Jump to content

כ' בתמוז - 105 שנים לפטירת הרצל

אופסימיסט

Recommended Posts

Guest עידן דורון
גם אתה תנגד לציונות אם תדע מה המשמעות של המילה הזאת.

אחד ממיסדי הציונות שאני לא זוכר את שמו אמר, ציונות ויהדות הם שני דברים מנוגדים.

יש שני זרמים מרכזיים ביהדות.

החרדים (שחור לבן) והדתיים לאומיים (כיפה סרוגה).

ההשקפה של הדתיים לאומיים אומרת, שאנחנו התחלנו את הגאולה, כבשנו את הארץ הקמנו מדינה וכו'.

וההשקפה של החרדים אומרת שאנחנו עדיין בגלות, והגאולה האמיתית תהיה שהמשיח יבוא ונבנה את בית המקדש. אין ביהדות מושג כזה של מדינה עם כנסת וראש ממשלה, ועוד שהרוב שם כופרים ויושבים שם ערבים אין דבר כזה.

החרדים מכירים טוב מאוד במוסדות המדינה כשמדובר בכסף.

כי הם מקבלים מהם תקציבים, קצבאות....

הארץ הוקמה על-ידי ציונים. כל העליות (ראשונה, שניה...) הם ציונים שבאו לבנות בארץ.

"אנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות"

על מה אתה מדבר ?

טוב אני יענה לפי הסדר,

Nike, לגבי המפלגות החרדיות בכנסת, אין ספק שאם הן היו יכולות להפוך את המדינה למדינת הלכה ע"פ תורת ישראל הן היו עושות את זה, אבל בגלל שהן לא יכולות והן צריכות להתמודד עם המציאות שהן נמצאות בה, אז יכולת ההשפעה שלהן על העם היא מתוך הכנסת ולא מחוצה לה. מהכנסת הן יכולות לשמור על איסור נישואי התערובת, קדושת שבת וחגים וכו'.

אופסימיסט, נגעת בנקודה. יהדות זאת דת. יהדות זו דרך חיים. הרבה מחברי הפורום הם יהודים שרחוקים מיהדותם וקיום תורה ומצוות.

אני לא אוהב להשתמש במושגים של חילוני ודתי, אבל רק בשביל ההבנה, דתי הוא יהודי שחי כמו יהודי, וחילוני הוא יהודי שחי כמו גוי (ברובו).

בנוגע לזרמים, אני מדבר על שני הזרמים המרכזיים, לא היחידים. גם בתוך הזרמים האלה יש זרמים, שאני אומר חרדים אני תכוון לחב"ד, ברסלב ולשאר. אבל ההשקפה של החרדים (הכיפות השחורות) ושל הדתיים לאומיים (הסרוגות) שונה בבסיסה.

כמו שהזכרתי למעלה, יהדות זאת דת, מכאן שהחילונים הם לא זרם ביהדות, הם חיים איך שבא להם. לגבי המסורתיים הם משמרים מצוות ומנהגים בסיסיים שקיימים בשני הזרמים שהזכרתי.

לגבי הרפורמים, הם מיעוט ללא ספק.

אני אישית לא משתייך לאף זרם, אני גם לא אוהב הגדרות כמו שאמרתי לך של חילוני או דתי, כולנו יהודים אם נרצה ואם לא. זה בדם שלנו. הבחירה שלנו זה אם לחיות כמו שיהודי צריך לחיות לפי התורה או לא.

אני התחלתי להתחזק לפני 3 שנים, שומר שבת, תפילין, לומד מתי שיוצא לי ומתלבש רגיל. תשייך אותי לאן שתבחר אין לי בעיה עם זה.

עידן דורון, אם תבדוק תגלה שהרבה מאוד מהישיבות (אני לא רוצה להגיד הרוב כי לא באמת בדקתי את כולן) מסרבות להתמך ע"י המדינה, ומתקיימות מתרומות של יהודים עשירים בעיקר מחו"ל.

