Jump to content

אקסים ומושאלים

שורה

Recommended Posts

• 3 weeks later...

סקאריונה חושף: הסיפורים המדהימים תחת וידיגל

"חשבתי לעצמי - איך מכבי הביאה כזה מאמן?", "הגביע? לא חושב שלקחנו כל כך קשה את ההפסד. רצינו את ליטו בחוץ". האקס בראיון נדיר על הצהובים וההווה

“כקבוצה, היה לנו רעיון מסוים. הייתה דרך משחק והתוצאות היו טובות אבל פתאום לא הצלחנו לגמור משחקים, לא כבשנו, מתפרצת אחת ואנחנו בפיגור והמשחק הולך לפח. כולן שיחקו נגד מכבי תל אביב על מתפרצות, הסתבכנו, נכנסו לתקופה לא טובה וכל הזמן ישב לנו בראש המשחק ההוא נגד זניט. זה היה רע, הצלחנו לקום, עשינו כמה תוצאות טובות, אבל יש משהו ברגע הזה שבו לא הולך לך והעבר מתחיל לרדוף אותך. הפסקנו להשיג תוצאות והתחלנו להיזכר כל הזמן בדברים הרעים. נפלנו מנטלית ואז שוטא ארבלדזה פוטר. עבורי זה היה עצוב”, נזכר אוסקר סקאריונה בראיון בלעדי ל-ONE. 

הקשר הארגנטינאי לא דיבר מאז שעזב. למעשה, גם כשהיה במכבי תל אביב, השחקן שהגיע כהבטחה גדולה, לא ממש דיבר. ראיון פתיחת עונה אחד ומאז כמה סינקים קלים אחרי משחקים. הוא היה האיש שהגיע בקיץ כדי שאפשר יהיה להציב אותו בפרונט, אבל מכבי ת”א של אותה העונה לא בילתה יותר מדי זמן בפרונט. אחרי הפציעה שעבר, סקאריונה התקשה לחזור. כאשר כבר נכנס לעניינים מחדש, הקבוצה ספגה את המכה המקצועית הקשה ביותר שלה – החלפתו של ג’ורדי קרויף בליטו וידיגל. המאמן האנגולי-פורטוגלי הוא כנראה ההחתמה המוזרה ביותר בעידן ג’ורדי קרויף ומיץ’ גולדהאר. כמה מוזרה? אם מישהו עוד צריך הוכחות לכך, הדברים שיספר מיד סקאריונה, יהיו החותמת הסופית. 

“שוטא פוטר כי לא סיפקנו תוצאות. עבורי, אם אני חוזר לאחור ואני חושב על הרעיונות שלו, על האימונים תחתיו, על הדרך - בסופו של דבר זה מעציב אותי. רובנו מאוד אהבנו את ארבלדזה, התחברנו לכדורגל שלו, אבל היו לנו קשיים, נפלנו מנטלית ולא הצלחנו לקום. כשהדברים השתנו, עם ג'ורדי היינו טובים. מאוד אהבתי את הדרך בה הוא רואה כדורגל. כאשר הביאו את המאמן הפורטוגלי (ליטו וידיגל), זו הייתה טעות אדירה. לא האמנתי. זו הייתה הפתעה כה גדולה עבורי איך קבוצה כמו מכבי ממנה בחור כזה", הוא משחזר בשיחה מביתו שבאנקרה, טורקיה.

מה קרה שם? בסוף העונה אפילו ג'ק אנגלידיס ניגש לשחקנים ושאל אותם האם ליטו וידיגל צריך להמשיך. זה אירוע ביזארי בכדורגל, מה היה שם בין השחקנים לווידיגל? 
"קודם כל לא הבנו אותו. איתי אף אחד לא דיבר עליו, אבל זה כנראה קרה עם אחרים. זה היה שוק עבורי. בהתחלה אתה רואה אדם שמגיע למועדון גדול כמו מכבי וחשבתי לעצמי, מי בחר בו? לא עקבו אחרי הקריירה שלו? זה לא מאמן שאתה יכול ליהנות תחתיו או ללמוד ממנו אפילו. לפעמים למאמן יש דעה. הוא יכול להיות התקפי, הגנתי, אבל איתו? הכל היה מוזר. זה פשוט לא מאמן שאתה מביא למכבי ת”א". 

