Jump to content

מדוניאנין מדבר

ליד הקרן

Recommended Posts

לכל אלה שבונים להם שיטות- השיטה שאיווניר הולך עליה כרגע היא 5-3-2 כשמדוניאנין מאחורי החלוצים.

גם אני הבנתי את זה מהקטע שצוטט כאן מוואלה בפוסט אחר.

דרך אגב, מישהו יכול לומר מי הם ה-11 שנכון לעכשיו צפויים לאייש את המערך?

רק שחקן גדול יכול להרשות לעצמו להגיד את זה.

אם מכבי תשחק 4-4-2 יהלום, עם האריס מאחורי החלוצים, כשאלברמן מאחור נותן לו חופש, הוא ינוצל הכי טוב שיש. לא 50-50 ולא בטיח. לשים אותו מאחורי יצחקי ועטר ואז גם לא צריך שחקני אגף יצירתיים, אפשר להסתפק בפועלים שחורים עם יכולת מסירה.

שמע, זה חלום לראות דבר כזה.. אבל בשביל שזה יחזיק אתה צריך את אלברמן בכושר שיא.

להחזיק את כל האמצע לבד זה דבר מאוד קשה ואני לא יודע אם הוא יוכל לעשות את זה..

... ואני רק מוסיף ואומר שזה מערך בלי החזקת כדור והגנה מחוררת, אני לא רואה את מוטי משחק במערך הזה.

רק שלא ישכח להאשים את עצמו

יחסית לציפיות לא עשה יותר מידי

והיו גם כאלה שאמרו שהוא השחקן הכי טובה שהיה פה בארץ חח הזוי

מקווה לא לאכול את הכובע אחרי העונה שתבוא

או שבעצם מה זה משנה גם ככה זה לא קשור אלינו

אז למה אתה מגיב בכלל

אם זה אכן יהיה המערך, אז ההימור שלי הוא:

חיימוב

זיו-סאבו-ניבאלדו-ייני-מלול

אלברמן-לוגסי

האריס

יצחקי-עטר

אין ספק שלהאריס מדוניאנין יש יכולות של שחקן גדול. אני אישית חושב שהוא לא מתאים לכדורגל המודרני כי הוא איטי מאוד ומעבר לכך - הוא לא נייד.

אבל הבעייה הכי גדולה בעונה האחרונה הייתה שהאריס מדוניאנין לא שיחק מתחת לחלוצים, כל הזמן אמרו שהתפקיד הטבעי שלו מאחורי החלוצים אבל הוא בעצם שיחק כקשר אחורי - תפקיד שהוא חלש מאוד בו

והוא לא אפקטיבי ולא תורם ולו במעט. הבעייה היא שאני לא רואה איך הוא משתלב במכבי של השנה, הרי האריס מדוניאנין הוא שחקן שמתאים למערך 4-5-1 בלבד, וזה מערך שלא מתאים למכבי.

במערך של 4-4-2, תגידו לי - איפה הוא ישחק? עוד פעם הוא ישחק כקשר אחורי והוא יאבד כדורים ולא יהיה יעיל וכל ההתקפה תהיה איטית ולא יהיה מחץ?

הוא לא ווינגר - כי אין לו מהירות, והוא לא קשר אחורי - כי זה לא התפקיד שלו. הוא שחקן שצריך לשחק מאחורי החלוצים ובמכבי של היום שיש לכם חלוצים כמו קולאוטי, עטר ויצחקי - זה בלתי

אפשרי לשחק 4-5-1, הוא לא מתאים למכבי ולאופן שבו היא רוצה לשחק.

למה בליגה פח כמו שלנו כשיש לנו משחקים מול קבוצות כמו סכנין והרצליה צריך לשחק עם שני קשרים אחוריים?

נגד קבוצות כאלה שבמילא רוב המשחק צריך להיות בחלק שלהם אלברמן קשר אחורי יחיד ומדוניאנין מאחורי עטר ויצחקי\קולאוטי ויצחקי\עטר וקולאוטי

... ואני רק מוסיף ואומר שזה מערך בלי החזקת כדור והגנה מחוררת, אני לא רואה את מוטי משחק במערך הזה.

הגנה מחוררת? אתה משחק עם חמישיית הגנה, שני קשרי אמצע ולפניהם האריס-יצחקי-עטר.

אני מעדיף לראות 4-4-2, אבל 5-3-1 זה מערך נכון גם התקפית, כי כרגע אין לך שחקני אגף התקפיים מבריקים, במיוחד אחרי שבוזגלו עזב. אז אתה מנצל את מדוניאנין בצורה מקסימלית ולפניו שני החלוצים הטובים בליגה.

