Jump to content

השיר של יזהר אשדות

נועם שוהם

Recommended Posts

בתור בן אדם שמגדיר את עצמו כאחד שפתוח להמון דעות והמון ביקורות נגד הצבא והמדינה, התביישתי לקרוא את השיר הזה, שיר מגמתי שבאמת נראה כאילו נועד למשוך תשומת לב.

אם הביקורת הייתה כנגד הרעיון עצמו שאנשים צריכים לרצוח - מקובל, הביקורת כאן היא כנגד הרצח עצמו, משתמע כאילו חיילים הורגים אנשים חפים מפשע בלי שום רגשות אשמה, דמגוגיה זולה.

הם יחיו פה כי יש להם אחד או שניים או מעל מליון אנשים שחיים פה בשליטה מלאה שלך. או שתזרוק אותם לים או שתיתן להם מדינה או שתהפוך למדינה דו לאומית. אין אופציה אחרת (ונתעלם לרגע מאופציה א' שלא תקרה, תבחר את הרע במיעוטו).

חוץ מזה שאני כל כך מתרפס, אבל מילואים אני עושה ובשטחים הייתי פעם או פעמיים. אז אתה יכול להמשיך להגיד שהדיעה שלי לא שווה כלום (אפרופו מה שכתבתי הודעה למעלה) ולהמשיך להרוס פה את השיח הציבורי שכבר נרמס עד אפר. חו. מזה שאפקט העדר פה הוא שאנשים רק קוראים טוקבקים ולא מנסים בכלל להבין את מה שהוא אומר - והפכו אותו ברגע לגיס חמישי ולעוכר ישראל. אז לא, מותר לי להסכים עם חלק מהאמירות בשיר ומותר לי לא להסכים עם חלקן - אבל אני מקבל אותן. זכותו להגיד את זה כמו שזכותו של אריאל זילבר לגבב גיבובים שאני לא אוהב.

אני אמשיך להיות רופס ולעשות מילואים - אתה תמשיך להאשים אותי שאני רופס. אין לי בעיה. הדיעה של יזהר אשדות עם כל זה עדיין לגיטימית והוא אחלה של יוצר בלי קשר.

על סמך מה קבעת שהרסתי שיח ציבורי? אני ביקרתי דברים שרשמת בנוסף לביקורת כלפי יזהר אשדות

עצם זה שאתה בא ומתייחס נקודתית אליי כאילו אני חלוש, מתרפס או לא משנה מה כתבת. תתייחס נקודתית במקום לנסות ליצור דמונזציה אליי אישית או אליו כיוצר. עכשיו אתה באמת רוצה לפתוח עוד נושא פוליטי על איך אתה מתייחס לעם שחי תחת המשטר שלך מבלי להרוג את כולם? (או שזה הפיתרון שלך?). תרצה או לא תרצה - אתה עם כובש. השאלה היא מה אתה עושה עם זה ואיך אתה גומר עם זה (עכשיו אתה תבוא ותגיד שאני אומר לחלק את ירושליים ובעד להחזיר את חיפה ופתח תקווה, רק לא את תל אביב שאני בטח גר בה).

בועז - אני לא יודע כמה מהשירים לחנים וביצועים של יזהר אתה מכיר באמת, אבל לקרוא לאמן כמו יזהר אשדות בינוני זה פשוט שטות (לדעתי כמובן). הוא מלחין מבצע ומשורר בחסד, שירים שלו שבעטו בתקופה שזה הי קצת פחות נהוג, שירים כמו פרצופה של המדינה, ככלות הכל והתמונה, ועוד....

לא יודע לגבי ישירים אחרים אבל פרצופה של המדינה נכתב בתקופה שבה המיאוס מהפוליטיקאים שלנו היה עצום, אחרי התרגיל המסריח של 1990. זה ממש לא היה שיר שהיה צריך אומץ לבצע אותו במציאות של אז.

בתור בן אדם שמגדיר את עצמו כאחד שפתוח להמון דעות והמון ביקורות נגד הצבא והמדינה, התביישתי לקרוא את השיר הזה, שיר מגמתי שבאמת נראה כאילו נועד למשוך תשומת לב.

