Jump to content

תגיד אחי, את תענית אסתר אתה תשמור?

harari

Recommended Posts

בתור בנאדם דתי אני אומר לך זה נושא מיותר ההשוואות לא נכונות וזה לא יגיע לשום מקום! מי שמרגיש צורך שיצום ומי שלא שיבושם לו - איך אמרו איש באמונתו יחיה

מה שאני אומר זה זה שאתה דתי זה ךא מתקשר לנושא.

ההשואה לא נכונה? תראה למה.

אגב "צדיק באמונתו יחיה"

אני צם בכיפור וט' באב, אבל אני עושה זאת בין היתר משיקולים דתיים. אתה מנסה לטעון שבמנותק מהשיקול הדתי כל אחד צריך לחוש מחוייבות לצום משיקולים היסטוריים-לאומיים. להבנתי, ביחס לתענית אסתר אין ממש שיקולים כאלו. האסון שניצב בפני עם ישראל הוא אולי לאומי, אבל התענית לא נועדה לציין את האסון (שלמזלנו נמנע) אלא את הטקס הדתי שלפי האמונה מנע אותו. מי שרוצה לחגוג את סיפור הישועה הלאומית יכול לחגוג את פורים גם מבלי לצום לזכר אותו טקס שהוא לא בהכרח מאמין שהוביל לאותה ישועה.

יודע מה, מקבל את הטענה. למרות שהיא נכונה רק לגבי הצום הזה.

המשפט הראשון שלך הוא ממש לא נכון,לפחות עד שתוכיח הפוך

שצום הוא עניין דתי?

ברור שהוא עניין דתי, כל המשמעות שלו דתית, הדרך שבה הוא נעשה (לרבות התפילות במהלכו והמטרה למענה אנשים צמים) - הכל דתי.

אתה חושב שהוא עניין לאומי?

שצום הוא עניין דתי?

ברור שהוא עניין דתי, כל המשמעות שלו דתית, הדרך שבה הוא נעשה (לרבות התפילות במהלכו והמטרה למענה אנשים צמים) - הכל דתי.

אתה חושב שהוא עניין לאומי?

כן זה בדיוק מה שאני חושב. כדאי שתקרא את ההודעה הראשונה בנושא. זה שההנהגה המדינית באותו זמן הייתה גם ההנהגה הדתית לא הופך את הצום לעניין דתי.

צום הוא עניין דתי, תפסיק עם הלאומי הזה. אם הוא לאומי, תשכנע גם דרוזים לצום ותסביר להם שהתועלת זהה לשירות בצבא, נגיד.

בכלל, בכל מה שקשור ל"לאומי":

montoya.jpg

אתה ממשיך לכתוב ללא הפסקה שהצום הוא עניין לאומי ולמען האמת עדיין לא הבאת סיבה שמצדיקה את האימרה הזו. קל לזרוק מילים לאוויר (או לרשום מילים באינטרנט).

כן זה בדיוק מה שאני חושב. כדאי שתקרא את ההודעה הראשונה בנושא. זה שההנהגה המדינית באותו זמן הייתה גם ההנהגה הדתית לא הופך את הצום לעניין דתי.

זה שאתה חושב ככה זה מצויין.

בוא תסביר לי למה מה שקרה לפני כמה וכמה אלפי שנים הוא עניין לאומי כמו יום העצמאות לדוגמא, או יום הזיכרון לחללי צה"ל, ולא עניין דתי.

אותי (ואני מניח שעוד כמה כאן, גם כאלו שמגיעים מבית יותר מסורתי משלי) לימדו שזה צום דתי (גם יום כיפור אגב, רק שלגביו ספציפית חוקקו חוק) צום ט' באב הוא דתי, זה שמתחשבים ביום הזה במקומות עבודה זה לא מתוך חוק, וזה שסוגרים מקומות בערב ט' באב, זה נטו נורמה שהשתרשה לחוק\חוק עזר עירוני.

וביסטר, אל תאמין לאבנר, הוא יקבע איתך היום ויגיע שבוע הבא....כמו המשיח בערך...

אני מאמין בנסיכות ואבירים וכאלה, הם אומרים לי לשתות תה כל כמה שעות כשאני יושב בשולחן ומהנהן להם בחיוך מרצה. אם לא תשתו תה כל כמה שעות אני אפגע מאוד מכם! וזה לגמרי עניין לאומי.

אני מאמין בנסיכות ואבירים וכאלה, הם אומרים לי לשתות תה כל כמה שעות כשאני יושב בשולחן ומהנהן להם בחיוך מרצה. אם לא תשתו תה כל כמה שעות אני אפגע מאוד מכם! וזה לגמרי עניין לאומי.

