Jump to content

אקסים ומושאלים

שורה

Recommended Posts

אז נראה שהוא בסוף לא לקח כסף מההתאחדות באקוואדור...

''אני לא חושב שזהבי ירגיש שזה הזמן לחזור לישראל''

9-12 דקות

תחילת כתבה

הוא היה אחד האנשים היותר משפיעים על הכדורגל הישראלי בעשור האחרון, הוא צאצא של אחד משחקני הכדורגל הגדולים של כל הזמנים, יש לו מוניטין בין לאומי עצום ואנשים רבים בארץ ובחו"ל מחזיקים מאד מהדעה שלו. ג'ורדי קרויף, מאמנה החדש של שנז'ן הסינית, התפנה אתמול (חמישי) לראיון בתכנית 'מגרש פתוח', ודיבר על ערן זהבי, הפרשה של עומר אצילי ודור מיכה, וכן על הסיטואציה שנוצרה בברצלונה עם סערת העזיבה המסתמנת של ליונל מסי.

"אני בהחלט מקווה שמכבי תל אביב תגיע לשלב הבתים", פתח קרויף כשנשאל על הניצחון מול סודובה. "צפיתי בחלק מהמשחק, התוצאה הייתה די ברורה. זה די קשה במשחקים מהסוג הזה, שאתה יודע שזה רק משחק אחד שהכל יכול לקרות בו, טעות אחת ואתה בחוץ. אז חשוב לשמור על ריכוז ולהמשיך לשמור על רשת נקייה, זה תמיד עוזר לביטחון. עכשיו רק צריך לראות מה יהיה בהגרלה בסיבוב הבא. אם אתה מגיע לסיבוב הרביעי הבטחת לך כדורגל אירופי לעונה הקרובה, בשלב הבתים, וברור שלמכבי זאת כנראה אחת המטרות המרכזיות של העונה. לחזור לאירופה שוב".

לדעתך זה יתרון בשביל מכבי שמשחקים רק משחק אחד בסיבוב?
"אני לא בטוח, אתה לעולם לא יכול לדעת איך זה הולך. במשחק אחד לכל אחת יכול להיות יום רע, ואפשר להפסיד לקבוצה גרועה ממך. יש יתרון בזה שככל שאתה מתקדם בטורניר כמובן שרמת היריבות תעלה, אז באופן טבעי אם תשחק נגד יריבה טובה יותר, בשני משחקים יהיה קשה יותר. אז מהבחינה הזאת, כנראה שזה טוב יותר שזה יהיה רק משחק אחד, ואם הם ישחקו נגד קבוצה טובה יותר ואולי הם ישחקו בבית והם יוכלו להעפיל, אז כמובן כולנו נהיה שמחים עם השיטה של משחק אחד".

יורגוס דוניס האיש הנכון למשימה?
"אני לא יודע, בכנות. אני מכיר את השם שלו, אבל אני לא חושב שאי פעם בחנתי אותו או משהו כדי להביע דעה אמיתית. אני באמת לא יודע. אני כן יודע שהוא מנוסה כשחקן כדורגל במספר ליגות, וגם כמאמן, הוא היה במדינות שונות מה שתמיד עוזר להסתגלות. העובדה שיוון היא סוג של מדינה שמתרגשת מכדורגל תעזור לו להתרגל למדינה כמו ישראל, בה הכל מאד רגשי ותלוי תמיד בתוצאה האחרונה, אז בתחום הזה יש לו ניסיון. אבל זו עונה מוזרה מאוד לכל מועדוני הכדורגל. אף אחד לא יודע מה יקרה, פיננסית, עם אוהדים, שחקנים... כולם חתמו בקבוצות מאוחר מאוד, אז זה קדם עונה קשה מאוד, ואם הקבוצה תצליח להעפיל לאירופה אז אני חושב שזו תהיה הצלחה גדולה יותר מהעונות הקודמות".

אם הזכרת את קדם העונה הקשה, האם זה הזמן הנכון לערן זהבי לחזור לקבוצה?
"אני כנראה לא הבן אדם לשאול אותו. העברית של ערן טובה מאוד אז אפשר לשאול אותו ישירות, אבל אני חושב שהוא ישקול את צעדיו. הוא עשה, בכנות, עבודה מדהימה בסין. זכרו שיש כאן הרבה שחקנים מובילים, במיוחד זרים שבאו לכאן, ולא כולם הצליחו כמוהו. האמת שמעטים מאוד השאירו חותם בקבוצה כמו שהוא עשה. אני לא יודע מה יקרה בעתיד. אני חושב שעדיין יש לו חוזה עד לסוף העונה, אבל אף אחד לא יודע מה יקרה. הדבר היחיד שאני מאחל לו, כמובן, שלא משנה מה יחליט, שזו תהיה ההחלטה הכי טובה עבורו. אני חושב שיהיו לו הרבה אפשרויות בחו"ל, אז אני לא בטוח שהוא ירגיש שזה הזמן הנכון לחזור לישראל. אני עדיין חושב שהוא שחקן שיגלו בו הרבה עניין מליגות מעניינות בחו"ל".

