Jump to content

פלג כנס

החתול הצהוב

Recommended Posts

אין בעיה.

תמשיך לסגת שזורקים עליך אבנים ולא לירות כדורי גומי ולא לירות באוויר אש חיה, כי הפקודות לא נותנות לחיילים את האופציה הזו ככל הנראה.

המשמעות של הדברים הללו היא עצומה. תדמיתית ישראל בשפל קשה מול הפלסטינים בחודש האחרון (עמוד ענן, חברון והמקרה הזה), וזה רק יעצים את כדור השלג.

זה רק אומר שבפעם הבאה שתהיה פעילות של כוח באזור יהיה פי 3-4 חיילים וזה ייראה אחרת. תהיה אתה רמבו ותחליט בשטח שאתה יורה בכל מחיר.

אתה מדבר שטויות במיץ

http://reshet.tv/%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%95%D7%AA/News/Politics/Security/Article,107365.aspx?pageNumber=2

את הסרטון הזה אתה מכיר?

אתה רוצה לקבל עוד 20 כאלה? כי לשחק אותה רמבו בלי לדעת את ההשלכות בפעם הראשונה זו בהחלט קפיצה מעל הפופיק

אבל כתקיפות כאלו קורות על בסיס יומיומי, כבר אין הפתעה, אין הרתעה והחיות ממשיכות לרוץ אל הטרף

קשה לך פשוט לומר וואלה צודקים? למה לנסות לפתח ויכוח גם במקרה שאתה בוודאות יודע שאתה טועה

אני לא מבין למה אתה חושב שהמערכת הצבאית עובדת ככה שההוראה היא בכל הצבא אותו הדבר. דין חברון לא כדין קדום לא כדין גוש עציון לא כדין (...). בכל מקום יש את האופי של ההתפרעויות ואת ההערכות בהתאם. פרטנית בפעם הבאה שיכנסו לכפר הזה אתה לא תראה את המראות האלה, אני מבטיח לך. אתה לא יכול להיערך לכל פעילות בכוחות מתוגברים, ונקודתית מטפלים בכל מקום בהתאם להערכות. אם המפקדים שם החליטו על נסיגה כנראה שהייתה להם סיבה מספיק טובה (חשש ממשי לחייהם). אתה מוזמן ללכת לשם ולהישאר במקום ולירות במקומם.

טוני, הייתי שם [לא פרטנית בקדום] מספיק זמן, אני יודע גם איך זה נראה בשטח. שטויות? סבבה.

אני לא מבין למה אתה חושב שהמערכת הצבאית עובדת ככה שההוראה היא בכל הצבא אותו הדבר. דין חברון לא כדין קדם לא כדין גוש עציון לא כדין (...). בכל מקום יש את האופי של ההתפרעויות ואת ההערכות בהתאם. פרטנית בפעם הבאה שיכנסו לכפר הזה אתה לא תראה את המראות האלה, אני מבטיח לך. אתה לא יכול להיערך לכל פעילות בכוחות מתוגברים, ונקודתית מטפלים בכל מקום בהתאם להערכות. אם המפקדים שם החליטו על נסיעה כנראה שהייתה להם סיבה מספיק טובה (חשש ממשי לחייהם). אתה מוזמן ללכת לשם ולהישאר במקום ולירות במקומם.

אם יש חשש לחייהם, הם צריכים להגיב בהתאם: כדורי גומי, ירי באוויר, וגם לרגליים אם צריך. כמות מיידי האבנים שם לא הייתה גדולה לפי הסרטון, ובסופו היו שם בערך 7-8 חיילים. צר לי, אבל זה נראה רע, פשוט רע. אין לי ספק שלא ירו מהסיבה הפשוטה שהמפקדים שלהם מפחדים לעשות כן לא בגלל שהם פחדנים ולא בגלל שעמדו מולם כמה פורעים זורקי אבנים, אלא כי הצבא מפחד ממצלמות יותר ויותר, אולי עד כדי סירוס.