אבל כן ניצחתם איתו במשחקים הראשונים, אפילו הגעתם למצב שניצחון בטרנר ואתם עולים למקום הראשון. מה, אימנתם את עצמכם?
"כאשר שוטא עזב, ג'ורדי תפס פיקוד והכניס חלק מהמחשבות והרגשות שלו לקבוצה והתחלנו לנצח, השתפרנו. אני לא יודע אם הוא ירד מהתפקי כי לא רצה או כי הם (ההנהלה) לא רצו, באותו הזמן אף אחד מאיתנו לא ידע, אבל תחת ג'ורדי הקבוצה שיחקה על אוטומט. הדברים זרמו, ניצחנו. הוא עשה כמה תיקונים והבאנו נקודות. אחרי שהמאמן השני הגיע, לא הצלחנו לעשות כלום. אולי ניצחנו כמה משחקים אבל הקבוצה שיחקה לבדה, הוא לא אימן אותה. ג'ורדי היה ברקע והוא עשה הכל כדי לשמור על הקבוצה וכדי שנוכל לנצח משחקים. אתה יודע, זה פשוט היה מצחיק כל מה שקרה. אחרי שווידיגל היה אומר משהו, ג'ורדי מאחור אמר לשחקנים 'אל תעשו את זה, תמשיכו לשחק כמו ששיחקתם לפניו', והוא צדק כי עם ג'ורדי שיחקנו טוב".

שמעתי שאחד הדברים שלכאורה וידיגל היה נוהג לעשות זה לקחת שחקן, להגיד לו שהוא פותח בשבת ואז לקחת שחקן אחר מאותה העמדה ולהגיד לו 'אתה פותח, לא מי שתרגלתי' ובסוף שניהם היו מגיעים למשחק על הספסל או לא בסגל. מה קרה שם?
"כן. אני מאוד לא אהבתי את ההתנהלות שלו. לא אהבתי את הדרך שבה הוא דיבר עם שחקנים. לפעמים כשזה קורה אתה כשחקן לא מצליח לתת מעצמך מאה אחוז. הוא דיבר עם שחקנים ועשה דברים מאוד מוזרים". 

המשחק האחרון שלך במכבי היה טרגדיה עם החמצת הפנדל בגמר מול בני יהודה.
"אני זוכר. אני חושב, וזו רק דעתי, שאני לא יודע אם ההפסד ההוא היה כזה טראגי. אתה תמיד רוצה לנצח אבל אחרי שהפסדנו אני לא חושב שהשחקנים לקחו את זה כל כך קשה כי הייתה נקודה שבה לכולנו היה ברור שאנחנו לא רוצים שהוא ימשיך. זו אולי רק התחושה שלי". 

אני זוכר כי ראיתי אותך בטדי בגמר, ניגשת לפנדל ולא נראית כמו הסקאריונה שבעט פנדלים בתחילת העונה והשיג ניצחונות כמו מול סכנין. היית נראה כבוי ובלי חשק. היית אחר.
"כן, חד משמעית. חשבתי לעצמי באותם החודשים שאני לא אוהב את המאמן ואת איך שהוא עובד. העונה הזו כבר הסתיימה והמאמן לא נתן לי תחושה טובה. אני לא חושב שהייתי בכלל מפוקס כשהוא שלח אותי לבעוט. אפילו יוסי בניון החמיץ פנדל. אני חושב שכקבוצה לא היינו באותו הרגע במאה אחוז עם הבחור הזה והייתה לכך השפעה גדולה על הגמר". 

אבל בסוף אתה מסתכל לאחור. אתה לא מתחרט, מאוכזב מעצמך שנתת לכל זה להשפיע ככה? חדר ההלבשה היה צריך להיות חזק יותר ולשמח את האוהדים, לזכות בגביע.
"אני יכול להסתכל על עצמי. לקבוצה היו את כל האיכויות וחדר ההלבשה כל הזמן רצה לנצח ואני אומר לך שמבחינת כדורגל היינו צריכים לעשות את זה, אבל הצד המנטלי הוא הכל. ברור שאתה עולה למשחק כדי לנצח, אתה חייב לנצח, המועדון צריך את זה. אני מסתכל על עצמי ואני לא יודע, אולי הייתי צריך להיות יותר בוגר מול כל המצב. כשנפצעתי הייתי כל כך מתוסכל וזה פגע בי, היה לי קשה לחזור אח”כ כי המצב לא היה בריא". 

