Jump to content

קיצור השירות לג'ובניקים ב4 חודשים

Recommended Posts

לאחרונה אני שומע דיבור חזק שרוצים לקצר את שירות הג'ובניקים ל2.8 ,

בשביל להקצות יותר כסף להשקיע בקרבי, לדעתי צעד נכון.

מישהו פה יכול לתת איזה לינק מוואינט או משהו רציני כדי לראות מה קורה עם זה?

חוץ מזה מה אתם אומרים על ההצעת חוק הזאת, בעד או נגד?

בתור ג'ובניק "טוחן" (אבל באמת - 7 בבוקר עד 11 בלילה כל יום) ששירת במודיעין, אני לא מבין את זה.

לפחות צריכים להגדיר שחלק מהירידות העורפיות (בעיקר מודיעין) ימשיכו לעשות שירות מלא, כי אחרת כל החיסכון הזה יילך על הוצאות לשלם מילואים וקבע לאנשים ב-4 החודשים שיקוצרו. בתור קצין, היה קשה מאוד להתמודד עם זה שמש"קיות משתחררות בקושי שנה אחרי שהן מתחילות להבין איך לעשות את העבודה, ואותו דבר גם לגבי בני ישיבות.

בתור ג'ובניק "טוחן" (אבל באמת - 7 בבוקר עד 11 בלילה כל יום) ששירת במודיעין, אני לא מבין את זה.

לפחות צריכים להגדיר שחלק מהירידות העורפיות (בעיקר מודיעין) ימשיכו לעשות שירות מלא, כי אחרת כל החיסכון הזה יילך על הוצאות לשלם מילואים וקבע לאנשים ב-4 החודשים שיקוצרו. בתור קצין, היה קשה מאוד להתמודד עם זה שמש"קיות משתחררות בקושי שנה אחרי שהן מתחילות להבין איך לעשות את העבודה, ואותו דבר גם לגבי בני ישיבות.

1. סיכוי סביר שיחידות עורפיות התנדבותיות - כלל היחידות באמ"ן, "במחנה", גל"צ, דו"צ וכו' - יחתימו את המתגייסים אליהן להשלמה ל-3 שנים בתנאי סדיר (כפי שבנות שמתגייסות לגל"צ או ל"במחנה" משרתות 3 שנים בתנאי סדיר).

2. אצלנו המצב עם המש"קיות הוא אותו הדבר בדיוק, אבל דווקא שינוי של בנים מ-36 חודשים ל-32 הוא לא עד כדי כך דרמטי מהבחינה הזו בעיניי, מה גם שאני מניח שמועדי קורסים יותאמו לזה.

3. בכל מקרה, ההחלטה הזו באה לשרת בעיקר את הג'ובניקים הקלאסיים ולא את אמ"ן, היחידות האחרות שציינתי את כל היחידות בסגנון.

ממש יעורר את המוטיבציה להתגייס לקרבי....

את האמת מי שרוצה קרבי 4 חודש לא ישנה לו,הבעייה זה עם המתנדנדים שלא בטוחים מה הם רוצים ועכשיו שהם יודעים שהם ישרתו 4 חודש פחות הם יעדיפו ללכת לגוב

מה שסוויר אמר. בתחילת 2000 כבר הקימו מנהלת לקיצור שירות החובה. בנוסף אפילו דיברו על פירוק של אחת מיחידות החי"ר.

אז דיברו....

וזו לא הייתה הפעם היחידה.

גבעתיים?

השירות ע"פ חוק הוא 2 ושמונה חודשים מהקמת המדינה.

כל שנה שר הביטחון חותם על הארכת שירות. ז"א-זו לא חקיקה, זו החלטת ממשלה פשוטה.

החיסכון יכול לנוע בין עשרות עד מאות מיליוני שקלים-יש לאן להזרים את הכסף הזה...

תיקון קטן: החוק הוא שירות בן 30 חודשים. בתחילת שנת 1969, עקב ההערכות בקווים החדשים שאחרי ששת-הימים, גידול הצבא והמצב המחורבן ששרר בגבולות אז, האריך לראשונה שר הבטחון משה דיין את השרות ל-3 שנים והדבר חל גם על כאלו שאמורים היו להשתחרר אחרי שנתיים וחצי ושירותם הוארך (הם קיבלו חצי שנה משכורת קבע או משכורת דומה לזה). מאז ועד 1995 החוק הסמיך את שר הבטחון להאריך את זה מידי שנה. מ-1995 הוכנס סעיף לחוק שבו השירות הוא 36 חודשים, אך זוהי הוראת שעה שיש לעדכן מקסימום אחת לשנתיים אחרת תבוטל ותחזור ל-30 חודשים. מאז ועד היום כמובן שכל הזמן משתמשים בהוראת השעה הזו ומאריכים אותה.