Jump to content

האלוף (מיל') אלעזר שטרן: "אני פוחד מחובשי הכיפה יותר מערבים ישראלים"

Guest עידן דורון

Recommended Posts

Guest עידן דורון

"אני פוחד מחובשי הכיפה יותר מערבים ישראלים. כלפי זאת סכנה גדולה יותר. מה יש לי לפחד מערבים?"

כך צוטט היום, האלוף במיל', אלעזר שטרן, לשעבר ראש אמ"ש (כיום חזר להיות אכ"א בצה"ל) בידיעות אחרונות במוסף 7 ימים.

האלוף שטרן יורה לכל כיוון.

על מירי רגב: "איך ייתכן שחוק הצינון לא חל עליה?", "מירי רגב היא דוגמה לרשלנות של חוק הצינון. יש לי חשש שהמדיניות התקשורתית שלה במיוחד במלחמת לבנון השנייהף באה מתוך הסתכלות על היחסים שלה עם התקשורת בעתיד. והנה דווקא על דוברת צה"ל אין אפילו יום אחד של צינון".

על חיילי ישיבות ההסדר: "הם משרתים רק חצי שנה בפעילות מבצעית"

על הרבנים: "הם מנצלים את הצבא ליעדים פוליטיים", "אני גדלתי על כצ'לה (יעקב כץ), שהיה אז מפקד בשקד ונפצע. הייתי אז בשמינית, והערצנו אותו. הבעיה היא שהיום הוא שם את עצמו כשבוי של הרב מלמד. זה גם משרת לו אמירות פוליטיות. לדעתי, גם הוא לא מבין את המחירים".

על תומכי עסקת שליט: "אני כבר רואה את כמות מודעות האבל", "אני בטוח שלמשפחתו של גלעד שליט זו תופת כל יום. אבל גם למשפחה שכולה זו תופת, ולהם אין תקווה. בהנחה שישחררו את כל השמות המדוברים, אני כבר רואה את מודעות האבל. לא רואה את השמות, אבל רואה את הכמות".

בזמנו, כשהיה ראש אמ"ש, לא חשש לצאת כנגד המשתמטים מצה"ל (למרות שהוא חבש כיפה). וגם כיום, למרות שהוא אדם דתי, לא פוחד לצאת נגדם.

אבל הוא אדיוט.

האמירות שלו מוגזמות. גם אם ככה הוא חושב, יש דברים שהשתיקה יפה להם..

אני לא רוצה להכנס לכל שאר הנושאים, אבל בדבר אחד הוא צודק

מסלול הביינישים זה פשוט בושה לצהל, בושה שקיים מסלול כזה.

איזה סיבה יש להם לא לעשות 3 שנים?או לעשות לפחות חלק, לחזור לישיבה ואח"כ להשלים ל3 שנים?

העיקר שהם אומרים שהם עושים 5 שנים.

אני לא רוצה להכנס לכל שאר הנושאים, אבל בדבר אחד הוא צודק

מסלול הביינישים זה פשוט בושה לצהל, בושה שקיים מסלול כזה.

איזה סיבה יש להם לא לעשות 3 שנים?או לעשות לפחות חלק, לחזור לישיבה ואח"כ להשלים ל3 שנים?

העיקר שהם אומרים שהם עושים 5 שנים.

בכיינים,חושבים שהם עושים טובה למישהו שהם בצבא

ואין שום סיבה, ככה צה"ל מונע לעצמו אחוז השתמטות יותר גבוה ועל הדרך מגייס עוד כח מילואים למקרה הצורך.

בזמנו, כשהיה ראש אמ"ש, לא חשש לצאת כנגד המשתמטים מצה"ל (למרות שהוא חבש כיפה). וגם כיום, למרות שהוא אדם דתי, לא פוחד לצאת נגדם.

אבל הוא אדיוט.

האמירות שלו מוגזמות. גם אם ככה הוא חושב, יש דברים שהשתיקה יפה להם..

יש לו פה גדול, והוא לא טורח להקפיד יותר מדי על מה שיוצא ממנו. אבל אם מתייחסים לתוכן הדברים, הוא רחוק מלהיות טיפש, גם אם אני חושב שלפעמים הוא לוקח את הדברים רחוק מדי, מה שעלול לגרום יותר נזק מתועלת.

ושיהיה ברור, לו עצמו יש כיפה על הראש...

ושיהיה ברור, לו עצמו יש כיפה על הראש...

נו, ומה זה מעיד? אין דתיים שמאלנים?

אחד מראשי אכ"א שגרם אולי הכי הרבה נזק עם האמירות המיותרות שלו, בזה שגרם למשבר אמון בין צה"ל לבין ציבור שמהווה 40 אחוז מהלוחמים בצה"ל ו-50 אחוז מהקצינים.

מכיוון שהוא כבר בחוץ לא צריך להתייחס אליו.

דווקא בעניין הביינישים, זו ביקורת מוגזמת. נכון, אפשר לדרוש מהם לעשות 3 שנים, אבל תכלס? אתה מרוויח את הלוחמים האלה במילואים, מה זה משנה כמה הם עושים בסדיר.