וגם המוסדות שמקבלים, מקבלים סכום זעום לעומת מוסדות לימוד אחרים שנתמכים ע"י המדינה כמו אוניברסיטאות וכו'.

לגבי החלק השני של ההודעה שלך, אני לא מבין מה הקשר, זה שהציונים הקימו את הארץ, לא אומר שזה סותר שהציונות מנוגדת ליהדות (כדת).

חבל לי שהורסים ככה את זכרו.

הכי טוב באמת שתקראו את הספר של יצחק וויס, תופתעו לגלות שם הרבה דברים.

ובכלל, במוזיאון הרצל יש הרבה ספרים שיכולים להפתיע אתכם, תגלו את הרצל הילד שחלם להיות כמו משה רבנו, או הרצל הנער שהתנגד למורה שלו לספרות שאמר שהדת היהודית אינה אלה אמונה חולפת ואין בה אמת, או הרצל המשפטן שעזב את האגודה שלו באוניברסיטה כי היא פתאום היא התחילה לשנוא יהודים, את הרצל העיתונאי שכתב מאמרים לטובת היהודים וחשבו אותו למשוגע, את הרצל הסופר שכתב ספר שלם על מדינת היהודים תוך כמה ימים, הסתגר בחדרו ולא היה מוכן לצאת לאחר משפט דרייפוס ושהקריא לרופאו את ספרו כל מה שהוא אמר לו זה שחייבים לאשפז אותו כי הוא משוגע, ותגלו גם את הרצל הדיפלומט, שרב כמעט עם כל העולם עדי לאפשר ליהודים לחיות במדינה משלהם וגם את אותו הרצל שאחרי שהתקבלה הצעת אוגנדה וכל המתנגדים לה ישבו ובכו באולם הקונגרס ולא היו מוכנים לפתוח את הדלת לאף אחד, רק להרצל, ולמרות שהוא עבר באותו יום אירוע בלב והיה צריך לנוח ברגע שהוא שמע עליהם הוא חזר בחזרה לאולם וישב ובכה איתם כל הלילה.

זה היה באמת תיאדור בנימין זאב הרצל :(

• 1 year later...

אם פעם שניה זאת כבר מסורת, מה נגיד בפעם השלישית?

השנה בסימן קריאה ביומנים (עוד מעט מסיים): הרצל המושך בחוטים, שמכיר את העולם הפוליטי מעבודתו ככתב וגם הולך ולומד אותו תוך כדי תנועה. הרצל שכל הזמן פעיל, "יורה לכל הכיוונים", מושך בכל החוטים, רודף אחרי כל שבריר הזדמנות, ומנסה לבנות את הקומבינציה וההזדמנות שתאפשר לו לאלץ גם את מתנגדיו להרתם לטובת המהלך הציוני. וכל זה תוך כדי שהוא תלוי לפרנסתו במשרת כתיבה בעיתון (שמתעלם בקביעות מקיומה של הציונות), ובחרדה לעתידו הכלכלי, מכיוון שהוא לא מקבל תגמול מהתנועה הציונית, ואף משקיע חלק ניכר מכספו במימון פעולתה.

במכתב לאחד מתומכיו הנאמנים ביותר, הדוכס מבדן, הוא כותב:

בזה הנני מרשה לעצמי להגיש להוד מלכותו ביראת הכבוד את ספרי החדש "אלטנוילנד".

הרי זו מעשיה, שאני מספרה כמו ליד מדורות-המחנה, כדי לאמץ את רוחם של אנשי המסכנים בעת הנדידה.

הכל תלוי בסבלנות.

בספר מדובר על חברה חדשה. מאמין אני, שכל העמים הולכים תמיד בדרך לחברה חדשה.

מצורף (למשך השבוע הקרוב) קישור לפרק מתוך הספר החשוב עד מאוד "הרצל - קריאה חדשה". מומלץ ביותר.

