Jump to content

אופסימיסט

משתמשים רשומים
    321
  • Last visited

Everything posted by אופסימיסט

1. ובנתיים מתברר שעם החלק הראשון אפשר כבר לעטוף דגים... בנוגע לויכוח על הניסיון של שלי וביבי, אני חושב שאתם מפספסים את הנקודה. כשאתם עולים לאוטובוס, אתם שואלים את הנהג כמה שנים הוא כבר נוהג? אני מניח שקודם כל אתם בודקים אם הוא נוסע לאן שאתם רוצים... ומשהו שעלה לי ביום-יום האחרונים, ואני רוצה לכתוב אותו עכשיו כדי שאוכל להקפיץ אותו בחזרה אם הוא יתברר כנכון, ושאחרים יוכלו להקפיץ אותו אם הוא יתברר כשגוי: להערכתי (מסוייגת להנחה שלא יהיו עוד מפצים גדולים בדרך לבחירות), בלי קשר לשאלה מי ירכיב את הממשלה ולשאלה האם הוא יכהן כחבר בכנסת הבאה, אהוד ברק עומד להיות שר היבטחון בממשלה שתוקם.
  2. כלוומר: אתה יודע שלהפיל בניין של 4 קומות לתוך עצמו זה פרוייקט רציני שדורש מן הסתם לא מעט עבודת הכנה בשטח, אבל אתה מניח שהממשל האמריקאי יכול לבצע פרוייקט של הכנה לפיצוץ מבוקר של שני בניינים של 110 קומות (ועוד אחד קטן יותר), בלב אזור עירוני פעיל מאוד, כשבכל אחד מהם עובדים אלפי אנשים בכל יום, וכל זה בלי שאף אחד ישים לב שמשהו חריג קורה?
  3. כי כשכנתניהו קידם את הרפורמה הכי אנטי-ציונית שמישהו העז לקדם בישראל בעשור האחרון, למרות שהוא נבחר בזכות מנדטים של "המחנה הלאומי" אני הלכתי להפגין נגדה שוב ושוב, אבל לרגע לא חשבתי להגיד שיש לו דין מוסר (למרות שהוא מוסר את אדמות הלאום), ולא חלמתי ללכת לפגוע בלא מעורבים, כדי להצית מהומה שתמנע את ביצוע המדיניות הזו. לא ניסיתי לגבות "תג מחיר" על ביצוע מדיניות ממשלתית. השאלה שעומדת על הפרק היא לא שאלת זכותו של נבחר ציבור לשנות מדיניות, אלא שאלת הליגיטימציה של שימוש באלימות פיזית כנגד יריבים פוליטיים, וככלי לבלימת מהלכים שהתקבלו ע"י הרשויות הרלוונטיות באופן חוקי. אני עדיין לא מצליח להבין אם יש לך בעיה עם העיקרון הזה, או שאתה סתם לא מוכן להאמין למארגנים, בגלל שהם מ"השמאל" (שדרך אגב מנהל התקפות פוליטיות די חריפות נגד העצרת הזו).
  4. א) הדברים קשורים, אבל אני מוכן להתחיל מלראות את מדינת ישראל כסוציאל דמוקרטיה מתקדמת. ב) אני לא רואה דרך אחרת להגיע להסדר יציב של הסיפור הזה, ועד שלא יהיה הסדר יציב שלו יהיה קשה (אבל לא בלתי אפשרי) לבנות את החברה הישראלית באופי שהייתי רוצה לראות אותה. ג) עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה.
