Jump to content

אוקטובר 2011 --> גלעד שליט חוזר הביתה. נושא עדכונים.

מאור 12

Recommended Posts

כרגע. אמרת את הכל. אם בעצם תיאוריית ה"כל מחיר" היא נכונה אז שוב, למה שלא ידרשו למשל שצה"ל ייסוג מחלק מהשטחים? בסופו של דבר, הרבה מאוד קווים אדומים שאין לסגת מהם מתגלים בהמשך כקווים שמוכנים לפרוץ אותם.

כי לשחרר מחבלים שיושבים בכלא פה בארץ, בבתי כלא שמאפשרים להם לחיות כמו מלכים, לרכוש השכלה גבוהה ולחיות בתנאי תברואה מעולים עםכבלים ולוויין, זה לא כמו לתת חזרה אדמות שאלפי אנשים גרים בהן.

אני בכלל לא מבין את השימוש בדמגוגיה הזולה הזאת של להשוות עסקת חילופי שבויים ל'אולי גם נתן להם שטחים'?

מה אתם מערבבים פה דברים שבכלל לא קשורים? אנחנו מדברים על החלפה בין אסיר שלנו לאסירים שלהם.

כרגע. אמרת את הכל. אם בעצם תיאוריית ה"כל מחיר" היא נכונה אז שוב, למה שלא ידרשו למשל שצה"ל ייסוג מחלק מהשטחים? בסופו של דבר, הרבה מאוד קווים אדומים שאין לסגת מהם מתגלים בהמשך כקווים שמוכנים לפרוץ אותם.

ה"מחיר" שצריך לשקול את זה כנגדו הוא, כאמור, ביטולו של צה"ל כצבא העם.

מן הסתם אם בתמורה לעסקה של שחרור חייל חטוף הדרישה היא פירוק צה"ל - כנראה שזו עיסקה שלא משתלמת.

נתחיל בזה שהיה. לא הרבה, אבל היה.

הנתונים שפורסמו לעיתונות לא היו נכונים, ומישהו באכ"א חטף על זה. (הייתי בתפקיד שאני חשוף לנתונים הללו, לפחות של אזור המרכז, ככה שאני מדבר מידיעה)

נמשיך עם זה שזה גם בגלל שישראל מעולם לא החליטה שלא משחררים אותו, אלא רק עיכבה את זה עוד ועוד.

מכיר את הנתונים גם כן וברמה הכלל ארצית לא הייתה ירידה בשנים הללו (בחלקן גם הייתה עלייה). נכון, לא אמרו רשמית שלא משחררים אותו כמובן אבל בשנים האחרונות הייתה מגמה חזקה מאוד של פעילי המאבק להגיד שבפועל שליט הופקר (גם התקשורת אגב טענה כך בחלקה) וכאמור, זה לא שינה הרבה. ישראל לא הייתה אומרת רשמית לעולם שהיא מפקירה אותו אלא ממשיכה הייתה לדבר על הקווים האדומים כפי שהיה עד כה.

כי לשחרר מחבלים שיושבים בכלא פה בארץ, בבתי כלא שמאפשרים להם לחיות כמו מלכים, לרכוש השכלה גבוהה ולחיות בתנאי תברואה מעולים עםכבלים ולוויין, זה לא כמו לתת חזרה אדמות שאלפי אנשים גרים בהן.

אני בכלל לא מבין את השימוש בדמגוגיה הזולה הזאת של להשוות עסקת חילופי שבויים ל'אולי גם נתן להם שטחים'?

מה אתם מערבבים פה דברים שבכלל לא קשורים? אנחנו מדברים על החלפה בין אסיר שלנו לאסירים שלהם.

לא לא. אני לא מדבר על פינויי התנחלויות וכאלה תמורת חטוף. ברור שזה לא ריאלי. אני מדבר על דברים מינוריים יותר אבל עדיין משמעותיים מאוד: נסיגה של צה"ל מחלק משטחי הגדה למשל והפיכתם לשטחי במקום C או B, משהו שלא מצריך כלל פינויי יישובים אבל בהחלט משנה את המצב בשטח בצורה מהותית. אני מדבר למשל על דרישה של הסרת איקס מחסומים לזמן קצוב שרק לאחריו ישוחרר החטוף. תופתע כמה מהר תמצא קולות שיתמכו בכך, בדיוק כמו שהיו כאלו שתמכו בכך כאשר עלתה השמועה לפיה ישראל תקבל את רגב וגולדווסר בתמורה , בין היתר, לנסיגה ישראלית מחוות שבעה שבהר דב.