חג שמח.

אם כבר הרצל,

לאחרונה נכנסתי קצת יותר לעומק המחלוקת בינו לבין הרוטשילדים בתקופת המושבות והעלייה הראשונה.

דיי מעניין הסיפור עם הקבלות מעניינות עוד יותר להיום.

ובכלל, העמידה האמיצה של הרצל מול המעצמה הכלכלית של הרוטשילדים בשם הציונות (שהיתה באותו זמן להזיה) שהוא ביקש לבסס בא"י מפליאה.

אם כבר הרצל,

לאחרונה נכנסתי קצת יותר לעומק המחלוקת בינו לבין הרוטשילדים בתקופת המושבות והעלייה הראשונה.

דיי מעניין הסיפור עם הקבלות מעניינות עוד יותר להיום.

ובכלל, העמידה האמיצה של הרצל מול המעצמה הכלכלית של הרוטשילדים בשם הציונות (שהיתה באותו זמן להזיה) שהוא ביקש לבסס בא"י מפליאה.

באיזה מקורות בדקת את עניין היחס לרוטשילדים?

אני מבין שהיה כנראה פער גדול למדי בין הפעילות האישית של רוטשילד עצמו, לבין הדרך שבה מנגנון הפקידות שלו פעל בארץ.

באיזה מקורות בדקת את עניין היחס לרוטשילדים?

אני מבין שהיה כנראה פער גדול למדי בין הפעילות האישית של רוטשילד עצמו, לבין הדרך שבה מנגנון הפקידות שלו פעל בארץ.

ומי אותה הפעילות האישית של רוטשילד עצמו?

קנה את המושבות שהיו בארץ, העביר את המשק שלהם ממשק שמייצר את הדרוש למחייה למשק לייצוא של בשמים/יין/ושאר דברים שאין בהם שימוש ביישוב היהודי, ובתנאים כובלים הרבה יותר מכל חברת כוח אדם מודרנית.

המעניין הוא שזה לא היה סתם עושק קפיטליסטי "רגיל" אלא חלק משורת מעשים אקטיביים של רוטשילד (ושות') במערכה נגד הרצל והציונות שהוא הקים.

זה ממש ממש על רגל אחת,

יש מאמר בשם (אם אני לא טועה, אין לי אותו מולי) "הפילנתרופים מול הציונות" של בחור ש(אם אני לא טועה) שמו משה געש. התפרסם בעיתון המורים להיסטוריה או משהו כזה. ובאשר לעוד מקורות, יש את "המכתב לרוטשילדים" שהרצל כתב שאפשר להסיק ממנו הרבה ועוד הרבה אזכורים בכל מיני מקומות שמתארים את היחסים של הרצל עם ההון היהודי באירופה בכלל ועם הרוטשילדים (שהם מעצמה בינלאומית) בפרט.

ומי אותה הפעילות האישית של רוטשילד עצמו?

קנה את המושבות שהיו בארץ, העביר את המשק שלהם ממשק שמייצר את הדרוש למחייה למשק לייצוא של בשמים/יין/ושאר דברים שאין בהם שימוש ביישוב היהודי, ובתנאים כובלים הרבה יותר מכל חברת כוח אדם מודרנית.

המעניין הוא שזה לא היה סתם עושק קפיטליסטי "רגיל" אלא חלק משורת מעשים אקטיביים של רוטשילד (ושות') במערכה נגד הרצל והציונות שהוא הקים.

זה ממש ממש על רגל אחת,

יש מאמר בשם (אם אני לא טועה, אין לי אותו מולי) "הפילנתרופים מול הציונות" של בחור ש(אם אני לא טועה) שמו משה געש. התפרסם בעיתון המורים להיסטוריה או משהו כזה. ובאשר לעוד מקורות, יש את "המכתב לרוטשילדים" שהרצל כתב שאפשר להסיק ממנו הרבה ועוד הרבה אזכורים בכל מיני מקומות שמתארים את היחסים של הרצל עם ההון היהודי באירופה בכלל ועם הרוטשילדים (שהם מעצמה בינלאומית) בפרט.

