Jump to content

מהומות במדריד

סתיו191

Recommended Posts

רק אצלנו קוקסינלים יושבים באוהלים ושרים

כשאנחנו נגיע למצוקה גם אנחנו נילחם ככה.

בפועל אצלנו כולם בוכים ולכולם יש אייפונים.

כשאנחנו נגיע למצוקה גם אנחנו נילחם ככה.

בפועל אצלנו כולם בוכים ולכולם יש אייפונים.

כן, כי אייפון זה סמל סטטוס חברתי.

נו באמת.

(אין לי אייפון)

כן, כי אייפון זה סמל סטטוס חברתי.

נו באמת.

(אין לי אייפון)

אייפון זה סמל לזה שאתה לא עני.

אם אדם מתלונן שקשה לו אבל יש לו אייפון (או כל סמארטפון אחר כמובן)- הטיעון שלו פשוט לא תקף בעיני. וזו תמצית כל מה שאני חושב על המחאה של מעמד הביניים בישראל.

המחאה והמצוקה האמיתית תבוא מאלו שאין להם אייפונים. הם אלו שבאמת קשה להם בישראל.

אייפון זה סמל לזה שאתה לא עני.

אם אדם מתלונן שקשה לו אבל יש לו אייפון (או כל סמארטפון אחר כמובן)- הטיעון שלו פשוט לא תקף בעיני. וזו תמצית כל מה שאני חושב על המחאה של מעמד הביניים בישראל.

המחאה והמצוקה האמיתית תבוא מאלו שאין להם אייפונים. הם אלו שבאמת קשה להם בישראל.

כן אה, אם הייתי חוסך את כל האייפונים שהיו לי עד היום הייתי קונה דירה!

כן אה, אם הייתי חוסך את כל האייפונים שהיו לי עד היום הייתי קונה דירה!

לקחת פה 2 דברים לא קשורים וערבבת בינהם.

אם אתה רוצה אני אכנס איתך לנושא הזה ואסביר לך למה הנגיד לא יכול לעשות פעולות מסויימות שיעזרו לרסן את מחירי הדיור כמו להעלות ריבית. בשורה התחתונה מחירי הדיור הגבוהים הם כנראה (ואני אומר כנראה כי אף אחד לא יכול לנחש את העתיד) הרע במיעוטו כרגע. הממשלה החליטה שמחירי הדיור ישארו גבוהים על חשבון זה שהאבטלה והאינפלציה ישארו בשליטה. אי אפשר לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה.

ועכשיו לגבי מה שכתבת- אם היית חוסך את כל האייפונים שהיו לך עד היום אולי לא היה לך כסף לדירה, אבל סביר להניח שהיה לך הרבה יותר קל לספוג את העליות במחירי המוצרים של יוניליוור ואסם בחודש זה.

האיפון הוא סמל, סמל לזוג צעיר בלי כסף בלי דירה אבל 100 שקל על חתונה הוא יבזבז

לא חושבים קדימה, על הזין החינוך לילדים העיקר שהזמינו 700 איש לחתונה. (בדרך כלל זה קורה אצל ערסים)

האיפון הוא סמל, סמל לזוג צעיר בלי כסף בלי דירה אבל 100 שקל על חתונה הוא יבזבז

לא חושבים קדימה, על הזין החינוך לילדים העיקר שהזמינו 700 איש לחתונה. (בדרך כלל זה קורה אצל ערסים)

הכל בגלל הערסים

זה שילוב. אצלינו גם במצוקה לא תצליח להתפרע ככה כי המשטרה אצלינו זה ליגה אחרת לגמרי. אין דבר כזה שורה של שוטרים שעומדים ומסתכלים על ההמון זורק עליהם דברים.

אצלינו תוך דקה יס"מ ומג"ב נכנסים ומפרקים כל מה שזז ואין מקום להתפרעויות. גם במצוקה שלהם לא היינו עושים כזאת סצינה.

מישהו יכול להסביר מה קורה שם בימים אלה? כנראה שאני ממש לא מעודכן...