  5. שלושה דברים לגבי אשכנזי: א) אף פעם לא הצלחתי להבין מה עושה אותו למי שנחשב כל כך פופולרי. ב) האלוף במיל. אורי שגיא הצטרף היום למפלגת העבודה. חוץ מזה שהוא היה ראש אמ"ן, הוא ניהל את המו"מ עם סוריה בזמן ממשלת ברק. נראה שברק ושלי יחימוביץ באופן כללי עבדו בשנים האחרונות בשיתוף פעולה סמוי אך עקבי. ברק כבר הוכיח לאחר הבחירות הקודמות שהדבר היחיד שמעניין אותו זה להיות שר הביטחון, ולא משנה תחת איזה כיסוי. אני לא אתפלא אם במצב שבו נתניהו יקים את הממשלה הבאה, הוא יציע לו את תיק הביטחון גם אם ברק לא יבחר לכנסת. מכלול הדברים האלה רומז להבנתי לכך שאשכנזי לא צפוי להצטרף למפלגת העבודה. בכלל - לגבי כל ההצטרפויות למפלגת העבודה צריך לקחת בחשבון שאם לא יהיה שינוי מפתיע - לא יהיו שיריונים ברשימה, וכולם יצטרכו להתמודד בפריימריז, כאשר המצטרפים החדשים לא הביאו למפלגה פקודים "שלהם" שיוכלו להצביע. המשמעות היא שמצטרפים חדשים יצטרכו כנראה לחבור לאחד הכוחות הקיימים במפלגה, ויהיו מחוייבים לו. אחרת ספק אם יתברגו במקום ריאלי ברשימה. ג) מהרושם שלי, כל המידע שיוצא מהנשורת של פרשת הרפז רומז שאשכנזי רחוק מלצאת ממנה נקי, וכנראה היה מעורב שם בעניינים שרחוקים מלהיות התנהלות ראויה של דרג צבאי. צריך לקחת בחשבון שדו"ח המבקר שיתפרסם בעניין עלול לחסל את הקריירה הפוליטית של אשכנזי, לפחות לכמה שנים שלאחר הפרסום.
  6. אזרחי ישראל הערבים משתתפים בקביעת סדר היום הציבורי, בהתאם לחלקם באוכלוסיה ולמידת השתתפותם במערכת הפוליטית. הסיבה שעל הדגל יש מגן דוד ושההמנון הוא התקווה היא שזה מה שרוצה הרוב המוחלט של אזרחי ישראל. לערבים יש זכאות לבחור את היום החופשי שלהם לפי רצונם, ולקבל ימי חופש מהעבודה בהתאם לחגים שלהם, לקיים מערכת חינוך בשפה שלהם ועוד כמה זכויות קיבוציות. כמו שציינתי - זה המצב של מיעוטים לאומיים בכל הדמוקרטיות הלאומיות (כלומר - לא בארה"ב, שבה אין זהות לאומית שניצבת אל מול "מיעוטים"). ישראל היא בהחלט דמוקרטיה בהתאם לסטנדרטים המקובלים, ואני חושב שהערבים, פחות או יותר ברגע שיחליטו, יכולים להיות בה אזרחים שווים באופן מלא, כמו שיהודי יכול להיות אזרחי צרפתי ולא להרגיש מקופח בגלל שאין מגן-דוד על הדגל של צרפת, ובלי שזה יהפוך את צרפת לפחות דמוקרטית.
  7. עפתי עם האופטימיות... בשורה התחתונה: אפשר להשתמש בסיסמאות יפות ונחמדות של "כן לשלום, לא לאלימות", ואפשר לתרגם אותם לאמירה קונקרטית: "לאלימות ולהתנהגות בריונית אין מקום בדמוקרטיה הישראלית". מי שלא מסכים אם המשפט הזה, שישאר בבית. כל האחרים מוזמנים.
  8. דרך אחרת ממה? לא אמרתי שום דבר על גבולות 67 (למעשה, אני די בטוח שאמרתי לא מעט פעמים שאין שום דבר קדוש בקוי הפסקת האש של 1949). אם תהיה להם מדינה סוציאל-דמוקרטית מתקדמת, אני מניח שנוכל לחיות בשלום. תלוי אם גם לנו תהיה אחת כזאת. סוריה - המשך פירוז הגולן. עדיף לא לרדת מקו הצוקים. בכל מקרה, כדאי לחכות כמה שנים כדי להבין מה יש בסוריה, אם יש בכלל סוריה. איראן - לא לבד. אבל כל מה שיקדם את תום הדיקטטורה האיסלמית הזו יהיה טוב. אני אבקש מזקני ציון לעשות גם לך לייקים אם זה חשוב לך. אני אישיתי לא מסתכל על זה, ואין לי מושג כמה יש שם.
