Jump to content

השיר של יזהר אשדות

נועם שוהם

Recommended Posts

יזהר אשדות הוציא שיר חדש שמתאר איך הרג על ידי חייל צה"ל נהיה "עניין של הרגל", כאילו צה"ל על חייליו זה איזה מכונה שמטרה לרצוח לשם לרצוח.

השיר נפסל לשידור בגלי צה"ל, וכרגיל חלקים נרחבים מהתקשורת לא מבינים למה תחנה צבאית מעיזה לא להשמיע שיר כזה...

נפתלי בנט (מתמודד על ראשות הבית היהודי) וקצין בצה"ל ענה לו בפייסבוק.

מכתב פתוח ליזהר אשדות

==

יזהר, שלום. שמי נפתלי. אנחנו לא מכירים. בעצם אולי אתה חושב שאתה מכיר אותי, מיד נגיע לזה.

היום מלאו 18 שנים לנפילתו של נחשון וקסמן ז"ל. נחשון נרצח מכדור בראשו מטווח אפס בעת פריצה של סיירת מטכ"ל על מנת לחלצו מדירת שביו בביר נבאללה. אני לא אשכח את התפילות שנשאנו לשחרורו, את תחושת האחדות והגורל המשותף לחייל, ללוחם, לילד שלנו שהיה בידיהם של חיות האדם מהחמאס. את תחושת הגאווה שהיתה לי לחברים מסיירת מטכ"ל שיצאו למשימה שכולה ערבות הדדית ואהבת האדם כדי להציל את אח שלהם, שמעולם לא פגשו.

=

שמעתי היום לראשונה את השיר שלך "עניין של הרגל". קראתי על אנשים רגילים, בני אדם שהפכו לרוצחים, אטומים, אכזריים, ליבם גס ועורם עבה.

שמעתי את השיר, ורק אחרי ששמעתי הבנתי שאתה מדבר על החברים שלי לנשק. על הילדים שלנו, על חיילי צה"ל.

שמעתי שוב. שיר לא רע, קצב טוב. לא בטוח היה תופס אם לא המסר המזעזע.

=

מה קרה לך, חבר תיסלם יקר. האיש הרומנטי ששר "לראות אותה היום", האיש הלוחם בשחיתות ששר "פרצופה של המדינה". מה איבדת שם בדרך? מה איבדנו שם בדרך?

=

אתמול נפלו טילים בדרום הארץ, שמטרתם להרוג ילדים, חלקם כבר הרגו, עניין של הרגל. מחר יפלו עוד.

במקום אחר בעולם מכינים אנשים שמעולם לא פגשנו ואין לנו דבר איתם, כולל לא גבול משותף, פצצה גרעינית שמטרתה לזרוע הרג של מאות אלפים. ואנחנו חיים עם זה, עניין של הרגל.

לפני שבוע פוצצו קבוצה של אנשי שמאל אנטי ישראליים הופעה של הגבעתרון בגרמניה. בגרמניה. זה עבר בשקט, זה הרי הגיוני, עניין של הרגל.

ועוד לא דיברנו על רב"ט נתנאל יהלומי ז"ל, שנהרג בגבול מצרים כשהגיע לתת סיוע לפליטים סודנים. גם הוא הרי אכזר לפי סולם הערכים שלך, יזהר. עניין של הרגל.

=

אני לא בטוח שאתה מכיר את סולם הערכים, הרעות, טוהר הנשק וההקרבה למען העם שלנו, כולל למענך, כפי שאני מכיר. אתה יודע מה, אולי עדיף שלא תכיר. אולי עדיף שתוכל לשבת לכתוב בשקט שירים שטניים נגד אלה המצילים את חייך יום יום.

דבר אחד אני יכול להבטיח לך - הפרצוף שלך, למזלנו, הוא לא פרצופה של המדינה."