אם הביקורת הייתה כנגד הרעיון עצמו שאנשים צריכים לרצוח - מקובל, הביקורת כאן היא כנגד הרצח עצמו, משתמע כאילו חיילים הורגים אנשים חפים מפשע בלי שום רגשות אשמה, דמגוגיה זולה.

הביקורת היא שבמסגרת צבאית קל להתרגל להרג.

זה לא ביקורת על צה"ל, אלא ביקורת על צבא בכלליות.

הביקורת הסמוייה שיש בשיר על צה"ל היא על זה שלא מדברים על זה, ולא מתמודדים על זה.

פעם עשו את זה - יגאל אלון אמר שהחייל הכי טוב הוא זה שסולד ממעשיו.

היום כל דיון על הדיסוננס המוסרי בקיום צבא מושתק בטענה ש"זה הילדים שלנו" וכו', ואז החייל שמבצע את הפעולות נשאר להתמודד עם זה לבד (ובמקרה הטוב, עם חבריו לכיתה/מחלקה/פלוגה), ובמצב כזה כנראה שהרג יהפוך לעיניין של הרגל.

לא סתם זה נכתב אחרי פגישה עם "שוברים שתיקה" - ארגון של כאלו שרק רוצים לספר את הסיפור שלהם, את החוויות שלהם, אבל אף אחד לא מוכן לשמוע.

הביקורת היא שבמסגרת צבאית קל להתרגל להרג.

זה לא ביקורת על צה"ל, אלא ביקורת על צבא בכלליות.

הביקורת הסמוייה שיש בשיר על צה"ל היא על זה שלא מדברים על זה, ולא מתמודדים על זה.

פעם עשו את זה - יגאל אלון אמר שהחייל הכי טוב הוא זה שסולד ממעשיו.

היום כל דיון על הדיסוננס המוסרי בקיום צבא מושתק בטענה ש"זה הילדים שלנו" וכו', ואז החייל שמבצע את הפעולות נשאר להתמודד עם זה לבד (ובמקרה הטוב, עם חבריו לכיתה/מחלקה/פלוגה), ובמצב כזה כנראה שהרג יהפוך לעיניין של הרגל.

לא סתם זה נכתב אחרי פגישה עם "שוברים שתיקה" - ארגון של כאלו שרק רוצים לספר את הסיפור שלהם, את החוויות שלהם, אבל אף אחד לא מוכן לשמוע.

מי ישמע החיילים שלך הם הגרמנים של מלחמת העולם השנייה או הרוסים שאנסו ובזזו כדי לנקום בגרמנים

הם נלחמים על הבית מול מפלצות

כל האמצעים כשרים כוס עמק

מי ישמע החיילים שלך הם הגרמנים של מלחמת העולם השנייה או הרוסים שאנסו ובזזו כדי לנקום בגרמנים

הם נלחמים על הבית מול מפלצות

כל האמצעים כשרים כוס עמק

קראת בכלל מה שכתבתי?

צבא - כל צבא, לא רק צה"ל - זה משהו משחית.

זה לא אומר שאפשר לוותר על צה"ל, אבל חשוב להבין את המשמעות של זה.

חוץ מכמה עשבים שוטים, אני לא חושב שצה"ל מורכב מאנשים רעים.

אני כן חושב שבשם הגאווה הלאומית וה"אנחנו מולם" הזה (כמו שאתה תיארת אותו) מתעלמים בהזנחה פושעת מהדיסוננס המוסרי שנוצר כאן (בין הצורך להרוג לצורך להגן), דבר שיוצר לא מעט מעשים נפשעים.

כנראה לא הבהרתי את עצמי טוב... הקליפ הוא אדיר, הוא מצויין להסברה מצד אחר פשוט התמונות בקליפ נוראיות משפחת פוגל וזה.. זה פשוט נורא.

זה שאתם שומעים את זה כל כך חזק בתקשורת זה בגלל שהרבה לא ידעו את זה עליו והוא אפשר להגיד סלבריטאי.

אבל יש במדינה שלנו כל כך הרבה כמוהו שמאלנים קיצוניים שיותר גרועים מערבים.

נסכם את זה שיקום מחר עם איידס.

קראת בכלל מה שכתבתי?

צבא - כל צבא, לא רק צה"ל - זה משהו משחית.