  9. את הויכוח האם בעצם זה לא כזה נורא לירות במי שמפיצים עליו עלילות דם ש"ירה על יהודים" לפני יותר מ 40 שנה תשמרו בבקשה לנושא לזכרו. זו הזמנה לעצרת. לכל מי שמתלונן שהעצרת היא אוסף של פוליטקאים. לכל מי שמתלונן שהעצרת היא "פסטירבין" של שירה בציבור. לכל מי שמתלונן שהעצרת מתמקדת בדמותו של רבין. לכל מי שמתלונן שאוסלו היה טעות/פשע ולכן אי אפשר לציין את הרצח... השנה תתקיימנה עצרת רבין תחת הכותרת "נאבקים בהסתה, נלחמים על הדמוקרטיה" 17 שנה להרצחו של ראש ממשלת ישראל מר יצחק רבין ז"ל מתוך תחושה שהעצרת חייבת בשינוי מהותי ובחיבור למציאות חיינו העכשווית, ומתוך רצון עמוק לחבור לציבורים נוספים, השותפים לרצון לכונן חברה דמוקרטית ושפויה, בחרנו השנה לקיים עצרת נוספת. עבורנו תנועות הבוגרים המגשימות, יום רבין הנו יום של בדק בית עמוק; יום בו אנו מביטים בעיניים פקוחות ובלתי מתפשרות אל המגמות הרוחשות בחברה שלנו. אנחנו מבקשים ליצור עצרת עבור הציבור הרחב, המהווה תמרור אזהרה לדמוקרטיה הישראלית. אנו מבקשים לצאת נגד אנשי-מדון וקיצוניים המבקשים לערער בכוחנות את יסודותיה הערכיים של החברה הישראלית. אנו קוראים לציבור הישראלי השפוי מכל הקשת הפוליטית להיאסף לערב בו נשים יחד גבול לפורענות. עצרות הזיכרון לזכר יצחק רבין התמקדו בשנים האחרונות בעיקר בהנצחת רבין האיש ומיתוגו כאיש שלום אהוב, תחת הסיסמא העלומה משהו: "כן לשלום, לא לאלימות!". גישתו המדינית של רבין הוצגה ועוצבה כגישה ערכית כללית של תמיכה בשלום, וזאת תוך המעטת ההתייחסות להקשרים הנוספים שהובילו לרצח והמהווים עבורנו תמרור אזהרה היום – הכפירה בדמוקרטיה וההקצנה הלאומנית. ציבור ישראלי נרחב שאינו מזוהה עם "מחנה השלום" הישראלי ראה עצמו בלתי-שייך לעצרת זו ולזיכרון רבין העולה ממנה, על אף הרצון הקיים להביע את הזעזוע מהרצח, מההקצנה ומאיבוד צלם-אנוש. במהלך השנים האחרונות פנו מספר פעמים מזכ"לי תנועות הנוער וגורמים נוספים אל מפיקי העצרת בבקשה להכניס תוכן נוסף, רלוונטי, לעצרת הזיכרון. בקשות ומכתבים אלה נענו בשלילה או בהתעלמות. התנגדות זו נותרה בעינה גם עם הופעתו של הספר "תורת המלך", המתיר רצח ילדים 'גויים', גם עם התגברותם של אירועי "תג מחיר", וגם כאשר עשרות נערים ביצעו לינץ' בנער ערבי ברחובות י"ם (לצערנו ישנן דוגמאות נוספות). אנו מאמינים כי ככל שהתרוקנה העצרת מתוכן עדכני וחי לאורך השנים- כך התרוקנה הכיכר מאנשים, עד כדי סכנה להיעלמותם של לקחי הרצח מסדר היום הישראלי. מתוך תחושה שהעצרת חייבת בשינוי מהותי ובחיבור למציאות חיינו העכשווית, ומתוך רצון עמוק לחבור לציבורים נוספים השותפים לרצון לכונן חברה דמוקרטית ושפויה, בחרנו השנה לקיים עצרת נוספת. לדעתנו קבלת עולה של דמוקרטיה היא לב ליבו של האתגר העומד לפתחה ולעצם קיומה של החברה הישראלית. עלינו לחתור לחיזוקו של הקונצנזוס הזה בחברה הישראלית. אולי נגלה שרוב הציבור בישראל, דווקא בעד מסר כזה, והוא, רוב רובו של הציבור, יתייצב מאחורי הכרעות הרוב בעתיד לבוא. אנחנו מזמינים את כל השותפים שלנו, המשפחות שלנו, חברנו וכל מי שמזדהה עם דרך זו לקחת חלק בעצרת זו, בתקווה כי תהפוך החל מהשנה להיות העצרת המרכזית והמשמעותית ותעצב את זכרו של הרצח כתמרור אזהרה חי ורלוונטי. נתראה בכיכר בעצרת המרכזית 27.10.12 / מוצ"ש / 19:30 לאירוע בפייסבוק
  10. ודרך אגב, מה לגבי הנקודה שלפיה מקור ההשראה לשיר הוא עדויות של חיילי צה"ל? מישהו מוכן להקשיב להם גם במקרים שזה לא תואם את הדימוי?