==

נפתלי בנט, קצין (מיל') בסיירת מטכ"ל.

http://www.facebook.com/BennettNaftali?fref=ts

אני לא כל כך בקיא בנושא, אבל ממה ששמעתי זה שיר מחאה על הממשלה שהופכת את החיילים לרוצחים.

ושוב פעם מזכיר, אני לא בקיא בנושא, אני אשמח אם מישהו פה יוכל להרחיב יותר בנושא.

אני מאוד אוהב את יזהר אשדות אבל אני מסכים שהמילים של השיר הזה בנאליות ופשטניות בטירוף.

המכתב של בנט די מנסה לסחוט אמפתיה בכל דרך אפשרית בסגנון יאיר לפיד, אותי הוא לא ריגש.

מה שמעצבן אותי כל פעם זאת הסיסמה: "אסור לבקר את החיילים, אלו הילדים שלנו והם שומרים עלינו":

א. הם בני 19-21, הם לא ילדים.

ב. מתי נבין שאלו לא הילדים שלנו, אלו אנחנו. כולנו שירתנו בצבא/מילואים, ואם אנחנו לא יכולים לבקר את עצמנו, אז את מי כן?

בהשראת איזה אירוע השיר נכתב?

יכול להיות שבגלל זה?

http://www.ynet.co.i...3937437,00.html

לפי אלונה קמחי (שכתבה את המילים) השיר נכתב בהשראת פגישות עם חיילים לשעבר מהארגון "שוברים שתיקה".

אני אפתיע -

הבעיה בעיני היא לא השיר או פסילת השיר,

אלא זה שיש תחנת רדיו צבאית בעלת שליטה כל כך מוחלטת במוזיקה ובתרבות הישראלית.

אין מה לצפות מגל"צ, תחנה ששייכת לצה"ל, כפופה לקח"ר, זה מובן למה הם לא מעוניינים להשמיע את זה.

האבסורד הוא בכך שהצבא משמש רגולטור תרבותי כל כך משפיע.

אני מאוד אוהב את יזהר אשדות אבל אני מסכים שהמילים של השיר הזה בנאליות ופשטניות בטירוף.

המכתב של בנט די מנסה לסחוט אמפתיה בכל דרך אפשרית בסגנון יאיר לפיד, אותי הוא לא ריגש.

מה שמעצבן אותי כל פעם זאת הסיסמה: "אסור לבקר את החיילים, אלו הילדים שלנו והם שומרים עלינו":

ב. מתי נבין שאלו לא הילדים שלנו, אלו אנחנו. כולנו שירתנו בצבא/מילואים, ואם אנחנו לא יכולים לבקר את עצמנו, אז את מי כן?

מסכים לגמרי.

אין שום דבר רע בלבקר את עצמנו. לא כל פעם צריך להסיט את הביקורת עם דוגמאות מטומטמות על הערבים שעושים ככה או על האירופאים שעושים ככה. הרעיון הוא לא להראות שהם יותר חרא כדי שאנחנו נצא טובים יותר, אלא להשתפר. אין בזה שום דבר רע אלא להפך. אבל זה מאוד תלוי למה הוא התכוון בשיר, כי אפשר לפרש אותו לכאן או לכאן.

בכל אופן, מריחים מההודעה של בנט שיש בחירות בקרוב :thumbs:

א. הם הילדים של ההורים שלהם. כשיהיו לך ילדים, גם בגיל 19-21 כנראה שתדבר עליהם בתור הילדים שלי.

ב. לבקר זה סבבה. מהמילים של השיר שלו לא עולה ביקורת.

א. הם הילדים של ההורים שלהם. כשיהיו לך ילדים, גם בגיל 19-21 כנראה שתדבר עליהם בתור הילדים שלי.

ב. לבקר זה סבבה. מהמילים של השיר שלו לא עולה ביקורת.

א. הם גם האחים של כולנו, והבני דודים של כולנו, וההורים של חלקנו. השימוש במילה ילדים זה כדי לעורר אסוציאציה של תמימות כשמדברים על החיילים. מבחינתי מי שעבר את גיל 18 הוא בגיר ויש להתייחס אליו ככזה.

