Jump to content

סוף לנסיעות חינם לחיילים

Guest Zokif

Recommended Posts

פלג, אין שום דבר שקורה היום במטכ"ל ולא נובע\עובר דרך כבוד השר. אחת מתוצאות פרשת הרפז.

מעבר לזה זוהי לוגיקה ומסקנה שלי ולכן ראוי שאוסיף "לכאורה". התייעלות של צה"ל הייתה מתחילה מהבשר העבה ולא מהשוליים הדקים. כל עניין התחבורה הוא אפילו לא 0.05 אחוז מתקציב הביטחון. כמו כן אם היה תהליך התייעלות לא הייתה צריכה להיות התנגדות כלכך גדולה לקיצוץ. כל המהלך נראה כמו תרמית אחת גדולה עם מטרה ברורה- לפנות אל המכנה המשותף הכי נמוך לכל העם- דאגה לחיילים.

א. כמו שהזכיר החתול: נסיעות חופשיות על חשבון הצבא זה דבר חדש יחסית. אני לא מספיק זקן, אבל אני זוכר את הסיפורים על הכרטיסיות. אם אני זוכר נכון, הנסיעות החופשיות נכנסו באמצע/סוף שנות ה 90 (אולי אחרי החטיפה של נחשון וקסמן), כדי להפחית את הנסיעות של חיילים בטרמפים. היום זה אסור. אני זוכר שכשהייתי קטן היו פרסומות ברדיו שקראו לנהגים לקחת את החיילים בטרמפ.

ב. שר הביטחון הוא פוליטקאי (לא דווקא במובן השלילי של המילה), ותקציב הביטחון נקבע במערכת הפוליטית, ובכלים של הפוליטיקה. אם זה כשהאוצר באיים בקיצוץ גדול כדי להעביר קיצוץ קטן, ואם זה כמשרד הביטחון "מתכוון" לבטל את הכביסה לחיילים (פעם זה היה הטריק המקובל) כדי לעורר התנגדות ציבורית לקיצוץ בתקציב המשרד.

ג. סביר להניח שיש מקומות שבהם אפשר להתייעל במשרד הביטחון. צריך לעשות את זה בתהליך של תכנון ומחשבה (מישהו אמר ועדת ברודט?) תוך התייחסות לשינויים בסביבה, ולא כגזרות שמונחתות מהאוצר כדי "לממן" תקציבים לרווחה וחינוך.

ד. לועדים אין קשר לעניין. אלא אם מישהו יוכיח שהם צד במשא ומתן בין אגד והרכבת למשרד הביטחון.

ה. אם כבר רוצים לגייס כסף, נראה לי שיש מקורות טובים בהרבה מאשר במשרד הביטחון.

סך ההטבות שתאגיד מפעלי ים המלח נהנה מהן, בשלוש השנים האחרונות בלבד, מתשלום תמלוגים של 5% במקום 10% נאמד ביותר ממיליארד שקל.

סך הטבות המס הנובעות מהפחתה בשיעורי המס בגין 'מפעל מאושר' ו'מפעל מוטב' שכיל, תאגיד האם של מפעלי ים המלח, נהנה מהן בשנים 2008 – 2010, על פי רואי החשבון של כיל בדוח לשנת 2010, מסתכמים בכ- 1.8 מיליארד שקל בשלוש השנים 2008 – 2010.

האוצר הציג את הסיכום כהצלחה גדולה ובמסע הסברה ובמצגת שהציג אמר שר האוצר כי בעקבות ההסכם, חלק הממשלה ברווחי מפעלי ים המלח צפוי לעלות לכ-60%-55%, דומה לזה שנקבע בוועדת שישנסקי לגבי רווחי חברות הגז.

אלא שהאוצר ויוצרי המצגת הצליחו להכניס מספר רב של טעויות במצגת קצרה. טעיות בסיסיות אלו הביאו את האוצר להסכם גרוע מאוד שיש לדחותו. מספיק לציין ששיעור חלק הממשלה ברווחים, שהאוצר ראה כשיעור הנכון, 55%- 60% לא הושג, והשיעור שיהיה בעקבות ההסכם הינו, על פי האוצר בגרסה המתוקנת, כ- 33.5%. לכן חייבים לתקן את ההסכם כך שחלק המדינה ברווחי מפעלי ים המלח יהיה אכן בסביבות ה-60%.

אז הנה מקום אחד שנתנו לו כמעט 3 מיליארד ש"ח (הסכום שמשרד האוצר ביקש לקצץ מהביטחון) בשנים האחרונות, ואפשר לגייס ממנו עוד הרבה יותר מכאן והלאה, אם משרד האוצר לא היה עסוק בלחלק את נכסי הציבור בנזיד עדשים ואז לדרוש קיצוץ בתקציב כי "אין כסף". אז לפני שמתווכחים בכלל על הרכב של הרס"ן, בואו נגבה את התמלוגים הראויים ממשפחת עופר, ואם זה לא טוב להם, הם יכולים לקחת את האשלג מים המלח איתם ולכרות אותו במדינות עם רמת מיסוי נמוכה יותר.

