Jump to content

צמים ביום כיפור?

החתול הצהוב

166 members have voted

1. 1. האם אתה צם ביום כיפור?

• כן
      100
    • כן, אבל שותה מידי פעם אם קשה לי
      4
    • לא צם
      62

Recommended Posts

אני כבר לא יודע אם אתה ציני או רציני, אבל הזלזול פה של אנשים עובר כל גבול. אף אחד לא מכריח אותך לצום בכיפור, אבל לזלזל ביום הזה ולזלזל באנשים ששומרים את היום הזה זה כבר חוצפה.

איףף מה זיינת ת'מוח, בסך הכל סתלבט על הערסים שיש לי בשכונה..

פיס אנד לאב.

אז לפי ההגיון שלך, צריך לזרוק את כל המסורת לפח האשפה. כי מה ההגיון לאכול שבוע שלם רק מצות? מה ההגיון לשמור שבת? מה ההגיון לאכול רק כשר? מה ההגיון לשמור על המסורת בכלל? כל הדברים האלה לקוחים מהדת, שהיא בעינייך לא הגיונית, אז איזה הגיון אתה בדיוק מחפש?

בדיוק.

אין כל כך הגיון.

:thumbs:

לא יותר מדי. בדר"כ זה הדברים הבסיסיים ביותר, אם זה איחולי וסעודת ראש השנה, התחפשות בפורים, ישיבה בסוכה (למרות שאני לא באמת גר בה), הדלקת חנוכיייה ועוד כמה דברים מינוריים. זה מה שאני מוכן להתייחב לעשות בכל שנה.

סעודת ראש השנה אתה עושה כי יש חופש וזו הזדמנות נהדרת לשבת עם כל המשפחה, ולעיתים גם עם קרובים שלא ראית הרבה זמן. אין קשר ל''שמירת מסורת''.

תחפושות בפורים זה פשוט כיף, והיית עושה את זה סביר להניח גם אם היית מוזמן למסיבת תחפושות בתשעה באב. אין קשר ל''שמירת מסורת''.

לשבת בסוכה אין לי בעיה בכל ימות השנה, בטח אם באים חבר'ה ולא בא לך לשבת במקום חשוף לחלוטין שישרוף לך את הגחל בנרגילה. אין יותר מידי קשר למסורת..

והדלקת חנוכייה זה באמת דבר מינורי ונחמד, שאני לא בטוח שאתה מקיים בגלל שבאמת חשוב לך סיפור פח השמן(הלא הגיוני בעצמו, כן?) וכו'.

בקיצור, אין לך יותר מידי ''ערכי מסורת'', אתה בעצם מנצל את היתרונות שמביאה איתה המסורת(למשל חופשות בחגים)ואומר שאין לך בעיה איתם. ואני צריך להבהיר, שממש אין לי בעיה עם זה. אני לא דתי, ואני מכבד כל החלטה של כל אדם, לחיות כרצונו. פשוט צרם לי קצת לראות משפט שאומר ''אני בעד לשמור על המסורת, אבל רק מה שהגיוני בעיניי''.

יש לי ביקורת בעיקר להתייחסות של האנשים ליום הזה כיום שהוא חבל הצלה שלהם יש ביום הזה המון צביעות

ואני אישית לא צם בעיקר בגלל הדברים האלה כי זה מרגיש לי צבוע ולא מועיל לשום דבר אני לא חש צורך ביום מסויים בשנה על מנת לבקש סליחה

כולנו צריכים לנסות ולהשתדל להיות אנשים טובים יותר אחד לשני

אני מאמין שצריך להמנע מפגיעה בבן אדם מלכתחילה זאת לדעתי הגדולה ולא לפגוע ורק לאחר מכן לבקש סליחה (כמובן הכל יחסי לא הכל קורה כמתוכנן..)

שנה ה12 זאת תהיה ואני עוד שלושה חודשים בן 22... מכובד מאוד.