1036453.jpg זהבי, "לא חושב שהוא ירגיש שזה הזמן הנכון לחזור" (getty)

האם אתה מסכים עם ההחלטה לשחרר את אצילי ומיכה אחרי הפרשה? האם היית פועל באותה הדרך?
"זה קשה להגיד מרחוק. הוא קיבל החלטה. הוא הבעלים. כנראה שיש לו את האינטרס הכי גדול שתהיה לו קבוצה חזקה, והוא קיבל החלטה. אבל זה קשה, היה הרבה רעש, אנחנו לא יודעים איך שמעו את זה בקנדה, שם העסקים שלו. אני לא בטוח מה הייתי עושה, אבל אני בטוח שלכל אחד יש דעה מעט שונה, כל אחד פועל בדרך מעט שונה. כנראה שבהתחלה הייתי עושה דברים אחרת, אבל בסוף, הדעה שלנו לא משנה. זה קשור לבעלים שמקבל את ההחלטות, זה המועדון שלו והוא שם שנים בזמנים הטובים והרעים, עוזר למועדון להתקדם. אז אפשר רק לכבד את ההחלטה שלו. מהצד שלי, השחקנים, מלבד היותם יוצאים מן הכלל, הם גם אנשים יוצאים מן הכלל. תמיד בחדר ההלבשה ומתנהגים טוב. ואני מאחל להם בהצלחה מכל ליבי בצעדים הבאים שלהם בכדורגל או כל דבר. ושכולנו נלמד מכל מה שקרה".

במקרה של מיכה זה עצוב לראות שחקן שגדל במועדון עוזב ככה. נראה לך שמכבי יחזירו אותו אי פעם?
"אני לא יודע. אני חושב שהאדם היחיד שיש לו תשובה לזה הוא מי שהזכרנו קודם. האיש הכי חשוב במכבי ת"א היה וימשיך להיות מיץ' גולדהאר. לא משנה מי יהיו המאמנים, השחקנים או המנהלים הספורטייבים, הם יבואו וילכו, הוא האחד שיישאר שם תמיד. לא תמיד הסכמתי עם כל ההחלטות שלו, אבל בסופו של יום הוא הבוס ואנחנו עובדים בשבילו, וזה הכל. אין דרך אחרת. הוא קיבל את ההחלטה וכולם צריכים להתקדם. השחקנים וגם המועדון. אני מבין שזה נושא רגיש, נושא קשה, ויהיו הרבה דעות שונות. אני חושב שמיץ' היה בעמדה מאוד קשה כי הוא היה צריך לקבל החלטה שידע שלא כולם יבינו ויתמכו בה. כי זה נושא שיש בו דעות רבות והרבה מחשבות שונות, אבל בסוף צריך לכבד את דעתו".

מה הוביל אותך לסין מאקוודור? והאם אפשר כבר להגיד שאתה סופית מאמן כדורגל ראשי?
"לא הייתי אומר את זה. אני לא מתכנן כל כך טוב. הלכתי לאקוודור בינואר לפרויקט יפהפה ושאפתני יחד עם המנהל הספורטיבי וכל הצוות. העניינים שקרו שם בתחילת מארס זה שלפתע היו שני נשיאים שטענו שהם הנשיאים. היה סכסוך בהנהלה והייתי באמצע שלו. סיטואציה קשה מאוד. ואחר כך הווירוס הגיע, מה שאומר שהכל בוטל, לא היה אפשרי להתאמן. כל התחרויות נעצרו, הליגה נעצרה. הקופה אמריקה היה אחד החלומות המרכזיים שלי, הסיבות המרכזיות לחתימה שלי שם, וזה בוטל גם. כל המשחקים בוטלו, לא הייתה הכנסה להתאחדות, אז דבר הוביל לדבר עד הרגע שבו הבנתי באפריל או במאי שכל הפרויקט השתנה".

"המנהל הספורטיבי שהחתים אותי עזב לבטיס ואז הבנתי שמה שקיווינו לו בינואר נהיה שונה לגמרי באפריל או מאי. גם הרגשתי שהדבר האלגנטי לעשות הוא לא לדרוש את הכסף, בעצם עזבתי באותו המצב שבאתי. במשך חמשת החודשים האחרונים לא הרווחתי כלום. ואמרתי לעצמי 'אוקיי, אולי זה סימן שדברים לא מסתדרים וכנראה מוטב לנו ללכת. חסכת חוזה של שלוש שנים, חוזה מובטח של 7-8 חברי צוות וזה כנראה יעזור להתאחדות כלכלית'. וזה מה שעשינו, עזבתי בידיים ריקות. ואז הגיעה סין עם הצעה מעניינת, ממועדון שאני כמובן מכיר, ואוהב את האזור במובן מסוים. אז כן, הלכנו על זה יחד עם הצוות וננסה לעשות את הכי טוב שאנחנו יכולים".