אם יש חשש לחייהם, הם צריכים להגיב בהתאם: כדורי גומי, ירי באוויר, וגם לרגליים אם צריך. כמות מיידי האבנים שם לא הייתה גדולה לפי הסרטון, ובסופו היו שם בערך 7-8 חיילים. צר לי, אבל זה נראה רע, פשוט רע. אין לי ספק שלא ירו מהסיבה הפשוטה שהמפקדים שלהם מפחדים לעשות כן לא בגלל שהם פחדנים ולא בגלל שעמדו מולם כמה פורעים זורקי אבנים, אלא כי הצבא מפחד ממצלמות יותר ויותר, אולי עד כדי סירוס.

בסופו של יום, ברגע שמישהו מצלם בידיוק מה אתה עושה גם אין לך איך להתווכח

וגם אין לך מה לעשות נגד זה, והים מפקדים (ובצדק) מפחדים על עצמם כי על טעות כזאת של לפתוח באש יעיפו אותם מהצבא שלא באשמתם, הצבא הביא את זה על עצמו בסופו של דבר כאשר כל פעם שצצה בעיה מדיחים את המפקד במקום לבדוק האם זה הועיל יותר או פחות.

אתה לוקח צילום מגמתי מלכתחילה ונותן לו פרשנות. זה גובל בגיחוך. אין לך מושג מה מספר המתפרעים שהיו שם ואם זה עומד על 15 או 150 (מבחינתם עדיף שיראו ש-15 מתפרעים מניסים את החיילים ולא 150), אין לך מושג באיזה נקודה של הכפר הם היו ומה הנקודות תורפה של האזור ואין לך מושג באופן כללי על מה שהלך שם מלבד סרטון קצר ומגמתי. אז מפה אתה נותן כזאת פרשנות מעמיקה? לא מקבל את זה. אתה מוזמן להמשיך להעביר עליהם ביקורת עד מחר.

אני לא מבין למה אתה חושב שהמערכת הצבאית עובדת ככה שההוראה היא בכל הצבא אותו הדבר. דין חברון לא כדין קדום לא כדין גוש עציון לא כדין (...). בכל מקום יש את האופי של ההתפרעויות ואת ההערכות בהתאם. פרטנית בפעם הבאה שיכנסו לכפר הזה אתה לא תראה את המראות האלה, אני מבטיח לך. אתה לא יכול להיערך לכל פעילות בכוחות מתוגברים, ונקודתית מטפלים בכל מקום בהתאם להערכות. אם המפקדים שם החליטו על נסיגה כנראה שהייתה להם סיבה מספיק טובה (חשש ממשי לחייהם). אתה מוזמן ללכת לשם ולהישאר במקום ולירות במקומם.

טוני, הייתי שם [לא פרטנית בקדום] מספיק זמן, אני יודע גם איך זה נראה בשטח. שטויות? סבבה.

כשחיילים מפחדים להגיב בחומרה (ואני אפילו לא מדבר על אש חיה) כי הם יודעים שברגע שסרטון מפורסם יש להם 0 גיבוי מהצבא שלהם (בזכות אירגונים של מתוסכלים כאלה ואחרים) יש לך צבא פחדן שנסוג במקום להילחם

הומני משהו.

אתה לוקח צילום מגמתי מלכתחילה ונותן לו פרשנות. זה גובל בגיחוך. אין לך מושג מה מספר המתפרעים שהיו שם ואם זה עומד על 15 או 150 (מבחינתם עדיף שיראו ש-15 מתפרעים מניסים את החיילים ולא 150), אין לך מושג באיזה נקודה של הכפר הם היו ומה הנקודות תורפה של האזור ואין לך מושג באופן כללי על מה שהלך שם מלבד סרטון קצר ומגמתי. אז מפה אתה נותן כזאת פרשנות מעמיקה? לא מקבל את זה. אתה מוזמן להמשיך להעביר עליהם ביקורת עד מחר.

אם כבר על סרטונים מגמתיים עסקינן.....