וואוו השוטר של אכל פיצוצים אחושרמוטה חח הם לא רואים בעיניים

הממשלה שם מתכוונת להעביר עוד קיצוצים בניסיון להציל את הבנקים שגרמו למשבר.

לקחת פה 2 דברים לא קשורים וערבבת בינהם.

אם אתה רוצה אני אכנס איתך לנושא הזה ואסביר לך למה הנגיד לא יכול לעשות פעולות מסויימות שיעזרו לרסן את מחירי הדיור כמו להעלות ריבית. בשורה התחתונה מחירי הדיור הגבוהים הם כנראה (ואני אומר כנראה כי אף אחד לא יכול לנחש את העתיד) הרע במיעוטו כרגע. הממשלה החליטה שמחירי הדיור ישארו גבוהים על חשבון זה שהאבטלה והאינפלציה ישארו בשליטה. אי אפשר לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה.

ועכשיו לגבי מה שכתבת- אם היית חוסך את כל האייפונים שהיו לך עד היום אולי לא היה לך כסף לדירה, אבל סביר להניח שהיה לך הרבה יותר קל לספוג את העליות במחירי המוצרים של יוניליוור ואסם בחודש זה.

למה שתהיה עליית מחירים כזו חדה במוצרים ביחס למדינות אחרות? (זה מה שהדו"ח האחרון אמר לא?)

למה שמוצרים שמיוצרים בישראל יעלו במדינות אחרות פחות?

למה בירה וסיגריות עולות יותר משעת עבודה?

תסביר לי את הקטע עם האינפלציה אבטלה ודירה.. לא כל כך הבנתי.

למה שתהיה עליית מחירים כזו חדה במוצרים ביחס למדינות אחרות? (זה מה שהדו"ח האחרון אמר לא?)

למה שמוצרים שמיוצרים בישראל יעלו במדינות אחרות פחות?

למה בירה וסיגריות עולות יותר משעת עבודה?

תסביר לי את הקטע עם האינפלציה אבטלה ודירה.. לא כל כך הבנתי.

אני מתייחס רק לשאלה האחרונה כי עכשיו מאוחר ואני עייף:

יש לממשלה 2 דרכים דמוקרטיות לרסן את מחירי הדיור (בהנחה שאין בממשלה איזה גאון על שהגה תוכנית מהפכנית שאף אחד לא חשב עליה). דרך אחת היא לבנות הרבה, לשחרר ולהפשיר קרקעות לבניה ואז ההיצע יגדל. עושים את זה אבל הבעיה היא שזה לוקח הרבה זמן.

הדרך השניה היא שהנגיד יעלה את הריבית במשק אבל זאת לא אופציה כרגע כי זה עלול לסכן את יציבות הכלכלה ולגרום לאבטלה ואינפלציה דו ספרתית ואלו דברים שאנחנו ממש לא רוצים כרגע עד כדי כך שעדיף לנו שהנדל"ן כבר יהיה יקר. ככה לפחות אני מפרש את החלטות הממשלה.

הממשלה שם מתכוונת להעביר עוד קיצוצים בניסיון להציל את הבנקים שגרמו למשבר.

אותם בנקים שהלוו מאות מליוני יורו לברצלונה וריאל מדריד?

אני מתייחס רק לשאלה האחרונה כי עכשיו מאוחר ואני עייף:

יש לממשלה 2 דרכים דמוקרטיות לרסן את מחירי הדיור (בהנחה שאין בממשלה איזה גאון על שהגה תוכנית מהפכנית שאף אחד לא חשב עליה). דרך אחת היא לבנות הרבה, לשחרר ולהפשיר קרקעות לבניה ואז ההיצע יגדל. עושים את זה אבל הבעיה היא שזה לוקח הרבה זמן.

הדרך השניה היא שהנגיד יעלה את הריבית במשק אבל זאת לא אופציה כרגע כי זה עלול לסכן את יציבות הכלכלה ולגרום לאבטלה ואינפלציה דו ספרתית ואלו דברים שאנחנו ממש לא רוצים כרגע עד כדי כך שעדיף לנו שהנדל"ן כבר יהיה יקר. ככה לפחות אני מפרש את החלטות הממשלה.