1036585.jpg "צריך לכבד את ההחלטה של מיץ'". אצילי ומיכה (צילום: דני מרון)

נדהמת לראות את ההופעה של ברצלונה מול באיירן מינכן?
"אני חייב לומר - ראיתי את המשחק בבית, עם חבר בברצלונה על הכורסה. אני חושב שזו הפעם הראשונה ש-30-40 דקות אחרי המשחק לא אמרתי מילה. רק צפיתי בטלוויזיה, הקשבתי לראיון של פיקה והייתי צריך לעכל. פשוט לא האמנתי למה שראיתי. לא יכולתי לדמיין את זה בשום מצב, שמשהו כזה יכול לקרות. המסר... זה התקבל קשה. מאוד קשה לעכל מצב כזה. ואפשר לראות שלא רגוע במועדון למשך 5 דקות רצופות, כל הזמן קורה משהו. זו סיטואציה מאוד קשה, אף אחד לא מצפה להפסיד 8:2. אפשר להפסיד 2:1 או 3:0 כי לקחת סיכון בדקות האחרונות. באיירן היו בכל מקום ועדיפים בכל אספקט של המשחק. אני חושב שזה אחד הרגעים הכי קשים בהיסטוריה של המועדון. לא יכולתי להאמין למה שקרה, ולא הבנתי את מה שכולנו ראינו".

אתה מופתע מזה שמסי רוצה לעזוב? או שזה היה כתוב על הקיר?
"ככה ככה. ככה ככה. צריך להכיר את הסיפורים מהשנים האחרונות כדי להבין שיש רגע שמישהו חושב שהוא לא יכול לשמוע יותר. אבל אני גם מופתע, כי בסופו של דבר לא ראינו את מסי משחק עם חולצה אחרת, מלבד זו של ברצלונה. אז זו תמונה שקשה לדמיין. אבל שוב, אני לא יודע את כל הפרטים, רק הוא יידע לתת אותם. כל הדעות שלנו הם בנוגע לכדורגל, בלי להתבסס, כנראה, על המציאות. המציאות היא רק מה שמסי יודע או האנשים שסובבים אותו. אז נצטרך לחכות ולראות. כמובן שזה שוק, כי שוב, אף אחד לא ראה את מסי לובש חולצה אחרת בחייו, אז זה קשה לדמיין את הרגע הזה".

אפשר לומר שזה אינטרס של שני הצדדים? מסי מחפש אתגר חדש והמועדון מתחיל תהליך של בנייה מחדש?
"אין לי מושג. כמו שאמרתי מקודם, מאוד קשה לדמיין את הפעם הראשונה, אם נראה את מסי עם חולצה אחרת. זה יהיה סוג של הלם. זו תמונה שאף אחד לא ראה לפני כן. אני לא יודע, אין לי מושג מה הוא ירצה או מה הצעד הבא שלו יהיה או מה השאיפה שלו, אני לא יודע. כל מי שעקב אחרי ברצלונה ב-15-20 שנה האחרונות יודע שזה רגע לא ייאמן, אבל בכדורגל אף פעם אי אפשר לדעת מה יקרה מחר. נצטרך לחכות ולראות מה יקרה. אני לא חושב שהעזיבה שלו תועיל לברצלונה בשום צורה. זה ה-שחקן של המועדון, שחקן הפרנצ'ייז. השחקן הכי טוב שלהם. אז אני לא חושב שברצלונה תפיק מזה תועלת".

1036447.jpg מסי, "עזיבתו לא תועיל לברצלונה בשום צורה" (getty)

ג'ורדי קרויף אמר לא מזמן בראיון לאולפן הלילה - "החכמה היא לא לענות למראיין את התשובה שהוא רוצה לשמוע."

וזה בדיוק מה שהוא עושה כל פעם בצורה מופתית. גאון תקשורתי.

מרעננה עד לבונדסליגה: אריכא זומן ללייפציג

שוער רעננה ונבחרת הנערים (בן 16) קיבל זימון יוקרתי להתרשמות בקבוצת הנערים של המועדון הגרמני. החל את דרכו במכבי, בנו של שוער העבר איתי אריכא

מישהו מכיר? הפסדנו פה כישרון גדול?

2 hours ago, thunderbolt said:

די לא נמאס לו להסתובב בקבוצות פח זבל? חסר לו כסף בחיים?

גם אנחנו היינו פח לפני שהוא הגיע, החזיר אותנו לגדולה.

9 דקות לפני, idan12 said:

צובר ניסיון בענף אחר כדי להשתלב בכדורגל אמיתי יום אחד

לדעתי בזכות השם שלו והניסון איתנו בקלות היה יכול לקבל קבוצת אמצע-תחתית טבלה בספרד בתור מאמן או מנהל מקצועי ולהתקדם משם. במקום זה הוא מעדיף את סין ואקוודור.