אם ג'ורדי היה מסיים את העונה ההיא כמאמן ווידיגל לא היה מגיע, הייתם זוכים בדאבל?
"יכול מאוד להיות. תואר אחד בוודאות היה לנו, היינו זוכים בגביע. אליפות? תשמע, באר שבע הייתה ממש טובה. זה היה קשה. אבל גביע? בוודאות". 

הסיבות לעזיבה לטורקיה והמחמאות לריקן וגולסה

אז העונה הסתיימה וסקאריונה המשיך. לארגנטינאי היה חוזה לעוד עונה ועל הקווים עמד שוב ג’ורדי קרויף. המנהל הספורטיבי ירד מתפקידו במשך חמש שנים והחל בפרק החדש בקריירה שלו, מאמן. ההולנדי סימן כמה שחקני מפתח ומבחינתו בנה את הקבוצה סביב הרעיון שסקאריונה יהיה הצלע המרכזית. הפציעה מאחור, על הקווים עומד דמות שהארגנטינאי אוהב ומעריך וג’ורדי תמיד אמר שהעונה השנייה היא בדרך כלל הטובה יותראך רגע לפני שהמשחקים הראשונים החלו, סקאריונה עזב לגוזטפה הטורקית. 

"הרגשתי שהייתי צריך לעזוב”, הוא נזכר. “באמת אהבתי את מכבי ואת ת"א, אבל כזר וכשחקן שבא כדי לזכות בתארים, כשזה לא קרה, היה לי ברור שהמועדון צריך לעשות שינויים. הייתי שייך לקבוצת שחקנים שלדעתי היו צריכים לעזוב. הבנתי את זה בסיום אותה העונה אחרי שסגרנו במקום השני ובלי הגביע. היו לי כמה הצעות מטורקיה בחוזה לשנתיים ודיברתי עם ג'ורדי, דיברנו המון כי הייתי עם הקבוצה במחנה אימון באוסטריה והוא היה המאמן החדש ועבורי זה היה מושלם שהוא יהיה המאמן שלי. הייתי שמח כל כך שהוא מונה, אבל כשאתה מסתכל על הרגע הזה - על הגיל שלי, השינויים שהקבוצה צריכה לעשות, ואתה מחבר את כל זה ביחד - היה לי ברור שאני צריך ללכת. זה כבר לא היה הזמן שלי". 

מי השחקנים שהכי אהבת במכבי?
"אהבתי מאוד את יוסי בניון. הוא היה כבר בן כמה, 37? והוא כל כך איכותי, היכולות שלו, העובדה שהוא כל כך רזה והניסיון שלו, ממש נהניתי מזה. מאוד אהבתי את אייל גולסה. הוא שחקן שאני ממש ממש אוהב, הוא מדהים. אני אוהב לשחק ליד שחקנים כמו גולסה. אהבתי גם את טל בן חיים, כל כך מהיר וכובש שערים, הלוואי והייתי כמוהו מבחינת המהירות, אבל אני מאוד מעריך חבר'ה כמו בניון וגולסה שמבינים את המשחק ככה וחכמים בצורה הזו". 

הייתה לך הזדמנות לצפות מאז במכבי?
"כן בוודאי, משמח אותי שדניאל טננבאום מצליח ככה, היה לנו קשר מאוד טוב, הוא שובר שיאים הא? אחרי שראיקו עזב הוא באמת העלה את הרמה שלו. מדהים שהוא שבר את השיאים האלה ולא ספג כל כך הרבה משחקים. לפעמים קשה לי למצוא את המשחקים באינטרנט אבל אני אוהב לראות אותם, את הדרך שבה הם משחקים, אני ממש אוהב את אבי ריקן ואת איך שהוא שיחק בעונה שעברה. בזמן שלי הוא לא יכל להראות את היכולות שלו כי שמו אותו הרבה פעמים בצד שמאל, בהגנה, אבל ראיתי אותו בשנתיים האחרונות ואני שמח בשבילו". 