הנגיד גם יכול להוריד את הריבית, דבר שיתחיל לכך שיותר כסף יתגלגל בשוק והאבטלה תרד. אך יש סיכון שאנשים יתחילו להסתער עם המשכנתאות בגלל התנאים הנוחים.

הם יכולים גם לקצץ בתקציב ולהזרים כסף לשוק אם ע"י מכירת אג"ח או ע"י חיזוק כוח הקנייה של המגזר הציבורי. זה יכול לחזק את הדרך ב-2 צדדים: שוב הזרמת כסף לשוק ואולי הורדת הריבית הריאלית, וגם פיתוח תשתיות והכך לחזק את הפריפריה.

ברור ששני הצעדים לא יעשו, בעיקר כי הנגיד נורא מבוקר ולא יוריד את הריבית וגם כי הממשלה לא תקצץ כי גם ככה הם בוכים שאין להם כסף.

התקווה היחידה לדעתי היא פעילות מאסיבית של רשות המיסים לתפיסת מעלימי מס, העלאת מס עשירים ומס חברות- המיסים עולים בגלל שיותר ויותר אנשים מעלימים מס פופחות ופחות אנשים ממנים את המדינה הזו.

הנגיד גם יכול להוריד את הריבית, דבר שיתחיל לכך שיותר כסף יתגלגל בשוק והאבטלה תרד. אך יש סיכון שאנשים יתחילו להסתער עם המשכנתאות בגלל התנאים הנוחים.

הם יכולים גם לקצץ בתקציב ולהזרים כסף לשוק אם ע"י מכירת אג"ח או ע"י חיזוק כוח הקנייה של המגזר הציבורי. זה יכול לחזק את הדרך ב-2 צדדים: שוב הזרמת כסף לשוק ואולי הורדת הריבית הריאלית, וגם פיתוח תשתיות והכך לחזק את הפריפריה.

ברור ששני הצעדים לא יעשו, בעיקר כי הנגיד נורא מבוקר ולא יוריד את הריבית וגם כי הממשלה לא תקצץ כי גם ככה הם בוכים שאין להם כסף.

התקווה היחידה לדעתי היא פעילות מאסיבית של רשות המיסים לתפיסת מעלימי מס, העלאת מס עשירים ומס חברות- המיסים עולים בגלל שיותר ויותר אנשים מעלימים מס פופחות ופחות אנשים ממנים את המדינה הזו.

לא סביר שהוא יוריד את הריבית מהסיבה של לחץ ציבורי. הוא עצמו התבטא ואמר שהוא רוצה לקרר את הנדל"ן בהדרגה ולא לפוצץ את הבועה במכה. אני לא אתפלא אם תהיה הנפקה של אג"ח מדינה בקרוב לטובת כיסוי החריגה עד שיצליחו לתת ביס ברווחי התאגידים. היום פורסם שדירוג המדינה הוא A+ ואלו חדשות טובות.

קיצוץ בתקציב לא יהיה כי אנחנו לפני בחירות. מה שאני כן מאמין שיהיה הוא המשך המגמה של עליית מיסים (למרות שכבר קרעו לנו ת'צורה). אנחנו נהיה חייבים לסבול ירידה ברמת החיים.

אותם בנקים שהלוו מאות מליוני יורו לברצלונה וריאל מדריד?

זה אמנם לא דמוקרטי ולא שיוויוני, אבל אני חושב שבשנים האחרונות נהיה הגיוני כלכלית לממשלה להשקיע בקבוצות האלו. הן מכניסות המון כסף לספרד מתיירות ספורט ומרצ'נדייז.

רק אצלנו קוקסינלים יושבים באוהלים ושרים

כלומר,

אם זו הייתה מחאה אלימה יותר היית מצטרף?

או שזו עדיין הייתה מחאה של ילדים עשירים ושמאלנים?