Jump to content

ברוכים הבאים לשנת בחירות

רועי .ק.

Recommended Posts

מישהו מוכרח להסביר לי מה עשה ליברמן חוץ מלזיין את המוח שמצדיק שמישהו ישקול להצביע לו.

שוקל בחיוב להצביע יאיר לפיד,רוצה לתת צ?אנס למישהו מבחוץ.

הייתי שמח אם אולמרט היה מתמודד אבל בכל מקרה,רק לא ביבי.

מה לפיד עשה חוץ מלזיין את המוח? חוץ מאמירות ריקות וכיוון פופוליסטי ללב הקונצנזוס אין בו כלום. הוא פיקציה ותו לא.

ואולמרט? ראש הממשלה הכי מושחת שהיה פה, שרק לפני כמה שנים היה אחד האנשים הכי שנואים במדינה, וכיום בהסתמך על הזיכרון הקצר של הציבור מנסה חלק מסוים בתקשות להריץ אותו שוב.

ליברמן לפחות מציג אג'נדה שאני יכול להתחבר אליה, כל האחרים רק ימרחו את הזמן בחוסר יכולת לקבל החלטה אמיצה בנוגע לסכסוך כמו ביבי, או גרוע מכך.

מה אתה מצפה מלפיד לעשות לפני שהוא נבחר לחבר כנסת?

לעומתו ביבי, ליברמן, ברק ועוד כמה וכמה ליצנים יושבים על התחת שלהם כבר כמה שנים טובות, חלק מהזמן כראשי ממשלה/אופיזיציה/תפקידים בכירים ולא עושים כלום בפיתה. מהם אפשר להתאכזב - מלפיד לא. בעוד שנתיים תוכל להגיד אם הוא סתם פיקציה שלא עשתה כלום או לא.

בתכלס? נשמע בלתי אפשרי להקים ממשלת שמאל, גם אם שלי תפתיע ותזכה, זה יהיה לה כמעט בלתי אפשרי להרכיב ממשלה.

אז מצד אחד להצביע למרצ זה "בזבוז", מצד שני בלי מרצ חזקה שלי לא תרכיב ממשלה.

זה לפחות מה שאני מרגיש מהצד, אני אצביע לשלי, אבל מאוד פסימי לגבי הסיכויים.

אם למדנו משהו מהבחירות הקודמות זה שצריך גוש שמאל/מרכז חזק יותר ממה שצריך מפלגת שמאל/מרכז חזקה.

בהנחה שנצליח להשיג גוש חוסם לביבי, אני מעדיף שיהיה למרצ כמה שיותר כח בממשלה.

בכנות, אני פשוט לא סומך על העבודה בלי מרצ שתשגיח עליה.

מה אתה מצפה מלפיד לעשות לפני שהוא נבחר לחבר כנסת?

לעומתו ביבי, ליברמן, ברק ועוד כמה וכמה ליצנים יושבים על התחת שלהם כבר כמה שנים טובות, חלק מהזמן כראשי ממשלה/אופיזיציה/תפקידים בכירים ולא עושים כלום בפיתה. מהם אפשר להתאכזב - מלפיד לא. בעוד שנתיים תוכל להגיד אם הוא סתם פיקציה שלא עשתה כלום או לא.

זה לא זה, הוא פולט שטויות בסיטונות, מדבר על דברים שאין לו בהם מושג, וכל כולו מדיף את הריח הזה, שאני לא יודע איך להסביר אותו, כל פעם שאני רואה אותו אני מרגיש כאילו עובדים עליי, אתה מבין? כאילו שכולו מזויף, העמדות שלו נועדו להתאים למיינסטרים, הדיבור נועד להזכיר את אובמה, לא יודע. אולי זה רק אני, אבל אני מרגיש כאילו שהאיש הזה לא אמיתי בשיט.

פעם אחרונה שהייתה ראש ממשלה אישה זה לא הסתיים בטוב.

פעם שנייה שלי, הפעם הקודמת הייתה בצבא. טרם החלטתי למי להצביע.