צום מועיל לכולם :flowers:

חחחח אתה אשכרה סופר את השנים, מזכיר לי את הדיונים בכיתה ח' היינו מתלהבים אחד על השני, היו ממציאים חרטות כמו "אני צם מגיל 9"

חחחח אתה אשכרה סופר את השנים, מזכיר לי את הדיונים בכיתה ח' היינו מתלהבים אחד על השני, היו ממציאים חרטות כמו "אני צם מגיל 9"

זה לא כזה מסובך אתה יודע אחי כולה אתה זוכר מתי התחלת לצום... ואני בכיתה ה'. ולחרטט בדבר הזה זה הדבר הכי מטומטם שיש חחחח.

אור מלול בן אדם שנוי במחלוקת

סעודת ראש השנה אתה עושה כי יש חופש וזו הזדמנות נהדרת לשבת עם כל המשפחה, ולעיתים גם עם קרובים שלא ראית הרבה זמן. אין קשר ל''שמירת מסורת''.

תחפושות בפורים זה פשוט כיף, והיית עושה את זה סביר להניח גם אם היית מוזמן למסיבת תחפושות בתשעה באב. אין קשר ל''שמירת מסורת''.

לשבת בסוכה אין לי בעיה בכל ימות השנה, בטח אם באים חבר'ה ולא בא לך לשבת במקום חשוף לחלוטין שישרוף לך את הגחל בנרגילה. אין יותר מידי קשר למסורת..

והדלקת חנוכייה זה באמת דבר מינורי ונחמד, שאני לא בטוח שאתה מקיים בגלל שבאמת חשוב לך סיפור פח השמן(הלא הגיוני בעצמו, כן?) וכו'.

בקיצור, אין לך יותר מידי ''ערכי מסורת'', אתה בעצם מנצל את היתרונות שמביאה איתה המסורת(למשל חופשות בחגים)ואומר שאין לך בעיה איתם. ואני צריך להבהיר, שממש אין לי בעיה עם זה. אני לא דתי, ואני מכבד כל החלטה של כל אדם, לחיות כרצונו. פשוט צרם לי קצת לראות משפט שאומר ''אני בעד לשמור על המסורת, אבל רק מה שהגיוני בעיניי''.

אם הטענה המרכזית שלך היא "אני עושה את זה כי נוח לי", אז אני מסכים. אבל זה לא משנה את העובדה שכל מה שציינתי הוא חלק מהמסורת היהודית.

אני גם מבין אותך, והדיון עימך גם גרם לי לפקפק בכמה דברים שאני עושה אז אני אודה לך על כך.

מפתיע שאין פה הרבה שמאמינים בספר הקסמים, באלילים בלתי ניראים אה

סמרטוט. אם הייתם מעיפים מבט מידי פעם בתורה שבכתב ושבע"פ במקום לזלזל ולצחוק עליה..

הייתם מגלים חכמה אדירה הרבה יותר ממה שתלמד עוד 17 שנה באוניברסיטה ומנהל עסקים.

אז לפי ההגיון שלך, צריך לזרוק את כל המסורת לפח האשפה. כי מה ההגיון לאכול שבוע שלם רק מצות? מה ההגיון לשמור שבת? מה ההגיון לאכול רק כשר? מה ההגיון לשמור על המסורת בכלל? כל הדברים האלה לקוחים מהדת, שהיא בעינייך לא הגיונית, אז איזה הגיון אתה בדיוק מחפש?

לא, זה ממש לא מה שההיגיון שלו אומר.

מסורת היא מנהגים שמשתמרים. מנהגים שמשתמרים הם כאלה שנשארים כשאחרים משתנים. כלומר, צריך שמנהגים ישתנו כדי שתהיה מסורת מלכתחילה. אם היינו עושים אותו דבר לנצח, לא היה כזה דבר מסורת.

לגבי שבת, למשל - בחיאת, זה פורום של קבוצה שמחללת שבת באופן קבוע.