וכמובן שמדיון על נושא ספציפי זה הפך למתקפה כוללת ומתנשאת על עצם עניין הדת והאמונה הפרטית.. כל הכבוד לכם, מאוד בוגר.

וכמובן שמדיון על נושא ספציפי זה הפך למתקפה כוללת ומתנשאת על עצם עניין הדת והאמונה הפרטית.. כל הכבוד לכם, מאוד בוגר.

מצטער, כשכותבים דברים כאלה קשה לי שלא לענות בציניות תוקפנית.

אני בן אדם שתמיד יכבד את האנשים שמאמינים בדת ואלוהים (למרות שאני אתאיסט) - אך ברור שלא אכבד הודעות כאלה מגוחכות.

אני בן אדם שתמיד יכבד את האנשים שמאמינים בדת ואלוהים (למרות שאני אתאיסט) - אך ברור שלא אכבד הודעות כאלה מגוחכות.

אז תענה לטיעונים שלו ספציפית, אל תפגע בכל ציבור המאמינים שלא עשו לך שום דבר.

אז תענה לטיעונים שלו ספציפית, אל תפגע בכל ציבור המאמינים שלא עשו לך שום דבר.

ההודעה שלי מבחינתי היא תגובה ספציפית לנושא ולפותח הנושא. אם פגעתי באדם אחר אשר מכבד אותי למרות היותי אתאיסט - אז אני מצטער.

אני לא אצטט כי כל התגובות מאז התגובה האחרונה שלי חוזרות על אותה מנטרה שצום הוא עניין דתי (בלי להביא אף הוכחה) ולא לאומי (כמו שכן הוכחתע בתגובה הראשונה, ואני כן יודע מה זה אומר אבנר וכנראה שלא פחות ממך לפי המשך התגובה)

אבל אם קוסטה רוצה עוד פעם את ההסבר שלי למה אני חושב שצום הוא לאומי אז בכיף אני אחזור עליו.

במהלך ההיסטוריה אירעו כמה וכמה מאורעות לעם היהודי, שההנהגה בזמנם החליטה שצריך לשמר (המ"ם בסגול...) אותם במודעות של הלאום. בין אם זה מצור על ירושלים, ובין אם זאת שואה. (ההשואה לא באה ח"ו לזלזל באחד מהם, אלא לציין שני מאורעות שהוחלט לשמר אותם לדורות הבאים)

ההנהגה היהודית בזמן מלכות פרס הייתה גם ההנהגה הדתית וגם בתקופת עיצוב היהדות (מרדכי היה אחד מהסנהדרין, והאירוע התחרש טרום הגמרא), ולכן הצורה בה האירוע משומר מובאת במקורות היהודים ה"דתיים", זה לא אומר לרגע שזה לא עניין לאומי.

אבנר, הלאום שלי הוא יהודי בניגוד לדרוזי, שהקשר בינינו הוא אזרחי ולא לאומי. ההגדרה ללאום שוללת את הדוגמא שלך. גם את יום השואה אני לא מצפה מדרוזי לציין ותסכים איתי שזהו יום לאומי.

בתוך כל הדיון הזה ראיתי את התגובה של ביסטר (אאל"ט) שאותה אני מקבל שהצום הזה בניגוד לשאר הצומות נקבע כזכר לצום של אסתר שעקב אמונתה בדת האמינה שהגאולה נבעה עקב התערבות כח עליון (גם עםל הטענה הזאת יש מקום לויכוח אחר על משמעות ההנהגה

ויכולתה לקבוע את דעתה על השאר ועל העניין של הציות להנהגה בכל מחיר אבל זה כבר דיון שונה ששם הגישה שלי היא שלא אז לגבי זה אין לי אפילו ויכוח כאן, אבל להרבה התשובה היא כן (דוגמת איסור סירוב פקודה) והם צריכים תשובה טובה לעצמם בקשר לנושא הזה).

בכל זאת, על שאר הצומות דוגמת י' בטבת גם טענה זאת לא תקפה.

הן מגוחכות כי הן מפריעות לך ואתה לא מסוגל להתמודד איתן, או כי אפילו לא הבנת אותן?

ובכל מקרה, הגישה שלך של הנסיכים והפיות לא קשורה כאן כי זה ויכוח דתי על מציאות אלוהים בעולם או אי-מציאותו. אז פשוט שב בשקט לפעמים

הן מגוחכות כי הן מפריעות לך ואתה לא מסוגל להתמודד איתן, או כי אפילו לא הבנת אותן?