דווקא היא היחידה שתיפקדה. ועדת אגרנט ניקתה אותה מאשמה. אולי היא לא שאלה מספיק שאלות כי היא סמכה על הצבא. אבל בשורה התחתונה היא מילאה את תפקידה במלחמה ללא רבב בעוד הביטחוניסטים פשוט קרסו מרוב לחץ.

נראה לי שאצביע למפלגת העבודה או יאיר לפיד. עם נטייה למפלגת העבודה. למרות שאני די סומך על ביבי בסוגייה האיראנית ולדעתי היא חשובה מאוד. בקיצור- לא יודע.

הוא אולי נשמע אחרת, אבל הוא לפחות נקי מרבב. לא יכול להבין איך אנשים ממשיכים להצביע לביבי אחרי שהוא שוב דופק אותם ודופק אותם ודופק אותם.

בסופו של יום ההתלבטות היא בין לפיד לבין יחיימוביץ'.

פעם ראשונה,מסתמן הבית היהודי.

רק לא ליברמן, עם כל השנאת ערבים והיופי שבדבר, יש כל כך הרבה דברים מכוערים בעמדות שלו, מנישואים ממשלתיים ועד דברים פי אלף יותר גרועים.

ובשביל קונפטי צהוב, יש לנו בחירות מועצה מי שרוצה מוזמן לקחת גם ככה כבר 3 שנים ברצף נבחר אותו בנאדם...

אני בטוח אצביע לאחת המפלגות מהימין, השאלה למי.

אם סילבן שלום היה מתמודד במקום ביבי כנראה הייתי מצביע לליכוד, אבל כרגע אני נתון לשיחוד

במדינה כמו שלנו אסור לתת לאישה להיות ראש ממשלה.

ואני שונא את ביבי.

זה באמת השיקול שלך?

זה לא זה, הוא פולט שטויות בסיטונות, מדבר על דברים שאין לו בהם מושג, וכל כולו מדיף את הריח הזה, שאני לא יודע איך להסביר אותו, כל פעם שאני רואה אותו אני מרגיש כאילו עובדים עליי, אתה מבין? כאילו שכולו מזויף, העמדות שלו נועדו להתאים למיינסטרים, הדיבור נועד להזכיר את אובמה, לא יודע. אולי זה רק אני, אבל אני מרגיש כאילו שהאיש הזה לא אמיתי בשיט.

שמע, יש מצב שמה שהמיינסטרים רוצה זה הדרך הטובה...

הוא מדבר הרבה על שינוי השיטה פה, וזה דבר מאוד מהותי שיכול לעזור לנו הרבה, לתת הרבה יותר כח לממשלות ולא לסחיטה תקציבית,

שקבוצות השוליים יקבלו פחות כסף וההחלטות יהיו יותר אידאליות.

לבוחרי ליברמן..

מישהו זוכר מה היה המצע שלו בבחירות האחרונות ומה הוא הצליח לקיים מתוך זה?

אני יודע שזה מגניב לבחור ליברמן.. אבל סתם מעניין אותי, לא עברתי על זה יותר מדי.

רוב החברים שלי שבחרו בו מאוד מאוכזבים ולא יבחרו בו שוב.

אני באמת לא מצליח להבין היגיון בלהצביע ליברמן

אני אפילו מוצא יותר היגיון בלהצביע ביבי. מזוכיזם או משהו. אבל ליברמן? על מה ולמה?

ליברמן סתם פיקציה, יש לו כוח יחסית גדול מבחינת מנדטים ולמרות זאת ההשפעה שלו היא אפסית.

אני אצביע לגוש הימין, מתלבט בין איחוד לאומי לליכוד.

להצביע ללפיד לא מחליש את ביבי. שניהם קפיטליסטים, שניהם ישבו יחד יפה מאוד, עם ליברמן, ש"ס ואגודת ישראל. יופי של ממשלה לחרדים, שימשיכו לקבל תקציבים כחלק מהסכם קואליציוני, חרא גדול לשאר האוכלוסייה.

אני לא מבין איך אנשים שוקלים בכלל להצביע לליברמן או ביבי, הצמד הזה כשל בכל דבר ושיקר לבוחרים שלו.

למרות שיהיה מצחיק לראות את התפקוד של ביבי במידה ואובמה יבחר.