ברור שאין לעשות איפה ואיפה, אבל משך השירות הצבאי הוא חלק מסך כולל של 4 שנים וחצי, שמקובל על הצבא ועל הממסד הדתי, אז אפשר להבין. זה לא משנה כמה זמן הם פועלים בצורה מבצעית בזמן הסדיר, זה מלאי לוחמים גדול במילואים וזה מה שבאמת קובע בשעת מלחמה.

מעבר לזה אני איתו ברוב הדברים. בעיקר בעניין גלעד שליט.

נו, ומה זה מעיד? אין דתיים שמאלנים?

אחד מראשי אכ"א שגרם אולי הכי הרבה נזק עם האמירות המיותרות שלו, בזה שגרם למשבר אמון בין צה"ל לבין ציבור שמהווה 40 אחוז מהלוחמים בצה"ל ו-50 אחוז מהקצינים.

מכיוון שהוא כבר בחוץ לא צריך להתייחס אליו.

סתם רציתי להזכיר את זה, לפני שאנשים יאישמו אותו באנטישמיות בגלל האזכור של הכיפות הסרוגות.

וכהערת אגב, אני חושב שמקורו של משבר האמון רחוק מלהיות הדברים של אלעזר שטרן. לטעון שזה בגללו זאת קצת היתממות.

יש לו חלק אדיר במשבר הזה.

בתקופת ההתנתקות הוא רק ליבה את הלהבות, וגם אח"כ הוא המשיך עם כל מני גזרות משונות שלו על הישיבות, שמן הסתם לא הוסיפו.

יכול להיות שהוא לא מצנזר את עצמו מספיק אבל הוא בהחלט אומר הרבה דברים שהם נכונים.

תורתם אמונתם ומסלול הביינישים הם מה שהצבא (המדינה) חייבים להיפטר ממנו.

באיזה קלות אתם זורקים שליש מחיילי צה"ל מהצבא.

באיזה קלות אתם מוותרים על לוחמים מסורים שאוהבים את המדינה ומוסרים עליה נפש.

כמה הסדרניקים הפכו ליהיות קצינים ובדרגים גבוהים?

כמה הסדרניקים נהרגו תוך כדי ה"פעילות הקצרה" שלהם.?

כמה הסדרניקים הצילו אנשים תוך כדי השירות הקטן שלהם?

הפילוג הזה שמנסים ליצור פה הוא מגעיל, ועצוב שהוא קיים.

דבר ראשון, פעם ראשונה שאני שומע שזה שליש וזה נשמע לי קצת מוזר, אבל אם אתה אומר אז פסדר.

דבר שני, אם הם הפכו להיות קצינים בדרגים הגבוהים והמשיכו מעבר ל3 שנים, למה הם היו צריכים את המסלול הזה בכלל? ובעצם גם כאן מתחילה בעיה אחרת.

בייניש שיוצא לקורס מכים צריך לחתום על עוד 4 או 8 חודש ומשם הוא יכול להחליט אם בא לו להמשיך, ובייניש שיוצא לקורס קצינים עושה רק 3 שנים. בעצם זה יוצר בעיות גדולות לכל אלה שמנהלים הכל מלמעלה, הם כל הזמן צריכים להתחשב בהם, הם לא יכולים לסמוך עליהם שישארו להרבה זמן והביינישים עצמם עושים תפקיד יותר קצר- מה שיוצר חור גדול בשרשרת הפיקוד.

אני לא אכנס לחלק של כמה נהרגו וכמה הצילו כי זה נראה לי שטותי להשוות ואני די בטוח שזה לא נוטה רק לטובתם.

אבל החלק הכי בעייתי בכל העניין הוא שרוב החברה האלה שמתגייסים למסלול הזה בעצם מנסים לעקוץ, ואל תגיד לי שזה חלק קטן, כי היתה לי מחלקת בייניש בפלוגה ואני ראיתי את אחוז האנשים שעוקצים שם, ומתבכיינים שם ורק מחפשים כל הזמן איפה לדפוק את המערכת ולעשות שירות קטן.(אני לא אומר שאין שם חברה טובים,יש שם כמה שאני ממש מעריך אבל לא יותר מחברה לא ביינישים).

בקיצור, לא סתם יוצאים עליהם בזמן האחרון, פשוט התחילו לשים לב שכל המסלול הזה לא תקין מהיסוד וזה מתחיל לצאת.

באיזה קלות אתם זורקים שליש מחיילי צה"ל מהצבא.

באיזה קלות אתם מוותרים על לוחמים מסורים שאוהבים את המדינה ומוסרים עליה נפש.

כמה הסדרניקים הפכו ליהיות קצינים ובדרגים גבוהים?

כמה הסדרניקים נהרגו תוך כדי ה"פעילות הקצרה" שלהם.?

כמה הסדרניקים הצילו אנשים תוך כדי השירות הקטן שלהם?

הפילוג הזה שמנסים ליצור פה הוא מגעיל, ועצוב שהוא קיים.

איזה שליש? מדברים פה על הביינשים שעושים שנה ו-4 סדיר. יש אולי היקף של 3-4 גדודים כאלה בכל הצבא. לא קרוב אפילו לשליש.