאמין מגיע מתוך שלילת הצד הלא מאמין? אתה יודע כמה ספרי קודש נכתבו על הוכחת מציאות האל בעולם? עצה שלי, תלמד בזמנך הפנוי כוזרי, זה באמת יכול להוסיף לך ידע.

שמע, אני מאמין בכוח עליון מכיוון שבתקופות קשות האמונה הזאת עוזרת לי לקבל את המצב, לחשוב ש"יהיה בסדר" והדברים יסתדרו איכשהו. זה די ילדותי וטיפשי, אבל האמונה הזו עוזרת לי ולכן אני לא מוותר עליה, גם מכיוון שזה הרגל של הרבה שנים. עם זאת, אני יודע, לאחרונה בעיקר, שאף אחד לא הצליח עדיין לספק הוכחה שתעמוד בסטנדרטים מדעיים אובייקטיביים לקיומו של כוח עליון, וגם לא ההפך. בעיקרון שאלת קיום האל לא רלוונטית לגבי, כיוון שהאמונה מגיעה מתוכי, וזה לא משנה לי אם היה מזיזה למישהו או משהו כל עוד היא עוזרת לי מנטאלית.

אתה טוען שאפשר להוכיח את מציאות האל בעולם, יאללה אחי, תוכיח. ואל תשלח אותי לקרוא ספרי דת כי אין לי כוח וזמן כרגע, תן הוכחה פה, שכולם יראו ויחכימו. מבטיח לך שאם תצליח אני חוזר בתשובה.

הקוד שמצפצף לי כשאומרים סוייר הקפיץ לי את זה.

בשביל מה :|?

סליחה אחי

אני חושב ששם הוא התחיל.

אדם שלא מאמין באלוהים לא מוצא סיבה לצום. מבחינתו לא קרה שם שום דבר, זה סתם סיפור יפה.

אתה באמת חושב שהאבולוציה זה שקר?

מה אתה חושב על התפתחות של שפה, למה יש שפות שונות?

ואיך באמת מסבירים את הדינוזארים אם העולם קיים רק 5 אלף שנה?

בכללי, מה אתה חושב על המדע?

ההפך, כל הדיון (לפחות מהצד שלי) ניסה כמה שיותר להתרחק מהעניין הדתי, אתה מזומן לקרוא את כל התגובות שלי עד עכשיו. סתם סיפור יפה? נגעתי בנקודה הזאת יותר מדי, חבל לי שאתם לא קוראים/לא מבינים/לא מפנימים את התגובות שלי כמו שאני (או לפחות כמו שהתשדלתי) להתייחס לתגובות שלכם.

האם אני חושב שהאבולוציה זה שקר? בעירבון מוגבל. גם הלל הזקן הודה בה בגמרא, אבל זה עניין אחר שאמרתי לעצמי שאני לא אדבר עליו פה כרגע, אולי בעתיד, אולי אם יצא פנים אל פנים.

מה אני חושב על המדע? בגדול, מצד אחד כלי שמאפשר לנו לחיות בנוחות, מצד שני, כלי שדרכו מנסים להבין את אלוהים והתגלמותו בפרטים.

שמע, אני מאמין בכוח עליון מכיוון שבתקופות קשות האמונה הזאת עוזרת לי לקבל את המצב, לחשוב ש"יהיה בסדר" והדברים יסתדרו איכשהו. זה די ילדותי וטיפשי, אבל האמונה הזו עוזרת לי ולכן אני לא מוותר עליה, גם מכיוון שזה הרגל של הרבה שנים. עם זאת, אני יודע, לאחרונה בעיקר, שאף אחד לא הצליח עדיין לספק הוכחה שתעמוד בסטנדרטים מדעיים אובייקטיביים לקיומו של כוח עליון, וגם לא ההפך. בעיקרון שאלת קיום האל לא רלוונטית לגבי, כיוון שהאמונה מגיעה מתוכי, וזה לא משנה לי אם היה מזיזה למישהו או משהו כל עוד היא עוזרת לי מנטאלית.

אתה טוען שאפשר להוכיח את מציאות האל בעולם, יאללה אחי, תוכיח. ואל תשלח אותי לקרוא ספרי דת כי אין לי כוח וזמן כרגע, תן הוכחה פה, שכולם יראו ויחכימו. מבטיח לך שאם תצליח אני חוזר בתשובה.

סליחה אחי

פעם אחרונה שבדקתי, אני לא הרב (בעירבון מוגבל התואר הזה) אמנון יצחק ולא מסכים עם הגישה של "יאללה בא נחזיר את כל העולם בתשובה מפחד", אני גם לא מאמין בבמה הוירטואלית יותר מדי, בכנות.

כיום אני לומד בישיבה לפני צבא, והגעתי לכאן, כמו כל תלמיד תיכון, בלי ידע מקדים גדול מדי. שמעתי מספיק כדי לשכנע את עצמי, ואני מאמין שאם אצליח להעביר את כל מה ששמעתי/למדתי ואת כל התשובות שקיבלתי זה יספיק. בכנות, לא יודע אם אצליח. אני בכיף אתן לך פה מספרים של רבנים שבקיאים בזה קצת יותר ממני ויוכלו לענות לך יותר טוב ממני, אם אתה רוצה, בכיף, לא-לא. בחירה שלך.