אני לא מבין איך אנשים שוקלים בכלל להצביע לליברמן או ביבי, הצמד הזה כשל בכל דבר ושיקר לבוחרים שלו.

לצערי אנשים יצביעו לביבי, כי אני לא רואה כרגע מי ירוץ איתו באמת כאלטרנטיבה.

ו...לא יודע אם אובאמה ייבחר, הוא הביא את ארה"ב לשפל רציני.

מתערבים שהם ייבחרו שוב?

די מבאס שאין אלטרנטיבה ראויה לביבי, וזה ממישהו שהיה מגדולי התומכים בביבי, והיום הוא מגדולי המאוכזבים. אני לא רואה אף מנהיג או מפלגה עם חזון.

למרות זאת, אני נוטה להצביע לליברמן בשל ההצהרות שלו בעד שינוי שיטת הממשל בישראל. יאיר לפיד הוא לא אלטרנטיבה בעיניי, שלי יחימוביץ' מנסה להצטייר כהרבה דברים שהיא לא ובסופו של דבר גם העמדות הנכונות שלה איכשהו נראות לי לעיתים קרובות מדי כיותר פופוליסטיות מאשר אמיתיות.

כרגע ההתלבטות בין ליברמן לעבודה. חבל שלא קמה כאן מפלגה "חדשה" מאפס, עם אנשים שאינם מקושרים להון ו/או לשלטון, מפלגה של צעירים שמעוניינים בשינוי. התחושה שלי היא שמפלגה כזאת הייתה מסוגלת לסחוף את העם.

די מבאס שאין אלטרנטיבה ראויה לביבי, וזה ממישהו שהיה מגדולי התומכים בביבי, והיום הוא מגדולי המאוכזבים. אני לא רואה אף מנהיג או מפלגה עם חזון.

למרות זאת, אני נוטה להצביע לליברמן בשל ההצהרות שלו בעד שינוי שיטת הממשל בישראל. יאיר לפיד הוא לא אלטרנטיבה בעיניי, שלי יחימוביץ' מנסה להצטייר כהרבה דברים שהיא לא ובסופו של דבר גם העמדות הנכונות שלה איכשהו נראות לי לעיתים קרובות מדי כיותר פופוליסטיות מאשר אמיתיות.

כרגע ההתלבטות בין ליברמן לעבודה. חבל שלא קמה כאן מפלגה "חדשה" מאפס, עם אנשים שאינם מקושרים להון ו/או לשלטון, מפלגה של צעירים שמעוניינים בשינוי. התחושה שלי היא שמפלגה כזאת הייתה מסוגלת לסחוף את העם.

אתה מאמין למה שליברמן אומר? הוא הצליח לעשות משהו ממה שהוא אמר שהוא יעשה?

אני זוכר שהוא דיבר על אין נאמנות אין אזרחות, נישואים אזרחיים ועוד כמה דברים..

מה הוא הצליח לעשות?

אולי המפלגה שאתה מדבר עליה היא המפלגה של לפיד, חכה לראות את הרשימה שלו... אולי יהיו שם אנשים טובים שאפשר לסמוך עליהם.

שינוי? כבר היינו שם, לא? אין לי מושג איך אמורה להיראות המפלגה של יאיר לפיד, אבל אני חושב שלשם הוא מכוון.

ועם כל השנאה של אנשים נגד ביבי - הוא האדם הכי מתאים להיות ראש ממשלה.

אני לא אצביע ללפיד, אלא אם באמת תהייה לו רשימה בולטת לחיוב, כי בעיניי הוא לא זה שיביא את השינוי הדרוש כאן. לא ברור מה החזון שלו, קשרי הון-שלטון שלו (שיתבטאו מן הסתם במדיניות כלכלית דומה לזו של ביבי) קיימים, ואני לא מצטרף להתלהבות שיש בכל מערכת בחירות ממפלגה חדשה שמציעה שינוי ונעלמת כמה שנים לאחר מכן (ע"ע שינוי, הגמלאים וכו').