אני יכול רק להעיד על המילואים האחרונים שלי מלפני חצי שנה שגם המ"פ וגם הסמג"ד תדרכו אותנו לפתוח באש על מנת להרוג ברגע שיש סכנת חיים ממשית, ושיגבו אותנו באם הייתה סכנה אמיתית לחיינו. מה נאמר לחיילים בגזרה פה לא אני, לא אתה ולא חתול צהוב יודעים להגיד, ולכן זה שאתם קבעתם שהצבא פחדן או כל שטות אחרת לא רלוונטי בעליל. מבלי לדבר, שוב, על זה שאין לכם מושג מה היה בכלל בתקרית מלבד צילום קצר ומגמתי.

אל תקבל את זה, זכותך.

אנחנו נראה בעתיד הקרוב יותר ויותר התפרעויות בסגנון הזה, ועד שלא יחליפו דיסקט וישנו את נוהלי הפעלת הכוחות כולל נוהלי הירי של כדורי גומי ושל ירי באש חיה אם אין ברירה, אתה עלול לראות עוד כל מיני בריחות בסגנון הזה, במיוחד אל מול המצלמות. המשמעות של הסרטונים הללו היא עצומה לפלסטינים, ובצדק.

אתה תראה עוד ועוד התפרעויות כאלה כי הם רוצים מדינה. אתה לא תראה במקביל (או תקבל דיווח נורא קצרצר על זה במבזקון חדשות) את התגובה של צה"ל, כי היא קיימת כבר שנים על גביי שנים וטונות של רימוני עשן, הלם וגז מדמיע כבר נורו וימשיך להיות נורים. יש לך כבר הזמן התפרעויות וזה פשוט לא דבר חדש - ופעם בכמה זמן צה"ל נתפס עם המכנסיים למטה כי צה"ל הוא לא גוף מושלם. גם אם נורא תרצה אתה לא תוכל למנוע את כל הפעמים הללו.

אתה תראה עוד ועוד התפרעויות כאלה כי הם רוצים מדינה.

הם לא רצו מדינה לפני שהגעת לפה, פתאום הם רוצים מדינה?

הם רוצים לחסל אותך.

אם לא הייתי בזמן עבודה הייתי יושב לשיח תרבותי בנוגע להודעה האחרונה שלך

אבל אני כן יודע מה הפקודות אומרות במצבים כאלה, לכן צה"ל רוכש ציוד לפיזור הפגנות

במצב של התקהלות אלימה, הפקודות שווה לכל שטחי הרשות וגם לשטחים בשליטת ישראל.

אתה תראה עוד ועוד התפרעויות כאלה כי הם רוצים מדינה. אתה לא תראה במקביל (או תקבל דיווח נורא קצרצר על זה במבזקון חדשות) את התגובה של צה"ל, כי היא קיימת כבר שנים על גביי שנים וטונות של רימוני עשן, הלם וגז מדמיע כבר נורו וימשיך להיות נורים. יש לך כבר הזמן התפרעויות וזה פשוט לא דבר חדש - ופעם בכמה זמן צה"ל נתפס עם המכנסיים למטה כי צה"ל הוא לא גוף מושלם. גם אם נורא תרצה אתה לא תוכל למנוע את כל הפעמים הללו.

וודאי שהוא לא גוף מושלם, כי מי שלא עושה לא טועה, וזה בסדר.

מצד שני, כשפעמיים בשבוע כוח צה"ל נקלע למצב כזה, ראוי בהחלט לעשות חושבים ולבדוק מה קורה.

ואתה לא חושב שמתחקרים את זה ועושים חושבים?

(עזוב שזה מצויין בכתבה, זה ההיגיון הבסיסי).

אתה הבעת ביקורת על החיילים בשטח בהודעות הראשונות ועם זה אני לא מסכים בעליל. זה לא משחק כדורגל שאתה יושב על הכורסא ויכול לבקר את כל העולם ואחותו. תהיה בשטח ואז תהיה בעמדה לבקר את מי שתרצה במקרים שכאלה.

אתה הבעת ביקורת על החיילים בשטח בהודעות הראשונות ועם זה אני לא מסכים בעליל. זה לא משחק כדורגל שאתה יושב על הכורסא ויכול לבקר את כל העולם ואחותו. תהיה בשטח ואז תהיה בעמדה לבקר את מי שתרצה במקרים שכאלה.