ואני לא יכול לדבר בשמו, אבל מבחינתי - אני כן מדליק נרות בחנוכה ואוהב את זה, למשל. אני לא בהכרח מזדהה עם המסר המקורי, אבל אוהב את החג. אני נגד מדורות בל"ג בעומר, כי זה חג שבו אנחנו חוגגים הפסד לרומאים באסון אקולוגי. מבחינתי זה טיפשי גם כשחוגגים בדרך שמזיקה לסביבה, וגם כשלא ברור מה חוגגים.

כשרות בפסח - אני לא שומר, כי כמעט כל מה שאני אוכל זה חמץ, ויש לי תפריט מאוד מוגבל. אם היה לי יותר קל, סיכוי סביר שכן הייתי שומר.

גילוח בעומר - אני לא מבית ששמר על זה, אבל זאת מסורת נחמדה, ואני גם ככה מעדיף הרבה פעמים לא להתגלח לגמרי אלא רק לקצץ, או לגדל זקן, אז בספירת העומר אני משתדל לא להתגלח, ואם מקצץ אז קצת, ולפחות שמבחוץ יישאר ככה שייראה כמו זקן מלא (ואצלי גדל מהר, אז גם אם קיצצתי לא בהכרח יודעים ש"רימיתי"). זה אולי לא "תקין" לפי ההלכה - אבל ככה אני בוחר לציין את המסורת הזאת.

אני לא חושב שיש טעם בלציין מסורת שעושה לך רע, או שאתה מתנגד באופן עקרוני לבסיס שלה. כמו שאמרתי, מסורת היא מנהגים שאתה ממשיך לקיים במרוצת השנים, כשעל חלק אתה מוותר - מסורת היא המנהגים שעליהם אתה שומר, והיא לא היתה מסורת אם לא היית מוותר על מנהגים אחרים.

אתה יכול להגיד לו שזה לא תקין מבחינת הדת, אבל מבחינת הפרשנות האישית שלו למסורת? לכל עם יש מסורות שחלקן נחמדות ועל חלקן אפשר לוותר. זה שהוא מצד אחד לא מזדהה עם מסורות אחרות ומצד שני לא אומר שמוותר על המסורת היהודית בכלל לא אומר שהוא פחות מחובר לזהות היהודית שלו.

סמרטוט. אם הייתם מעיפים מבט מידי פעם בתורה שבכתב ושבע"פ במקום לזלזל ולצחוק עליה..

סמרטוט אחותך, יש גם הרבה חוכמה בהארי פוטר וסוד הגן הנעלם, מתי פעם אחרונה הבטת שם?

שורה תחתונה איפה שיש דת, יש נחשלות וטיפשות.

אתה רוצה לקרוא בתורה שבעל פה, תבלה... בישבילי זה הבל הבלים

אחלה חנוך תתן לילדים שלך, התנך הכי חשוב בחיים, לא צריך ללמוד השכלה גבוה (ובבית הספר..) רק לקרוא בתורה שבע"פ, זה מצליח יופי לכל החרדים בארץ.

לא שאני כזה בחור של מנהל עסקים (וגם, איך אפשר ללמוד באוניברסיטה ומנהל עסקים? אבל ניחא),

אבל אני אשמח לביסוס של הטענה שהעלת.

17 שנה באוניברסיטה (ומנהל עסקים!) vs. התנ"ך

תוכיח לי את חכמת תורתך הקדושה.

העפתי מבט הרבה פעמים, כי זה מעניין אותי. גם כי זאת ההיסטוריה האישית שלי. הדברים הכי מעניינים וחכמים הם דווקא של אנשים כמו הרמב"ם, שסותרים הרבה מהיהדות המיינסטרימית של היום. הוא אמר, למיטב זכרוני, שאין קדושה פנימית בדברים כמו מזוזה או ספרי תנ"ך, אלא שאת הקדושה אנחנו נותנים ביחס שלנו. הוא התנגד לעלייה לקברים, כמו שעושים היום באומן, שהיא עבודת אלילים. הוא סתר את הקבלה, שהיא מיסטיקה שאני באמת לא בטוח איך קשורה ליהדות.