ה. אם כבר רוצים לגייס כסף, נראה לי שיש מקורות טובים בהרבה מאשר במשרד הביטחון.

אז הנה מקום אחד שנתנו לו כמעט 3 מיליארד ש"ח (הסכום שמשרד האוצר ביקש לקצץ מהביטחון) בשנים האחרונות, ואפשר לגייס ממנו עוד הרבה יותר מכאן והלאה, אם משרד האוצר לא היה עסוק בלחלק את נכסי הציבור בנזיד עדשים ואז לדרוש קיצוץ בתקציב כי "אין כסף". אז לפני שמתווכחים בכלל על הרכב של הרס"ן, בואו נגבה את התמלוגים הראויים ממשפחת עופר, ואם זה לא טוב להם, הם יכולים לקחת את האשלג מים המלח איתם ולכרות אותו במדינות עם רמת מיסוי נמוכה יותר.

חבל שאתה מתעקש לערבב חלב עם בשר אבל אם כבר אז אולי במקום להאשים את "האוצר" תזכיר לנו מי בדיוק הפריט את כי"ל ( ולמה ) וגם למה אי אפשר היה להעלות את התמלוגים עד עכשיו.

אתה גם מוזמן לשלוח זר פרחים לפקידי האוצר שהצליחו להפיל על כי"ל את קציר המלח שזה 3 מילארד שקל שהם משלמים סתם ככה בתור מס נוסף.

אני לא יודע מה יותר אידיוטי, אם זו היתה יוזמה אמיתית או עוד ספין של משרד הביטחון.

לדעתי זה הוצא מהקשרו קלאסי. ( ובצבא לא יודעים לחשוב במונחי אזרחות ולכן נופלים כל הזמן )

א. כמו שהזכיר החתול: נסיעות חופשיות על חשבון הצבא זה דבר חדש יחסית. אני לא מספיק זקן, אבל אני זוכר את הסיפורים על הכרטיסיות. אם אני זוכר נכון, הנסיעות החופשיות נכנסו באמצע/סוף שנות ה 90 (אולי אחרי החטיפה של נחשון וקסמן), כדי להפחית את הנסיעות של חיילים בטרמפים. היום זה אסור. אני זוכר שכשהייתי קטן היו פרסומות ברדיו שקראו לנהגים לקחת את החיילים בטרמפ.

נסיעות חינם נכנסו ב-2001, לקראת סוף השנה כמדומני. לא בשנות ה-90'.

נסיעות חינם נכנסו ב-2001, לקראת סוף השנה כמדומני. לא בשנות ה-90'.

היו גם בשנות ה 80-90 נסיעות חינם.

( לא כולל קו 600 ? חיפה ת"א , כל שאר הקווים חינם )

חבל שאתה מתעקש לערבב חלב עם בשר אבל אם כבר אז אולי במקום להאשים את "האוצר" תזכיר לנו מי בדיוק הפריט את כי"ל ( ולמה ) וגם למה אי אפשר היה להעלות את התמלוגים עד עכשיו.

אתה גם מוזמן לשלוח זר פרחים לפקידי האוצר שהצליחו להפיל על כי"ל את קציר המלח שזה 3 מילארד שקל שהם משלמים סתם ככה בתור מס נוסף.

אתה מתכוון לחבר דירקטוריון כי"ל בייגה שוחט? נו? וזה שהוא כיהן מטעם מפלגת העבודה עוזר במשהו? גם פרס הרס את המשק היצרני של ישראל בשם מפלגת העבודה. זה שהם שם לא אומר שהם לא ימין כלכלי, או משרתים אינטרסים של ההון.

קציר המלח הוא עלות הפעלה של המפעלים שאין שום סיבה שהם לא ישלמו בכל מקרה, וינסו לזרוק אותה על מישהו אחר. את הדבר הזה הם היו צריכים לממן בלי שום קשר לתמלוגים ולמס. בכל מקרה - את מפעלי ים המלח, כמונופול טבעי, אסור היה להפריט בכל מקרה, וגם היום הצעד ההגיוני הוא להלאים אותם, לבטל את העסקת עובדי הקבלן בהם, ובמקרה הכי נדיב להעסיק את בעלי כי"ל כמנכ"לים בשכר צנוע.

והסיבה שהכנסתי כאן את הסיפור הזה הוא שהסיפור של נסיעות החיילים שעושים סביבו רעש הוא פשוט זניח ביחס לדברים המרכזיים שקורים בכלכלה מסביבנו (למשל קיצוץ רוחבי של 6% בתקציב המדינה בלי דיון), ומשמש בעיקר כהסחת דעת מהדברים החשובים.