ובכל מקרה, הגישה שלך של הנסיכים והפיות לא קשורה כאן כי זה ויכוח דתי על מציאות אלוהים בעולם או אי-מציאותו. אז פשוט שב בשקט לפעמים

האמת היא שאני יושב בשקט.

אני לא אצטט כי כל התגובות מאז התגובה האחרונה שלי חוזרות על אותה מנטרה שצום הוא עניין דתי (בלי להביא אף הוכחה) ולא לאומי (כמו שכן הוכחתע בתגובה הראשונה, ואני כן יודע מה זה אומר אבנר וכנראה שלא פחות ממך לפי המשך התגובה)

אבל אם קוסטה רוצה עוד פעם את ההסבר שלי למה אני חושב שצום הוא לאומי אז בכיף אני אחזור עליו.

במהלך ההיסטוריה אירעו כמה וכמה מאורעות לעם היהודי, שההנהגה בזמנם החליטה שצריך לשמר (המ"ם בסגול...) אותם במודעות של הלאום. בין אם זה מצור על ירושלים, ובין אם זאת שואה. (ההשואה לא באה ח"ו לזלזל באחד מהם, אלא לציין שני מאורעות שהוחלט לשמר אותם לדורות הבאים)

ההנהגה היהודית בזמן מלכות פרס הייתה גם ההנהגה הדתית וגם בתקופת עיצוב היהדות (מרדכי היה אחד מהסנהדרין, והאירוע התחרש טרום הגמרא), ולכן הצורה בה האירוע משומר מובאת במקורות היהודים ה"דתיים", זה לא אומר לרגע שזה לא עניין לאומי.

אבנר, הלאום שלי הוא יהודי בניגוד לדרוזי, שהקשר בינינו הוא אזרחי ולא לאומי. ההגדרה ללאום שוללת את הדוגמא שלך. גם את יום השואה אני לא מצפה מדרוזי לציין ותסכים איתי שזהו יום לאומי.

בתוך כל הדיון הזה ראיתי את התגובה של ביסטר (אאל"ט) שאותה אני מקבל שהצום הזה בניגוד לשאר הצומות נקבע כזכר לצום של אסתר שעקב אמונתה בדת האמינה שהגאולה נבעה עקב התערבות כח עליון (גם עםל הטענה הזאת יש מקום לויכוח אחר על משמעות ההנהגה

ויכולתה לקבוע את דעתה על השאר ועל העניין של הציות להנהגה בכל מחיר אבל זה כבר דיון שונה ששם הגישה שלי היא שלא אז לגבי זה אין לי אפילו ויכוח כאן, אבל להרבה התשובה היא כן (דוגמת איסור סירוב פקודה) והם צריכים תשובה טובה לעצמם בקשר לנושא הזה).

קודם כל, אתה זה שצריך להוכיח שצום הוא עניין לאומי. זה שהוא דתי זה ברור, ולהיתמם ולהגיד "מה? למה הוא דתי?", זה ממש מפגר ומגוחך. אדם *דתי* מחויב לצום. אני מקווה שזה ברור, כי אתה נשמע חכם יותר מזה.

השואה היא עניין לאומי, גם המצור על ירושלים. מאורעות אחרים אני לא יודע אם קרו, אבל נניח שקרו לצורך הדיון. אז? זה אומר שהדרך לזכור אותם הוא צום? מציינים פעם בשנה את יום השואה, מדברים עם ניצולים (בתקווה שיהיו איתנו עוד הרבה שנים), רואים סרטים, שומעים עדויות, זוכרים את הקשר בין שואה לתקומה - וזה עניין לאומי. לצום יהפוך את זה לדתי, וגם למגוחך. מה הטעם בצום, מה המטרה בצום, בלי ההיבט הדתי? ייסורי הגוף הם דבר שהגיוני רק בעיני הדת.

אוקיי, ככה הוחלט לפני 2000 שנים.

עכישו בוא נתייחס לזה רגע פרקטית לגבי מה קרה מקום המדינה.

הוחלט על יום ספציפי לאזכור שואת העם היהודי.

עפ"י התאריך היהודי של גטו ורשה.

יש טקסים, יש סרטים, המדינה כולה עוסקת בזה ולו במעט עד סוף היום.

הוחלט על יום כיפור - יום דתי (כמו כל מועד במדינת ישראל) ויום שבתון.

מה זה טענות לא תקפות?

יום ירושלים הוא יום לאומי.

יום השואה הוא יום לאומי.