אני בכלל לא אכנס לזה שכהנים היום עולים לקברים של "צדיקים", שזה בכלל ביזארי ואבסורדי בעיניי - בין היתר כי מי מחליט מי צדיק? בתנ"ך היתה תקופה שבה הכהנים שלטו עם הצדקה שהם קיבלו את הסמכות מאלוהים. אבל אלוהים לא הסמיך את הרבנים, הם הסמיכו את עצמם.

בגלל שמעניינת אותי היהדות, וההיסטוריה של העם שלי, אני רואה כמה סתירות יש בפרשנויות דתיות. ולא, אני לא מקבל את זה שצריך להתייחס לפרשנים שונים כגאונים, גם כשהם בעצמם מזלזלים אחד בשני. והרמב"ם עצמו - שרפו ספרים שלו בזמנו, כשפורסמו.

אני מצטער, אבל הרבה ממה שכתוב בפרשנויות של התנ"ך זה שטויות. אולי זה פחות גרוע כשזה ביחס לתקופה, וכי ידעו פחות - אבל הרבה זה שטויות. ואי אפשר להאמין בפרשנות של הרמב"ם, למשל, בלי לזלזל בפרשנויות אחרות. זה לא מסתדר ביחד מבחינתי.

גם אצל הרמב"ם אגב יש הרבה דברים שמפריעים לי, למשל השוביניזם שלו.

עומר הנכבד יש לך ידע בהרבה נושאים כמו שאני מבין פה.. אבל בנושאי דת והיהדות בכלל כנראה קצת פחות.

דבר ראשון שאני מדבר על התורה הכתובה והתורה שבעל פה אני לא מתכוון לפרשנויות לסעיפים שנויים במחלוקת למצוות.

כי יש אלף פנים לתורה ולצעוק " שטויות" זה הכי קל ואני אתן לך דוגמא- איסור אכילת בשר עם דג מבחינת הישמרו לנפשותיכם- מפני מחלות שהוכח שנגרמות כתוצאה מאיחוד של בשר מסויים עם דג מסויים. על פניו, חוק שלא כתוב בתורה ולא בתושבע אבל פחות או יותר גורף והוסכם על ידי עשרות רבנים גדולי הדורות. אבל לעומת זאת איסור של לאכול דג עם חלב מאותה סיבה אגב- בריאותית. אצל האשכנזים התירו ואצל הספרדים לא. תאמין לי שכל החלטה כזאת שגורף ציבור שלם נחשבה אלף פעם לפני שקיבלה עצמה בתור הלכה- אבל כמו שאמרתי יש אלף פנים לתורה לבוא ולהגיד שזה שטויות.. זה פשוט טמטום או חוסר ידע.

ושאני דיברתי על חכמה אדירה אני יכול לתת לך נבואות שהתגשמו ( ואני לא מדבר על צפנים מוסתרים בכתב.. אלא על נבואות ראסמי כמו גלות, זמן הגלות, מי יגלה אותנו, איזה שפה הם ידברו, לאן נוגלה, מה יקרה לנו שמה, האם נחזור לארץ, העובדה שהארץ תשמור לנו אמונים ותישאר במשך 2000 שנה ארץ עקרה) או שמתגשמות ברגעים אלה ממש.. על תורה ומדע דברים שחכמי ישראל טענו לפני 2000 שנה ויותר על פי התורה והתורה שבעל פה כמובן, ואנשים בתקופה ההיא נטו להתייחס אליהם בזלזול והיום באמצעות טכלנוגיות מפותחות הוכחו הדברים. משום שבורא העולם יכול להגיד לך סודותיו.. יש אלף דוגמאות. קח אחת

" היתכן שתורה אשר נכתבה לפני אלפי שנים(!) תדע נתונים אסטרונומים מדוייקים, אשר מינהל החלל האמריקאי, ולאחריו - הגרמני, הגיעו אליו כיום באמצעות כלים אלקטרוניים משוכללים?!?

