Jump to content

אופסימיסט

משתמשים רשומים
    321
  • Last visited

Everything posted by אופסימיסט

1. אם לא פיספסתי משהו, נדמה לי שכתבת שבן גוריון התווה דרך שבה לא נהיה תלויים בגורמי חוץ.
  2. אני ממש לא מקצועי, ומצלם במשהו עם חצי איכות וחצי מחיר בערך. אני מתרשם ששני הדגמים דומים מאוד, כשהשני נותן עוד 2 מגה פיקסל ומסך מפרקי, וכנראה מצלם וידאו קצת פחות איכותי. עד כמה שאני מוכן לסמוך על עצמי, הייתי אומר שמתחת ל SLR אמיתי, זה אמור להספיק למי שהוא לא צלם מקצועי.
  3. מעבר לאקסיומות הניתנות לערעור שהבאת פה, דוד בן גוריון התווה דרך של תלות (בגורמים מסויימים) בבריטניה, ומאוחר יותר בצרפת. גם אם הוא ושותפיו קראו לזה "אוריינטציה על עצמנו" כדי לנגח את היריבים הפוליטיים שניסו לעשות בריתות עם גורמים אחרים, או ליצור מצב שבו נהיה פחות תלויים באחרים. מושג המפתח בשאלה של התרעה גרעינית הוא מושג המכה השניה - היכולת להחזיר בתקיפה גרעינית לאחר שמישהו התקיף אותך. גם אם לאירן אין טיל חץ, לא בטוח שישראל תהיה מסוגלת לשגר טילי יריחו במקרה שאירן תתקוף ראשונה (בגרעין). עם ארבע צוללות חמושות בטילים בליסטיים עם ראש נפץ גרעיני, אירן יכולה להיות בטוחה שאין לה שום יכולת לתקוף בלי לספוג את התגובה הישראלית, מה שאמור להוציא להם את החשק לירות ולהתאבד. ולכן הצוללות הגרמניות האלה הן הדבר הכי חשוב שקרה לביטחון ישראל בעשורים האחרונים.
  4. אתה יכול לדבר גם עם כוח לעובדים. חוץ מחשיפה תקשורתית, עובדי קבלן צריכים גם להפסיק להיות עובדי קבלן.
  5. למישהו יש מושג/דרך לברר מה כתוב ומי הדמויות בשלט הזה? אני חושד שיש להם נסיבות מקילות.
  6. בדקתי, והתשובה היא לא. מסתבר שהיתה לחיפה פתיחת עונה די גרועה בשנה הזו. הם ניצחו את הראשון, ואז עשו שלוש תוצאות תיקו (כולל אחת 0:0 בחיפה נגדנו. יכול להיות שזה היה המשחק עם ה 4 אדומים?) לפני שהפסידו במחזור החמישי בבית לאשדוד. אבל המרדף של קוזנצוב אחרי אברג'יל היה בהחלט אחד הרגעים הספורטיביים הגדולים של העונה. בתחרות צמודה עם שער הנצחון שלו על חיפה בר"ג בסיבוב השני, כחלק מהצגה כפולה שבה מכבי ניצחה את בני יהודה במשחק השני. צריך לחזור לרעיון הזה של הצגות כפולות של קבוצות הצמרת...
  7. שלילי. מחזור 27. מסתבר שהיה עוד מחזור ששכחתי אחרי, 2:2 בר"ג נגד מכבי פ"ת. אם אני זוכר נכון, פ"ת עלו ל 2:1 בסביבות הדקה ה 80. סגרתי את הרדיו בעצבים. ואז העצבים הרגו אותי. פתחתי אותו שוב, שמעתי את השיוויון, ונמני החמיץ הזדמנות מ 5 מטר לנצח את המשחק. שבוע אח"כ מכבי נתנה רבעיה לבית"ר ת"א (קורנפיין היה השוער, רגע לפני שעבר לבית"ר. בכלל בית"ר ת"א באותה עונה היתה קבוצה מרגשת. ניצחה פעמיים את חיפה והבטיחה אליפות למכבי), אבל חיפה ניצחה דרבי וההכרעה נדחתה למחזור האחרון. חיפה ירדה למחצית במקום הראשון בזכות יתרון 2:1 על בית שאן, אבל בזמן שהם היו בחדרי ההלבשה, ברומר נגח גול אליפות בבאר שבע, ובמחצית השניה בית שאן סגרה את סרט המלחמה שלה.