ב. יש בשיר ביקורת, אבל היא מתחבאת עמוק מאחורי קלישאות פציפסטיות שחוקות. למשל:

"אנחנו רק קומץ

והם כה רבים

מדינה קטנטנה

אכולת אויבים

בליבם רק שנאה

יצר רע ואפל

ללמוד לפחד

זה עניין של הרגל"

שמעתי את השיר, ולדעתי הוא עושה דמוניזציה ברורה לחיילי צה"ל. ציור המציאות שלו כל כך מגמתי שאי אפשר לחשוב אחרת.

פשוט השוואה דיכוטומית לחלוטין של טובים נגד רעים, כשברור לגמרי מי הם הרעים. ראייה כל כך פשטנית וקלישאתית, חיילים שמתעללים באוכלוסיה אזרחית בלי שום סיבה חוץ מרוע לב והעדר אנושיות שכביכול הועברה להם בשטיפת מוח אכזרית. זה לא נכון ברמה שצריך להיות מוטה לחלוטין כדי להתייחס ברצינות לשיר הדבילי הזה, אז כנראה שהסיבה היחידה שעומדת מאחורי יצירתו היא רצון לחזור לרלוונטיות ובזה אין ספק שהוא הצליח.

טוב מאוד שגלי צה"ל לא שידרה שיר שמתייחס לחיילי צה"ל כאל מפלצות סדיסטיות המתעללות סתם באנשים מסכנים.

אם היה למר אשדות טיפה הגינות הוא היה כותב גם קצת על האומללים שרצחו את משפחת פוגל כולה ולא חסו אף על התינוק, והמסכנים מעזה שיורים על ילדים, אבל באמת שלא ציפיתי ממנו לזה. פרובוקציה ואמת לא הולכים ביחד.

גלי צה"ל מתנהגים בסדר.

יזהר מתנהג בסדר.

הסיבה שכל הסיפור פוצץ היא שיזהר זיהה פוטנציאל לקבל ים פרסום בחינם, וזה לגיטימי. בקיצור אין סיבה מיוחדת לחפור פה מתחת לאדמה.

רציתי לפתוח על זה גם נושא אבל ידעתי שיפי הנפש יהרסו את הנושא ויהפך למלחמה פוליטית שוב.

ולדיעה שלי?

זמר גדול שממש אהבתי לשמוע שירים שלו, באמת גם בילדות וגם כיום. הוא מהדור זמרים הבאמת טובים שצמחו פה.

אבל לא הולך לשמוע יותר לעולם שיר שלו. מבחינתי הוא מחוק, לא ברדיו ולא ביוטיוב ולא בשום מקום.

הוא אפס שבאפסים, סמרטוט ששירת בגלי צה"ל חושב שהוא יודע איך דברים מתנהלים באמת.

מאחל לו שהבית שלו יפגע ע"י גראד ויבין גם את הכאב של תושבי הדרום(ושלי גם) בכל התחממות קטנה.

זמר גדול, בנאדם קטן - אפס.

לא מתאים לא פה המצב בצבא שיתפוס את הרגליים ויחפש לו מקום אחר, אולי אצל האומללים בעזה יסכימו לקבל אותו.

חיילי צה"ל רוצחים? מכונות הרג?

לך לנו מהמדינה, בוגד שפל.