למרבה הפלא, התשובה חיובית בהחלט!

ובכן, כידוע בתחילת כל חדש נראה הירח כצורת חרמש דק ההולך "וגדל" עד אשר נראה במלואו באמצע החדש. מאז הולך הירח "ומצטמק" עד אשר נעלם, ושוב "נולד". יום המולד הוא יום ראש החדש העברי. פרק הזמן החולף ממולד למולד קרוי: אורך חידוש הירח.

יש לציין שמכיון שזמני חגי תורת ישראל נקבעים על פי היום בחדש, וכפי שהם מצויינים בתורה. (למשל, חג הפסח - בחמשה עשר בניסן, חג הסוכות - בחמשה עשר בתשרי, יום הכיפורים - בעשרה בתשרי, וכן הלאה) (1) לפיכך חשיבות הלכתית רבה מיוחסת לקביעת יום ראש החדש - דבר אשר כאמור תלוי בזמן מולד הירח.

והנה, בתלמוד (ראש השנה כה, א) מסופר:

"פעם אחת נתקשרו השמים בעבים, ונראית דמות לבנה בעשרים ותשעה לחדש. כסבורים העם לומר ראש חדש (הוא) וכו'. אמר להם רבן גמליאל, כך מקובלני מבית אבי אבא: אין חידושה של לבנה פחותה מעשרים ותשעה יום ומחצה (-שתים עשרה שעות), ושני שלישי שעה, ושבעים ושלשה חלקים2".

ובכן, רבן גמליאל מעיד שקיבל בתורה שבעל פה מדורות קודמים שבשושלת נשיאי ישראל (אשר קיבלו מאבותיהם והם מאבותיהם עד מתן תורה) כי אורך חידושה של הלבנה הוא: עשרים ותשעה יום ומחצה, ושני שלישי שעה, ושבעים ושלשה חלקים, בדיוק.

עתה נתבונן:

סיכום החישוב לפי התורה:

29.5 יממות + 2/3 שעה + 73 חלקי שעה

א. 2/3 שעה = 720 חלקים (שהרי בשעה אלף ושמונים חלקים. אין הכוונה לדקות, כי אם לחלוקה קדומה יותר שבה כל שעה מתחלקת לאלף ושמונים חלקים. חלוקה שניתנת לחלוקה מדויקת של השעה לחצי, רבע, שמינית, שליש, שישית, תשיעית, חמישית ועשירית)

ב. 793 חלקים = 73 חלקים + 720 חלקים

ג. 0.734259 שעות = 793/1080 חלקי השעה

ד. שהן: 0.03059 יממות = 0.734259/24 שעות היממה

ה. נוסיף את יתרת 29.5 היממות: 29.53059 יממות = 29.5 יממות + 0.03059 יממות

ו. מסקנה: 29.53059

הקטע דלהלן הוא מתוך ספרו של CARE SAGAN המדען הראשי של מינהל החלל האמריקאי, NASA. למרבה התדהמה הוא מסיק כי אורך חידוש הירח ממולד למולד הוא: 29.530588 יממות שהן למעשה 29.53059 יממות (ההפרש הוא חלקיקי שניה)!!!

[המדידה התבצעה באמצעות פריזמת זכוכית שהניחו אסטרונאוטים אמריקנים על הירח, ובעזרת קרן לייזר הנשלחת מכדור הארץ אל הפריזמה, טלסקופים רבי עוצמה, ושעון אטומי. יודגש כי ללא מכשירים אלה אשר התחדשו בשנים האחרונות, לא היתה שום אפשרות למדע המודרני להגיע לתוצאה מדוייקת כל־כך].