  8. משחק אחד לפני. הצגה כפולה בהרצליה. מכבי מסיימת בתיקו אפס בעשרה שחקנים (אוברוב ושלח[?] הורחקו עוד במחצית הראשונה), מכבי חיפה מסיימת את המשחק השני בתיקו 1:1 מול ראשון, והפער בצמרת נשמר. כשאני חושב על זה, שנסעתי עם חבר (שנינו בני 12-11) מהעמק ובחזרה בסוג של תחבורה ציבורית בשבת והלכנו ברגל מכפר שמריהו להרצליה (ואח"כ בחזרה בלילה) - די פסיכי...
  9. התלבטתי אם להכניס מראש גם את עניין הענישה והמשפט, וויתרתי. מן הסתם, השיפור בשירותי המשטרה צריך לבוא בצמוד לשיפור במערכת המשפט, וקודם כל במערכת הכליאה. עד כמה שאני מבין את המצב היום, בכל מקרה אין מקומות כליאה (משחררים אסירים לפני הזמן כדי לפנות מקום) ולכן על כל מי שאתה תרצה להכניס לכלא, תצטרך להוציא מישהו אחר. כמובן שהיה אפשר לבנות עוד בתי כלא, אבל האוצר התעקש לעשות את זה פרטי, ולכן זה עדיין לא קרה. מי שרוצה שיקרה (ובכלל מי שירצה שמשהו ישתפר פה), יצטרך לבטל את "כלל ההוצאה", וכנראה גם להחליף את כת "הממשלה הקטנה" במשרד האוצר. אבל פה אנחנו כבר מדברים על פוליטיקה אמיתית...
  10. קראת את פסק הדין של מזרחי? (שדרך אגב שוחרר לפני שבועיים) כל דיון בתפקוד של המשטרה שלא מתחיל ב"צריך לשפר את רמת השכר והגדיל את כמות התקנים פי 3 וחוץ מזה..." הוא קצת בעייתי. בהנחה שאתה לא חושב שהבעיה היא שהמשטרה "שמאלנית", כנראה שהדרך לטפל בבעיה הזו קשורה בחיזוק המשטרה ולא בערבים.
  11. יש לך עדויות שלפיהן רבין עצמו לחץ על ההדק? כי הוא היה מפקד הכוח, אתה יודע... האם טיעון ההגנה העצמית לא תופס עבור הכוח של רבין שנמצא תחת אש אנשי האצ"ל על המבנה בו הוא ממוקם? ד"א, מבין 16 הרוגי האצ"ל בפרשה, אם אני לא טועה 4 בלבד היו מהעולים באוניה. האחרים היו לוחמים שהיו מעורבים בקרבות שהתחילו לנהל נגד חייל צה"ל.
  12. ובתרגום לעברית: "יש אנשים ביציע שיארגנו לכם קנסות ורדיוסים כי העקרונות הפוליטיים שלהם חשובים להם יותר מהנזק שהם גורמים למכבי ול"חברים" שלהם ביציע." השאלה היחידה היא האם האנשים האלה יכפו את דעתם על כל היציע (כמו שםה רגילים), או שמישהו ימנע מהם לעשות את זה.
  13. זה מה שמצאתי. המספר הנכון הוא כמובן 2009 אני מניח שעיקר ההבדל הוא ההשפעה של המשבר העולמי, מה שמעלה את השאלה עד מה בכלל משקל ההשפעה של זהות הגוף המנהל את ההשקעות לעומת המשקל של המגמות בכלכלה העולמית שלמיומנות מנהלי ההשקעות אין נגיעה אליהן. או כמו שנאמר: מה שמשאיר אותנו עם השאלה הפשוטה, האם מטרת רפורמת בכר היתה אכן "לשפר את התחרותיות" בשוק ההון, או שלמעשה המטרה האמיתית היתה מה שאכן הושג - ניתוב כספי החיסכון של הציבור אל שוק ההון של הבורסה והאג"ח הקונצרני.