יש המשך פחות מעניין, על הכדורגל בטורקיה וכאלה https://www.one.co.il/Article/19-20/1,1,3,57432/356474.html?ref=hp

זהבי אצל יוסיפוביץ'

״האמת? הייתי גרוע. מה-זה גרוע... בוא נגיד שאיביץ׳ לא מחתים אותי. הרגשתי שקשה לי להביא את היכולת שלי ואת הדומיננטיות שלי, שאני לא יכול לשחק את המשחק שלי - כי אני לא משחק בשבת. הרגשתי שאני שם כמו ג׳וקר. לתמוך. אם יש לי מצב בעיטה, אני נותן פס הצדה כי אני יודע שהשחקן הזה צריך לשחק בשבת. יש לו משחקים על אליפות, מה אתה בועט לו עכשיו לשער?! את מי מעניין הגולים שלך עכשיו באימון, שחרר את הכדור! אתה מבין? זה היה הראש שלי. היה לי קשה לשנות את זה. בסוף אני שם גם לתרום ולעזור. להתאמן, לשמור על כושר, אבל יש לי גם אחריות. לא לקחת את הבמה לשחקנים אחרים. זאת אחת הסיבות שלא הלכתי להתאמן במכבי יותר מ-10 ימים אחרי שסיכמתי עם המועדון ועם איביץ׳ שנעשה את זה. לא הלכתי לפני שהסתיים חלון ההעברות. לא רציתי לפגוע בקבוצה, עם הספקולציות שיהיו - ערן חוזר להשאלה - ואולי זה יפגע ביכולת של שכטר, אולי באופואדו, אולי ביונתן, שיגידו אה הוא בא, ירד לזה הביטחון, יילך לשחק במקום מי... לקחתי החלטה שאני לא מגיע עד לסוף חלון ההעברות. אני חושב שעשיתי צעד נכון. בשביל המועדון, לא בשבילי. ... נהניתי להתאמן איתם, להיות איתם. הקשר מאוד חשוב לשני הצדדים, תמיד כיף לדעת שיש לאן לחזור, שיש מקום שאתה מרגיש מחובר אליו״.

:wubyellow3:

"בדיוק סיימתי לדבר עם אמא שלי בפייס טיים", מעדכן ראדה פריצה בשיחה עם וואלה! ספורט. "בגלל הקורונה לא ראיתי אותה כבר יותר משבועיים. היא גרה 150 קילומטר ממני ואני מקפיד לנסוע לבקר, אבל עכשיו אני צריך להיזהר ממפגש עם אמא שלי ואנחנו גם לא נוסעים להורים של אשתי שגרים כאן לידינו במאלמו. זה לא פשוט. אני מאוד מקווה שהוירוס הזה ייעלם מחיינו בהקדם".

בעיני רבים מאוהדי מכבי תל אביב ייחשב תמיד ראדה פריצה לאחד הזרים הכי טובים בתולדות המועדון. חלוץ גבה קומה שהגיע בחלון ההעברות של ינואר 2013 ביחד עם ערן זהבי ועזר למכבי תל אביב לבסס את עצמה כאלופה שלוש עונות ברציפות. בקיץ 2015 עזב בסטייל אחרי השלושער בגמר גביע המדינה שסידר למכבי תל אביב טרבל.

"ההגעה למכבי תל אביב היתה ההחלטה הטובה ביותר בחיי", סיפר בראיון מיוחד מביתו שליד העיר מאלמו בשבדיה. "עשיתי קריירה יפה עם אליפויות בשבדיה, דנמרק ונורבגיה, אבל שלוש אליפויות עם מכבי תל אביב והכיף הגדול שהיה לי בישראל ובמועדון הזה הם הדברים שאני הכי זוכר לטובה בקריירה שלי. אתה יודע מה? גם התקופה במכבי פתח תקוה היתה בסדר גמור. נכון שהיה פחות טוב ממכבי תל אביב וגם נפצעתי, אבל גם הזיכרון שלי ממכבי פתח תקוה הוא טוב".

אתה ודאי עוקב אחרי מה שקורה בישראל בימים האלה.

"ברור. אחרי כל מה שקורה בעולם. אני מבין שבישראל יותר סגרו את המדינה ואת העסקים. הכדורגל סגור אצלנו וגם אצלכם, אבל בשבדיה אין סגר כמו בישראל".