מה שמעצבן בכל הנושא הוא מעבר לכמות, היא שלא מדובר כאן בשום דבר חדש.

אין כאן שמות חדשים של מחבלים, אין כאן מתווה חדש של עסקה.. אין כאן שום דבר שלא היה כבר על השולחן ב5 השנים האחרונות, וישראל תמיד התנגדה, מתוך אמירות שמחבלים כאלה ואחרים (שהיום אנחנו מסכימים לשחרר), הם "סדין אדום", "כספת", "קו אדום", או כל מושג אחר שהשתמשו בשב"כ, בצה"ל ובממשלה.

והנה בא היום, ופתאום ישראל מסכימה לשחרר את כל אותם מחבלים שהיו קו אדום עד לפני שנה.

מה קרה ?

הבחירות מתקרבות, וביבי מרגיש שבמצב הכלכלי-חברתי הקיים היום, עם חוסר מסוגלותו להתמודד עם המשבר החברתי, עם שביתת המתמחים, ועם יוקר המחייה, שכנראה יפילו אותו ממגדל השן שלו, ולכן מבצע את הצעד הפופוליסטי ביותר שיכל לעשות, ולצערי, יסכן את כולנו בו.

בתור אחד ששירת את המדינה 5 שנים כלוחם וקצין, מעולם לא האמנתי בעסקה מסוג זה. אני מאמין שהמעשה הלגיטימי היחיד הוא פעולה צבאית לשחרור גלעד שליט. בפעולה שכזו, יש לגיטימיות לכך שימותו אפילו 100 חיילים, בשביל לשחרר את גלעד שליט. אין לגיטימיות לכל מי שימות, ייפגע, וכן, גם ייחטף כתוצאה מהעסקה ומשמעויותיה.

אין כאן שמות חדשים של מחבלים, אין כאן מתווה חדש של עסקה.. אין כאן שום דבר שלא היה כבר על השולחן ב5 השנים האחרונות, וישראל תמיד התנגדה, מתוך אמירות שמחבלים כאלה ואחרים (שהיום אנחנו מסכימים לשחרר), הם "סדין אדום", "כספת", "קו אדום", או כל מושג אחר שהשתמשו בשב"כ, בצה"ל ובממשלה.

והנה בא היום, ופתאום ישראל מסכימה לשחרר את כל אותם מחבלים שהיו קו אדום עד לפני שנה.

מה קרה ?

הבחירות מתקרבות, וביבי מרגיש שבמצב הכלכלי-חברתי הקיים היום, עם חוסר מסוגלותו להתמודד עם המשבר החברתי, עם שביתת המתמחים, ועם יוקר המחייה, שכנראה יפילו אותו ממגדל השן שלו, ולכן מבצע את הצעד הפופוליסטי ביותר שיכל לעשות, ולצערי, יסכן את כולנו בו.

בתור אחד ששירת את המדינה 5 שנים כלוחם וקצין, מעולם לא האמנתי בעסקה מסוג זה. אני מאמין שהמעשה הלגיטימי היחיד הוא פעולה צבאית לשחרור גלעד שליט. בפעולה שכזו, יש לגיטימיות לכך שימותו אפילו 100 חיילים, בשביל לשחרר את גלעד שליט. אין לגיטימיות לכל מי שימות, ייפגע, וכן, גם ייחטף כתוצאה מהעסקה ומשמעויותיה.

זה לא נכון, הרשימה השתנתה, החמאס התגמש בדרישותיו וירד מהעץ שהוא טיפס עליו.

הרבה מהמחבלים שהם רצו תחילה לא יצאו לחופשי.

אין שום ספק שזה בכלל לא שיקול ולא נכנס למשוואה, אבל אפשר גם להוציא מפה משהו מתוק אחר. קודם כל חייבים להמשיך עם ההרעה בתנאים של האסירים הבטחוניים. אחרי ההרעה הנוכחית, זה עדיין יותר מדי כמו בית מלון.

דבר שני, כל אסיר עולה למדינה 93,975 שקל בשנה(כתבה של דה-מארקר מלפני שנה), כלומר בשנה הקרובה לא יוציאו על האסירים האלה 93 מיליון שקל.

את הכסף הזה אפשר לנצל כדי לתת עוד תקציב לנושאים החברתיים, וככה כל העם ירוויח מהעסקה(מעבר לרווח המורלי)

בכירים בממשלה, ראשי שב"כ ומוסד ורמטכלים אומרים שאנחנו נעמוד בזה, next.

לגבי טננבוים - אפשר בבקשה הוכחה שנהרגו 231 אזרחים מפעולות של מחבלים?