יום הזיכרון הוא יום לאומי.

היום שבו מצויינת תענית אסתר הוא יום דתי.

זה לא עניין לאומי בשום דרך וצורה, אתה יכול לבוא ולטעון כאן שזה לא בסדר, ואני אסכים איתך במובן מסויים, אבל לבוא ולהגיד לי שבגלל שההנהגה בפרס הייתה דתית זה יום לאומי היום? אתה מדבר על מילניום ויותר אחורה, מה זה לא אומר?

ההנהגה פה מקום המדינה ואילך אמרה שזה לא.

יבואו, יציינו, יעשו טקס, ילמדו בבתי ספר ויקדישו לזה יום שלם? יהיה עניין לאומי.

צום? צום הוא עניין דתי, כמו שבעה (לא עלינו) וחופה וקידושין, מתחשבים בהם בכל מקום, מתייחסים אליהם בכבוד הראוי אך עם זאת אין שום יחס לצום זה או אחר (נניח את כיפור בצד - כי אותו ראו לנכון להפוך ליום לאומי) כיום שהוא מעבר ליום בעל צביון דתי.

לא אני צריך להוכיח לך שזה ככה, כי זה המצב, אתה רואה אותו אחרת, תן טענה יותר טובה מזה שמרדכי היהודי היה בסנהדרין, כבודו במקומו מונח וזה סבבה לו ומקווה שהיה לו בכיף, וההנהגה אז הייתה דתית, היום היא חילונית, אתה צריך להוכיח לי שזה יותר מיום דתי ותו לא (מבלי לזלזל בחשיבות היום הזה)

מה זה טענות לא תקפות?

יום השואה הוא יום לאומי.

זה לא עניין לאומי בשום דרך וצורה, אתה יכול לבוא ולטעון כאן שזה לא בסדר, ואני אסכים איתך במובן מסויים, אבל לבוא ולהגיד לי שבגלל שההנהגה בפרס הייתה דתית זה יום לאומי היום? אתה מדבר על מילניום ויותר אחורה, מה זה לא אומר?

צום? צום הוא עניין דתי, כמו שבעה (לא עלינו) וחופה וקידושין, מתחשבים בהם בכל מקום, מתייחסים אליהם בכבוד הראוי אך עם זאת אין שום יחס לצום זה או אחר (נניח את כיפור בצד - כי אותו ראו לנכון להפוך ליום לאומי) כיום שהוא מעבר ליום בעל צביון דתי.

לא אני צריך להוכיח לך שזה ככה, כי זה המצב, אתה רואה אותו אחרת, תן טענה יותר טובה מזה שמרדכי היהודי היה בסנהדרין, כבודו במקומו מונח וזה סבבה לו ומקווה שהיה לו בכיף, וההנהגה אז הייתה דתית, היום היא חילונית, אתה צריך להוכיח לי שזה יותר מיום דתי ותו לא (מבלי לזלזל בחשיבות היום הזה)

שמע אחי אני לא מבין למה אתה מגיב לשטויות שלו צום זה ענין דתי אין ויכוח.זה שמכדים את יום כיפור והפכו אותו ליום לאומי אז כל הכבוד אבל אין להשוות לצומות אחרים

אל תפסול את זה כשטויות אחי,זו דעתו, הוא פשוט צריך להבין שהוא טועה.

נכון.אבל שכבר יש 3 עמודים עם תגובות של אנשים שמבינים ענין שמסבירים לו והוא עדיין לא מבין אז אלא אם כן יש לך זמן מיותר הייתי מוותר על לנסות להסביר לו

קודם כל, אתה זה שצריך להוכיח שצום הוא עניין לאומי. זה שהוא דתי זה ברור, ולהיתמם ולהגיד "מה? למה הוא דתי?", זממש מפגר ומגוחך. אדם *דתי* מחויב לצום. אני מקווה שזה ברור, כי אתה נשמע חכם יותר מזה.

השואה היא עניין לאומי, גם המצור על ירושלים. מאורעות אחרים אני לא יודע אם קרו, אבל נניח שקרו לצורך הדיון. אז? זה אומר שהדרך לזכור אותם הוא צום? מציינים פעם בשנה את יום השואה, מדברים עם ניצולים (בתקווה שיהיו איתנו עוד הרבה שנים), רואים סרטים, שומעים עדויות, זוכרים את הקשר בין שואה לתקומה - וזה עניין לאומי.לצום יהפוך את זה לדתי, וגם למגוחך. מה הטעם בצום, מה המטרה בצום, בלי ההיבט הדתי? ייסורי הגוף הם דבר שהגיוני רק בעיני הדת.