ההגנה צריכה להיות מאוד חזקה עם שלושה בלמים (ושני מגנים שיוכלו לעלות בראש שקט, מה שממקסם את היכולות של זיו), עם שני קשרי אמצע עם אוריינטציה הגנתית, כמו אלברמן וסידיבה/לוגסי/ייני.

לא ילך? נשחק עם 9 בלמים וזיזוב למעלה, אבל בוא ננסה קודם.

בגלל שדור וזיו הם לא מגנים, במובן ההגנתי, זה דווקא מערך טוב מאוד עבורם:

חיימוב

דור-סטרול-ניבאלדו-סאבו-זיו

אלברמן-ייני/לוגסי

האריס

יצחקי-עטר

במידה וכולם בריאים, כמובן.

בשיא שלו, הוא לא יכול היה לעשות את זה

אז בטח שלא עכשיו

לצערי, לא קראתי את הקטע שצוטט. מישהו יכול לומר איך הבנתם את זה?

בהנחה שזה נכון, זה נראה לי פשוט מטופש! יש קצת הרגשה שאיווניר מחזיר כל מיני דברים שכבר עברו מהעולם ומנסה להמציא את הגלגל מחדש: השמירה האיזורית בקרנות, ה- 5-3-2 הזה? מאיפה כל הדבריםה אלה באו? למה בכלל צריך 3 בלמים כשיש לך 2 כמו סאבו וניבאלדו.

מה שיקרה זה שעוד פעם כמו שקרה בכל סוף העונה שעברה, הקבוצה היריבה תחזיק בכדור 70% מהזמן ומכבי תשחק על מתפרצות כמו קבוצה קטנה. מה השיטה הזו משדרת לשחקנים? בחייאתכ 5 שחקני הגנה מול סכנין? מה קרה? מה אנחנו משחקים מול באיירן מינכן? כולה ליגה ישראלית. במקום לשדר עוצמה, משדרים פחד.

אם יש למישהו תובנות אחרות, אשמח לשמוע.

למה בליגה פח כמו שלנו כשיש לנו משחקים מול קבוצות כמו סכנין והרצליה צריך לשחק עם שני קשרים אחוריים?

נגד קבוצות כאלה שבמילא רוב המשחק צריך להיות בחלק שלהם אלברמן קשר אחורי יחיד ומדוניאנין מאחורי עטר ויצחקי\קולאוטי ויצחקי\עטר וקולאוטי

אני מבין את הרציונאל אבל חושש שיש לך טעות בנושא הזה.

קישור שמורכ משני קשרים אחוריים שאחד מהם גרזן והשני הוא אותו 50:50 מפורסם,

זו הדרך להנעת כדור נכונה (בשל היכולת של שני השחקנים הללו לנוע לכל אחד מהצדדים שבו יש בהם צורך).

קישור עם קשר אחורי אחד (גרזן), יוצר לך חור בחיבור שבין החלק ההגנתי להתקפי.

כמובן שהקאצ' הוא למצוא את אותו 50:50, אבל זה סיפור אחר.

הגנה מחוררת? אתה משחק עם חמישיית הגנה, שני קשרי אמצע ולפניהם האריס-יצחקי-עטר.

אני מעדיף לראות 4-4-2, אבל 5-3-1 זה מערך נכון גם התקפית, כי כרגע אין לך שחקני אגף התקפיים מבריקים, במיוחד אחרי שבוזגלו עזב. אז אתה מנצל את מדוניאנין בצורה מקסימלית ולפניו שני החלוצים הטובים בליגה.

ההגנה צריכה להיות מאוד חזקה עם שלושה בלמים (ושני מגנים שיוכלו לעלות בראש שקט, מה שממקסם את היכולות של זיו), עם שני קשרי אמצע עם אוריינטציה הגנתית, כמו אלברמן וסידיבה/לוגסי/ייני.

לא ילך? נשחק עם 9 בלמים וזיזוב למעלה, אבל בוא ננסה קודם.

בגלל שדור וזיו הם לא מגנים, במובן ההגנתי, זה דווקא מערך טוב מאוד עבורם:

חיימוב

דור-סטרול-ניבאלדו-סאבו-זיו

אלברמן-ייני/לוגסי

האריס

יצחקי-עטר

במידה וכולם בריאים, כמובן.

אם היית שם לב היית מבין שגם אני וגם מי שהגיב לך דיברנו על המערך 4-4-2 קלאסי שאלברמן משחק מאחור והאריס מקדימה עם 2 חלוצים, אני הוספתי על דבריו של הבחור השני למה המערך הזה פשוט לא ילך לדעתי.