שמע, ברור שאין מה להשוות בכלל אבל משהו קטן שהפריע לי, גם בכדורגל אפשר להגיד את המשפט הזה, לא היית שחקן- אתה לא יכול לבקר את כל העולם ואחותו.

אל תקבל את זה, זכותך.

אנחנו נראה בעתיד הקרוב יותר ויותר התפרעויות בסגנון הזה, ועד שלא יחליפו דיסקט וישנו את נוהלי הפעלת הכוחות כולל נוהלי הירי של כדורי גומי ושל ירי באש חיה אם אין ברירה, אתה עלול לראות עוד כל מיני בריחות בסגנון הזה, במיוחד אל מול המצלמות. המשמעות של הסרטונים הללו היא עצומה לפלסטינים, ובצדק.

אחי אני לא רוצה לבאס אותך אבל הדברים האלה קורים כל הזמן וזה מפורסם בתקשורת הערבית באופן נרחב. זה שעכשיו התחילו לפרסם את זה במדיה הישראלית זה נחמד, אבל זה לא חדש ואתה מספיק חכם כדי לדעת שאינתיפאדה לא מתבצעת ממהומות ספונטניות אלא כחלק ממעשה מתוכנן, ולכן גם אני לא חושב שיש מקום לדאוג שמא התדמית הישראלית תיפגע.

אני מקווה שראיתם עכשיו ערוץ 2.

השתלשלות האירועים (לפחות כפי שתואר) היא שהיה כוח קטן מאוד (שבעה לוחמים), שבמהלך יידוי האבנים נפצעו שלושה מהם קל (אחד שבר את היד). זה השאיר אותם עם כוח כשיר ובריא של ארבעה לוחמים בלבד, שנסוג לתחילתה של גבעה ומשם הגיב באמצעים לפיזור הפגנות. אתם יכולים להמשיך לאכול את הראש עד מחר כמה שבא לכם על סמך הכתבה והצילום הקצר הזה בוואלה, אבל הכוח פעל בסדר גמור וממש אין פה הוראה מלמעלה של "לא להגיב". ואני חוזר על המשפט שלי מהעמוד הקודם - נראה אותכם גיבורים גדולים עומדים עם כוח חצי פצוע ומגיבים בירי לתוך המון מבלי לחשוב על זה שההמון הזה גם יכול להסתער בחזרה.

החיילים פעלו בסדר גמור בהתחשב בסיטואציה, הצבא אולי לא כל כך בהערכות המצב והנפיצות בגזרה. את זה אפשר, צריך ואני מאמין שגם יתקנו לקראת הכניסה הבאה לכפרים בגזרה.

אני מקווה שראיתם עכשיו ערוץ 2.

השתלשלות האירועים (לפחות כפי שתואר) היא שהיה כוח קטן מאוד (שבעה לוחמים), שבמהלך יידוי האבנים נפצעו שלושה מהם קל (אחד שבר את היד). זה השאיר אותם עם כוח כשיר ובריא של ארבעה לוחמים בלבד, שנסוג לתחילתה של גבעה ומשם הגיב באמצעים לפיזור הפגנות. אתם יכולים להמשיך לאכול את הראש עד מחר כמה שבא לכם על סמך הכתבה והצילום הקצר הזה בוואלה, אבל הכוח פעל בסדר גמור וממש אין פה הוראה מלמעלה של "לא להגיב". ואני חוזר על המשפט שלי מהעמוד הקודם - נראה אותכם גיבורים גדולים עומדים עם כוח חצי פצוע ומגיבים בירי לתוך המון מבלי לחשוב על זה שההמון הזה גם יכול להסתער בחזרה.

החיילים פעלו בסדר גמור בהתחשב בסיטואציה, הצבא אולי לא כל כך בהערכות המצב והנפיצות בגזרה. את זה אפשר, צריך ואני מאמין שגם יתקנו לקראת הכניסה הבאה לכפרים בגזרה.

אז מביאים תגבורת!! מזה השטויות האלא שערבים תוקפים חיילים, שוברים לאחד מהם את היד ולא מגיבים להם?? פשוט בושה וחרפה מה שהולך כאן.