  14. א. רפורמה שנועדה להזרים את כספי הפנסיה מאג"חים בטוחים של הממשלה אל שוק ההון של הבורסה והאג"ח הקונצרני. ב. הזרימה של הכסף לשוק מעודדת הנפקת אג"ח ומייצרת אשראי זול שמושקע בכל מיני ספקולציות בנדל"ן וכו'. ג. כשההשקעות האלה כושלות (בעיקר בגלל המשבר ב 2008 והשפעותיו הנלוות), הציבור נאלץ לוותר על 5% מכספו שהושקע, במסגרת הסדרי החוב שמכונים תספורות (5-7 מיליארד ש"ח ב3 השנים האחרונות). למי שרוצה לקרוא עוד בנושא
  15. לא, כי לרגע היה נדמה לי שכתבת לפני 2 הודעות שאתה יודע בודאות ששרתי את זה, ושאם אני אכחיש אני שקרן. זיו, לא אמרתי ששרו את זה בגלל עיקרון פוליטי (למרות שיש מי שהפכו את זה לעיקרון). אמרתי שמי שבסיטואציה הנוכחית לא מסוגל להגיד "גם אם אני חושב שהדבר הכי ערכי בעולם הוא לשיר "טועמה מחבל" אני אלך ואשיר את זה בגינה מחוץ לבלומפילד אבל לא ביציע, כי זה מביא קנסות וסגירת יציעים", אז עם כל הכבוד - הוא שם משהו אחר לפני אהדת מכבי. אני מקווה שלכולנו יש דברים בחיים שאנחנו שמים לפני אהדת מכבי, אבל הסיטואציה הזו היא לא קנה מידה מספיק ברור ופשוט לגבי סדר העדיפויות של אהדת מכבי ביחס לערכים אחרים של הבנאדם בזמן שהוא בא למשחק? ברמה האישית, את הדרכים הנורמליות לנסות להגיד "לדעתי אתם טועים" בנושא הזה אמרתי עם מספיק צניעות למי שחשבתי שנמצא בעמדת השפעה בארגון והיה נראה לי שמוכן להקשיב גם בהתכתבויות פרטיות וגם בטלפון. כשראיתי מה התוצאות, הבנתי את העניין ותפסתי קצת מרחק. זה לא אמור להדאיג אותך. מה שאולי כן צריך להדאיג אותך זה שמאז גם כמה מהאנשים המשמעותיים שאליהם פניתי תפסו מרחק... ובשורה התחתונה, אתה יכול להתבדח על פוליטיקה ביציע מהמקום שבו אתה עומד, אבל אם תסתכל על זה בכנות, נראה לי שאתה יכול להודות שמהצד השני הבדיחות האלה הרבה פחות מצחיקות...
  16. כן. רק שכשחברה פרטית נותנת שירות חיוני (בנקים, תחבורה, תקשורת) ונקלעת לקשיים, מתברר שהנזק של הכשלונות שלהם הוא כל כך גדול שכבר עדיף להציל אותן בכספי ציבור. במקרה הטוב הציבור מקבל לפחות את השליטה בחברות האלה. במקרה הרע, הבעלים מקבל את המענק שמציל אותו וחוזר לעשות רווח.