קודם כל, מאוד שימחה אותי התגובה שלך, באמת.

הוכחתי כבר שזה עניין לאומי, הקריטריונים הם: מאורע שקרה לעם בהיסטוריה וההנהגה החליטה לשמרו,

הצום עצמו הוא לא עניין לאומי אלא המאורע שעליו הוא נקבע. בדיוק כמו הצפירה. אלו רק הדברים שנועדו מצד אחד לבטא את המאורע, ומצד שני להשאירו בסדר יום הלאומי ולשמרו במודעות. (תחשוב לעומק על המשפט הזה...)

אני לא יכול לסמן דרך הפלאפון, אז אני מתייחס למשפט הזה שלך:" השואה היא עניין לאומי, גם המצור על ירושלים. מאורעות אחרים אני לא יודע אם קרו, אבל נניח שקרו לצורך הדיון. אז? זה אומר שהדרך לזכור אותם הוא צום?"

א. לגבי תחילת המשפט, ההיסטוריה היהודית שייכת רק לדתיים? רק דתיים מאמינים בה ובהתרחשותה?

ב. זאת בדיוק הטענה החרדית, מי אמר שצפירה זאת הדרך לזכור את יום השואה? זה גם עונה על הנקודה שלך של יסורי הגוף. חרדי יטען שדקת דומיה זאת דרך חילונית בלבד, ו"יסורי הגוף" זאת הדרך לשימור.

אתה שואל מה הערך בצום בלי האספקט הדתי? אולי מה שהוא נקבע עליו?

זאת בדיוק הבעיה היום, אנשים תופסים את כל הצומות אותו דבר, גם את יו"כ, שהצום בו הוא דתי לחלוטין, וגם את שאר הצומות שהם נקבעו בתקופות יותר מאוחרות.

מה זה טענות לא תקפות?

יום השואה הוא יום לאומי.

" הוחלט על יום ספציפי לאזכור שואת העם היהודי."

והוחלט גם על י בטבת כעל יום לאומי בעבר. עוד 1000 שנה יטענו שפעם הוחלט על יום השואה כעל יום לאומי וגם על זה יצפצפו? מה ההבדל? רק מרחק הזמן? ההיסטוריה לא שייכת גם לכם?

" לבוא ולהגיד לי שבגלל שההנהגה בפרס הייתה דתית זה יום לאומי היום? "

ממש לא זאת הייתה הטענה, הטענה הייתה שההנהגה קבעה דרך מסוימת לשמר את התאריך ומכיוון שהיא הייתה גם ההנהגה הדתית, זאת הדרך בה הצום שומר, קרי דרך המקורות "הדתיים"

" יבואו, יציינו, יעשו טקס, ילמדו בבתי ספר ויקדישו לזה יום שלם? יהיה עניין לאומי."

יום לאומי נקבע דרך הטקסים?? אחי, זה בדיוק הפוך... קודם נקבע עניין לאומי ועל בסיסו נקבעים הטקסים וכו', זאת הביצה וזאת התרנגולת.

" ההנהגה פה מקום המדינה ואילך אמרה שזה לא."

ההנהגה פה לא חשבה בכלל, היא הוקמה בידי אנשים שזרקו מעליהם את עול היהדות ובטעותם זרקו גם את זה, והגיע הזמן לתקן את המעוות.

להרבה ממה שאתה טוען התייחסתי בתגובה הקודמת שלי לאבנר, תסתכל גם שם.

אתה רוצה להגיד שזהו לא עניין לאומי? בבקשה, תגדיר לי את ההגדרות שלך לעניין לאומי ותראה איך המצור על ירושלים לדוגמא עונה על כולם.

הקריטריונים שלי הם : אירוע היסטורי שהתרחש לעם, וההנהגה באותו זמן קבעה שהוא מספיק חשוב בשביל לתעדו. צפירה/צום זאת רק דרך השימור ולא המהות, כיום נהוג לשמר דרך צפירה, בעבר דרך צום.

נכון.אבל שכבר יש 3 עמודים עם תגובות של אנשים שמבינים ענין שמסבירים לו והוא עדיין לא מבין אז אלא אם כן יש לך זמן מיותר הייתי מוותר על לנסות להסביר לו

מה שמעניין זה שאני יכול לטעון אותו דבר בדיוק ואני לא עושה את זה. בינתיים אני זה שהביא הוכחות יותר מסתם סיסמאות ואני בכל זאת לא עושה את זה. לזה קוראים דיון נשמה