לגבי ליברמן - ברור שיש פער בין ההצהרות שלו לבין המעשים שלו בפועל, כמו כל פוליטיקאי. ליברמן הוא פרגמטי ביותר, ויודע שצריך לוותר ולהתפשר כדי לשמור על עמדת כוח. אני כן זוקף לזכותו דברים קטנים כמו למשל חופש ההצבעה שהוא מאפשר לחברי המפלגה שלו (בניגוד לתדמית הדיקטטור שמנסים לבנות לו), ולדעתי, דווקא מכיסא ראש הממשלה הוא יפעל כדי לקדם שינויים נחוצים כמו שיטת הממשל ועוד. *וכן, קשרי הון-שלטון של ליברמן ברורים וידועים, ואני לא מצפה ממנו להוביל לשינוי במדיניות החברתית-כלכלית, אלא אם אנשי השמאל יואילו בטובם להצטרף לקואליציה נטולת חרדים.

*באופן כללי, אני חושב שהדבר הכי טוב עבור המדינה שלנו הוא קואליציה ללא מפלגות דתיות. אני לעולם לא אסלח לליבני ולקדימה על כך שסירבו להצטרף לקואליציה של ביבי בבחירות האחרונות, כי זה פספוס היסטרי והיסטורי של הזדמנות לעשות שינוי אמיתי במדינה - 3 מפלגות (ליכוד-קדימה-ישראל ביתנו) עם כוח אדיר יכלו לעשות כאן דברים נפלאים.

מה גורם לך לחשוב שמה שליברמן לא עשה ב4 שנים בקואלציה יציבה מאוד הוא יעשה אחרי הבחירות?

ובכלל מדובר באדם גזען (רק ליברמן מבין ערבית), ומפלגה שמורכבת מליצנים כמו אנסטסיה ומיסז'ניקוב, אדם ששנוא על כל מנהיגי מדינות המערב, שלא לדבר על החקירות שלו והחברים המפוקפקים שלו ועל זה שהבן אדם רובץ בכנסת כבר למעלה מעשור וחוץ מלספק לנו חברי מפלגה הזויים הוא לא קידם כלום.

לכן אם אתה מתלבט בין שלי לליברמן, לדעתי כדאי לך לבחור בשלי.

רובן, העמדות שלך בפורום ידועות, ולכן אני חושב שההודעה שלך לוקה בהטייה (טבעית והגיונית מבחינתך).

אוהבים להתנגח במיסז'ניקוב אבל בתכל'ס הוא עשה די הרבה כדי לקדם את התיירות בארץ (כמו ביטול הצורך בויזה ומאמצי שיווק ממוקדים שנשאו פרי).

להגדיר את הקואליציה הנוכחית כיציבה זה לא מדויק. שוב, כמו שכתבתי וטענתי, קואליציה יציבה בעיניי צריכה להיות מורכבת משתיים-שלוש מפלגות, בלי החרדים. בסופו של דבר, ליברמן, ליכוד, לפיד, קדימה ואפילו העבודה - כולם קרובים זה לזה מבחינת העמדות שלהם ברוב הנושאים, וכולם, ביחד, מייצגים את הרוב (ובמובנים מסוימים אפילו את הרוב השפוי, העובד והנושא בנטל).

מי מבטיח ששלי יחימוביץ' תעשה משהו? לשבת באופוזיציה, במובנים מסוימים, זה "קל" מאוד. גם הדברים שהיא עשתה מהאופוזיציה, כמו סוגיית עובדי הקבלן, מצטיירים בעיניי כפופוליסיטיים וכצעדים שנועדו לזכות בדעת הקהל בטווח הקצר, על חשבון הטווח הארוך. *ניקח למשל את עובדי הקבלן. נניח שמבטלים את המוסד הזה. סבבה? כולם מרוצים בטווח הקצר אבל בטווח הארוך הרבה מעסיקים ותעשיינים קורסים כי הם לא מצליחים לשאת בנטל העודף שמוטל עליהם ואז יש יותר אבטלה, מתוך ניסיון להגן על החלשים בעצם יוצרים יותר חלשים ופוגעים ביותר אנשים, בעקיפין.

בשורה התחתונה - אני מחפש, בנרות, מישהו שלא יפחד לעשות מהלכים ושינויים שישפיעו על חיינו בטווח הארוך. הלוואי שיחימוביץ' כזאת (לדעתי היא ההיפך הגמור והרבה מהדברים שהיא חורטת על דגלה יתגלו כלא ריאליים או כמזיקים להחריד בטווח הארוך, אבל זאת תחושה בלבד והלוואי שאתבדה).