האמת היא שיזהר אשדות הוא אחד היוצרים הכי בינוניים (וזאת מחמאה) בתרבות שלנו והשיר הזה הוא לא יוצא דופן. ביקורת מותר ורצוי להעביר (ומי ששירת בשטחים גם יודע שיש על מה), אבל יזהר אשדות הוא ממש לא האיש לזה. בקשר למכתב של נפתלי בנט הוא מטופש ומסריח מאווירת בחירות. לא לזה ולא לזה הייתי מייחס חשיבות

האמת היא שיזהר אשדות הוא אחד היוצרים הכי בינוניים (וזאת מחמאה) בתרבות שלנו והשיר הזה הוא לא יוצא דופן. ביקורת מותר ורצוי להעביר (ומי ששירת בשטחים גם יודע שיש על מה), אבל יזהר אשדות הוא ממש לא האיש לזה. בקשר למכתב של נפתלי בנט הוא מטופש ומסריח מאווירת בחירות. לא לזה ולא לזה הייתי מייחס חשיבות

אני מסכים עם רוב ההודעה שלך, אבל שני תיקונים:

א. אלונה קמחי היא שכתבה את המילים, והיא באמת סופרת בינונית מאוד.

ב. יזהר אשדות הוא המלחין הכי טוב בארץ ב30 שנה האחרונות.

בועז - אני לא יודע כמה מהשירים לחנים וביצועים של יזהר אתה מכיר באמת, אבל לקרוא לאמן כמו יזהר אשדות בינוני זה פשוט שטות (לדעתי כמובן). הוא מלחין מבצע ומשורר בחסד, שירים שלו שבעטו בתקופה שזה הי קצת פחות נהוג, שירים כמו פרצופה של המדינה, ככלות הכל והתמונה, ועוד....

גילוי נאות - אני ימני בדעותי הפוליטיות (כלכלית ומדינית-בטחונית), קראתי ושמעתי את השיר פעם אחת. ממה שקראתי והבנתי כמו רוב השירים של יזהר צריך להבין למה התכוון המשורר ולא לקרוא ישר את הפשט. חות מזה שממה שאני הבנתי בגדול מהשיר, הוא מדבר איך כל התנהגות בסופו של דבר היא עניין של הרגל, אם תבצע את אותה התנהגות שוב ושוב ההתנהות נעשית יותר כאינסטיקנט ופחות כמשהו שעובר מחשבה (כחייל שמקבל פקודה ופותח באש אולי?)

בסופו של דבר השיר מדבר על כך שתהיו יותר בני אדם, תאהבו יותר, תשנאו פחות ותנסו לחשוב לפני שאתם עושים משעשה כלשהו.

ככה לפחות אני רואה את הדברים.

אני מסכים עם רוב ההודעה שלך, אבל שני תיקונים:

א. אלונה קמחי היא שכתבה את המילים, והיא באמת סופרת בינונית מאוד.

ב. יזהר אשדות הוא המלחין הכי טוב בארץ ב30 שנה האחרונות.

הגזמה פראית חביבי

כששמעתי את השיר לראשונה התמלאתי עצבים שלא יכולתי לתאר. אם הייתי פוגש אותו באותו רגע סביר להניח שהוא לא היה יוצא מזה בשלום.

בתור חייל, לשמוע שיר כזה, מילים כאלה מקוממות, סתם ניסיון לא לתת ביקורת, אלא פשוט לזעזע ללא שום קשר למציאות כדי ליצור אנטי לצבא ולחיילים.

צה"ל זה הצבא היחיד בעולם שחייל יהיה מוקף בערבים שעומדים לעשות בו לינץ', והוא יפחד לירות כי יש מצב שהוא יכנס לכלא על זה, אז שלא יטיף על מוסריות והרגל בלהרוג. אין כמעט הרג, אם יש, ב99% מהמקרים זה נגד מחבלים ורוצחים עם דם על הידיים, ובטח לא עניין של הרגל להרוג ילדים.

השיר הזה בעיניי מוציא אותנו כחיילים וכצבא כרובוטים, כאילו מחנכים אותנו לירות ולהרוג על עיוור, בלי להפעיל את המח, לא צריך היגיון, פשוט צריך לרצוח כי זאת הפקודה. בעיניי, זאת השוואה ישירה וברורה לנאצים.

אדם שמשווה אותי לנאצים, קודם כל מבחינתי הוא חתיכת אידיוט. דבר שני, אין לי אלא לאחל לו בריאות, אבל שיעבור הרבה מאוד חולי וסבל בדרך.