והרי מחקר מתקדם יותר אשר נערך בברלין-גרמניה. מחקר זה הולך וסוגר את פער חלקיקי השניה שבין תורת ישראל לבין מחקרי המדע המודרני, והוא מסיק כי אורך חידוש הירח ממולד למולד הוא: 29.530589 יממות!!! הנה ציטוט המחקר החדש:

אנו, היודעים בודאות מוחלטת (ראה בחיבורנו "תשע תשובות ושאלה" מתוך בדרת "תורה מן השמים" פרק שלישי) כי התורה ניתנה לעמינו מאת בורא היקום, יודעים כי בין פרטי לא מעט מצוות נתגלו לנו סודות טבע רבים אשר נותן התורה ראה צורך ללמדנו אותם לשם קיום המצוות כהלכתן(4). הדוגמא הנ"ל (הנצרכת לקביעת חגי התורה) היא אחת מתוך רבות, אך די בה - למשכיל המתבונן המשוחרר מנגיעות של מוסכמות קודמות - כדי להגיע למסקנה המוכרחת כי לא יתכן כלל שגורם אנושי כתב את תורת ישראל.

[מתוך כך גם נבין כיצד לא נרתע רבן גמליאל להכריע נגד העם הרואה את דמות הלבנה, וזאת רק על סמך העובדה שעל פי קבלתו מאבותיו לא יתכן שתיראה הלבנה באותה שעה. כיום, לאור ממצאי המדע, ברור לכל שלא היתה דמות הלבנה שניראתה ביום העשרים ותשע אלא השתקפות כל שהיא של העננים. אך לרבן גמליאל היו הדברים ברורים כבר אז! שהרי הוא ידע: מקור המידע שבידי הוא בתורת הבורא, ובורא העולם אינו טועה!!] (5)

לנו לא נותר אלא להמתין בסבלנות לעוד צעד של המדע במרדפו אחר קידמת התורה, עד אשר יוכל לדייק בעוד חלקיק שניה, ויגיע אל האמת המוחלטת של אורך חידוש הירח.

"כִּי הִיא חָכְמַתְכֶם וּבִינַתְכֶם לְעֵינֵי הָעַמִּים אֲשֶׁר יִשְׁמְעוּן אֵת כָּל־הַחֻקִּים הָאֵלֶּה וְאָמְרוּ: רַק עַם חָכָם וְנָבוֹן הַגּוֹי הַגָּדוֹל הַזֶּה! (דברים ד, ו)

איזו היא חכמה ובינה שהיא לעיני העמים? הוי אומר זה חישוב תקופות ומזלות (-מערכות כוכבים). וכל היודע לחשב בתקופות ומזלות ואינו מחשב, עליו הכתוב אומר ואת פועל ה' לא יביטו, ומעשה ידיו לא ראו!" (ילקוט שמעוני, ואתחנן ד)

יש עוד עשרות דוגמאות, מהכרת כל היצורים בים עוד לפני שנוסדה הביולוגיה הימית ( ואם היה מגלה את העניין כטעות, היה מפריח את כל התורה.. אך ברור שלא טעה והתורה צדקה.. כי יצרן יודע מה הוא ייצר חביבי) נתונים אסטרונומים מדוייקים של מערכת השמש ונרתיק השמש והשפעותיו.. מערכת הכוכבים כימה ומצב אסטרונומי בכל מקום בכדור הארץ ,בזמן שאנשים היו יכולים להשבע שהוא שטוח או שפילים סוחבים אותו.. נתונים פיזיולוגים , מצוות שמסתדרות עם הגוף שלנו כמו ברית המילה שהוכח מדעית שביום השמיני לחיינו קריש הדם במצב הכי טוב שיהיה בחיינו ולכן ברית מילה ביום השמיני זה היום הטוב ביותר לבצע ניתוח . שכן ע"פ מחקר שהתבצע בניו יורק בשנת 53 הוכח כי בימים לפני היום השמיני קיים חוסר משמעותי בחומרי קרישה בדם, ואחרי היום השמיני חומרי הקרישה עומדים על רמה מספקת וקבועה שנשארת לאורך כל חיי האדם - 100% ואילו ביום השמיני עצמו- מגיע ריכוז חומרי הקרישה בגוף לשיא של כל חיינו- 110%...