לא דיברתי על המערך של 5-3-2 - ואם כבר מדברים עליו - אני אישית לא אוהב אותו, אני לא חושב שהוא יעבוד לזמן ארוך, אין לך כרגע 2 בלמים אז אתה מדבר על 3? מה גם שלאורך עונה שלמה אני לא מאמין

שהמערך הזה יחזיק, כי יש פציעות, יש מורחקים וכו'.. ולמצוא 3 בלמים שייאיישו את המערך הזה לאורך כל העונה זה לא פשוט. וכשאתה מאבד שחקן אחד אז כל המערך יכול להשתנות וכל האופן שבו משחקים.

הפסקתי לקרוא כאן.

הדבר היחידי שאני מסכים איתך הוא שניידות ומהירות הם שני דברים שונים. זידאן לא היה סופר מהיר אבל היה במקום הנכון לקבל ולתת כדורים, פירלו לא סילון אבל גאון כדורגל וצ'אבי אולי מהיר, אבל הוא מעולם לא הראה את זה על מגרש כדורגל.

אז איך, אחרי שעשית את ההבחנה הנכונה הזאת בין מהירות לניידות ומיקום נכון שחיוני לקשרים התקפיים, אתה אומר שהוא לא מתאים לכדורגל המודרני?

לא יותר פשוט להבין שהוא פשוט לא תופקד במקום הטבעי שלו?

חחח צ'אבי מהיר?

ראיתי פעם חילזון עוקף אותו.

הוא פשוט נייד ברמה היסטרית.

ואם אלברמן לבד הבלמים שלך חצי משחק מעיפים כדורים...לא תקין.

לצערי, לא קראתי את הקטע שצוטט. מישהו יכול לומר איך הבנתם את זה?

בהנחה שזה נכון, זה נראה לי פשוט מטופש! יש קצת הרגשה שאיווניר מחזיר כל מיני דברים שכבר עברו מהעולם ומנסה להמציא את הגלגל מחדש: השמירה האיזורית בקרנות, ה- 5-3-2 הזה? מאיפה כל הדבריםה אלה באו? למה בכלל צריך 3 בלמים כשיש לך 2 כמו סאבו וניבאלדו.

מה שיקרה זה שעוד פעם כמו שקרה בכל סוף העונה שעברה, הקבוצה היריבה תחזיק בכדור 70% מהזמן ומכבי תשחק על מתפרצות כמו קבוצה קטנה. מה השיטה הזו משדרת לשחקנים? בחייאתכ 5 שחקני הגנה מול סכנין? מה קרה? מה אנחנו משחקים מול באיירן מינכן? כולה ליגה ישראלית. במקום לשדר עוצמה, משדרים פחד.

אם יש למישהו תובנות אחרות, אשמח לשמוע.

אני לא בעד או נגד רק אומר לך-לכל מערך יש יתרונות וחסרונות.5-3-2 לא מצביע על הגנה או התקפה,זה הכל שאלה של תכונות והדגשים בתוך המערך.למשל-4-4-2 יכול להיות הגנתי יותר אם אחד הקיצונים שלך זה יואב זיו ושני הקשרים שלך הם בעיקר דפנסיבים.

ב5-3-2 תזוזה של שרן חמש מטר קדימה כבר משנה את זה ל4-5-1.למספרים עצמם יש פחות משמעות-קבוצת כדורגל טובה היא קבוצה גמישה ואלסטית,לא סטטית ולפעמים זה משתנה בין הגנה להתקפה(מגינים בצורה מסויימת ותוקפים בצורה שונה).

המספרים הם רק נקודת מוצא בסיסית.

שאני אבין, בנבחרת שלו הוא משחק קבוע כקשר אחורי?

--------------

ככה הוא אמר..

אל תשכח שבנבחרת שלו יש את סליחוביץ',פיאניץ',מיסימוביץ'..ככה שלהיות שם הפליימייקר זה לא משהו שתלוי בו

רק שחקן גדול יכול להרשות לעצמו להגיד את זה.

אם מכבי תשחק 4-4-2 יהלום, עם האריס מאחורי החלוצים, כשאלברמן מאחור נותן לו חופש, הוא ינוצל הכי טוב שיש. לא 50-50 ולא בטיח. לשים אותו מאחורי יצחקי ועטר ואז גם לא צריך שחקני אגף יצירתיים, אפשר להסתפק בפועלים שחורים עם יכולת מסירה.

לדעתי לא יספיק.