  17. לא אמרתי שזה הומצא בשביל איזה גל פוליטי. אבל אבל אם ארגון אוהדים של מכבי מחליט לשיר שיר מסויים בשם "עיקרון" פוליטי למרות שהוא יודע שזה יפגע בקבוצה (ולא משנה אם ההתאחדות צודקת או לא) - הוא ארגון פוליטי ולא ארגון אוהדים של מכבי. אתה גם מקליט אותי ביציע? פעם שרתי (איפה טענתי שלא?). אח"כ הפסקתי. גם כי זה מיותר, ובעיקר כי הבנתי שאנשים הופכים את זה מהקנטה חצי-משעשעת לעיקרון פוליטי שאח"כ אפילו מאפשר להם לטעון שהקהל של מכבי ימני ולכן אין מקום לדעות שהן לא ימין. אבל זה לא קשור. הדיון פה הוא לא על האם ראוי לשיר "טועמה מחבל" (אחד השירים המתונים בתחום הזה. לא סתם את "תנו לצה"ל לנצח" או "מה סלים עושה פה" לא שרתי אף פעם) כעניין חינוכי-ערכי, אלא האם ראוי לשיר את זה בסיטואציה שבה זה מביא עונשים על מכבי?. מי שלא מסוגל לענות על השאלה הזאת "לא" פשוט, שם את העמדה הפוליטית שלו לפני אהדת מכבי. זה כל העניין. לי זה אכפת כי אני אוהד מכבי, ואם הקבוצה נקנסת והיציע המעודד נסגר זה פוגע בקבוצה. מי שיתעקש לשיר שירים שמביאים לעונשים האלה כדי להרגיש שהוא צודק או בשם נאמנות לעיקרון פוליטי, פוגע במכבי. וארגון שיעמוד מאחורי מעשים שפוגעים במכבי בשם עיקרון פוליטי הוא ארגון פוליטי ולא ארגון אוהדים של מכבי. אז אתה יכול לקרוא לי מתלהם, וצבוע, וזיו יכול לקרוא לי פופוליסט, אבל הדעה הפוליטית פה מאפשרת לחברי ארגון לאיים, לקלל ולהפעיל אלימות נגד אוהדים ביציע בגלל דעה פוליטית, קובעת איזה שחקן יקבל או לא יקבל עידוד לפי מוצא, ואפילו קובעת מי יעלה או לא יעלה להסעה לפי עמדה פוליטית, ולכן כבר הרבה זמן אין לי ציפיות מהארגון הזה. ואם כבר מדברים על צביעות, אז אולי כדאי גם להתחיל לדבר בגלוי על זה...
  18. מה שנראה לי לא הגיוני זו ההתרשמות שלך, כי לפי הנתונים של 2009 (לא כולל האוניברסיטה הפתוחה), סטודנטים ערבים הם 11% מהלומדים לתואר ראשון, 6.4 מהלומדים לתואר שני, ו 3.5% מהלומדים לתואר שלישי. בהתחשב בזה שהאוכלוסיה הערבית מהווה כ 20% מאוכלוסיית המדינה, ובגילאים האלה כנראה יותר, חלקם באוניברסיטאות נמוך ממה שהיה אפשר לצפות.
  19. מה שאומר: הגיע הזמן לקואופרטיב. במקום לתת את הכסף לבעל המפעל, עדיף לתת אותו כערבות להלוואה (או כמענק) שתאפשר לפועלים עצמם לקנות אותו. במצב כזה הוא ינוהל לפי האינטרסים של העובדים והסביבה.
  20. המסר הוא ש"זכות היסטורית" (או יותר נכון "זיקה היסטורית") היא דבר טוב ויפה, אבל לבוא בשם זכות היסטורית ולבנות מערכת של ניצול שבה העם שלך בורח מעבודה ומתבסס על העסקה מנצלת של אותם האנשים שלהם אתה טוען שאין זכות על הארץ זה עמדה די גרועה. מי שרוצה זכות על הארץ צריך לרצות את זה מספיק כדי לבנות חברה שמאשרת לו לעבוד באמת בארץ: בחקלאות, בבניין ובתעשיה. והדבר הזה נכון גם היום, והעובדים בשלושת התחומים האלה הם כמעט תמיד פועלים זרים, ערבים, או ישראלים עניים שהחברה לא מציעה להם ברירה טובה יותר. לא יודע למי "מגיע" מדינה, אבל כשאני מסתובב באזורים שבהם גרים ועובדים בעיקר ערבים, ברורה לי חוסר התוחלת בתביעת "זכותנו ההיסטורית" על האדמות האלה (גם כשיש יש לי זיקה היסטורית למקומות האלה. שדה שמעובד ע"י עובדים ערבים הוא שדה ערבי גם אם בעל הבית הוא יהודי. את זה הבינו שני האדונים שציטטתי לפני יותר ממאה שנה, ואת זה כדאי שנתחיל להבין גם היום. אם לא נבנה חברה שבה ניתן להתפרנס בכבוד מעבודה (עבודה עצמית, לא העסקת פועלים) בחקלאות, בבניין ובתעשייה, אין טעם בטחינת המים הזו בשאלה למי "מגיעה" ארץ ישראל.