ועוד עשרות עובדות מדעיות מוכחות.. וכאלו שלא הוכחו. עדיין..

זאת החכמה האדירה שאני מדבר עליה.. אם היו בעבר עסוקים להחכים מהתורה במקום לשרוף אותה.. והיום בזמנים אלה חלק מאיתנו דם מדמנו, היה עסוק להחכים ממנה במקום לזלזל בה ולצחוק עליה.. מצבנו היה יותר טוב

מאחל לכם בינה ודעת

העפתי מבט הרבה פעמים, כי זה מעניין אותי. גם כי זאת ההיסטוריה האישית שלי. הדברים הכי מעניינים וחכמים הם דווקא של אנשים כמו הרמב"ם, שסותרים הרבה מהיהדות המיינסטרימית של היום. הוא אמר, למיטב זכרוני, שאין קדושה פנימית בדברים כמו מזוזה או ספרי תנ"ך, אלא שאת הקדושה אנחנו נותנים ביחס שלנו. הוא התנגד לעלייה לקברים, כמו שעושים היום באומן, שהיא עבודת אלילים. הוא סתר את הקבלה, שהיא מיסטיקה שאני באמת לא בטוח איך קשורה ליהדות.

אני בכלל לא אכנס לזה שכהנים היום עולים לקברים של "צדיקים", שזה בכלל ביזארי ואבסורדי בעיניי - בין היתר כי מי מחליט מי צדיק? בתנ"ך היתה תקופה שבה הכהנים שלטו עם הצדקה שהם קיבלו את הסמכות מאלוהים. אבל אלוהים לא הסמיך את הרבנים, הם הסמיכו את עצמם.

בגלל שמעניינת אותי היהדות, וההיסטוריה של העם שלי, אני רואה כמה סתירות יש בפרשנויות דתיות. ולא, אני לא מקבל את זה שצריך להתייחס לפרשנים שונים כגאונים, גם כשהם בעצמם מזלזלים אחד בשני. והרמב"ם עצמו - שרפו ספרים שלו בזמנו, כשפורסמו.

אני מצטער, אבל הרבה ממה שכתוב בפרשנויות של התנ"ך זה שטויות. אולי זה פחות גרוע כשזה ביחס לתקופה, וכי ידעו פחות - אבל הרבה זה שטויות. ואי אפשר להאמין בפרשנות של הרמב"ם, למשל, בלי לזלזל בפרשנויות אחרות. זה לא מסתדר ביחד מבחינתי.

גם אצל הרמב"ם אגב יש הרבה דברים שמפריעים לי, למשל השוביניזם שלו.

הרמב"ם היה גאון לדעתי, שהקדים משמעותית את זמנו וחבל שרעיונותיו לא נתקבלו אצל חלקים נרחבים ביהדות כדוגמת החרדים, שמחרימים אותו כמעט לגמרי וחבל.

על איזה שוביניזם אתה מדבר? הוא מקל ביחס למקובל ביהדות בזמנו, ודברים דומים וגרועים מהם אמרו גם פילוסופים מערביים במאות שאחריו.

לא שאני כזה בחור של מנהל עסקים (וגם, איך אפשר ללמוד באוניברסיטה ומנהל עסקים? אבל ניחא),

אבל אני אשמח לביסוס של הטענה שהעלת.

17 שנה באוניברסיטה (ומנהל עסקים!) vs. התנ"ך

תוכיח לי את חכמת תורתך הקדושה.

איתך אני לא מתווכח.. אתה הוכחת כבר שאתה סמרטוט ומה שאתה יודע זה לזיין תשכל בדאחקות במקום לדבר דוגרי.