יש כבר כיוון בשבדיה לחזרה לשגרה כלשהי בכדורגל?

"הבן שלי טים רק בן 17 אבל הוא בסגל של הקבוצה הראשונה במאלמו ונאמר לו שביום שני בעוד שבוע הם חוזרים להתאמן".

לא מוקדם מדי?

"אני באמת לא יודע להשיב על זה".

יש אצלכם 146 מתים ואצלנו בינתיים רק 18. כמות הנדבקים דומה ועומדת על יותר מ-4,000 בשתי המדינות. יש לך הסבר מדוע אצלכם כמות המתים כמעט פי עשרה מאשר בישראל?

"באמת שאני לא יודע להסביר את הנתון הזה. אני מכיר היטב את רמת בתי החולים בישראל והיא גבוהה מאוד אבל גם אצלנו בשבדיה מערך הרפואה מתקדם מאוד ולכן מפתיע אותי שכמות המתים אצלנו גבוהה פי עשרה מאשר אצלכם".

עד כמה המדינה סגורה?

"בתי הספר התיכוניים והאוניברסיטאות בשבדיה סגורים, אבל חטיבות הביניים, בתי הספר היסודיים והגנים פתוחים. נעשות בדיקות קפדניות של חום למי שלא חש בטוב ויש הוראה להישאר בבית. אבל המסעדות פתוחות וגם החנויות. אומרים בצורה מפורשת לא להתקהל ולשמור על מרחקים. בבר בבית קפה אסור לשבת אלא רק בשולחנות. יש הגבלות אבל לא כמו בישראל".

כמה מובטלים חדשים יש בשבדיה?

"25 אלף".

בישראל כבר מיליון.

"לא יאומן. זה מספר בלתי נתפס. כמות האנשים כאן היא 10 מיליון שזה קצת יותר מישראל ויש לנו רק 25 אלף אנשים שאיבדו את עבודתם. אני מקווה שבישראל יידעו להתאושש מזה".

בינתיים המצב הזה יוצר כאן משברים גדולים ואלונה ברקת עזבה את הפועל באר שבע כי השחקנים סירבו לקצץ בחוזיהם גם בעונה הבאה.

"אני זוכר את אלונה ברקת וראיתי שהיא הובילה את באר שבע לשלוש אליפויות אחרי שעזבתי. זה מצער לשמוע שבעלים של קבוצת כדורגל עוזב את המועדון ולבטח זה ייצור בעיה, אבל אני יכול להבין את השחקנים שלא הסכימו כבר עכשיו לקצץ לכל העונה הבאה. גם אם יהיה צורך בקיצוץ, היא היתה צריכה לבוא אליהם בקיץ ולדון בכך שוב".

מה הולכים לעשות בשבדיה?

"בינתיים לא מדברים כאן על קיצוץ בחוזי השחקנים כי להבנתי המדינה מתכוונת לפצות את מועדוני הכדורגל שאיבדו הכנסות. מדברים על זה שמהחודש הבא הקבוצות יקבלו פיצוי כספי מהממשלה ולא בטוח שהשחקנים יצטרכו לקצץ את החוזים שלהם".

הבן שלך תיכף יצטרך לחתום על חוזה בוגרים.

"טים עוד צעיר ויש לו זמן לזה".

אומרים שהוא יהיה כוכב יותר גדול ממך.

"הלוואי. אני מאוד מקווה. יש לו דרך ארוכה עוד לעשות".

והבן השני ליאם שצעיר ממנו כבר שיחק במדי קרואטיה עד גיל 15.

"אין לנו נבחרת כזו בשבדיה, אז כשפנו אלינו כי יש לו אזרחות קרואטית והציעו שהוא ישחק בקרואטיה עד גיל 15 הוא רצה מאוד ואני נסעתי איתו למשחק. אני מניח שאם הוא יקבל זימון לנבחרת שבדיה עד גיל 16, הוא יעבור לשחק במדי שבדיה".

איך אתה מעביר את הזמן בימים כאלה?

"אני עובד בסוכנות שחקנים ונמצא בקשר עם השחקנים שאני מייצג, בעיקר הצעירים, איתם צריך לדבר ואותם צריך להרגיע".