בזמן שממשלת ישראל מכונסת בישיבה דחופה וצפויה להכריע על קבלת עיסקה לשחרורו של גלעד שליט, בדקנו מה היו התוצאות של עסקאות שכאלו בעבר.

מנתוני הארגון למען נפגעי הטרור (אלמגו"ר), עולה כי למעלה משמונים אחוז מהמחבלים ששוחרו בעסקאות חילופי שבויים, שבו לעסוק בפעולות טרור כנגד יהודים. משנת 2000, נרצחו לפחות מאה ושמונים יהודים בידי מחבלים ששוחררו בעסקאות שונות.

בארגון אלמגור ערכו תחקיר מקיף, שבדק כמה מהמחבלים המשוחררים חזרו לפעילות טרור ושבו לרצוח יהודים. מספר דוגמאות מהתחקיר ממחישות את המחיר הכבד אותו משלמים יהודים רבים עבור עסקאות שכאלו.

נאסר אבו-חמייד היה עצור מספר פעמים,ובסך הכל בילה בכלא הישראלי שלוש עשרה שנים. בשנת 1990 הוא הורשע ונידון למספר מאסרי עולם בגין רצח חמישה משת"פים. אולם במסגרת הסכמי אוסלו הוא שוחרר שוב לביתו.

מספר שנים לאחר שחרורו, במהלך הלינץ' ברמאללה, תועד אבו-חמייד בזמן שהוא מתעלל קשות בגופות חיילי המילואים רב"ט ואדים נורזיץ ורס"ל יוסי אברהמי הי"ד.

לאחר מספר חודשים, ב21 דצמבר 2000 , רצח נאסר את אלי (אליקו) כהן בפיגוע ירי סמוך גבעת זאב. ב31 דצמבר 2000 רצח את הרב בנימין וטליה כהנא בפיגוע ירי סמוך לעפרה, ב27 פברואר 2002 פיקד על רצח גדי רג'ואן באזור תעשיה עטרות סמוך לירושלים, ב25 בפברואר 2002 יזם פיגוע בנווה יעקב בו נרצחה השוטרת גלית ארביב ו-10 אזרחים נפצעו, וב5 מרץ 2002 היה אחראי לפיגוע התופת בסי פוד מרקט בו נרצחו 3 אזרחים ישראלים: אליהו דהן, יוסי הבי, השוטר סלים ברכאת, ועוד 31 נפצעו.

מחבל נוסף, שמותם של יהודים רבים היה נמנע אילו לא שוחרר הוא כרים ראתב יונס עוויס.

ב1991 הורשע עוויס בגרימת מוות בכוונה של משת"פ, נשפט למאסר עולם, אך שוחרר במסגרת מחוות לפלסטינאים. ב27 בנובמבר 2001 שלח עוויס 2 מחבלים אשר ירו באזרחים בתחנה המרכזית בעפולה ורצחו את מיכל מור ונעם גוזובסקי ז"ל, ופצעו 84 נוספים. ב21 במרץ 2002 שלח מחבלת מתאבדת לרח' קינג ג'ורג' שרצחה שלושה ישראלים (יצחק כהן ובני הזוג גדי וציפורה שמש ז"ל) ופצעה עוד 81 אזרחים.

ראמז סלי אבו סלים – שבעה חודשים בלבד אחרי שהשתחרר, ב-9 בספטמבר 2003, התפוצץ בקפה הילל וכך רצח את דוד שמעון אביזדריס, ד"ר דוד יעקב אפלבוים, נאוה אפלבוים, יחיאל אמיל טובול, שפיק כרם, אלון מזרחי וגילה משה ז"ל ופצע עוד רבים אחרים.

180-%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%91%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-%D7%A2%D7%A1%D7%A7%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%97%D7%A8%D7%95%D7%A8-%D7%9E%D7%97%D7%91%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A9%D7%A0%D7%AA-2000-%D7%90%D7%9C%D7%9E%D7%92%D7%95%D7%A8-253x300.jpg180 קורבנות של עסקאות שחרור מחבלים משנת 2000 (אלמגור)

ברשימת הפיגועים שבוצעו בידי מחבלים ששוחררו מבתי הכלא בישראל, בולטים הטבח במלון פארק, רצח חמישה תלמידי המכינה בעצמונה, פיגוע ההתאבדות בקפה הלל, רצח הרב בנימין וטליה כהנא הי"ד, פיגועי התאבדות בקניון השרון בנתניה, פיגועי התאבדות באוטובוסים בירושלים ועוד פיגועים רבים, בהם נרצחו כאמור כמאה ושמונים יהודים.