  11. לפי ההגדרה הזו איטליה היא לא איטלקית, צרפת היא לא צרפתית, ודנמרק היא לא דנית. בכל אחת מהמדינות האלה יש מיעוטים. אין שום צורך (ואין שום דוגמא שאני מכיר בעולם) ב100% אחידות אתנית כדי לקיים מדינת לאום דמוקרטית. מי שטוען כך לא מבין עד הסוף מה זו דמוקרטיה.
  12. ניתוח אחר להגדרות של "יונים" ו"ניצים" ביחס לשאלת "ארץ ישראל השלמה". מאמר ארוך ועימוד מזעזע (אם מישהו רוצה, שישלח כתובת מייל ויקבל אותו בוורד) - אבל אחד הכלים הטובים להסביר מה קורה פה, ולמה מה שנראה כמו שמאל עלול להיות למעשה ימין ולהפך (ובתוך זה - עוד סיבה לתעב את פרס).
  13. אם צריך לסכם בשורה אחת את הבעיה שטמונה בשורש השקפת העולם של הימין...
  14. את הכתבה קראת? הדובר מתפרנס ממשכורת של מדינת ישראל. בתוך המסגרת החברתית שלו התמיכה בפשיעה נמוכה? בתוך המסגרת החברתית הספציפית שלו, צריך לבדוק טוב-טוב מה בכלל מוגדר "פשיעה".
  15. מי אמר למי ובאיזה הקשר: ובשורה התחתונה - כל הענין בתורה שבע"פ, כלומר ביהדות הפוסט-מקדשית כמו שאנחנו מכירים אותה, הוא שכל חידוש חייב להסתמך על פרשנות (וכשצריך, פרשנות חופשית ביותר) על הכתבים הקודמים, מכיוון שלא מכירים יותר בנבואה או בבת קול. אבל מה שלומדים (או לפחות אמורים ללמוד) זה כל הזמן את החידושים (ולא רק את מה שלמדו "2000 שנים", וגם לדעת איך לחדש כשצריך. הנהגה יהודית-דתית שמפחדת כל כך למעמדה עד שהיא כבר לא מעיזה כמעט לחדש היא חידוש של הדורות האחרונים, וחידוש הרבה פחות מוצלח מאשר החידוש (שנוצר פחות או יותר באותה התקופה) של יהדות כלאומיות דמוקרטית מודרנית (או בשמה המוכר "ציונות"), שקובעת את דרכה בהתאם לצרכי המציאות.
  16. הממשלה שם מתכוונת להעביר עוד קיצוצים בניסיון להציל את הבנקים שגרמו למשבר.
  17. אני לא מתייחס כאן למקרה הספציפי, אבל כשמסתכלים על התופעה של הספסרות באופן כללי, לא מדובר בסה"כ "בשחיתות קטנה וקומבינות". אני מקבל את הרושם שיש אנשים שמתפרנסים מזה ומרוויחים מזה, ומבחינתם זה לא קטן, ולכן מאוד לא פשוט לשנות את זה, כל עוד אתה מוצא אוהדים שמוכנים לשלם שקל יותר מהמחיר שמודפס על הכרטיס. אם האוהדים לא היו מוכנים לשלם מחיר של ספסרות (או שלמשטרה היה מספיק סד"כ ורצון לעשות את העבודה שלה), זה לא היה משתלם לאף אחד, ואף אחד לא היה עוסק בזה, ואז היינו יכולים להתווכח אם עדיף למכור לפי שיטת כל הקודם זוכה, לפי הגרלה, לפי ותק של אוהדים או פשוט להגדיל את האיצטדיון ככה שיהיה כרטיסים לכולם.
  18. עולם הדיסק בהחלט נחמד, אבל טרי פראצ'ט יש טרילוגיה מקסימה של ספרים שנקראים בעברית: ננסי המשאית ננסי המכרות, ננסי הכנפיים. ובאנגלית: truckers, miners, wings
  19. זה היה כל כך מזמן, אבל פעם הכינוי היה A.B.Z והתמונה היתה של עוגיפלצת אם אני לא טועה. לפני כמה שנים רציתי להחליף כינוי שוב, אבל ג.ע לא אישר...