עוקב אחרי מכבי תל אביב?

"בוודאי. בעונה שעברה הם פירקו את הליגה וגם העונה, למרות שמכבי חיפה, עושה עבודה מצויינת כשחבר שלי גל אלברמן עובד שם, אני משוכנע שמכבי תל אביב תזכה שוב. רק שלא יסיימו כך את העונה ושהם יוכלו לחזור לדשא ולסיים את העבודה. תמיד אהיה אוהד מכבי תל אביב ואני גם משוכנע שבעתיד אביא למכבי תל אביב חלוץ טוב שיעזור לה כמו שאני עזרתי לה לזכות בתארים. לכולם אני אומר שלהיות במועדון גדול בישראל, זה דבר אדיר. אנשים בשבדיה שומעים את זה ממני כל הזמן". 

והנה הזר הכי מרגש שיש. ראיון עם פריצה מוואלה.

57 דקות לפני, מכביסט לעד said:

והנה הזר הכי מרגש שיש. ראיון עם פריצה מוואלה.

אין אהבות כאלו בעולם

קינג ראדה :wubyellow3::wubyellow3:

2 דקות לפני, טוריחו said:

יש עוד ראיונות כאלה (מהשבוע האחרון) להפיג את השעמום בעבודה?

יש ראיון עם סקאריונה על למה היה להם סבבה להפסיד בגמר גביע, ועל כמה שוידיגל היה בובליל אם בא לך לקבל התקף עצבים. 

On 31.3.2020 at 14:45, מכביסט לעד said:

"בוודאי. בעונה שעברה הם פירקו את הליגה וגם העונה, למרות שמכבי חיפה, עושה עבודה מצויינת כשחבר שלי גל אלברמן עובד שם, אני משוכנע שמכבי תל אביב תזכה שוב. רק שלא יסיימו כך את העונה ושהם יוכלו לחזור לדשא ולסיים את העבודה. תמיד אהיה אוהד מכבי תל אביב ואני גם משוכנע שבעתיד אביא למכבי תל אביב חלוץ טוב שיעזור לה כמו שאני עזרתי לה לזכות בתארים. לכולם אני אומר שלהיות במועדון גדול בישראל, זה דבר אדיר. אנשים בשבדיה שומעים את זה ממני כל הזמן". 

ראדה תביא את טים למכבייייי

* אחרי הדיווחים בתחילת השבוע על ההתעניינות הגוברת מצד סביליה בפרדראג ראיקוביץ', כעת טוענים בספרד כי האנדלוסים כבר יצרו קשר עם ריימס בנוגע לשוער הסרבי שמצטיין בליגה הצרפתית מאז נרכש ממכבי תל אביב. על פי הדיווח, ראיקוביץ' נמצא ברשימות של סביליה עוד מימיו בליגת העל ומונצ'י כאמור מעריך אותו מאוד, אבל כרגע ריימס דורשת לפחות 15 מיליון יורו. אגב, אם סכום כזה אכן ישולם על השוער בן ה-24, מכבי תל אביב שזכאית ל-15 אחוזים ממכירה עתידית תרוויח סכום של 2.25 מיליון יורו.

On 16.4.2020 at 20:38, הישראלי היפה said:

* אחרי הדיווחים בתחילת השבוע על ההתעניינות הגוברת מצד סביליה בפרדראג ראיקוביץ', כעת טוענים בספרד כי האנדלוסים כבר יצרו קשר עם ריימס בנוגע לשוער הסרבי שמצטיין בליגה הצרפתית מאז נרכש ממכבי תל אביב. על פי הדיווח, ראיקוביץ' נמצא ברשימות של סביליה עוד מימיו בליגת העל ומונצ'י כאמור מעריך אותו מאוד, אבל כרגע ריימס דורשת לפחות 15 מיליון יורו. אגב, אם סכום כזה אכן ישולם על השוער בן ה-24, מכבי תל אביב שזכאית ל-15 אחוזים ממכירה עתידית תרוויח סכום של 2.25 מיליון יורו.

זה 15 אחוז על כל יורו מעל 3 מליון (סכום המכירה לפני בונוסים)..

• amilov locked this topic
  • amilov unlocked this topic