למי שלא מכיר, ציטטתי את בנימין נתניהו.

ולשאלתך,

מהעסקה עצמה לא ממש אכפת לי, מצידי שישחררו את כולם חינם אין כסף.

כשאני או אחד מחבריי נהרג בקרב, נקבל מודעת אבל של 8 סמ"ר, אולי איזה תמונת פספורט בעמוד השני של מעריב והודעה לאקונית יבשה של יונית לוי.

בלי צבא החברים של יאיר ובלי מאהל הזדהות עם המשפחה שלי.

שאל אותי איך אני יודע?

כי בחודש הארור ההוא, איבדתי המון חברים מול העיניים, השתתפתי בלא מעט לויות, ראיתי כאב נוראי של הורים - ולא זכור לי שמישהו פה הביע התעניינות במשפחות שלהם.

אז שיזדיין גלעד שליט. שיגיד תודה שהוא בחיים, כמו שאני רואה את זה, הוא בר מזל אחושרמוטה.

אני מקוה שיחזור כבר למשפחתו ויפסיקו לחפור על כמה הוא מסכן.

מילה במילה.

כשאני או אחד מחבריי נהרג בקרב, נקבל מודעת אבל של 8 סמ"ר, אולי איזה תמונת פספורט בעמוד השני של מעריב והודעה לאקונית יבשה של יונית לוי.

בלי צבא החברים של יאיר ובלי מאהל הזדהות עם המשפחה שלי.

שאל אותי איך אני יודע?

כי בחודש הארור ההוא, איבדתי המון חברים מול העיניים, השתתפתי בלא מעט לויות, ראיתי כאב נוראי של הורים - ולא זכור לי שמישהו פה הביע התעניינות במשפחות שלהם.

אז שיזדיין גלעד שליט. שיגיד תודה שהוא בחיים, כמו שאני רואה את זה, הוא בר מזל אחושרמוטה.

אני מקוה שיחזור כבר למשפחתו ויפסיקו לחפור על כמה הוא מסכן.

להגיד שאף אחד לא הביע התעניינות במשפחות זה לא נכון, ובכל זאת - גם אם נתעלם מהאמרה הצינית (והנכונה) של סטאלין על כך שמוות של אדם אחד הוא טרגדיה, ושל מיליון הוא סטטיסטיקה - את גלעד אפשר להציל. גלעד סובל בכל יום.

"שיגיד תודה שהוא בחיים"? "בר מזל"? אני מבין את הדעות לכאן או לכאן בנוגע לעסקה, אבל אתה מקשיב לעצמך? אתה חושב באמת על מה שאתה כותב? זה מספיק נראה לי מגוחך שאנשים אומרים שאסור אף פעם להתלונן על כלום כי יש אנשים במצב יותר גרוע, אבל בן אדם שחמש שנים בשבי החמאס, בלי כל מגע עם המשפחה שלו, הוא בר מזל?

גם על נערה שנחטפה תגיד שיש לה מזל?

הבן אדם שירת עם החברים שלו בעזה, רובם חזרו, הוא יחזור הרבה אחריהם ועם נזק נפשי לכל החיים.

לדבר על פרופורציות ביחס לזה שחיים של אחרים מושפעים מזה - סבבה.

לדבר על פרופורציות ביחס לזה שאחרים גם סבלו וסובלים ועליהם לא מדברים - סבבה.

להגיד שיש לו מזל ושהוא לא מסכן?

אם אתה רוצה פרופורציות, אז אם לדעתך גלעד שליט בר מזל אני לא יודע על מה אתה כן יכול להתלונן אי פעם בחיי היום יום שלך.

רוצחיו של נחשון וקסמן ישוחררו

הרוצחת שפיטתה נער להגיע לקניון באינרטנט וחטפו אותו שם.

עוד מלא בקיצור http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4134434,00.html

אם אתה רוצה פרופורציות, אז אם לדעתך גלעד שליט בר מזל אני לא יודע על מה אתה כן יכול להתלונן אי פעם בחיי היום יום שלך.

צודק. ועדיין, הוא בר מזל גדול מאוד.

אני די מבולבל

בשנת 1994 ממשלת ישראל בראשותו של יצחק רבין (כיביכול שמאל) מסרבת לשחרר 200 אסירים תמורת החייל נחשון וקסמן ויוצאים לפעולה צבאית למען שחרורו של החייל.

בשנת 2011 ממשלת ישראל בראשותו של בנימין נתניהו (כיביכול ימין) מסכימה לשחרר 1027 אסירים ואסירות תמורת שחרורו של החייל גלעד שליט.