  20. תשובות אפשריות (וצריך להיות שטייניץ/פישר/נתניהו) כדי לדעת מה המשקל של כל אחת מתוכן: א) הדולרים האלה נקנו כדי לשמור על שער שקל נמוך. אם הם ימכרו מהר מדי ושער השקל יעלה, התעשייה הישראלית שעובדת לייצוא תפגע. ב) אני מניח שיש צורות של חוב שלא פשוט לשלם אותן מיד בגלל התנאים שבהם הוא נלקח (אג"חים לטווח ארוך למשל), כמו שמשלמים לפעמים "קנס" אם מחזירים את המשכנתא לפני הזמן. כדי לסגור את החובות האלה, המדינה צטרך לקנות אותם ממי שמחזיק בהם, ושוב, מהלך מהיר יכול להעלות את המחיר שלהם. ג) יש סיטואציות שבהן טוב מאוד לשבת על הר של דולרים. למשל מלחמה אזורית בתנאים דיפלומטיים לא טובים (נניח אם תקפת את אירן לפני נובמבר ועיצבנת את אובמה). במצב כזה עדיף לשבת על הר של מט"ח מזומן מאשר על המחוייבות ההצהרתית של ארה"ב לתת לך גיבוי. ד) כי חלק ניכר מהחובות האלה הם לא חובות כפשוטם, אלא הדרך שבה הממשלה משקיעה עבור האזרחים את כספי החסכונות שלהם. ה) כי אם הממשלה תחזיר הרבה חובות מהר, גופים פיננסיים יצטרכו למצוא אפיקי השקעה חלופיים בתוך זמן קצר, מה שיכול להגדיל אינפלציה, וצפוי להוביל להשקעות לא טובות ולניפוח בועות, בדיוק כמו שקרה בעקבות הרפורמה של נתניהו שבה הממשלה צמצמה את כמות האג"חים שהיא מכרה להם, ושלחה אותם להלוות כספים לכל מיני ספקולציות נדל"ן ומינוף של טייקונים. ו) כי האיום בחוב הזה הוא כלי חינוכי אדיר שמשמש להפחדת הציבור, וככזה מאפשר להכשיר את המהלכים שהממשלה מעוניינת לעשות עם או בלי חוב: לקצץ את תקציביה, להפריט נכסי ציבור ושירותים לאזרח, ולבנות את מערכת המס בצורה שמגדילה פערים במקום לצמצם אותם.
  21. אני לא מבין את הטיעון לפיו "נתניהו לא עושה". הוא עושה כל הזמן, את הדברים שבאמת מעניין אותו לעשות: להקטין את הממשלה במובן של חלקה בכלכלה (באמצעות קיצוצי תקציב), להקטין את הממשלה במובן של אחריותה על מה שקורה פה (באמצעות הפרטה), ולהקטין את גביית המיסים הפרוגרסיביים (לוקחים יותר מעשירים ומקטינים אי-שיוויון) על חשבון הגדלת המיסים הרגרסיביים (לוקחים יותר מעניים ומגדילים את אי-השיוויון). והבעיה היא שעל סמך לימודים של תואר מהסוג הזה, בו אתה מתעלם מהמציאות כדי לא להפריע למודל, פקידי האוצר מנהלים את המדינה שלנו כאילו היתה להם איזו התגלות מגבוה.
  22. נדמה לי שכרגע שלחת אותנו לקרוא מסמך שלפני כמעט מאה שנה כבר הוכח כזיוף (שהופץ ע"י המשרה החשאית הרוסית) שמתבסס על גנבה ספרותית של גרמני אנטישמי (שהודח מעבודתו עקב זיוף ראיות), שהתבסס על גנבה ספרותית של תיאוריית קונספירציה צרפתית שהאשימה את נפוליאון, גנבה שבעצמה התבססה על מקור אחר שתיאר מזימה של הישועים כנגד האנושות. עכשיו, אני מוכן להצטרף לטענה שהאליטה הבנקאית היא חבורת ערפדים שמוצצת את דם האנושות, אבל אני לא צריך להתבסס על מסמכים מזוייפים בשביל זה.
  • Create New...

הודעה חשובה

בשימוש אתר זה אתה מסכים לתנאים הללו תנאי השימוש.