  21. וואלה? היה נדמה לי שמדובר בארגוני אוהדים של מכבי. אח"כ חוויתי מה קורה בשטח וזה עבר לי. היה פה שינוי מסויים (לפחות לגבי אחד הארגונים), וכולם אוכלים את מה שהתבשל פה (אני לא אגיד בישלנו, כי אני התרעתי מספיק פעמים וקיבלתי תגובות של "אתה צודק אבל לא נעים לי מהחברים שלי"). אז היום יש לנו ביציע את סניף אוהדי מכבי של ארגונים שהאידיאולוגיה הפוליטית שלהם קודמת לטובת מכבי, והאפשרות היחידה להוכיח שהטענה הזו לא נכונה תהיה אם הארגונים ישתיקו את השירים האלה ולא יובילו אותם, בלי קשר לטענות נגד ההתאחדות. כשמספיק אנשים יכירו בזה, אולי אפשר יהיה לבנות מחדש ארגון שמה שמגדיר אותו זה אהדת מכבי.
  22. א) ובכל זאת רבים מהם מצביעים למפלגות "ציוניות". הערבים מהווים 14% מבעלי זכות הבחירה, נתון ששווה לכמעט 17 חברי כנסת. הסיעות הערביות בכנסת כוללות 11 חברי כנסת, אחד מהם יהודי. ב) מעבר לעובדה שאוניברסיטאות מגבילות את גיל הלימודים במסלולים מסויימים ל 20-21 כדי לאזן את זה, אחוז הזכאות לבגרות במגזר היהודי הוא 58 בזמן שבמגזר הערבי הוא כ 36. אם אתה רוצה להתמרמר על כך שהצעיר הערבי זוכה להקדים אותך בשנתיים בתחרות על מקום העבודה בבניין/בעבודה לא מיומנת במפעל, אתה מוזמן. ג) יש להם הנחות כי הם עניים, לא כי הם ערבים. ד) השב"כ טוען ש ה) אזרחי ישראל הערבים (ובמיוחד הצעירים) סובלים מבעיות קשות של עוני, תהליכי מודרניזציה מואצים שמגיעים מבחוץ ומפרקים את הסמכות החינוכית של המבוגרים, ותחושות קיפוח וניכור. הדברים האלה מתרגמים לבעיות קשות של מעורבות באלימות ופשיעה שבמקרה של ערביי ישראל (בשונה מאוכלוסיות אחרות במצב דומה) מקבלת גם "הצדקה" לאומנית (למרות שהסיטואציה גורמת גם לסבל קשה עובר אזרחים ערבים שומרי חוק). מי שרוצה לפתור בעיות ולא רק להרגיש צודק, צריך להתחיל במקומות האלה.
  23. הנתונים הרלוונטיים הם כמון לא מספר התושבים הכללי בחצור אלא מספר האנשים בגיל העבודה, אחוז האבטלה, השכר הממוצא (בערך 300 ש"ח יותר ממינימום) וכו'. תוספת של 200 מובטלים לתחרות על שוק העבודה באזור יכולה בהחלט לעשות רע למצב העובדים, ולעסקים שמשרתים אותם (דרך אגב, לפי החישוב שלי של 200 משכורות מינימום, 18 מיליון ש"ח מכסים את עלות השכר לקצת פחות משנתיים). יש לה עלות עקיפה משמעותית עבור המדינה בהוצאות על דמי אבטלה ושירותי רווחה שונים. מה שכן ברור זה שמי שנמצא במצב הבעייתי פה הם עובדי המפעל ולא הבעלים. דרך אגב, אם המפעל מרוויח ונהנה מעובדים זולים ותמיכה ממשלתית בזכות מיקומו בפריפריה, לאן הבעלים רוצים להעביר אותו?? הערת שוליים: שכשעובדים מאורגנים מבקשים בתקופה האחרונה לקיים שביתה (בד"כ אחרי "משא ומתן" ארוך וחסר תוחלת במקרה הטוב, או התעלמות מתמשכת במקרה הרע), בית הדין לעבודה נוטה להוציא להם צווי מניעה ולשלוח אותם לסיבוב חוזר של משא ומתן. כשבעלי המפעל מחליטים להשבית אותו, אין ציוץ מכיוון בית הדין.
  • Create New...

הודעה חשובה

בשימוש אתר זה אתה מסכים לתנאים הללו תנאי השימוש.