אין ספק שמשטר הפקידות של הברון וההחלטות שלו גרמו הרבה מאוד נזק למושבות עצמן ולציונות בכלל, אבל לי לפחות לא תמיד ברור מה החלק של הברון אישית בזה. הוא הרי לא עסק בהתיישבות, והעסיק "מומחים" שייעצו מה לעשות. יש למשל סיפורים שכשחיים מרגליות-קלווריסקי היה רוצה לעשות דברים רציניים בשטח, הוא היה עוקף את הפקידות ונוסע ישר אל הברון, שהיה מאשר לו דברים במפגש ישיר.

הרצל אכן רואה ברוטשילדים גורם מתנגד בעל השפעה רבה שיכול לסכן את סיכויי ההגשמה של המפעל הציוני, ו"האגרת אל הפמליא" אכן משתדלת להסביר את הסכנה בפניה ניצבים משפחת רוטשילד ועסקיה, ומציעה להם להציל את עצמם ע"י מימון היוזמה הציונית.

מהקריאה ביומנים של הרצל, אני מבין שעד שלב מאוחר מאוד, הרצל שומר על קשרים (הולכים ומתחזקים) עם ראשי המשפחה באנגליה ובצרפת, ומצליח להשיג את תמיכתם העקרונית (הוא לא מבקש מהם תיכה כספית), בעיקר כדי להשיג את מימונה של יק"א (שבכל מקרה הייתה האחראית החל מ1900 על ניהול מושבות הברון בא"י) למימוש התיישבות לפי הצ'ארטר, אם וכאשר יושג.

אכן, "מדינת היהודים" ואלטנוילד הם קריאה חובה לכל ציוני. מה שמעניין הוא שמדינת ישראל שונה בהרבה מוקדים מחזונו של הרצל(בצדק).

בקשר לאוגנדה, הרצל ראה במדינה יהודית בראש ובראשונה כמקלט לכן תמך באוגנדה. ההפך מהיום שרובנו(וגם רוב הציונים של אז) תופסים את ישראל כזכות בסיסית של היהודים ולא רק כ"מקלט" מאנטישמיות.

אכן, "מדינת היהודים" ואלטנוילד הם קריאה חובה לכל ציוני. מה שמעניין הוא שמדינת ישראל שונה בהרבה מוקדים מחזונו של הרצל(בצדק).

בקשר לאוגנדה, הרצל ראה במדינה יהודית בראש ובראשונה כמקלט לכן תמך באוגנדה. ההפך מהיום שרובנו(וגם רוב הציונים של אז) תופסים את ישראל כזכות בסיסית של היהודים ולא רק כ"מקלט" מאנטישמיות.

במשפט הראשון אתה צודק - קריאת חובה.

במשפט השני אתה טועה - הרצל, החל משלב מוקדם מאוד בפעילות הציונית שלו, הבין שארץ ישראל היא המטרה האפשרית היחידה של הציוניות. מכיוון שהיא היחידה שיכולה למשוך אליה את המוני היהודים, אין גם טעם בניסיון להקים "מקלט" שיוכל להכיל רק כמה עשרות אלפים, כאשר מיליונים נמצאים בסכנה. החל משלב מאוד מוקדם בפעילות שלו ניתן להגיד על הרצל שלכל מקום שאליו הלך, הוא הלך בדרך לארץ ישראל. לגבי אוגנדה ספציפית - למיטב הבנתי הוא ידע מהר מאוד אחרי שהרעיון הוצע ע"י הממשלה הבריטית שהוא לא ריאלי גם מהבחינה הטכנית, אבל המשיך להציג נכונות לבדוק אותו (גם במחיר של נזק ציבורי קשה אל מול "ציוני ציון"), מכיוון שהיה פוליטיקאי מוצלח, והבין טוב מאוד את ההבדל בין דחיה אוטומטית (ואובדן התמיכה הבריטית) לבין דחיה על רקע של אי-היתכנות מעשית, שמשמרת את המחויבות הבריטית.