1. הוא עדיין שחקן לא יציב, יש לו יותר מדי תנודתיות ביכולת. יש משחקים שהוא לא בא לעבוד..ואז מה ?

2. לקבוצות יריבות יהיה מאוד קל לסגור שחקן אחד לא מהיר במיוחד שהכל עובר דרכו, (פשוט מצופפים) חייבים לשמר עוד אופציות התקפיות מהאגפים, שיפתחו את המשחק.

המכביה, אתה צודק, המספרים לא חשובים בכלל.

אבל השחקנים שאתה מעלה בהרכב, דווקא כן.

אני חושב שהמערך הזה התגלה בעונה החולפת כבעייתי מאוד מבחינת המעבר מהגנה להתקפה והחזקה בכדור.

לעומת זאת, אחד היתרונות של המערך הוא שאתה יכול להשתמש התקפית בשחקן מגוון כמו סאבו. אם היה לנו עוד אחד כזה, לדעתי המערך היה מדהים.

אני לא בעד או נגד רק אומר לך-לכל מערך יש יתרונות וחסרונות.5-3-2 לא מצביע על הגנה או התקפה,זה הכל שאלה של תכונות והדגשים בתוך המערך.למשל-4-4-2 יכול להיות הגנתי יותר אם אחד הקיצונים שלך זה יואב זיו ושני הקשרים שלך הם בעיקר דפנסיבים.

ב5-3-2 תזוזה של שרן חמש מטר קדימה כבר משנה את זה ל4-5-1.למספרים עצמם יש פחות משמעות-קבוצת כדורגל טובה היא קבוצה גמישה ואלסטית,לא סטטית ולפעמים זה משתנה בין הגנה להתקפה(מגינים בצורה מסויימת ותוקפים בצורה שונה).

המספרים הם רק נקודת מוצא בסיסית.

כעיקרון אתה צודק. תמיד אני אוהב לתת את הדוגמה של ברצלונה שלמעשה משחקת במערך בלי חלוצים בכלל (ויה משחק בכנף ומסי הוא בכלל לא חלוץ) אבל היא הקבוצה הכי התקפית בעולם. למרות זאת, אני דיברתי על מכבי של העונה ועל חומר השחקנים הקיים ולא באופן כללי. הרי שנינו יודעים שבמערך של 5-3-2 אתה משחק בקישור עם אלברמן ולוגסי ומדוניאנין לפניהם. הקשר ההתקפי היחיד הוא מדוניאנין, כך שגם אם ייני ישחק בלם ויצטרף לקישור, כל מה שעשית זה להוסיף עוד קשר דפנסיבי ל- 2 שכבר קיימים. בשקלול הכולל, לא משנה איך אתה הופך את זה, אתה משחק עם 7 שחקנים שהם דפנסיבים באופיים.

ואם זה באמת מה שמוטי איווניר מתכנן אז איפה נכנסים: קונאטה ורפי דהאן ואלי זיזוב?

תאמין לי אני בן אדם אופטימי, אבל תהרוג אותי לא רואה איך אפשר להצליח במערך הזה.

לדעתי לא יספיק.

1. הוא עדיין שחקן לא יציב, יש לו יותר מדי תנודתיות ביכולת. יש משחקים שהוא לא בא לעבוד..ואז מה ?

2. לקבוצות יריבות יהיה מאוד קל לסגור שחקן אחד לא מהיר במיוחד שהכל עובר דרכו, (פשוט מצופפים) חייבים לשמר עוד אופציות התקפיות מהאגפים, שיפתחו את המשחק.

זה כמו להגיד ששמירה איזורית קל לשבור, כי פשוט קולעים מהשלוש ואז הם חייבים לעבור לאישית. יעברו לאישית? אין בעיה, הגארדים יעברו באחד על אחד, עם צעד ראשון מהיר, ואחרי כמה חדירות הם יתנו להם את המטר, והם יחזרו להפציץ משלוש, וחוזר חלילה.

הנקודה היא שעל הנייר ספורט, כל ספורט, הוא מאוד פשוט. אבל מי מבטיח לך שתקלע מהשלוש? מי אמר שהגארדים שלך יצליחו לחדור באישית? ככה שגם להגיד "יצופפו על מדו", זה הרבה יותר קשה ממה שזה נשמע.

לצופף מול מדו זה לא בהכרח קל, יש לו שליטה מצויינת בכדור וראיית משחק מספיק טובה כדי לנצל יתרון מספרי בהתקפה. ושוב, לא יעבוד? בסדר, ניסית לשחק עם השחקן הכי יצירתי שלך בעמדה הטבעית שלו, אי אפשר לבוא אליך בטענות.