ליברמן כן מדבר, ולא מעט, על דברים בעלי השפעה בטווח הרחוק. מבחינתי, שווה להצביע עבורו רק בשביל הסיכוי שהוא ישנה את שיטת הממשל, אשר מהווה, לתפיסתי, את הכשל המרכזי ביותר בפוליטיקה שלנו. משהו בסגנון שלו ש"לא סופר אף אחד", גורם לי לחשוב שהוא מסוגל לעשות את זה.

אגב, אם תקרא ראיונות ישנים עם ליברמן, תראה שישראל ביתנו והמעמד שלה ושל העומד בראשה כיום הם תוצר של תכנון ארוך טווח.

כי היא מחוקקת יותר פעילה ממה שהיה זכור בכנסת מזה ים זמן?

מתוך 42 חוקים שחוקקה במהלך שירותה בכנסת.

חוק הזכות לעבודה בישיבה (הידוע בכינוי "חוק הקופאיות" - כל מעביד מחויב לתת לכל עובד כיסא לישיבה במהלך העבודה, כולל סנקציות כלכליות כבדות על מעביד שיפר את הוראות החוק ופיצוי נרחב לעובד.

חוק ההגנה על עובדים חושפי שחיתויות - מאפשר מתן פיצוי כספי משמעותי לעובדים שחשפו עבירות או פגיעה במינהל התקין במקום עבודתם ונפגעו בשל כך, ומטיל סנקציות פליליות לרבות מאסר וקנסות כבדים על מנהלים שהתעמרו בחושפי שחיתויות.

חוק הגנת השכר - תלושי שכר - חוק מהפכני המעביר לראשונה זה 40 שנה, את נטל ההוכחה במקרה שעובד טוען כי נוצל - מהעובד אל המעביד. החוק הופך את תלוש השכר למסמך מפורט ביותר וקריא ביותר, (שלי: "תלוש שכר בעברית ולא בסינית עתיקה") ומטיל סנקציות קשות על מעבידים המסתתרים מאחורי תלוש מעורפל כדי לעשוק עובדים. החוק הושג בדיונים שנמשכו יותר משנתיים ובהסכמות רחבות עם האוצר, התמ"ת, המשפטים, ההסתדרות, המעסיקים והארגונים החברתיים.

חוק ביטוח בריאות ממלכתי למי שנעדרו מהארץ ושבו - עד כה תושב שחזר מחו"ל לא היה זכאי לביטוח בריאות ממלכתי מיד עם שובו, וכך אם חלה – משפעת ועד **** חלילה – לא היה לו כיסוי ביטוחי. הצעת החוק תיקנה את המעוות.

חוק הלוביסטים - איזון בין כוחם של בעלי הממון המיוצגים בידי לוביסטים בכנסת ובין הציבור הרחב, באמצעות פרסום פומבי של פרטי הלוביסטים ולקוחותיהם וכן ענידת תג זיהוי מיוחד.

חוק הארכת חופשת הלידה - לראשונה זה חמישים שנה הוארכה חופשת לידה בשבועיים נוספים ל-14 שבועות.

חוק מידע על שירותי תחבורה ציבורית - המחייב הקמת מאגר מידע בזמן אמת לכל סוגי התחבורה הציבורית בישראל והצבת שלטים דיגיטליים בתחנות האוטובוסים המורים על זמן ההגעה המדויק.

חוק הטקסטיל הביטחוני - הקובע כי מפעלים ישראליים יוכלו לזכות במכרזים של טקסטיל עבור כוחות הביטחון גם אם הצעותיהם יהיו יקרות ב-50% מההצעה הזולה ביותר של מתחרים מחו"ל

תראה אני מבינה את הסקפטיות, גם אני תוהה כמה פופוליזם וכמה ת'כלס, אבל אחרי בדיקות מקיפות הגעתי למסקנה שהיא הוכיחה לי שקצת טעיתי, שאין לי מה להפסיד, היא הקלף היחיד שלי שיש בו יותר ת'כלס