לא מצליח להבין מה הולך במדינה הזאת.

בנימין נתניהו צוטט כשאמר ?יש להילחם בטרור בכל דרך?.

מנגד, ידוע שיצחק רבין בין היחידים שבאמת רצו וכמעט השיגו הסכם שלום.

אשכרה ככל שאתה יודע יותר - אתה רק מבין פחות.

"שיזדיין גלעד שליט"? באמת? אפשר להיות בעד או נגד העסקה, אפשר לפקפק במחיר הגבוה, אבל לזלזל כ"כ בחייל צה"ל שבשליחות הצבא לא בדיוק יצא לנופש בגבעת אולגה במשך חמש שנים זו חוצפה. גלעד לא "גנב" את תשומת הלב הציבורית, היא הוענקה לו מהסיבה שבגללה הוא כ"כ "בר-מזל", הוא חי. הוא לא בחר להיות חטוף, הוא לא בחר "לבלות" את חמש השנים האחרונות בשבי, ואני בטוח שבימים הקרובים נגלה שהוא גם לא תמיד בחר לבלות אותם חי. לו לא היתה ברירה, לצערי, גם לא לשאר אלפי הלוחמים שנפלו, לנו כן. בעד או נגד העסקה, גלעד הוא לא הכתובת לביקורת.

דבר ראשון, אני לא בעד השיחרור ולא נגד, מודה לאל שאני לא זה שצריך לקבל החלטה כזאת, אבל אם כבר התקבלה אז אני שמח בשמחת משפחת שליט שגלעד חוזר.

דבר שני, נראה לי שרק במדינה שלנו מעמד החייל עולה על מעמד האזרח, לרגע שוכחים מה תפקידם של החיילים. החיילים אמורים להגן בגופם על העם. לא יכול להיות שחייל הופך להיות קדוש יותר מהאזרח, לא אמורים לסכן אזרחים בשביל להציל חייל, אלא ההפך.

ולגבי התגובות לשחרור, לא רק כאן אלא בכלל באינטרנט שאני קורא, זה רק מלמד שאין למכבי קהל של סטייקים, זו פשוט מדינה של סטייקים, מה שלא יעשו תמיד אנשים יחפשו וימצאו את הרע.

העסקה כבר התבצעה, תתמכו, תחזקו, תשמחו בטוב.

עדיף למות מאשר להיות שבוי מה יש לכם?

מה גם שאם אני לא טועה יש גם הוראה בצבא שאם יש ניסיון חטיפה צריך למנוע אותו בכל מחיר גם אם זה אומר לירות בחבר שלך.

אני משאר לעצמי שרוב החיילים הקרביים מעדיפים למות מאשר להיות שבויים.

עדיף למות מאשר להיות שבוי מה יש לכם?

מה גם שאם אני לא טועה יש גם הוראה בצבא שאם יש ניסיון חטיפה צריך למנוע אותו בכל מחיר גם אם זה אומר לירות בחבר שלך.

אני משאר לעצמי שרוב החיילים הקרביים מעדיפים למות מאשר להיות שבויים.

אתה לא טועה

אני די מבולבל

בשנת 1994 ממשלת ישראל בראשותו של יצחק רבין (כיביכול שמאל) מסרבת לשחרר 200 אסירים תמורת החייל נחשון וקסמן ויוצאים לפעולה צבאית למען שחרורו של החייל.

בשנת 2011 ממשלת ישראל בראשותו של בנימין נתניהו (כיביכול ימין) מסכימה לשחרר 1027 אסירים ואסירות תמורת שחרורו של החייל גלעד שליט.

לא מצליח להבין מה הולך במדינה הזאת.

בנימין נתניהו צוטט כשאמר ?יש להילחם בטרור בכל דרך?.

מנגד, ידוע שיצחק רבין בין היחידים שבאמת רצו וכמעט השיגו הסכם שלום.

אשכרה ככל שאתה יודע יותר - אתה רק מבין פחות.

או שאתה מבין שההגדרות לימין/שמאל הם יותר מורכבות מאשר "שמאלנים וותרנים" ו"ימנים שלא נכנעים לטרור".

מה קרה ?

ייתכן מאוד שביבי עושה את העסקה הזו גם מטעמים פוליטיים של להוריד מעליו את האש של המחאה. לי נראה שזה לא יעזור לו.

לגבי האופציה הצבאית, היה כתוב בכמה מקומות היום שהעסקה הזו קיבלה אור ירוק רק אחרי שגנץ ויורם כהן אמרו שאין אופציה צבאית.