ההפך, כל הדיון (לפחות מהצד שלי) ניסה כמה שיותר להתרחק מהעניין הדתי, אתה מזומן לקרוא את כל התגובות שלי עד עכשיו. סתם סיפור יפה? נגעתי בנקודה הזאת יותר מדי, חבל לי שאתם לא קוראים/לא מבינים/לא מפנימים את התגובות שלי כמו שאני (או לפחות כמו שהתשדלתי) להתייחס לתגובות שלכם.

האם אני חושב שהאבולוציה זה שקר? בעירבון מוגבל. גם הלל הזקן הודה בה בגמרא, אבל זה עניין אחר שאמרתי לעצמי שאני לא אדבר עליו פה כרגע, אולי בעתיד, אולי אם יצא פנים אל פנים.

מה אני חושב על המדע? בגדול, מצד אחד כלי שמאפשר לנו לחיות בנוחות, מצד שני, כלי שדרכו מנסים להבין את אלוהים והתגלמותו בפרטים.

אני מבין שאתה מנסה להתרחק, אבל זה לא אפשרי, מגילת אסתר היא חלק מהתנך, ואם לא מאמינים בזה, הערך של זה שווה לספר "חולית" בעיני אדם.

איך שלא תסובב את זה ככה זה מתחיל וככה זה נגמר..

אני מבין שאתה מנסה להתרחק, אבל זה לא אפשרי, מגילת אסתר היא חלק מהתנך, ואם לא מאמינים בזה, הערך של זה שווה לספר "חולית" בעיני אדם.

איך שלא תסובב את זה ככה זה מתחיל וככה זה נגמר..

אז כנראה שחרזנו לויכוח ההתחלתי בסוף :)... רק חבל שמנקודת ההתחלה...:(

זה שזה חלק מהתנ"ך זה לא רלוונטי, דיברתי על זה כבר.

זה שהתרגלתם שצום הוא עניין דתי זה גם לא רלוונטי.

אם זה כל הערך שלה? לא אני ולא אתה שנחליט. כי בעתיד שהשואה תיזכר באיזה ספר/סרט (שעליו אגב עובדים היום ביד ושם) גם זה יהיה כל ערכו? לא נראה לי...

אני חושב שאתה אם תקרא את כל הדיון בראש פתוח, תסכים איתי בסוף..לפחות כמו סוג הבנאדם שנראה שאתה אחרי הדיון הזה, בן אדם שהוא לא ראש בקיר. אין טענה שלא עניתי עליה, ואין כמעט טענה שכן ענו לי... הבאתי השוואות, הצגתי קרטיריונים ודחיתי טענות-נגד. בחיבור בלשון לפחות הייתי מקבל ציון לא רע...

פעם אחרונה שבדקתי, אני לא הרב (בעירבון מוגבל התואר הזה) אמנון יצחק ולא מסכים עם הגישה של "יאללה בא נחזיר את כל העולם בתשובה מפחד", אני גם לא מאמין בבמה הוירטואלית יותר מדי, בכנות.

כיום אני לומד בישיבה לפני צבא, והגעתי לכאן, כמו כל תלמיד תיכון, בלי ידע מקדים גדול מדי. שמעתי מספיק כדי לשכנע את עצמי, ואני מאמין שאם אצליח להעביר את כל מה ששמעתי/למדתי ואת כל התשובות שקיבלתי זה יספיק. בכנות, לא יודע אם אצליח. אני בכיף אתן לך פה מספרים של רבנים שבקיאים בזה קצת יותר ממני ויוכלו לענות לך יותר טוב ממני, אם אתה רוצה, בכיף, לא-לא. בחירה שלך.

אם אתה לא מאמין בבמה הוירטואלית למה פתחת את הנושא הזה, ולמה אתה עונה לאנשים בעקביות ובהתמדה (חייב להעריך את זה) כבר 8 עמודים? בכל אופן, טענת בהודעה קודמת שיש ספרי קודש ש"מוכיחים את מציאות האל בעולם", אז ביקשתי שתתן את תמצית ההוכחה, שהיא מטבעה דבר די חד משמעי. אם אתה לא רוצה לעשות את זה, זכותך, אבל זה מעורר תהיות, ובכל מקרה אם תוכיח את קיום האל תוכיח גם כל אחת ואחת מהטענות שהעלית כאן.

מספרים של רבנים - לא טוב, בזמני הפנוי אני מתקשר רק לשיחות אירוטיות (סתם). אם שוכנעת, אתה אמור להיות מסוגל להסביר את הסיבות לכך, ועוד כשאתה טוען שיש לך משהו חד משמעי כמו הוכחה. אם אתה לא מסוגל, כנראה שיש בעיה.