--------------

ככה הוא אמר..

אל תשכח שבנבחרת שלו יש את סליחוביץ',פיאניץ',מיסימוביץ'..ככה שלהיות שם הפליימייקר זה לא משהו שתלוי בו

פאביצ'ביץ' משחק בנבחרת שלו לפעמים מגן ימני, ושמנו אותו ככה נגד עכו בחוץ זה לא נגמר טוב

--------------

ככה הוא אמר..

במשחקים האחרונים הוא קשר אחורי, בדומה מאוד למכבי. זה לא עושה לו טוב- לא שם ולא פה.

פאביצ'ביץ' משחק בנבחרת שלו לפעמים מגן ימני, ושמנו אותו ככה נגד עכו בחוץ זה לא נגמר טוב

סאבו המגן הימני הפותח של נבחרת מונטנגרו. לא לפעמים. ויש לציין שהוא היה השחקן אולי הטוב ביותר על המגרש בתחילת יוני מול בולגריה כמדומני.

שיתחיל קודם להרשים ולשחק כמו שצריך, שיתחיל להראות חשק ומוטיבציה לשחק ולא יעשה טובה על המגרש כמו שעשה עד היום, שיעשה את כל אלו ואחר כך יזיין את המוח בתקשורת.

שחקן שנקנה במחיר כזה ועם פוטנציאל כמו שלו אמור להוביל אותנו רחוק למעלה ולא להתבכיין שאין הצלחה וזה וההוא אשמים.

אין לנו כלים ל5-3-2 כי סטרול גמר את הסוס וייני שחקן לא טוב. וגם כי כבר לא משחקים בשיטה הזאת מאז שלמה שרף בנבחרת כשחטפנו חמישיות משבדיה.

העונה יש לנו הרבה כלים התקפיים, כדי לנצל אותם הם צריכים להיות על המגרש.

לשים בהרכב את ייני כשעל הספסל נמצאים קולאוטי\כחלון\דאבור\מיכה\קאנוטה\זיזוב\קהת נראה לי לא חכם.

להזכירכם יצחקי פתח את העונה שעברה בימין.

זה כמו להגיד ששמירה איזורית קל לשבור, כי פשוט קולעים מהשלוש ואז הם חייבים לעבור לאישית. יעברו לאישית? אין בעיה, הגארדים יעברו באחד על אחד, עם צעד ראשון מהיר, ואחרי כמה חדירות הם יתנו להם את המטר, והם יחזרו להפציץ משלוש, וחוזר חלילה.

הנקודה היא שעל הנייר ספורט, כל ספורט, הוא מאוד פשוט. אבל מי מבטיח לך שתקלע מהשלוש? מי אמר שהגארדים שלך יצליחו לחדור באישית? ככה שגם להגיד "יצופפו על מדו", זה הרבה יותר קשה ממה שזה נשמע.

לצופף מול מדו זה לא בהכרח קל, יש לו שליטה מצויינת בכדור וראיית משחק מספיק טובה כדי לנצל יתרון מספרי בהתקפה. ושוב, לא יעבוד? בסדר, ניסית לשחק עם השחקן הכי יצירתי שלך בעמדה הטבעית שלו, אי אפשר לבוא אליך בטענות.

עזוב רגע את הכדורסל - סתם בשביל לא להרחיב את הויכוח התיאורטי ממילא.

כתבתי את עניין הציפוף כמסקנה בעקבות העונה החולפת - קבוצת כן ציפפו וכן הצליחו להוציא מאיתנו את העוקץ, במלא משחקים היינו פשוט תקועים מחכים להברקות - זה לא רק בתיאוריה

(נגד בארסה למשל אתה מצופף עד מחר - אבל שם יש לך שלושה שחקנים מהטובים בעולם באמצע, שבגלל הניידות, הורסטיליות שלהם, קריאת המשחק, והיכולת הטכנית הנדירה, אתה סופג - אבל בגלל זה זאת בארסה והיא לא ניתנת לעצירה, ואני בכלל לא מדבר על אלבז ופדרו שבאים לך מהאגף - במכבי אין מסי/אנייסטה/צ'אבי - אתה מפיל את כל היצירה על מדו אחד לא מהיר ונייד במיוחד (בוא נגיד גם יצחקי יוצר ..אז 2 שחקנים) אני אומר לך - זה הרכב שקל מאוד לשתק עם חמישה שחקני הגנה ועוד 3 קשרים דפנסיביים.

חצי ליגה משחקת ככה.

הרי מה צעקנו כל העונה שעברה - אי אפשר לשחק בלי אגפים ! (קראנו לזה מגנים)