זה לא אומר שאפשר לוותר על צה"ל, אבל חשוב להבין את המשמעות של זה.

חוץ מכמה עשבים שוטים, אני לא חושב שצה"ל מורכב מאנשים רעים.

אני כן חושב שבשם הגאווה הלאומית וה"אנחנו מולם" הזה (כמו שאתה תיארת אותו) מתעלמים בהזנחה פושעת מהדיסוננס המוסרי שנוצר כאן (בין הצורך להרוג לצורך להגן), דבר שיוצר לא מעט מעשים נפשעים.

כן קראתי מה שרשמת ואתה מקשקש שטויות במיץ.

אתה רוצה להפוך את צה"ל למוסרי יותר ממה שהוא היום? תגיד אתה צוחק?

המצב היום הוא שכוח ההרתעה של צה"ל בשפל רק בגלל הדרישה של אנשים כמוך להתחשבות באויב

האויב שלך ברברי צמא לדם ואתה רוצה להילחם איתו עם ורדים ושושנים? תעשה לי טובה

אלימות עדיפה על אינטלקט בכל רגע נתון, בורות תמיד תנצח ריאליות ככה העולם עובד בכל מסגרת שתרצה

אלימות עדיפה על אינטלקט בכל רגע נתון, בורות תמיד תנצח ריאליות ככה העולם עובד בכל מסגרת שתרצה

אם צריך לסכם בשורה אחת את הבעיה שטמונה בשורש השקפת העולם של הימין...

בואנה אתה חתיכת זיין שכל עלוב.

פעם חשבתי שיש לך קלאס, אבל מסתבר שאתה פשוט טמבל מן השורה.

אם להשקפת העולם הימנית ביטחונית אתה קורא בעיה, אני לא רוצה לדעת איך קוראים להשקפת העולם השמאלנית שתגרור את כולנו לאבדון.

אולי הייתי צריך לחדד

כשיש לך אינטלקט, טכנולוגיה עדיפה ואתה גם אלים כשצריך, מה טוב.

בואנה אתה חתיכת זיין שכל עלוב.

פעם חשבתי שיש לך קלאס, אבל מסתבר שאתה פשוט טמבל מן השורה.

וזו ממש תגובה ברמה שמעידה על קלאסה רצינית. סחטיין.

כן קראתי מה שרשמת ואתה מקשקש שטויות במיץ.

אתה רוצה להפוך את צה"ל למוסרי יותר ממה שהוא היום? תגיד אתה צוחק?

המצב היום הוא שכוח ההרתעה של צה"ל בשפל רק בגלל הדרישה של אנשים כמוך להתחשבות באויב

האויב שלך ברברי צמא לדם ואתה רוצה להילחם איתו עם ורדים ושושנים? תעשה לי טובה

מוזר, כי אני צוטטתי את יגאל אלון, אחד המפקדים היותר טובים שהיו לצה"ל וראש הפלמ"ח.

הוא לא חשב שעדיף אלימות על אינטלקט. הוא לא חשב שהרג זה דבר טוב. הוא לא חשב שצריך להילחם עם רובים ושושנים.

ואתה יודע מה? הוא ניצח מלחמות.

אבל אם אתה אומר - אתה בטח יודע.

יותר גרוע מהשיר שיזהר אשדות כתב זה אנשים שמקבלים את זה ומסכימים עם זה.

ong באמת שאתה אפס מאופס

אני בן 19 ונכון שאני לא ילד ולא רוצה שיתייחסו אליי או אל שאר הלוחמים בצה''ל כמו ילדים.

אבל המינימום שאפשר לתת לחיליים שטוחנים וסובלים 24\7 בין אם עכשיו שאני בקו לבנון כבר חצי שנה(הקו הכי קשה)

או עוד 4 חודשים שאני יעלה לרמאללה ויצטרך גם לבצע מעצרים וכו'.

המינימום האפשרי זה כבוד.

תאמין לי שאף לוחם לא מבקש יחס מיוחד,אם הוא לוחם הוא לוקח בחשבון שיהיה לו חרא וזה המצב היום.

אף לוחם לא יבקש במוצב פיתייה או עידית

כמו שאף לוחם לא יבקש בארוחת בוקר בארומה שאין לו להוציא את הטונה מהסלט כי זה לא טעים.