אז מביאים תגבורת!! מזה השטויות האלא שערבים תוקפים חיילים, שוברים לאחד מהם את היד ולא מגיבים להם?? פשוט בושה וחרפה מה שהולך כאן.

ואם אין זמן להביא תגבורת? או שיש אירוע אחר, חשוב יותר בגזרה?

זה קרה, קורה ויקרה, והתקשורת סתם מנפחת את הסיפורים האלה כמו שהיא מנפחת כל דבר אחר, בהיעדר סקופים. לכן יש לנשום עמוק ולהבין שכאשר אתה מערבב צבא באוכלוסייה אזרחית אז טבעי שיהיו חיכוכים. מה עוד שצה"ל לא מיועד למגר הפס"ד, וזה התפקיד של המשטרה ושל מג"ב, ולכן אין מה להתפלא כשמקרים כאלה קורים. מה קרה שכחו מהסודנים? מביבי? מאולמרט ממדינה פלסטינית? ממבצע עמוד ענן? מגיא פניני? קיצור חסר להם סקופים, אל תתרגשו יותר מידי.

ברור שמביאים תגבורת, אבל אתה חושב שבזמן שמחכים לתגבורת אז המתפרעים יושבים על תה ומחכים?

בקיצור, מה שפלג כתב - מנפחים כותרות כשמחפשים לנפח אותן. קרה, קורה ויקרה גם בעתיד, אתם תדעו על זה כשהתקשורת בארץ תרצה להאכיל אתכם בזה.

וסתם לשם ההמחשה: עד לפני ארבע שעות בערך זה היה הכותרת משנה הראשונה ב-Ynet. כרגע הכותרת הראשית (ראשית!) עוסקת במסי, המשנה עוסקות בנשים בבלאגן הסורי, סיפור על ילד בן 5 חולה ****, ההשרדות של ערוץ 10. הכותרות באגף החדשות עוסקות באופוזיציה במצריים, גיוס חרדים, המצפן שנגנב מהלשכה של גבי אשכנזי כשהוא היה רמטכ"ל ועוד כל מיני שטויות אחרות. אין בעמוד הראשי אזכור להפס"ד שפתח (או היה האייטם השני) את המהדורה של ערוץ 2 ושתפס כותרות כל כך בומבסטיות עד לא הרבה זמן.

ובמקביל במבזקים:

עשרות פלסטינים הפגינו בי-ם ופוזרו ברימוני הלם; שניים נעצרו

פורסם: 09.12.12, 22:34

שני צעירים פלסטינים נעצרו בשכונת עיסוויה בירושלים, במהלך הפגנת הזדהות עם האסירים הפלסטינים שהתקיימה סמוך לגבעה הצרפתית.

לאחר שכמה עשרות צעירים פלסטינים יידו אבנים לעבר כוחות מג"ב והמשטרה, פיזרו אותם כוחות הביטחון ברימוני הלם.

(נועם 'דבול' דביר)

שורה תחתונה - אין חדש תחת השמש.

האם ייתכן שעד לפני שבועיים חיילי צה"ל לא חששו מארגוני שמאל במקרה שיפתחו באש?

אני מצטרף להערכה שהופעת הסרטונים האלה היא עניין מקרי שקשור יותר לשיקולי עריכה של האתרים מאשר למציאות בשטח (חוץ מהרושם הכללי שהתקופה האחרונה בגדה פחות רגועה ממה שהתרגלנו, אבל גם זה לא בטוח).

דרך אגב, עושה רושם שבצה"ל/מג"ב עדיין לא מצליחים לאכוף על החיילים/שוטרים את השימוש במטולי גז מדמיע בהתאם לפקודות (כלומר בצורה שיהוו נשק אל-הרג, כמו שהם מתוכננים להיות):

שני מפגינים נפצעו באורח קשה בראשם מפגיעת רימוני גז.

דרך אגב, עושה רושם שבצה"ל/מג"ב עדיין לא מצליחים לאכוף על החיילים/שוטרים את השימוש במטולי גז מדמיע בהתאם לפקודות (כלומר בצורה שיהוו נשק אל-הרג, כמו שהם מתוכננים להיות):

תן דוגמה מהזמן האחרון...