אפקט העדר במיטבו כל הטררם על השיר של יזהר אשדות. לא קרא לחיילי צה"ל רוצחים, לא הטיף להשתמטות ולא כלום.

הבעיה האמיתית במדינה הזאת היא שכל דיעה שלא מתיישבת עם האידיאל שצה"ל הוא כל יכול ו"תנו לנצח לנצח" היא מנודה ומי שאומר אותה הוא עוכר ישראל ושצריך לבעוט אותו מכאן. תנסו להקשיב למילים במקום להמציא פרשנויות שהוא קורא פה לחיילים נאצים (ולא, אני לא מסכים עם 80% ממה שהוא אומר שם, מלבד העובדה שאנחנו כן עם כובש).

אפקט העדר במיטבו כל הטררם על השיר של יזהר אשדות. לא קרא לחיילי צה"ל רוצחים, לא הטיף להשתמטות ולא כלום.

הבעיה האמיתית במדינה הזאת היא שכל דיעה שלא מתיישבת עם האידיאל שצה"ל הוא כל יכול ו"תנו לנצח לנצח" היא מנודה ומי שאומר אותה הוא עוכר ישראל ושצריך לבעוט אותו מכאן. תנסו להקשיב למילים במקום להמציא פרשנויות שהוא קורא פה לחיילים נאצים (ולא, אני לא מסכים עם 80% ממה שהוא אומר שם, מלבד העובדה שאנחנו כן עם כובש).

אם אתה לא מסכים עם 80 אחוז ממה שהוא אומר שם, למה אתה קורא למה שקורה כאן אפקט העדר?

וכשאתה קורא לנו "עם כובש"

יש עם שלא כבש שטחים? במיוחד שהשטחים שנכבשו, נכבשו על מנת להבטיח ביטחון לאזרחי המדינה, להזכיר לך מדוע קמה יחידה 101? מדוע היו פעולות תגמול?

יש לך אופי של מתרפס, חלשלוש, אתה לא רציונלי וזה מאוד עצוב שאתה לא מזהה את הבעיה הזו אצלך.

הם חיו פה, אנחנו חיינו פה, הם גם חיו פה לפני זה ואנחנו חיינו לפניהם

עכשיו אנחנו חיים פה, אולי בהמשך הם יחזרו לחיות פה (בעזרתך ואנשים כמוך חביבי).

הם יחיו פה כי יש להם אחד או שניים או מעל מליון אנשים שחיים פה בשליטה מלאה שלך. או שתזרוק אותם לים או שתיתן להם מדינה או שתהפוך למדינה דו לאומית. אין אופציה אחרת (ונתעלם לרגע מאופציה א' שלא תקרה, תבחר את הרע במיעוטו).

חוץ מזה שאני כל כך מתרפס, אבל מילואים אני עושה ובשטחים הייתי פעם או פעמיים. אז אתה יכול להמשיך להגיד שהדיעה שלי לא שווה כלום (אפרופו מה שכתבתי הודעה למעלה) ולהמשיך להרוס פה את השיח הציבורי שכבר נרמס עד אפר. חו. מזה שאפקט העדר פה הוא שאנשים רק קוראים טוקבקים ולא מנסים בכלל להבין את מה שהוא אומר - והפכו אותו ברגע לגיס חמישי ולעוכר ישראל. אז לא, מותר לי להסכים עם חלק מהאמירות בשיר ומותר לי לא להסכים עם חלקן - אבל אני מקבל אותן. זכותו להגיד את זה כמו שזכותו של אריאל זילבר לגבב גיבובים שאני לא אוהב.

אני אמשיך להיות רופס ולעשות מילואים - אתה תמשיך להאשים אותי שאני רופס. אין לי בעיה. הדיעה של יזהר אשדות עם כל זה עדיין לגיטימית והוא אחלה של יוצר בלי קשר.