אני במוצב דבורנית אוכל ג'וקים,ואני מעדיף לאכול ג'וקים ולא להיות מזדיין בקרייה שרוצה לגוון קצת ממקרויאל בארוחת צהריים.

השיר הזה מציג אותנו(אני מניח שאתה לא היית לוחם אם אתה מבין את השיר הזה) כרוצחים,מכונות הרג ?

באמת ניראה לך?

אתה מודע לזה שבימינו אם פעיל חיזבאללה מתקרב לגדר המערכת עם טנק ומכוון עליי אסור לי לעשות כלום עד שהוא מפוצץ לי ת'מוח?

אין צבא של קוקסינלים יותר מהצבא שלנו וזה ידוע בקרב כל לוחם בצה''ל.

תאמין לי שאם אני אצטרך לעשות מעצר של פעיל טרור,שכבר פגע באזרחי המדינה\מתכנן לפגוע אני אישית יזיין אותו מכות בספארון או באביר.כי זה מגיע לו

אבל בפלסטיני תמים אני לא אגע ואם מישהו שמסביבי ירצה להרביץ לפלסטיני סתם כדי לפרוק עצבים אני ירביץ לו לפני שהוא יעשה את זה.

ואם צריך לעשות מעצר בבית שידוע שיכול להיות שתהיה בו תגובה אז אני אישית יזרוק רימוני הלם לבית כדי שאני או אחד מהחברים שלי לא יפגעו בטעות גם אם זה אומר שילד פלסטיני יהיה בשוק או יהיה מפוחד לשתי שניות.

ואם זה מעצר במבה בבית לא עוין אז אני ייכנס ויכבד את היושבים בבית ולא יפגע באף חף מפשע.

מוזר, כי אני צוטטתי את יגאל אלון, אחד המפקדים היותר טובים שהיו לצה"ל וראש הפלמ"ח.

הוא לא חשב שעדיף אלימות על אינטלקט. הוא לא חשב שהרג זה דבר טוב. הוא לא חשב שצריך להילחם עם רובים ושושנים.

ואתה יודע מה? הוא ניצח מלחמות.

אבל אם אתה אומר - אתה בטח יודע.

אתה מודע לסיבה שיגאל אלון ניצח מבצעים ומלחמות? הוא היה תקיף, תקיף הרבה יותר מכל מפקדי צה"ל היום

בנוסף, עצם זה שציטטת אדם גדול אומר שאתה צודק?

נגמר לי הכוח מהוויכוח הזה, תהנה בדעתך

משהו שכתבתי לו אתמול על דף המעריצים שלו.

אתה יודע יזהר, כשאני שומע את השיר "עניין של הרגל" התמוהה בעייני רבים, אני מעלה על פני חיוך גדול.

אנא ממך, אל תתבלבל לרגע, החיוך הזה הינו נובע מהסכמה, אלא ממבוכה, לא שלי, שלך - מאדם אשר מנותק מהמציאות.

אתה יודע יזהר, בהיותי ילד לימדו אותי משפט אחד קטן המלווה אותי לאורך כל הדרך - "כשאנשים קטנים מטילים צל גדול, סימן שהשמש שוקעת".

"ללמוד להרוג

זה עניין של תנופה

מתחיל בקטן

ואחר כך זה בא"

"אחד מילדי הגן שאביו היה פעיל באחד הפלגים הפלסטיניים ברצועה ונהרג, אמר: "כשאגדל אצטרף לג'יהאד האיסלאמי ולפלוגות אל-קודס, אלחם באויב הציוני ואשגר לעברו טילים, עד אשר אמות כשהיד ואצטרף לאבא שלי בגן עדן".

(Ynet 14.06.12, 01:05)

"מפטרל כל הלילה

בקסבה של שכם

היי, מה כאן שלנו

ומה שלכם"

"במהלך אינתיפאדת אל-אקצה נחשבה שכם כאחד ממרכזי הטרור הפלסטיני ובירת "הילדים המתאבדים". מירב הילדים שביצעו או ניסו לבצע פיגוע התאבדות יצאו משכם ונעצרו על ידי כוחות צה"ל במחסום חווארה".