סתם שונא ישראל מי צריך לזכור אותו בכלל.

אין קשר בינו לבין הקמת המדינה...

היה לו חזון? חזון לראות אותנו הופכים לנוצרים שכמו שהוא עשה לבן שלו שלא עשה לו ברית מילה וקרא לו "הנס" ואמר שהוא לא יהודי.

תפסיקו לזיין תשכל באמא שלכם אתם עושים לעצמכם פדיחות

שונא ישראל עלאק

אתה מזיין תמוח ובאמא שלך לא שלי זה קודם כל.

ושנית אל תנסה לדבר על דברים שאתה לא מבין בהם יש הוכחות לכל מה שאמרתי.

תאמין לי, שאני מבינה, וכל "ההוכחות" האלה למיניהן זה סתם שטויות שמפרסמים, לך תקרא את היומנים שלו, את הספרים שלו ואז דבר איתי על הוכחות.

סתם שונא ישראל מי צריך לזכור אותו בכלל.

אין קשר בינו לבין הקמת המדינה...

היה לו חזון? חזון לראות אותנו הופכים לנוצרים שכמו שהוא עשה לבן שלו שלא עשה לו ברית מילה וקרא לו "הנס" ואמר שהוא לא יהודי.

אתה לא מבין על מה אתה מדבר, כנראה בגלל שלא קראת עליו שום מידע אמיתי מעולם וניזונת מאנשים טיפשים עם אינטרס להכפיש אותו, מה שגרם לך לבלבל בשכל ולהרגיש מאוד בטוח בשטויות שאתה מפזר.

הוא לא היה דתי, רחוק מאוד מזה, אבל מאוד העריך את הדת היהודית. הוא דיבר על היהדות כלאום ולא בתור דת, באופן אישי, אבל לא ברור איך זה הופך מישהו לשונא ישראל. זה בסה"כ הופך אותו ליהודי חילוני. כופר, אפיקורס, ממש חילוני, אבל חלק מהעם היהודי. כמו כל יהודי ארה"ב, שהם רפורמים וכופרים ברובם.

אני לא חושב שאתה צודק. תבדוק שוב את המקורות שלך, ותוודא שאין להם אינטרס מסויים להעליל על הרצל דברים כאלה.

יהי זכרו ברוך.

חבל שלא מת לפני זה.

האבא של הכופרים בדת היהודית.

על מה שכתב שיומנים שלו, התוכנית לנצר את כל היהודים בגאווה בצהרי יום א' בכנסיה וכו' אין פרשנות אחרת. אלו עובדות.

ולא צריך לחזור על מה שאמרו פה כבר על זה שהוא לא עשה לבן שלו ברית והיה לו עץ אשוח כל חג מולד וכו' וכו'...

בקשר לחלק המודגש בקו.

גם לאחותי יש.

והיא כל שבוע בבית כנסת, ועושה את כל החגים כהלכתם יותר מ90 אחוז מהאנשים שמבלבלים פה את הביצים על ההוא והזה, אבל חוטאים מיליון חטאים נוסעים בשבת מדליקים אש בשבת ומגיעים לשמחקים של מכבי ב....שבת.

תפסיקו כבר לזיין את השכל בלי לדעת.

אתה לא מבין על מה אתה מדבר, כנראה בגלל שלא קראת עליו שום מידע אמיתי מעולם וניזונת מאנשים טיפשים עם אינטרס להכפיש אותו, מה שגרם לך לבלבל בשכל ולהרגיש מאוד בטוח בשטויות שאתה מפזר.