מאחל לך שתחכים קצת מהתורה הקדושה במקום לצחוק עליה.. מבטיח לך שאני לא יספר לחברים המגניבים שלך מהאוניברסטיה ו (בנוסף) מנהל עסקים.. אני מדבר עם מי שמדבר איתי .. שיהיה לך שבוע טוב וגמר חתימה טובה אתה מוזמן להמשיך לקרוא את הדיון

לא, זה ממש לא מה שההיגיון שלו אומר.

מסורת היא מנהגים שמשתמרים. מנהגים שמשתמרים הם כאלה שנשארים כשאחרים משתנים. כלומר, צריך שמנהגים ישתנו כדי שתהיה מסורת מלכתחילה. אם היינו עושים אותו דבר לנצח, לא היה כזה דבר מסורת.

לגבי שבת, למשל - בחיאת, זה פורום של קבוצה שמחללת שבת באופן קבוע.

ואני לא יכול לדבר בשמו, אבל מבחינתי - אני כן מדליק נרות בחנוכה ואוהב את זה, למשל. אני לא בהכרח מזדהה עם המסר המקורי, אבל אוהב את החג. אני נגד מדורות בל"ג בעומר, כי זה חג שבו אנחנו חוגגים הפסד לרומאים באסון אקולוגי. מבחינתי זה טיפשי גם כשחוגגים בדרך שמזיקה לסביבה, וגם כשלא ברור מה חוגגים.

כשרות בפסח - אני לא שומר, כי כמעט כל מה שאני אוכל זה חמץ, ויש לי תפריט מאוד מוגבל. אם היה לי יותר קל, סיכוי סביר שכן הייתי שומר.

גילוח בעומר - אני לא מבית ששמר על זה, אבל זאת מסורת נחמדה, ואני גם ככה מעדיף הרבה פעמים לא להתגלח לגמרי אלא רק לקצץ, או לגדל זקן, אז בספירת העומר אני משתדל לא להתגלח, ואם מקצץ אז קצת, ולפחות שמבחוץ יישאר ככה שייראה כמו זקן מלא (ואצלי גדל מהר, אז גם אם קיצצתי לא בהכרח יודעים ש"רימיתי"). זה אולי לא "תקין" לפי ההלכה - אבל ככה אני בוחר לציין את המסורת הזאת.

אני לא חושב שיש טעם בלציין מסורת שעושה לך רע, או שאתה מתנגד באופן עקרוני לבסיס שלה. כמו שאמרתי, מסורת היא מנהגים שאתה ממשיך לקיים במרוצת השנים, כשעל חלק אתה מוותר - מסורת היא המנהגים שעליהם אתה שומר, והיא לא היתה מסורת אם לא היית מוותר על מנהגים אחרים.

אתה יכול להגיד לו שזה לא תקין מבחינת הדת, אבל מבחינת הפרשנות האישית שלו למסורת? לכל עם יש מסורות שחלקן נחמדות ועל חלקן אפשר לוותר. זה שהוא מצד אחד לא מזדהה עם מסורות אחרות ומצד שני לא אומר שמוותר על המסורת היהודית בכלל לא אומר שהוא פחות מחובר לזהות היהודית שלו.

יפה, אז גם אתה בדיוק עונה להגדרה של אחד שעושה את הדברים האלה לא בגלל רצון לשמור על המסורת, אלא כי זה סתם בא לך בטוב באותו רגע. באותה מידה היית חוגג את חג המולד אם היית חי בארה''ב, לא כי חשוב לך לשמור על ערכים נוצרים, אלא כי זה סתם חג כיפי לאללה(או לפחות נראה ככה, לא יודע). או דוגמא יותר טובה - הסילבסטר. אני לא יודע כמה נכונות השמועות על צורר שטבח ביהודים, אבל מדובר בחג נוצרי שכמעט כולם בארץ חוגגים על בסיס קבוע, במקרה הזה בגלל שמדובר בסיבה למסיבה וזהו.

אז במקרה שלכם אין שום רצון לשמור על זהות יהודית, כי זהות יהודית באה לידי ביטוי רק ע''י הדת. יהדות=דת. לא עם, לא לאום, דת.