(ערך בויקיפדיה, תחת השם "שכם")

"תחילה רק תרגיל

קת הולמת בדלת

ילדים המומים

משפחה מבוהלת"

"השבוע יחל פיקוד העורף בתרגיל בכלל מוסדות החינוך בארץ ובמספר מוסדות של משרד הרווחה. ביום שלישי יתקיים תרגיל המדמה ירי טילים ורקטות, בשיתוף עם משרד החינוך, משרד הרווחה, משטרת ישראל, מגן דוד אדום, מכבי אש והרשויות המקומיות"

(אתר פיקוד העורף)

"אחר כך - הסגר

זו כבר סכנה

המוות אורב

מאחורי כל פינה"

"בעקבות ניצחון חמאס בבחירות לפרלמנט הפלסטיני ועימות חמאס-פת"ח ברצועת עזה ב-2007, הודיע חמאס כי הוא מתנער מהסכמי הביטחון שהוסכמו בין הרשות הפלסטינית, ישראל ומצרים, ואף איים לבצע פיגועים בישראל.

כתגובה, החליט הקבינט להכריז על רצועת עזה כעל שטח עוין."

(ויקיפדיה)

"בעקבות המשט לעזה ב-2010 והעימות האלים שהתקיים על ה"מרמרה", הקים האו"ם ועדת חקירה ברשות ג'פרי פאלמר. בדו"ח שהגיש ב-2011 נקבע כי הסגר על עזה חוקי."

(דו"ח פאלמר)

"דורך את הנשק

הזרוע רועדת

אצבע נוקשה

צמודה אל ההדק"

"ראש השב"כ: חלק מהמשוחררים חזרו לעסוק בטרור"

(ערוץ 7)

"הבשורות מלמעלה

יורדות לרחוב

אין סיכוי לחיות הלאה

הסוף כה קרוב"

"נבואות האימה

כקרקור העורבים

תגיפו תריסים

הסתגרו בבתים"

"גם מחר לא יתקיימו לימודים בערי הדרום

לאחר הערכות מצב שקיימו עם נציגי פיקוד העורף הוחלט לבטל את הלימודים בכל היישובים הממוקמים בטווח 7 עד 40 קילומטרים מעזה"

(Nrg 11/3/2012)

"אנחנו רק קומץ

והם כה רבים

מדינה קטנטנה

אכולת אויבים"

"שב"כ: עלייה בהיקף הטרור העממי בירושלים"

(אתר צה"ל 25 יולי 2012)

"בליבם רק שנאה

יצר רע ואפל

ללמוד לפחד

זה עניין של הרגל

ללמוד אכזריות

זה עניין של תנופה

זה מתחיל בקטן

ואחר כך זה בא

כל ילד הוא גבר

תאב נצחונות

ידיים לעורף

רגליים פסוקות"

"אחמדינג'אד נאם: "ישראל צריכה להימחק"

( 24/9/2012 Ynet)

-----------------------

אני מאמין שהבנת את העקרון, למטבע שני צצדים, אחד של אהבה, השני של שנאה. אפשר להמשיך ולתת לך אינספור דוגמאות, אך במקום זה אסיים בכמה מילים,

עילי, בנך היחיד והקטן בן - 14 כיום, בעוד כ- 4 שנים הוא אמור להתגייס לצה"ל, הצבא שאותו כינת בכינויים מבזים.

בעוד כארבע שנים עילי ילבש את "מדי תאבי הנצחונות" "ידו על ההק תיהיה נוקשה".

בעוד 4 שנים תקבל סכין בלבך, סכין שבנך הקטן יסובב כשיגיע לבקו"ם, להתגייס.

"אין לי ארץ אחרת" זוכר?

שונא, מתעב, נגעל, מקיא.

מתן כהן, חייל צבא הגנה לשעבר, איש מילואים לעתיד.

אדם שידע שכול במשפחה.

האמת הכואבת שקצינים מתייחסים יותר גרוע לחיילים שלהם ממה שהם מתייחסים לאויבים שבאים להרוג אותם

חבל שלא מדברים על זה אלא על סבל שלא קיים ומחפשים מתחת לאבנים איפה להיכנס בחיילים (כאילו הם לא מספיק מסכנים גם ככה)