הוא לא היה דתי, רחוק מאוד מזה, אבל מאוד העריך את הדת היהודית. הוא דיבר על היהדות כלאום ולא בתור דת, באופן אישי, אבל לא ברור איך זה הופך מישהו לשונא ישראל. זה בסה"כ הופך אותו ליהודי חילוני. כופר, אפיקורס, ממש חילוני, אבל חלק מהעם היהודי. כמו כל יהודי ארה"ב, שהם רפורמים וכופרים ברובם.

יטמבל על מלא למי יש אינטרס להכפיש אותו למה הוא חיי??

אתה בטח קראתה אז מה לא קראתה שהוא לא עשה לבן שלו ברית מילה? והודיע בכל מקום אפשרי שהוא לא רואה את עצמו כיהודי ושהיהדות "נכשלה".

לא הוא לא היה חילוני. חילוני זה יהודי שרוצה להיות יהודי וגאה להיות יהודי שלא מקיים תורה ומצוות אבל אבל מפציר בכל מקום שהוא יהודי והוא עושה ברית מילה לעצמו ולילדיו ועושה בר מצווה ומתחתן מתחת לחופה ואת הברית עושה לא רב ובר מצווה הוא עושה בבית כנסת ומניח תפילין אמת או לא?? זה יהודי חילוני פשוט הוא לא מקיים את כל שאר המצוות אבל הרצל הזין הזה לא עשה לבן שלא ברית ולא העלה אותו לתורה בבר מצווה והוא החליט שהו אלא יהודי והוא בא פעם אחת לארץ ישראל והוא עזב אחרי כמה ימים והוא רצה לשקע אותנו באוגנדה ורצה שיהיה כמו גויים בלי ברית בלי בר מצווה בלי חתונה יהודית הכל הוא רצה לעקור..אז אתה אל תזיין תמוח ימעפן לך אתה תבדוק ותלמד ואז תבוא לזיין תשכל

ותוסיף לזה גם שהוא נפגש עם האפפיור ימח שמו בשנת 1893 הוא הציע פתרון לבעיית היהודים כלשונו והוא רצה להטביל את כל יהודי אוסטריה לנצרות בטקס מיוחד שיערך בכנסיית סנטטוון בווינא.

בוא קח גם ציטוט מהספר שלו:

"בערך לפני שנתיים חפצתי לפתור את שאלת היהודים לכל הפחות באוסטריה בעזרת הכנסייה הקתולית ביקשתי להבטיח לעצמי בראשונה את עזרת נסיכי הכנסייה באוסטריה ולהשיג על ידיהם רעיון אצל האפפיור כדי להגיד לו עזור לנו מפני האנטישמים

ואני יחולל תנועה כבירה בין היהודים שיעברו באופן חופשי וגאה לנצרות"

הוא גם מתאר בפרטי פרטים את תוכנית ההתנצרות ההמונית המתוכננת:

"המרת הדת תתבצע לאור היום ביום ראשון בצהריים בקתדרלת סטפן הקדוש בתהלוכה חגיגית ובצלצולי פעמונים. לא בחשאי כפי שנהגו לעשות יהודים עד עתה אלה בגאון. העובדה שמנהיגים יחיימו את יהדותם וילוו את העם עד שערי הכנסייה תעניק כנות רבה למעמד. אנחנו שאנחנו עמדנו איתן היינו הדור האחרון הדבק באמונת אבותינו אבל רצינו להפוך את בנינו הצעירים לנוצרים לפני שיגיעו לגיל התבונה שבו המרת שהדת לובשת צורה של אורח לב"

זה מי שאתם מעריצים!!

תשמע, אתה אחד המטומטמים.

ואתה קוקסינל

מה שאמרתי בדוק ימעפן אתה חושב שאם תגיד מטומטם זה יעזור לך?? אמת יש רק אחת

1) הנצרות היא יהדות עם יותר חופש פעולה ומתירנות וסלחנות.

2) אני לא רוצה להתחתן מתחת לחופה, זה לא עושה לי את זה ואני לא מתחבר, הסיבה היחידה שאני אסכים לעשות זה את זה זה מכבוד למשפחה שלי.

זה עושה אותי לא יהודי?

3) כתבת גיבובי שטויות אין סופיים.

4) אני מחכה לתשובה לתגובה הקודמת שלי.

אבל תחשוב טוב טוב אם לענות, כי לפי השפה שלך את המצוות החשובות אתה לא שומר, לא מכבד את רעיך ולא כלום.

שאתה מטיף למישהו על מה זה להיות יהודי, תדע בעצמך מה ה אומר.

תשובות

1) נצרות היא יהדות??? פחחח אתה עושה מעצמך צחוק.

2)להתחתן מתחת לחופה זה אחד מהדברים שאמרתי אבל היה עוד בוא אני יזכיר לך:

"חילוני זה יהודי שרוצה להיות יהודי וגאה להיות יהודי שלא מקיים תורה ומצוות אבל אבל מפציר בכל מקום שהוא יהודי והוא עושה ברית מילה לעצמו ולילדיו ועושה בר מצווה ומתחתן מתחת לחופה ואת הברית עושה לא רב ובר מצווה הוא עושה בבית כנסת ומניח תפילין אמת או לא?? זה יהודי חילוני פשוט הוא לא מקיים את כל שאר המצוות"

אתה בחרתה להיתפס בדבר אחד אם לא תתחתן מתחת חופה אבל תעשה לילדים שלך ברית ותעלה אותם לתורה אז זה בדיוק מה שאמרתי "יהודי חילוני פשוט לא מקיים את כל שאר המצוות" אז לא תתחתן מתחת לחופה אבל עדיין ישאר לך זיק ביהדות. הרצל ביטל כל זיק ביהדות שלו ושל בני ביתו. זה לא כמו שאתה לא רוצה להתחתן מתחת חופה בגלל שבא לך לעשות את זה במקום יותר יפה נגיד. הרצל עשה את זה מתוך כוונת תחילה לכפור ביהדות.

3)גם את אתה תשתמש במילים כמו גיבובי, אין סופיים וכל מני שפות גבוהות ולי יהיו שגיאות כתיב עד מחר ואני יכתוב בשפת רחוב אני יהיה עדיין צודק בכל מה שאמרתי!

4)תשובה לא תקבל ממני כי לא ראיתי פה שום שאלה שהפנתה אליי. אולי פניתה לאנשים אחרים אליי לא.

לגבי איך שדיברתי לאנשים:

אני אולי גם יהודי חילוני לא ניסיתי להיות צדיק ולדבר פה יפה. אחד אומר מטומטם אחד אומר תפסיק לזיין תשכל אז עניתי באותו מטבע.

לא התפתי מה זה להיות יהודי. אנשים פה אמרו גם אנחנו חילוניים אז מה אנחנו גם רשעים? אז הסברתי את ההבדל בין מי ש"אוכל נבלות לתאבון" לבין מי ש"אוכל נבלות בשביל להרגיז"

אנחנו עושים את הדברים לא בכוונה להרגיז את הקדוש ברוך הוא ולמרוד בוא אנחנו עושים את זה כי ככה גדלנו, זה מה אנחנו מכירים, ככה חינכו אותנו, יש לנו תאוות ועוד סיבות רבות למה אנחנו לא שומרים מצוות. הרצל החנטריש הזה עשה את הדברים בכוונה להרגיז ולהפוך את יהודי העולם לנוצרים. לו היה פתרון סופי ליהודים וגם לעוד מישהו היה כזה פתרון...מי יותר גרוע?

היטלר רצה לקחת לנו את העולם הזה הרצל רצה לקחת לנו את העולם הזה והעולם הבא!

רוצה תשובה עניינית?

לך תפתח את ספרי ההיסטוריה ואז תחזור לדבר.

כשתחליט להפסיק לשכתב אותה כאן יהיה על מה לדבר.